Αλίκη: Εθνική σταρ ή όχι;

Την σφάζει με το γάντι η μου φαίνεται;
 
Την σφάζει με το γάντι η μου φαίνεται;
Πολυ ξυπνιος ανθρωπος πρεπει να ηταν.
Καταλαβε και παραδεχτηκε πως η εποχη του παλιου ελληνικου κινηματογραφου ειχε τελειωσει και ειναι ο μονος που εχω ακουσει να μιλα για την ελλειψη αυτοπεποιθησης της Αλικης. Συνηθως ο κοσμος λεει πως ειχε πολλη, αλλα τελικα συνεβαινε το αντιθετο. Γι' αυτο αλλωστε η Αλικη ειχε ολα τα γνωστα ξεσπασματα που ειχε και ηθελε να ελεγχει τα παντα. Η ελλειψη αυτοπεποιθησης και αυτοεκτιμησης ειναι η πηγη πολλων δεινων για τον ανθρωπινο χαρακτηρα.
 
ο κοσμος λεει πως ειχε πολλη
Ο κόσμος βλέπει μια πολύ μικρή πλευρά των ηθοποιών και μάλιστα την ψεύτικη. Θεωρείται δηλαδή ότι στη ζωή της η Βουγιούκλω ήταν η γατούλα/ποντικάκι που βλέπουμε στα έργα της αλλά στην πραγματικότητα παίζει να ήταν πολύ ωπαιδο.
Όπως ακριβώς θεωρούμε ότι ο Άτκινσον για παράδειγμα είναι η ψυχή της παρέας αλλά στην πραγματικότητα (ο ίδιος το είχε πει) είναι από τους πλέον ντροπαλούς.
Το παρόν βίντεο το έχω ξεσκίσει πιο πριν. Μια χαρά τα λέει ο φίλτατος. Και λίγα της σουρνει.
 
Πολυ ξυπνιος ανθρωπος πρεπει να ηταν.
Καταλαβε και παραδεχτηκε πως η εποχη του παλιου ελληνικου κινηματογραφου ειχε τελειωσει και ειναι ο μονος που εχω ακουσει να μιλα για την ελλειψη αυτοπεποιθησης της Αλικης. Συνηθως ο κοσμος λεει πως ειχε πολλη, αλλα τελικα συνεβαινε το αντιθετο. Γι' αυτο αλλωστε η Αλικη ειχε ολα τα γνωστα ξεσπασματα που ειχε και ηθελε να ελεγχει τα παντα. Η ελλειψη αυτοπεποιθησης και αυτοεκτιμησης ειναι η πηγη πολλων δεινων για τον ανθρωπινο χαρακτηρα.
Δαιμόνιος ήταν ο Φίνος σίγουρα και διορατικός. Και η Μονρόε ήταν ανασφαλής αλλά δεν ήθελε να ελέγχει τίποτα,ούτε απαιτούσε τίποτα οικονομικά. Ήταν πιο στον κόσμο της. Η Αλίκη είχε μάτια και από πισω
 
Απολαυστική και μιλάει με θερμά λόγια για την αλικη επί τω πλείστον
 

Πάσχα 1971: Φωτογραφία της Αλίκης Βουγιουκλάκη με τον Παπαμιχαήλ από την Ανάσταση της εποχής.​


231-730x727.jpg


Πηγή φωτογραφίας
 
Λογικά θα είχε πολύ κρύο εκείνη την χρονιά γιατί βλέπω με γούνα την Αλίκη αλλα και τον Παπαμιχαήλ με χοντρό παλτό.
 
Ο Γιάννης Μαλούχος για την Αλίκη σε συνέντευξη του


Ποιος ήταν ο πρώτος ρόλος σας;
Τότε, προκειμένου να βγάζουμε τα προς το ζην, ψάχναμε να βρούμε κανένα ρολάκι σε ταινίες για να μας χαρτζιλικώσουν. Εκανα κάτι ρολάκια στην αρχή της καριέρας μου, στα οποία έλεγα μια ατάκα μόνο. Δούλεψα πολύ και σε μπουλούκια σε όλη την Ελλάδα. Ομως η ταινία που με έκανε γνωστό ήταν «Η Αλίκη στο Ναυτικό».

Πώς προέκυψε αυτή η συνεργασία;
Την εποχή που έπαιζα στα μπουλούκια τον είχα γνωρίσει από τον αδελφό μου, τον Βασίλη, που ήταν δημοσιογράφος στην εφημερίδα «Αθηναϊκή». Στην εφημερίδα δούλευε και ο περίφημος Αρχέλαος, που έκανε υπέροχα σκίτσα. Εκανε και το δικό μου ως γελοιογραφία και με έκανε ευρέως γνωστό. Με πήρε, λοιπόν, ο Σακελλάριος για την «Αλίκη στο Ναυτικό».
Εκεί που τη γυρίζαμε, όμως, πάγωσαν τα γυρίσματα για έναν μήνα λόγω της Αλίκης. Είχαν τσακωθεί με τον Σακελλάριο γιατί δεν της άρεσε το καστ. Ούτε εμένα ήθελε. Για τον ρόλο μου ήθελε τον Νίκο Ρίζο. Ο Σακελλάριος, λοιπόν, επέμεινε και της είπε: «Δεν πειράζει, Αλίκη, μην παίξεις στην ταινία. Θα βάλω μια νέα κοπέλα που θα παίζει όλο πλάτη κι εσύ δεν θα φαίνεσαι καθόλου». Και η Αλίκη έφυγε. Τους τα ξαναβρήκε, βέβαια, ο Φίνος.

Παίξατε σε αρκετές ταινίες με την Αλίκη. Τι άνθρωπος ήταν;
Δεν ήταν κακός άνθρωπος. Ομως δεν έβαζε κανέναν μπροστά από τον εαυτό της. Ηταν σταρ. Ομως για μένα δεν ήταν ούτε Λαμπέτη ούτε Μανωλίδου. Ηταν μέτρια ηθοποιός. Στις πιο «ελαφριές» ταινίες τα κατάφερνε καλά. Γιατί και έπαιζε και τραγουδούσε και χόρευε. Εγώ τα πήγαινα εξαιρετικά με τον Δημήτρη Παπαμιχαήλ. Μοναδικός χαρακτήρας και ευθύς. Αντιστάρ.

Η Αλίκη τα πήγαινε καλά με τον Δημήτρη;
Η Αλίκη δεν τον πολυήθελε τον Δημήτρη. Παντρεύτηκε μαζί του για να κάνει ένα παιδί. Το μυαλό της Αλίκης δούλευε αλλιώς: Ηθελε δίπλα της ανθρώπους να είναι υποδεέστεροι από εκείνη. Τον Δημήτρη τον έβλεπε περισσότερο ως συμμαθητή της, ως συνάδελφό της, παρά ως σύζυγό της. Ο Δημήτρης ήταν ένα παιδί πολύ αξιόλογο, που κοίταζε μόνο τη δουλειά του και ήθελε ηρεμία.


Πηγή: agonasktitis.gr
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τόσες πολλές μαρτυρίες για την Αλικη και όλες ολες αντιφατικές μεταξύ τους. Τι να πιστέψεις;
 
Έτσι όπως τα λέει ο Μαλούχος τον πιστεύω.
Όλοι έλεγαν ότι ήταν καλή, αλλά... Πάντα υπάρχει ένα αλλά. Προφανώς έσπαζε πολλά νεύρα η λεγάμενη.
Κι εγώ τη βρίσκω μέτρια. Όλα τα έπαιζε το ίδιο, είτε τη γατούλα έκανε είτε την κλαμμένη.
Προφανώς και ήθελε να είναι πάντα πρώτη και είχε από πίσω της όλο εκείνο το σύστημα που τη στήριζε, όπως είπε και ο ίδιος ο Φίνος. Όσο για τη σχέση της με τον Παπαμιχαήλ μπορεί στις ταινίες και στις στημένες φωτό να ήταν όλα λαμπερά και ζαχαρένια αλλά στις εκπομπές που εμφανίζονται μαζί, κάνει μπαμ ότι η σχέση τους ήταν στα κάγκελα.
 
Έτσι όπως τα λέει ο Μαλούχος τον πιστεύω.
Όλοι έλεγαν ότι ήταν καλή, αλλά... Πάντα υπάρχει ένα αλλά. Προφανώς έσπαζε πολλά νεύρα η λεγάμενη.
Κι εγώ τη βρίσκω μέτρια. Όλα τα έπαιζε το ίδιο, είτε τη γατούλα έκανε είτε την κλαμμένη.
Προφανώς και ήθελε να είναι πάντα πρώτη και είχε από πίσω της όλο εκείνο το σύστημα που τη στήριζε, όπως είπε και ο ίδιος ο Φίνος. Όσο για τη σχέση της με τον Παπαμιχαήλ μπορεί στις ταινίες και στις στημένες φωτό να ήταν όλα λαμπερά και ζαχαρένια αλλά στις εκπομπές που εμφανίζονται μαζί, κάνει μπαμ ότι η σχέση τους ήταν στα κάγκελα.
Μια εξαιρετικά γενναιόδωρη, μια εγωκεντρική, τι να πω δεν ξερω
 
Μια εξαιρετικά γενναιόδωρη, μια εγωκεντρική, τι να πω δεν ξερω
Γενναιόδωρη κι προστατευτική με τους δικούς της ανθρώπους δλδ την οικογένεια της, τους κολλητούς φίλους της, τους ανθρώπους που εκτιμούσε κι αγαπούσε. Από εκεί κι πέρα ήταν σκληρή επαγγελματίας κι επιχειρηματίας, όπως λέει κι ο Μαλούχος δεν έβαζε κανέναν μπροστά από τον εαυτό της, ήθελε να είναι για πάντα η μια η μοναδική, η πρώτη κι καμία άλλη.
Η νύφη της, Έφη Πίκουλα (γυναίκα του Τάκη Βουγιουκλάκη), είχε πει στην εκπομπή Top Stories της Σ.Διγενή.
Ηταν η εποχή που η Αλίκη επρόκειτο να ανεβάσει τη "Κυρία δε με μέλλει" κι μου λέει "θες να παίξεις κι εσύ"; Λέω "ναι βεβαίως". "Ωραία, την τάδε μέρα έχουμε ανάγνωση, αυτός θα είναι ο μισθός σου, να είσαι εκεί". Πράγματι πηγαίνω κι βλέπω εκεί...τη Βουγιουκλάκη! Οχι την Αλίκη που ήξερα μέχρι τότε. Τη Βουγιουκλάκη! Μέχρι τότε η Αλίκη ήταν για μένα η αγαπημένη, η προσιτή, η καλή, η αγκαλιά για όλη την οικογένεια. Και βλέπω τη σταρ! Και μένω κάγκελο! Πηγαίνω στο σπίτι ταραγμένη, μαγκωμένη, το λέω στο Τάκη, τι να της πω...Της τηλεφωνω, της λέω "σε ευχαριστώ πολύ αλλά δεν θα ήθελα να είμαι στο θίασο". Κι γυρίζει κι μου λέει "άκου να σου πω! ξέρεις τι σημαίνει για ενα ηθοποιό να εμφανιστεί στο Θέατρο Αλίκη;". Της λέω "ξέρω κι σε ευχαριστώ αλλά δεν θέλω". Δεν μπορούσα να της εξηγήσω αλλά εκείνη κατάλαβε. Κι μου είπε "επειδή είσαι στην οικογένεια σε συγχωρώ. Αλλιώς θα σου κρατούσα κακία!".
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα