Αλίκη: Εθνική σταρ ή όχι;

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Bambinella
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Τιμής Ένεκεν απονομή Χρυσού Φτυαριού στον σύζυγο της Βιβής

Ειναι εδω διπλα μου. Μολις του το εδειξα γελασε πολυ και σε ευχαριστει.
Μου ειπε ομως να σου πω οτι το φτυαρι δεν του ειναι αρκετο. Θα προτιμουσε μια χρυση μπουλντοζα. :D
 
Ειναι εδω διπλα μου. Μολις του το εδειξα γελασε πολυ και σε ευχαριστει.
Μου ειπε ομως να σου πω οτι το φτυαρι δεν του ειναι αρκετο. Θα προτιμουσε μια χρυση μπουλντοζα. :D
Ορίστε... πηγή

1729589420432.png
 
... πετάγομαι λίγο σαν π*@#δή .... αλλά και σεις πάτε γυρεύοντας.....
Από κάτι τέτοια έγινε σούπερ σταρ η Βουγιουκλάκη. ΌΛΟΙ ασχολούνταν μαζί της και συνεχίζουν ακόμα, τόσα χρόνια μετά το θανατό της.
Ηθοποιός ήταν /ή δεν ήταν,
όμορφη ήταν /ή δεν ήταν,
σέξυ ήταν /ή δεν ήταν,
έξυπνη ήταν /ή δεν ήταν,
γατούλα ήταν/ή δεν ήταν,
στρίγγλα ήταν/ή δεν ήταν....

... όμως σταρ ήταν [ή την έκαναν άλλοι, ή συνεχίζετε να την "κάνετε/κάνουμε"....]
.
.
.
.
.
.
[αλήθεια, θυμάστε κάποια άλλη Ελληνίδα ηθοποιό / τραγουδίστρια / καλλιτέχνιδα / οτιδήποτε να έχει τέτοια προβολή, διάρκεια, διαχρονικότητα, να προκαλεί τόσο έντονα αισθήματα λατρείας ή αποστροφής?]
 
... όμως σταρ ήταν [ή την έκαναν άλλοι, ή συνεχίζετε να την "κάνετε/κάνουμε"....]
.
.
.
.
.
.
[αλήθεια, θυμάστε κάποια άλλη Ελληνίδα ηθοποιό / τραγουδίστρια / καλλιτέχνιδα / οτιδήποτε να έχει τέτοια προβολή, διάρκεια, διαχρονικότητα, να προκαλεί τόσο έντονα αισθήματα λατρείας ή αποστροφής?]
Και να προσθέσω ότι ήδη έχει μεγαλώσει 3 γενιές και τώρα μεγαλώνει και την 4η!!!
 
Ένα κουίζ σχετικά με την Αλίκη Βουγιουκλάκη ( κανονικά έπρεπε να μπει στην κατηγορία ατάκα κουίζ αλλά το συγκεκριμένο είναι ειδική περίπτωση). Απευθύνεται σε όσους την λατρεύουν και σε όσους λατρεύουν να την μισούν!!!!
Αν υποθέσουμε ότι βρίσκεστε στο παιχνίδι " Ποιος θέλει να γίνει εκατομμυριούχος" και στην τελευταία ερώτηση για 100.000 ευρώ σας ρωτουσανε:

"Ποια ήταν τα πρώτα λόγια που είπε η ΑΒ στην πρώτη της ταινία: "

Α. Άσχημα ξεκινήσαμε!
Β. Παράσταση τέλος!
Γ. Καιρός ήταν!
Δ. Ήρθα νωρίς?

Τι θα απαντουσατε? ( Χωρίς ζαβολιά!)
 
Τον Ιούνιο του 1963 η Α Β βρίσκεται στο Λονδίνο για την πρεμιέρα της ταινίας της Aliki my love και ποζάρει για διαφημιστικούς λόγους σε τοπική εφημερίδα. Η ταινία όπως είναι γνωστό δεν πήγε καλά κάτι που επιβεβαιώνει και μια από τις κριτικές.....

img.jpeg

IMG_20241023_132934.jpg
 
Ένα κουίζ σχετικά με την Αλίκη Βουγιουκλάκη ( κανονικά έπρεπε να μπει στην κατηγορία ατάκα κουίζ αλλά το συγκεκριμένο είναι ειδική περίπτωση). Απευθύνεται σε όσους την λατρεύουν και σε όσους λατρεύουν να την μισούν!!!!
Αν υποθέσουμε ότι βρίσκεστε στο παιχνίδι " Ποιος θέλει να γίνει εκατομμυριούχος" και στην τελευταία ερώτηση για 100.000 ευρώ σας ρωτουσανε:

"Ποια ήταν τα πρώτα λόγια που είπε η ΑΒ στην πρώτη της ταινία: "

Α. Άσχημα ξεκινήσαμε!

Β. Παράσταση τέλος!
Γ. Καιρός ήταν!

Δ. Ήρθα νωρίς?

Τι θα απαντουσατε? ( Χωρίς ζαβολιά!)

Δεν το θυμαμαι, οποτε το λεω στην τυχη: Δ) Ηρθα νωρις;
 
Δεν το θυμαμαι, οποτε το λεω στην τυχη: Δ) Ηρθα νωρις;

Λυπάμαι κοπελιά αλλά απάντησες λάθος! Κακώς ρίσκαρες αφού δεν ήσουν σίγουρη.... Δεν πειράζει όμως φεύγεις με 5000€ συγχαρητήρια !!!

Η ταινία ξεκινά με μια διάρρηξη που κάνει ο Λευτεριωτης και κατά την διάρκεια της καταδίωξης του από την αστυνομία συναντά τυχαία την Βουγιουκλάκη στο δρόμο. Χωρίς να την γνωρίζει την αγκαλιάζει και την φιλάει ώστε οι αστυνομικοί να τους περάσουν για ζευγαράκι που βγήκε ραντεβού. Με το που φεύγουν οι αστυνομικοί η Βουγιουκλάκη τον σπρώχνει και του λέει το ...... Β.
 
Αλλά η απάντηση της Α. ταιριάζει τόσο καλά, επειδή κατά κάποιο τρόπο ταιριάζει με τον χαρακτήρα της.
 
Δεν το θυμαμαι, οποτε το λεω στην τυχη: Δ) Ηρθα νωρις;
Κι εγώ το Δ θ' απαντούσα με το σκεπτικό ότι κινεί το ενδιαφέρον του θεατή: «Αν ήρθε νωρίς; Για ποιο πράγμα; Κάνα ραντεβουδάκι; Μπα, κάτι άλλο θα 'ναι, αλλά τι; Κάποιο σχέδιο ίσως… Αλλά για ποιον σκοπό; Για να δούμε παρακάτω» — και θα 'φευγα με το πεντοχίλιαρο.
 
Η ταινία ξεκινά με μια διάρρηξη που κάνει ο Λευτεριωτης και κατά την διάρκεια της καταδίωξης του από την αστυνομία συναντά τυχαία την Βουγιουκλάκη στο δρόμο. Χωρίς να την γνωρίζει την αγκαλιάζει και την φιλάει ώστε οι αστυνομικοί να τους περάσουν για ζευγαράκι που βγήκε ραντεβού. Με το που φεύγουν οι αστυνομικοί η Βουγιουκλάκη τον σπρώχνει και του λέει το ...... Β.

Δηλαδη, Παρασταση τελος!
Τοτε κανονικα αυτη δεν επρεπε να ειναι η πρωτη ατακα απο την πρωτη ταινια της Αλικης, αλλα η τελευταια απο την τελευταια της. :)
 
Δηλαδη, Παρασταση τελος!
Τοτε κανονικα αυτη δεν επρεπε να ειναι η πρωτη ατακα απο την πρωτη ταινια της Αλικης, αλλα η τελευταια απο την τελευταια της. :)
Μια πολύ καλή ιδέα! Άραγε ποια ήταν όντως η τελευταία της ατάκα στην τελευταία της ταινία?
 
Τον Ιούνιο του 1963 η Α Β βρίσκεται στο Λονδίνο για την πρεμιέρα της ταινίας της Aliki my love και ποζάρει για διαφημιστικούς λόγους σε τοπική εφημερίδα. Η ταινία όπως είναι γνωστό δεν πήγε καλά κάτι που επιβεβαιώνει και μια από τις κριτικές...

Προβολή συνημμένου 287038
"Όταν σε έχουν πεθάνει τα τακούνια από όλη τη μέρα, θέλεις να τα βγάλεις αλλά σου την έχουν πέσει οι παπαράτσι και πρεπει να φανείς και ναζιάρα"
 
Λοιπόν επανέρχομαι με την ούτως ειπείν συνέντευξη της Βουγιούκλως από τον θέλω-να-περνιέμαι-για-σπουδαίος-διανοούμενος Δήμου.

