Αλίκη: Εθνική σταρ ή όχι;

Εθνική σταρ ή όχι δεν ξέρω, αλλά δεν έχει παίξει ούτε μισό καλό ρόλο στην καριέρα της. Δεν υπάρχει ταινία να λες «α εκεί η Βουγιουκλάκη έπαιζε πολύ καλά». Ούτε μία.
 
Αλήθεια? Εγώ διαφωνώ εντελώς, αλλά σέβομαι την άποψή σου. Εγώ νομίζω ότι σε κάποια έργα όπως στο "Ξύλο", στα "Χτυποκάρδια", στην "Σωφερίνα", στην "Μοντέρνα σταχτοπούτα", στην "Μανταλένα" ακόμα και στο "Κλωτσοσκούφι" που δεν μου αρέσει σαν έργο ιδιαίτερα, ήταν καταπληκτική.
 
Αλήθεια? Εγώ διαφωνώ εντελώς, αλλά σέβομαι την άποψή σου. Εγώ νομίζω ότι σε κάποια έργα όπως στο "Ξύλο", στα "Χτυποκάρδια", στην "Σωφερίνα", στην "Μοντέρνα σταχτοπούτα", στην "Μανταλένα" ακόμα και στο "Κλωτσοσκούφι" που δεν μου αρέσει σαν έργο ιδιαίτερα, ήταν καταπληκτική.
Συμφωνώ απόλυτα
 
Αλήθεια? Εγώ διαφωνώ εντελώς, αλλά σέβομαι την άποψή σου. Εγώ νομίζω ότι σε κάποια έργα όπως στο "Ξύλο", στα "Χτυποκάρδια", στην "Σωφερίνα", στην "Μοντέρνα σταχτοπούτα", στην "Μανταλένα" ακόμα και στο "Κλωτσοσκούφι" που δεν μου αρέσει σαν έργο ιδιαίτερα, ήταν καταπληκτική.
Θα συμφωνήσω. Οι ασπρόμαυρες ταινίες της είναι πολύ καλές και στις έγχρωμες θα αναφέρω την Αλίκη στο Ναυτικό. Μετά το παράκανε με τα ακκίσματα.
Όμως ακόμα και σήμερα λάμπει στην μεγάλη οθόνη και είναι η 1η ηθοποιός που έκανε εντύπωση στην κόρη μου... θα μου πεις είναι για παιδιά, αλλά ακόμα κ'αυτό είναι πολύ δύσκολο. Βέβαια είχε και έναν τιτανοτεράστιο Σακελλάριο να την σκηνοθετεί... αυτό μην το ξεχνάμε.
 
Θα συμφωνήσω. Οι ασπρόμαυρες ταινίες της είναι πολύ καλές και στις έγχρωμες θα αναφέρω την Αλίκη στο Ναυτικό. Μετά το παράκανε με τα ακκίσματα.
Όμως ακόμα και σήμερα λάμπει στην μεγάλη οθόνη και είναι η 1η ηθοποιός που έκανε εντύπωση στην κόρη μου... θα μου πεις είναι για παιδιά, αλλά ακόμα κ'αυτό είναι πολύ δύσκολο. Βέβαια είχε και έναν τιτανοτεράστιο Σακελλάριο να την σκηνοθετεί... αυτό μην το ξεχνάμε.
Όλα αυτά τα παραπάνω τα ειχε, συμφωνώ για μια ακόμη φορά
 
Γουστάρετε να βριστούμε που θεωρείτε καλή ηθοποιό τη Βουγιούκλω ενώ ΕΓΩ δεν την εγκρίνω; Πλάκα θα'χει... :cool:

Πέρα από τον χαβαλέ, νομίζω ότι εκείνο το πρώτο στιλ παιξίματός της την κατέστρεψε. Δεν μπόρεσε ή δεν θέλησε να υιοθετήσει άλλο, το συνέχισε και σε ταινίες που δεν ταίριαζε και το αποτέλεσμα ήταν φαιδρό. Ακόμα και στη μελωδία της ευτυχίας κάπως έτσι έπαιζε. Τελικά έχω καταλήξει ότι έπεσε σε ένα φαύλο κύκλο παίξιμο μπεμπέκας-αυτό θέλει ο κόσμος-αλλιως θα χάσω εισιτήρια-ας τους κάνω το χατήρι-παίξιμο μπεμπέκας.

Όμως ακόμα και σήμερα λάμπει στην μεγάλη οθόνη και είναι η 1η ηθοποιός που έκανε εντύπωση στην κόρη μου...
Σε ποια ταινία την είδε; Αν την έβλεπε για πρώτη φορά στη Υπολοχαγό Νατάσα ή στην κόρη του Ήλιου πως θα αντιδρούσε;
"Μαμά/Μπαμπά, γιατί η φτωχάτζα κατατρεγμένη έχει μαλλί και νύχι κομμωτηρίου;"
 
Γουστάρετε να βριστούμε που θεωρείτε καλή ηθοποιό τη Βουγιούκλω ενώ ΕΓΩ δεν την εγκρίνω; Πλάκα θα'χει... :cool:

Πέρα από τον χαβαλέ, νομίζω ότι εκείνο το πρώτο στιλ παιξίματός της την κατέστρεψε. Δεν μπόρεσε ή δεν θέλησε να υιοθετήσει άλλο, το συνέχισε και σε ταινίες που δεν ταίριαζε και το αποτέλεσμα ήταν φαιδρό. Ακόμα και στη μελωδία της ευτυχίας κάπως έτσι έπαιζε. Τελικά έχω καταλήξει ότι έπεσε σε ένα φαύλο κύκλο παίξιμο μπεμπέκας-αυτό θέλει ο κόσμος-αλλιως θα χάσω εισιτήρια-ας τους κάνω το χατήρι-παίξιμο μπεμπέκας.


Σε ποια ταινία την είδε; Αν την έβλεπε για πρώτη φορά στη Υπολοχαγό Νατάσα ή στην κόρη του Ήλιου πως θα αντιδρούσε;
"Μαμά/Μπαμπά, γιατί η φτωχάτζα κατατρεγμένη έχει μαλλί και νύχι κομμωτηρίου;"
Εγώ μιλώ για τις πρώτες της ταινίες ως Μανταλένα , ως κλωτσοσκουφι ως Λίζα παπασταυρου κτλ.μετα χάλασε η συνταγή
 
Στο Πονηρο Θηλυκο Κατεργαρα Γυναικα αν θυμαμαι καλα στο φιναλε επαιζε το υπεροχο Και τώρα που τελειώσαμε του Γερολυματου (εχει δισκογραφηθει?) και την Αλικη στο Δημοτικο Θεατρο Πειραια.

(EDIT: Κατι βρηκα)

Στο μυαλο μου ηρθε το φιναλε απο το Ξανα προς τη Δοξα Τραβα με τον Φλωρινιωτη στο ιδιο θεατρο και να ερμηνευει ενα επισης υπεροχο και παρομοιο τραγουδιο του Πλεσσα.


Αραγε ηταν επιτηδευμενο σεναριακο ευρημα?

Ο κ Σταμπουλιδης εχει ανεβασει ολη την ταινια στο YT (να ναι καλα). Σε ερωτηση μου αν το κομματι δισκογραφηθηκε, μου απαντησε πως μαλλον οχι. Κριμα
 
64e31c045afe49e38cbc3eddd52f5863.jpg
 
Σε ποια ταινία την είδε; Αν την έβλεπε για πρώτη φορά στη Υπολοχαγό Νατάσα ή στην κόρη του Ήλιου πως θα αντιδρούσε;
"Μαμά/Μπαμπά, γιατί η φτωχάτζα κατατρεγμένη έχει μαλλί και νύχι κομμωτηρίου;"
Η νεράιδα και το παλικάρι :) Ήταν 5-6 χρονών η κόρη μου τότε. Της άρεσε η σκηνή που η Βουγιουκλάκη είναι ντυμένη Σήφης, τραγουδάνε την μαντινάδα στον αρραβώνα του Παπαμιχαήλ και στο τέλος γίνεται σαματάς όταν την παίρνουν χαμπάρι.
Εγώ πάλι στην συγκεκριμένη ταινία πεθαίνω με την αρχική σκηνή που ο Παπαμιχαήλ τραγουδάει "κάντε τόπο να χορέψω" φορώντας ξεκούμπωτο πουκάμισο και έναν τεράστιο χρυσό κρεμαστό σταυρό στο λαιμό σαν μητροπολίτης. Δεν ξέρω γιατί του το έκαναν αυτό... το ήθελε άραγε ο ίδιος;

:)
 
Πως το καταδέχτηκε και άγγιξε ένα ταπεινό σεατ; Αυτή ήταν για μπέντλεϊ και πάνω. Άντε βαριά-βαριά καμμιά μερσεντές. Αλήθεια, το τσαρδάκι από πίσω είναι κάποιο γνωστό κτήριο, έτσι δεν είναι;

Όσο για το μοντέλο μάλαγα, τα αυτοκίνητα σεατ συνήθως έπαιρναν ονόματα ισπανικών πόλεων/περιοχών: Μάλαγα, Ιμπίθα/Ιμπιζα (Ιβίσα στην τοπική διάλεκτο), Κόρδοβα κλπ. Ας έλεγε κάποιος στους ελληνάρες ότι υπάρχει περιοχή στην Ινδονησία και τυρί στην Κρήτη που ακούγονται ακριβώς όπως αυτό που φοβούνταν. Όταν όμως τρεις στις τέσσερις λέξεις τους είναι αυτή, δεν τους χαλάει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πως το καταδέχτηκε και άγγιξε ένα ταπεινό σεατ; Αυτή ήταν για μπέντλεϊ και πάνω. Άντε βαριά-βαριά καμμιά μερσεντές. Αλήθεια, το τσαρδάκι από πίσω είναι κάποιο γνωστό κτήριο, έτσι δεν είναι;

Ποιο αυτοκίνητο; Δεν βλέπω εγώ κάτι... Μόνο η Αλίκη μας είναι η Super Star!
 
Ποιο αυτοκίνητο; Δεν βλέπω εγώ κάτι... Μόνο η Αλίκη μας είναι η Super Star!
Φαίνεται ότι διαβάζω την Αλέξις πίσω από τις λέξεις (αυτό συνδυάζεται με την άλλη απάντηση για τον Θορν_ξέρεις εσύ)
 
Εντάξει ρε παιδιά νομίζω ότι είναι μύθος πια για την γυναίκα και αυτές τις ενέσεις, εγώ πρώτη φορά το ακουω! Αυτό για το χειροκρότημα το πιστεύω απόλυτα είναι η αποδοχή που θέλουμε όλοι και δη οι καλλιτέχνες ένα παραπάνω.
 
Φαίνεται ότι διαβάζω την Αλέξις πίσω από τις λέξεις (αυτό συνδυάζεται με την άλλη απάντηση για τον Θορν_ξέρεις εσύ)

Να το πω και αλλιώς τότε..

Ο φωτογράφος μάλλον να μην είχε ενημερωθεί ότι η φωτογράφιση αφορά την διαφήμιση του αυτοκινήτου το οποίο δεν το βλέπουμε σχεδόν καθόλου (αφού η πόζα της αγαπημένης μας Αλίκης είναι ακριβώς μπροστά απο το αυτοκίνητο).
 
Να το πω και αλλιώς τότε..

Ο φωτογράφος μάλλον να μην είχε ενημερωθεί ότι η φωτογράφιση αφορά την διαφήμιση του αυτοκινήτου το οποίο δεν το βλέπουμε σχεδόν καθόλου (αφού η πόζα της αγαπημένης μας Αλίκης είναι ακριβώς μπροστά απο το αυτοκίνητο).
Να σου πω, κι εγώ το σκέφτηκα. Η μάρκα δεν φαίνεται καθόλου. Αλλά κι από την άλλη, δεν μπορεί να είναι κανένας άλλος στη μέση εκτός από την ΑΜ Βουγιούκλω. Τι να φτουρήσει η σεατ μπροστά σε μια Βουγιούκλω. Την έκανε σκόνη.
 
Nα προσθέσω στην κουβέντα πως δικαιολογημένα είναι εθνική σταρ μια γυναίκα που είχε τέτοια ακτινοβολία ώστε να την κυνηγάει ο Διάδοχος Κωνσταντίνος και να αναγκάζεται η Φρειδερίκη να τους παρακολουθεί, να παντρεύεται τον κατα τεκμήριο ωραιότερο και πιο ταλαντούχο Έλληνα ηθοποιό, ονόματι Δημήτρη Παπαμιχαήλ. Και ακόμη και στα γεράματά της να λιώνει για μια της ματιά ο δεύτερος Ωνάσης, ονόματι Μίνως Κυριακού. Ούτε στον ύπνο τους άλλες ωραιότερες πρωταγωνίστριες από αυτήν δεν είχαν τέτοιες επιτυχίες στον ερωτικό τομέα. Η Αλικη όμως όση ομορφιά της έλειπε (αν της έλειπε) τόση λάμψη διέθετε.
 
Πίσω
Μπλουζα