Αλίκη: Εθνική σταρ ή όχι;

Στάρ ήταν σίγουρα και το χειρίστηκε πολύ καλά το σταριλίκι ήταν βέβαια κάτι ξεχωριστό σαν παρουσία μέσα απο τους ρόλους της κι άρεσε ,οχι σε όλους . Για να είναι κάποιος εθνικός στάρ χρειάζεται την αποδοχή και την προτίμηση όλου του κοινού η έστω του μεγαλύτερου μέρους του συν αυτά που γράφει ο Λεωνίδας πιο πάνω . Εδώ μάλλον έχουμε μια ''εθνική στάρ'' δημιούργημα των μμε της εποχής για τους δικούς τους λόγους .
 
πιστευω οτι ενας-μια εθνικος σταρ πρεπει να εχει τουλαχιστον τα εξης χαρακτηριστικα

1.πρωταγωνιστης-α
2 με διαρκεια μεγαλη στο χρονο
3 δημοφιλια
4 εισητηρια σε θεατρο και σινεμα
5 διαχρονηκοτητα και στο 4
6 να εκφραζει ποθους,βασανα,καημους,ονειρα,ελπιδες του λαου
7 να μπορει να ταυτιστει ο μεσος ελληνας με τους χαρακτηρες που υποδυεται

με αυτα τα δεδομενα για μενα εθνικος σταρ ηταν ο θανασης βεγγος
Με αυτό το σκεπτικό φέτος στο Ελληνίς κάνανε γκράφιτι τον Βέγγο.
 
Σωστα τα χαρακτηριστικα ενος εθνικου η μιας εθνικης σταρ, νομιζω ομως πως θα πρεπει να προστεθει και η πολυ ωραια εμφανιση και το σεξ απηλ που θα κινησουν το ενδιαφερον του αντιθετου φυλου. Εν προκειμενω, ο Βεγγος δεν θα μπορουσε να ειναι εθνικος σταρ.
Θυμηθειτε: Εθνικη σταρ η Αλικη Βουγιουκλακη εδω, η Σοφια Λορεν στην Ιταλια, η Μπριζιτ Μπαρντο στη Γαλλια, η Μαιριλιν Μονροε στην Αμερικη. Και αν μιλαμε για αντρα, ολα αυτα στη χωρα μας τα συγκεντρωνε μονο ο Κουρκουλος.
 
ολα αυτα στη χωρα μας τα συγκεντρωνε μονο ο Κουρκουλος.
Προς τα κει πάω κι εγώ. Μπορώ να σκεφτώ πολλούς ζεν με φοβερή και τρομερή δημοφιλία που όμως δεν έδειξαν αντοχή στο χρόνο σαν την Αλίκη. Ο Κούρκουλος θριάμβευσε και στο θέατρο για πολλά χρόνια. Πιστεύω πάντοτε πως αν ο Μπάρκουλης έκανε διαφορετικές επιλογές στη ζωή του θα ήταν άφταστος. Ως ηθοποιός ίσως ήταν κι ανώτερος του Κουρκουλου. Πάντως και οι δύο ήταν όμορφοι, καλοί ηθοποιοί, με τεράστια δημοφιλία και αντοχή στο χρόνο. Όσο για το Βέγγο, ο Βέγγος είναι μια κατηγορία μόνος του.
 
Σωστα τα χαρακτηριστικα ενος εθνικου η μιας εθνικης σταρ, νομιζω ομως πως θα πρεπει να προστεθει και η πολυ ωραια εμφανιση και το σεξ απηλ που θα κινησουν το ενδιαφερον του αντιθετου φυλου. Εν προκειμενω, ο Βεγγος δεν θα μπορουσε να ειναι εθνικος σταρ.
Θυμηθειτε: Εθνικη σταρ η Αλικη Βουγιουκλακη εδω, η Σοφια Λορεν στην Ιταλια, η Μπριζιτ Μπαρντο στη Γαλλια, η Μαιριλιν Μονροε στην Αμερικη. Και αν μιλαμε για αντρα, ολα αυτα στη χωρα μας τα συγκεντρωνε μονο ο Κουρκουλος.
Εσύ Μπάμπι βάζω στοίχημα πως για εθνική σταρ θα ήθελες Λάσκαρη.
 
Δεν γνωριζω πως μπορω να κανω 2 παραθεσεις στο ιδιο ποστ,ασχετος οποτε απαντω εδω
εχετε μαλλον δικιο κυρια μπαμπινελα και το σεξ απηλ ειναι πολυ σημαντικο
και θα επρεπε να ειναι στη λιστα
ο βεγγος δεν ειχε με ενα τροπο; απλα ρωτω
ο μπαρκουλης που λεει η κυρια καραπιπεριμ ειναι καλυτερος υποκριτικα του κουρκουλου,φοβερος κωμικος ,αν δεν ηταν τοσο ωραιο αντρας θα ηταν εφαμιλλος των μεγαλων κωμικων.πουθενα δεν ηταν κατω απο πολυ καλος
 
Εσύ Μπάμπι βάζω στοίχημα πως για εθνική σταρ θα ήθελες Λάσκαρη.
Την ηθελα - δεν την ηθελα, ηταν παρα πολυ ομορφη, αλλα δεν συγκεντρωνε τα στοιχεια που πρεπει για να μπορουσε να θεωρηθει εθνικη σταρ.
 
Την ηθελα - δεν την ηθελα, ηταν παρα πολυ ομορφη, αλλα δεν συγκεντρωνε τα στοιχεια που πρεπει για να μπορουσε να θεωρηθει εθνικη σταρ.
Όχι γιατί δεν είχε την απανταχού λαϊκή αποδοχή μόνο η Αλίκη την είχε τι να γίνει.
 
Δεν γνωριζω πως μπορω να κανω 2 παραθεσεις στο ιδιο ποστ,ασχετος οποτε απαντω εδω
εχετε μαλλον δικιο κυρια μπαμπινελα και το σεξ απηλ ειναι πολυ σημαντικο
και θα επρεπε να ειναι στη λιστα
ο βεγγος δεν ειχε με ενα τροπο; απλα ρωτω
ο μπαρκουλης που λεει η κυρια καραπιπεριμ ειναι καλυτερος υποκριτικα του κουρκουλου,φοβερος κωμικος ,αν δεν ηταν τοσο ωραιο αντρας θα ηταν εφαμιλλος των μεγαλων κωμικων.πουθενα δεν ηταν κατω απο πολυ καλος
Και για μένα Μπάρκουλης γιατί μπορούσε να είναι και ζεν κόμικ και ζεν πρεμιέ
 
Εγώ θα προσθέσω και ένα στοιχείο ακόμα: Να είναι εκπρόσωπος του μέσου αστού της κάθε εθνικότητας. Πόσο μπορούσε να ταυτιστεί η μέση Ιταλίδα με την Βίρνα Λίζι που ήταν πανέμορφη; Η Λόρεν όμως μπορούσε να παίξει και την αστή και την φτωχιά με την ίδια τσαχπινιά και η μέση Ιταλίδα μπορούσε ας πούμε να ταυτιστεί μαζί της, να ζήσει το όνειρό της. Το ίδιο συνέβαινε με την Μπριζίτ στη Γαλλία. Σε εμάς πιο εύκολο ήταν να ταυτιστεί η μέση Ελληνίδα με την κοντούλα, με τα παχάκια της τσαχπίνα Βουγιουκλάκη πάρα με την Λάσκαρη που είχε πιο ευρωπαϊκό προφίλ. Για την νεαρή επαρχιωτοπούλα ήταν πιο εφικτό να προσπαθήσει να γίνει Βουγιουκλάκη παρά Λάσκαρη, Καρέζη ή Ναθαναήλ. Αυτό καθιστουσε την Αλίκη εύπεπτο προϊόν που κατά την γνώμη μου είναι βασικό στοιχείο για το σταριλίκι.
Αντίστοιχα πιστεύω για τον μέσο Έλληνα της εποχής εκείνης ο Κούρκουλος ενσαρκώνει πιο ταιριαστά το πρότυπό του: και μάγκας, χορεύει ζεϊμπέκικο, μπορεί να είναι και γιατρός, μπορεί και αστός ή κακομαθημένο πλουσιόπαιδο. Λίγο πριν τον Κούρκουλο ήταν λίγο θολές οι γραμμές. Είχαμε τον Φούντα, είχαμε και τον Αλεξανδράκη. Ο πρώτος ίσως παραπάνω μάγκας με αδρές γραμμές προσώπου από ότι θα ήθελε ο αστός Έλληνας, ο δεύτερος ίσως ήταν πολύ αστός για να πιστέψει ο επαρχιώτης ότι αν προσπαθούσε θα του έμοιαζε, κατά μία έννοια ο Αλεξανδράκης ήταν το αντίστοιχο της Καρέζη.

Λατρεύω τον Βέγγο, πιστεύω ότι ενσαρκώνε πολλά στοιχεία του μέσου Έλληνα. Αλλά πείτε μου ποιός νεαρός εκείνης της εποχής θα θελε να προσπαθήσει να γίνει σαν τον Βέγγο; Αντίστοιχα η Μάρθα Καραγιάννη ήταν μελαχρινή με σωματότυπο αμιγώς μεσογειακό, ναι μεν χόρευε και ήταν σέξυ αλλά οι ρόλοι της ήταν τέτοιοι που απέτρεψαν την μέση Ελληνίδα να θέλει να της μοιάσει.
 
τεινω να συμφωνησω και να προσυπογραψω τις σκεψεις σας
οσο αναφορα το βεγγο αν ρωτουσατε απλα ποιος νεος; θα σας απαντουσα ασκαρδαμυκτι εγω
ειναι ενας απο τους 3 βασικους λογους που εγινα ηθοποιος
ειπατε ομως της εποχης

και κατι ακομη που ηρθε στο μυαλο σαν μυγα στο γαλα μου
τοτε δεν υπηρχαν σοσιαλ,αν υπηρχαν δεν θα ηταν κανεις-καμια εθνικος σταρ
θα υπηρχαν ενστασεις
 
Εγώ θα προσθέσω και ένα στοιχείο ακόμα: Να είναι εκπρόσωπος του μέσου αστού της κάθε εθνικότητας. Πόσο μπορούσε να ταυτιστεί η μέση Ιταλίδα με την Βίρνα Λίζι που ήταν πανέμορφη; Η Λόρεν όμως μπορούσε να παίξει και την αστή και την φτωχιά με την ίδια τσαχπινιά και η μέση Ιταλίδα μπορούσε ας πούμε να ταυτιστεί μαζί της, να ζήσει το όνειρό της. Το ίδιο συνέβαινε με την Μπριζίτ στη Γαλλία. Σε εμάς πιο εύκολο ήταν να ταυτιστεί η μέση Ελληνίδα με την κοντούλα, με τα παχάκια της τσαχπίνα Βουγιουκλάκη πάρα με την Λάσκαρη που είχε πιο ευρωπαϊκό προφίλ. Για την νεαρή επαρχιωτοπούλα ήταν πιο εφικτό να προσπαθήσει να γίνει Βουγιουκλάκη παρά Λάσκαρη, Καρέζη ή Ναθαναήλ. Αυτό καθιστουσε την Αλίκη εύπεπτο προϊόν που κατά την γνώμη μου είναι βασικό στοιχείο για το σταριλίκι.
Αντίστοιχα πιστεύω για τον μέσο Έλληνα της εποχής εκείνης ο Κούρκουλος ενσαρκώνει πιο ταιριαστά το πρότυπό του: και μάγκας, χορεύει ζεϊμπέκικο, μπορεί να είναι και γιατρός, μπορεί και αστός ή κακομαθημένο πλουσιόπαιδο. Λίγο πριν τον Κούρκουλο ήταν λίγο θολές οι γραμμές. Είχαμε τον Φούντα, είχαμε και τον Αλεξανδράκη. Ο πρώτος ίσως παραπάνω μάγκας με αδρές γραμμές προσώπου από ότι θα ήθελε ο αστός Έλληνας, ο δεύτερος ίσως ήταν πολύ αστός για να πιστέψει ο επαρχιώτης ότι αν προσπαθούσε θα του έμοιαζε, κατά μία έννοια ο Αλεξανδράκης ήταν το αντίστοιχο της Καρέζη.

Λατρεύω τον Βέγγο, πιστεύω ότι ενσαρκώνε πολλά στοιχεία του μέσου Έλληνα. Αλλά πείτε μου ποιός νεαρός εκείνης της εποχής θα θελε να προσπαθήσει να γίνει σαν τον Βέγγο; Αντίστοιχα η Μάρθα Καραγιάννη ήταν μελαχρινή με σωματότυπο αμιγώς μεσογειακό, ναι μεν χόρευε και ήταν σέξυ αλλά οι ρόλοι της ήταν τέτοιοι που απέτρεψαν την μέση Ελληνίδα να θέλει να της μοιάσει.
Πολύ σωστο με επιχειρήματα το όλο σκεπτικό
 
πιστευω οτι ενας-μια εθνικος σταρ πρεπει να εχει τουλαχιστον τα εξης χαρακτηριστικα

1.πρωταγωνιστης-α
2 με διαρκεια μεγαλη στο χρονο
3 δημοφιλια
4 εισητηρια σε θεατρο και σινεμα
5 διαχρονηκοτητα και στο 4
6 να εκφραζει ποθους,βασανα,καημους,ονειρα,ελπιδες του λαου
7 να μπορει να ταυτιστει ο μεσος ελληνας με τους χαρακτηρες που υποδυεται

με αυτα τα δεδομενα για μενα εθνικος σταρ ηταν ο θανασης βεγγος
Και για μένα ο Θανάσης Βέγγος είναι ο μεγαλύτερος σταρ της χώρας (δεν ξέρω αν θα τον χαρακτήριζα Εθνικό Σταρ). Τον λατρεύω και το έχω γράψει πολλές φορές στο φόρουμ. Μακάρι να είχαμε περισσότερες συνεντεύξεις του. Ευτυχώς υπάρχουν οι αθάνατες ταινίες του :bow:

Απλά η Βουγιουκλάκη είχε και λαμπερή εμφάνιση και έχτισε τον μύθο της με κόπο και επιμονή, σε συνεργασία πάντα με τους σκηνοθέτες, σεναριογράφους, καμεραμάν, φωτιστές, μακιγιέρ, φωτογράφους κτλ. Άλλωστε ο χώρος του θεάματος είναι ομαδική δουλειά.
 
Πίσω
Μπλουζα