(περίπου) 20:00 Ψυχανάλυση λες εσύ μανίτσα την οριακά προσβολή; Σαν να του τη λέει λίγο.
Διαλογική περιπέτεια λέει... Χριστέ μου! Τι ντεκαντάνς!

Τι άλλο να σχολιάσω; Αυτός τα λέει αυτός τα ακούει. Προσπαθεί η δόλια να πετάξει καμμιά κουλαμάρα και (σίγουρα) αμέσως το μετανιώνει. Ο Δήμου καλά πράγματα της λέει αλλά τα λέει με τέτοιο τρόπο που καταλήγουν σαν προσβολές. Το μεγαλύτερο λάθος του και έτσι όπως τον κόβω το συνηθίζει, είναι ότι συνέχεια μιλάει μόνος του και δεν τη αφήνει να αρθρώσει λέξη.

23:54 Όταν τα'λεγα γω... Πάντως για το θέατρο που έκανε η λεγάμενη δεν έχω λόγο καθ'οτι δεν την έχω δει. Και όπως έχω ξαναπεί σε προηγούμενες δηλώσεις μου, οι ηθοποιοί θα πρέπει να ξεκαβαλήσουν και να αγκαλιάσουν και την τηλεόραση γιατί από εκεί έγιναν γνωστοί και όχι από το θέατρο.

Πω ρε φίλε... Την άφησε τόση ώρα να μιλάει! Εγώ πάλι που είμαι και κακόψυχος, όποιον ρωτήσεις για Εβίτα, μάλλον τη Νίτσα από Μαντονίτσα θα σου πει.

25:41 Σ'αυτό έχει απόλυτο δίκιο η Αλικάρα και όχι δεν γκρεμίστηκε φούρνος. Το σωστό να λέγεται. Αρκεί η κάθε νέα εκτέλεση να μην προσπαθεί να μιμηθεί τις προηγούμενες. Ο κάθε ηθοποιός να παίζει το ρόλο με τον δικό του τρόπο.

Άσχετο αλλά με έτρωγε ο ω μου να το πω: πλάκα-πλάκα ο Δήμου έχει ωραίο μαλλάκι. Η πεμπτουσία του μικροαστικού παππουδέ μαλλιού της εποχής εκείνης. Πόσες κομμωτηριοώρες να έκαψε για να πετύχει αυτό το συγκλοñιστικό αποτέλεσμα;

Και να θέλω να πω έναν καλό λόγο για την ατομάρα του, δεν μ'αφήνει! Ρε άνθρωπε τι εμμονή είναι αυτή με το αν είναι σταρ ή όχι; Ζηλεύεις; Φαγώθηκες πια! Αν η Βουγιούκλω κρατούσε την προσωπική της ζωή μακρυά από τα φώτα της δημοσιότητας και δεν έκανε σήριαλ τη ζωή της και το γιο της, θα την πίστευα περισσότερο όταν έλεγε ότι δεν είναι/νιώθει σταρ.

29:40 Γι'αυτό λέω ότι οι ηθοποιοί είναι αχάριστη κλίκα. Ζω για την ημέρα που θα βγει ηθοποιός από την Ελλάδα και θα πει "ζω για την τηλεόραση"

Πάντως ειλικρινά, με κούρασε το βίντεο. Το άνοιξα για να χαρώ και βαρέθηκα. Ο Δήμου δεν το'χει καθόλου (κάτι τέτοιοι έβγαλαν κακό όνομα στους διανοούμενοι αλλά τέλος πάντνων) και η άλλη δεν της επιτρέπεται να πει τίποτα.
 
οι ηθοποιοί θα πρέπει να ξεκαβαλήσουν και να αγκαλιάσουν και την τηλεόραση γιατί από εκεί έγιναν γνωστοί και όχι από το θέατρο.
Αυτό μπορεί να ισχύει σε μεγάλο βαθμό σήμερα, αλλά παλιότερα; Υπήρχε τηλεόραση όταν η Βουγιουκλάκη έγινε γνωστή;
 
29:40 Γι'αυτό λέω ότι οι ηθοποιοί είναι αχάριστη κλίκα. Ζω για την ημέρα που θα βγει ηθοποιός από την Ελλάδα και θα πει "ζω για την τηλεόραση"

:clap::clap::clap:

Και "για" και "απο".
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα