Αλίμονο στους νέους

Φίλε teacher δεν με ακους γιατι εχω μπλεξει .... με την "Θεία απ το Σικάγο";) αλλα αν επεφτε αεροφωτογραφία της Πλάκας στα χέρια μου να σαι σίγουρος οτι ο πρώτος που θα την λαμβανε με email θα σουνα εσύ.To πιο καλο που εχω βρεί είναι αυτό το


απο drone αλλα είμαι σιγουρος οτι θα το χεις δεί. Πάντως ετσι για το "honore" του thread αλλά και για τον "καημό" σου λεώ αυριο αν δεν βρεχει να κάνω ενα εξονυχιστικό ρεπεράζ στην Πλάκα .....και απο Δευτέρα τα ξαναλέμε.............
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλίμονο στους νέους - 1961

(για το σπίτι επίκεντρο της Κοντού)

Λοιπόν με βοηθό το πολύ ωραίο videάκι σου antonovar, το οποίο δεν το είχα δει, έφτιαξα ένα map με τα στοιχεία που έχω μέχρι τώρα για να τα δεις κι εσύ τώρα που θα ανέβεις στην Πλάκα και να βγάλεις συμπεράσματα.

Αλλά και οι υπόλοιποι φίλοι, μήπως κάποιος αναγνωρίσει κάτι

Προβολή συνημμένου 165793

Το ανεβάζω και εξωτερικά μήπως δε φαίνεται κάτι καλά

https://www.imageupload.co.uk/image/BQsQ
 
Επίσης σε συνέχεια του προηγούμενου post (και να με συγχωρήσουν οι admin που δε συνεχίζω το προηγούμενο, αλλά όταν κάνω edit posts που έχουν μεγάλες εικόνες που τις χαλάει και δεν τολμάω να κάνω edit το προηγούμενο)

Σε συνέχεια λοιπόν σας παραθέτω και την οδό Θρασύβουλου στη γωνία με την Κλεψύδρας (από την ωραία του κουρέα) όπου φαίνεται η κάτω πλευρά του οικοπέδου (πάνω ακριβώς από το "Ηττα") που έχω σημειώσει στην επάνω εικόνα με μπλε γραμμές (στα δεξιά όπως βλέπουμε το μπλε πλαίσιο στην επάνω εικόνα), όπου φαίνεται καθαρά ότι δεν μπορεί να ήταν εκεί η αυλή την οποία ψάχνουμε Προβολή συνημμένου 165794
 
Δάσκαλε όταν βλέπουμε την ταινία ο τρούλος είναι πίσω από τους ηθοποιούς και αρκετά δεξιά, άρα σίγουρα δεν είναι το σημείο που νόμιζες ότι είναι το σπίτι.

Αυτό είναι που με έχει κολλήσει για εκεί που είναι ο άστεγος και το ξαναλέω ότι γεωγραφικά κάθεται σωστά ο τρουλος, τα κυπαρίσσια, η σκάλα, το δέντρο, τα υπόγεια παράθυρα απέναντι από την εξώπορτα είναι μισά, κάτω από τον δρόμο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ανεβάζω ένα map2 με την περιοχή που λες

Τι λές ? μοιάζει αυτό το μεγαθήριο με το σπίτι που φαίνεται πίσω από την Κοντού ?

Σημειωτέον ότι αυτό το κτίριο (το δεξιά, το μεγάλο) είναι παλιό. Είναι το πρώτο Πανεπιστήμιο της Αθήνας και νυν Μουσείο Ιστορίας

Εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο που δεν κατάλαβα....

Προβολή συνημμένου 165795

και μεγάλο και με ζουμ

https://www.imageupload.co.uk/image/BQtd
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Πανεπιστήμιο είναι που δεν μου κάθεται από την πρώτη στιγμή. Δεν κουμπώνει πουθενά...

Επίσης κοίταγα και στην οδο Τριπόδων 3 που φαίνεται και εκεί ο τρούλος από τον Άγιο Νικόλαο Ραγκαβά.

Για δες και εσυ που είσαι ποιο παρατηρητικός.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γραφω επι τροχάδην........γιατι διαφορες οικ.υποχρεώσεις δεν με αφήνουν να αναλυσω αυτά που γραφω με την ησυχία μου.Λοιπον πηγα στην Πλάκα μπας και βγάλω καμμία ακρη αλλά ..."τζίφος" η υπόθεση.....Απο την Δ.Αρεοπαγείτου μεχρι το Βρυσάκι και καθετα απο την Ανδριανού προς την Ακροπολη σε ολο αυτό το μήκος αλλά ακρη δεν εβγαλα.Ειδα ολα τα σπιτι που εχουμε σε αλλες ταινίες στην Πλακα εκτός απο αυτό που ψαχνουμε στο "Αλίμονο στους νεους". Θρασυβούλου,Θολού ,Λυσσίου, Κυρρήστου δεν ταιρίαζουν ουτε τα νουμερα ουτε τα υπαρχοντα κτηρια ουτε και αυτα που βλέπουμε γύρω γυρω.Το μόνο που θα ΜΠΟΡΟΥΣΕ(οχι οτι είναι αυτό) να ήταν με πολυ σπεκουλα και πολλες αόριστες υποθεσεις είναι αυτό στην Τριπόδων 5 (Το εγκαταλελειμένο στην τριπόδων 3 μου φαινεται αδύνατον να χτισθηκε μετα την δεκαετία του 60 και ο μαντρότοιχός του είναι πολύ παλιός και χωρίς αλλαγές.Αντιθετα αυτό στην τριποδων 5 φαίνεται οτι εχει γκρεμισθει ο μισός μαντροτοιχος και εχει αλλαχθεί με τσιμεντολιθους επισης απεναντί του υπαρχει ενα parking και ,μια νεοκτιστη μισοτελειωμενη κατασκευή.Αυτά προς το παρόν.Μολις βρω χρονο θα τα αναλύσω λεπτομερεστερα και με φωτό.Προς το παρόν βαζω τις φωτό που τραβηξα Προβολή συνημμένου 165815Προβολή συνημμένου 165817Προβολή συνημμένου 165818

Προβολή συνημμένου 165816
 
antonovar είπε:
Γραφω επι τροχάδην........γιατι διαφορες οικ.υποχρεώσεις δεν με αφήνουν να αναλυσω αυτά που γραφω με την ησυχία μου.Λοιπον πηγα στην Πλάκα μπας και βγάλω καμμία ακρη αλλά ..."τζίφος" η υπόθεση.....Απο την Δ.Αρεοπαγείτου μεχρι το Βρυσάκι και καθετα απο την Ανδριανού προς την Ακροπολη σε ολο αυτό το μήκος αλλά ακρη δεν εβγαλα.Ειδα ολα τα σπιτι που εχουμε σε αλλες ταινίες στην Πλακα εκτός απο αυτό που ψαχνουμε στο "Αλίμονο στους νεους". Θρασυβούλου,Θολού ,Λυσσίου, Κυρρήστου δεν ταιρίαζουν ουτε τα νουμερα ουτε τα υπαρχοντα κτηρια ουτε και αυτα που βλέπουμε γύρω γυρω.Το μόνο που θα ΜΠΟΡΟΥΣΕ(οχι οτι είναι αυτό) να ήταν με πολυ σπεκουλα και πολλες αόριστες υποθεσεις είναι αυτό στην Τριπόδων 5 (Το εγκαταλελειμένο στην τριπόδων 3 μου φαινεται αδύνατον να χτισθηκε μετα την δεκαετία του 60 και ο μαντρότοιχός του είναι πολύ παλιός και χωρίς αλλαγές.Αντιθετα αυτό στην τριποδων 5 φαίνεται οτι εχει γκρεμισθει ο μισός μαντροτοιχος και εχει αλλαχθεί με τσιμεντολιθους επισης απεναντί του υπαρχει ενα parking και ,μια νεοκτιστη μισοτελειωμενη κατασκευή.Αυτά προς το παρόν.Μολις βρω χρονο θα τα αναλύσω λεπτομερεστερα και με φωτό.Προς το παρόν βαζω τις φωτό που τραβηξα
ρε παίδες μακάρι, πράγματι μακάρι να είναι αυτό... Έχω περάσει ένα βράδυ στο μπαράκι που είναι στην άκρη του μαντρότοιχου στο ταρατσάκι στη τριποδων 1 (φαίνεται λίγο στο τέλος στις φωτος του antonovar), πέρισυ το καλοκαίρι με ένα ποτό, κρεμασμένος στη μεριά του άδειου οικοπέδου στην τριπόδων 3 και κοιτάζοντας το οικόπεδο από πάνω και μετά από απέναντι.... Δεν μπόρεσα να βρω κάτι που να μου το δώσει... Μακάρι, το εύχομαι να βρεις κάτι να το λήξουμε, γιατί έχω φάει πολλές μέρες και νύχτες μ' αυτό..... Άντε περίμένω τα συμπεράσματά σου... Αυτό στην τριπόδων 5 δεν ξέρω.. τα σπίτια απέναντι είναι παλιά....

Επίσης να πω κάτι ακόμα. Έχω στοιχεία, ότι το οικόπεδο του σπιτιού ήταν (ήταν) γωνία, από την πάνω μεριά, και στην άλλη μεριά, την κάτω, μπαίνοντας δηλαδή από την κεντρική πόρτα της αυλής και δεξιά κάτω γωνία, υπάρχει πολύ ψηλός τοίχος ή άλλο οίκημα.... Το τέλος της αυλής (κάτω μαντρότοιχος) είναι στενό τοιχάκι, η δεξιά μεριά (μπαίνοντας) είναι επίσης κατηφορική και το απέναντι σπίτι (το αριστερό όπως το βλέπουμε από μέσα) είναι στην ίδια ρυμοτομία με τον μαντρότοιχο του σπιτιού (τελειώνει εκεί μπου τελειώνει και ο μαντρότοιχος). Θα ανεβάσω κάποια στιγμή ένα σχέδιο για το πώς νομίζω ότι ήταν το οικόπεδο. Επίσης το παράθυρο του δωματίου της Κοντού βλέπει στον μπροστά δρόμο και το απέναντιο σπίτι (το δεξιά) έχει παράθυρο ή πόρτα αμέσως (μετά τη γωνία). Τέλος στο ενδιάμεσο των δύο σπιτιών (μπροστά από την πόρτα της αυλής δηλαδή) υπάρχει τοίχος ακανόνιστος κανά 2 μέτρα ύψος με μια πόρτα ξύλινη για είσοδο (ίσως καμιά αυλίτσα μεταξύ των σπιτιών)
 
Teacher είπε:
ρε παίδες μακάρι, πράγματι μακάρι να είναι αυτό... Έχω περάσει ένα βράδυ στο μπαράκι που είναι στην άκρη του μαντρότοιχου στο ταρατσάκι στη τριποδων 1 (φαίνεται λίγο στο τέλος στις φωτος του antonovar), πέρισυ το καλοκαίρι με ένα ποτό, κρεμασμένος στη μεριά του άδειου οικοπέδου στην τριπόδων 3 και κοιτάζοντας το οικόπεδο από πάνω και μετά από απέναντι.... Δεν μπόρεσα να βρω κάτι που να μου το δώσει... Μακάρι, το εύχομαι να βρεις κάτι να το λήξουμε, γιατί έχω φάει πολλές μέρες και νύχτες μ' αυτό..... Άντε περίμένω τα συμπεράσματά σου... Αυτό στην τριπόδων 5 δεν ξέρω.. τα σπίτια απέναντι είναι παλιά....
Δασκαλε ,makism καταρχήν ζητάω συγνώμη και παλι...αλλα λογω ανωτερας βιας ....γραφω στο "φτερό".....χωρίς πολυ αναλυση. Λοιπον τωρα που διαβασα το post σου καταλαβα οτι εχω μπερδεψει τα νουμερα στην οδο Τριπόδων και εγραφα "....." προηγουμενως .Τριποδων 3 νομιζα οτι ήταν αυτό Προβολή συνημμένου 165820 (αλλα τελικά αυτό είναι το 5 που δεν εχει καμμία σχεση )

και Τριποδων 5 νομιζα οτι ηταν το επομενο με το μπαράκι μαζί.Τελος παντων αυτα που εγραψα προηγουμενως αφορουν το Μπαράκι και το διπλανό του οικοπεδο που μάλλον

εννοουσε και ο makism δηλαδή αυτό Προβολή συνημμένου 165821
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλίμονο στους νεους .

Να γράψω και εγώ τις σκέψεις μου για το περιβόητο σπίτι που ψάχνουμε .Καταρχήν να πώ ότι παρά το γεγονός ότι είναι μία αγαπημένη ταινία με το σπίτι της Κοντού δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα γιατί ουσιαστικά βλέπουμε εσωτερικά μια αυλή ενός σπιτιου και ελαχιστους εξωτερικους χώρους γειτονιάς .Επειδή λοιπον μου αρεσει αφάνταστα να μπορώ να βλέπω πόσο εχει αλλάξει μια γειτονια συγκρινοντάς το χθες της ταινίας με το σήμερα και επειδή η συγκεκριμενη ταινια περιοριζόταν σε μια αυλή δεν με απασχολούσε και πολύ το ακριβές σημείο του σπιτιού.

Τώρα που ο teacher και ο makism ξανάφεραν το θεμα στο προσκήνιο και βλέποντας ότι παραμένει ένας δυσκολος και άλυτος γρίφος το πράγμα αρχισε να αποκτάει ενδιαφέρον οπότε απόφάσισα να πάω στον «τόπο του εγκλήματος» μπας και βγάλω καμμία άκρη .Ομως όπως έγραψα και προχθές η προσπάθεια δεν απέδωσε παρά το γεγονος ότι οργωσα κυριολεκτικα την Πλάκα. Επίσης όπως έγραψα προχθές , το μόνο σημείο που με πολλές υποθέσεις και "αν" .... ταιριάζει εσωτερικά με την αυλή, είναι το κομμάτι Τριπόδων 1εως 3 όμως δεν ταιριάζουν τα υπολοιπα όπως για παραδειγμα ο τρούλος πίσω από κάποιο ψηλότερο κτήριο ή ο περιγυρος που βλεπουμε μολις ανοιγει η εξώπορτα..στο σπιτι της ταινίας.

Χθες το βράδυ κάθισα με ηρεμία και «ψείρισα» την ταινία .Εχουμε λοιπον τα εξης στοιχεία .

  1. Τα σπίτια απέναντι που εχουν αποσταση μεταξύ τους πιθανόν λογω κάποιου δρομου ο οποίος καταληγει σε καποιο η καποια κτήρια οπου βλεπουμε και μια κεραμοσκεπη και βεραντα με κολώνες Προβολή συνημμένου 165907
  2. ο τρούλος που αχνοφαινεται. Προβολή συνημμένου 165908
  3. Τα κυπαρισσια Προβολή συνημμένου 165909
  4. Από την κάτω μεριά βλέπουμε στο βαθος ενα φοίνικα . Προβολή συνημμένου 165910

Βλέποντας το βιντεακι από ψηλά αυτά όλα μαζί ταιριάζουν γενικότερα σε αυτην την περιοχή που βρισκονται στο τεραστιο κοκκινο πλαισιο και ίσως πιο ειδικά στην γωνία Θολού και Κλεψύδρας. Προβολή συνημμένου 165911

Αυτά από ψηλα γιατι από χαμηλα επειδή πέρασα από το σημείο ,ουτε μυρωδιά δεν παιρνεις.

Επειδή αυτή την στιγμη δεν εχω δυνατότητα για κολάζ οι αριθμοί που έχουν οι φωτογραφίες αντιστοιχουν στους αριθμους των τετραγωνων που εχω βάλει στην φωτογραφία από το drone. Τα κυπαρισια υπαρχουν διασπαρτα στους πρόποδες της Ακροπολης και πισω από την εκκλησία.

Αυτά προς το παρόν. Περιμενω την γνώμη σας και μολις μου ξαναδοθεί ευκαιρία θα ξανακάνω άλλη μια βόλτα πιο στοχευμένη .
 
antonovar αν περάσεις παλι δές λιγο το σπιτι στην οδο Αρετούσας 2-4 και Κλεψύδρας.

καποιος που γνωρίζει καλα την Πλάκα, ειχε πει στον δασκαλο ότι το σπιτι της Κοντού ηταν εκει.

antonovar είπε:
Αλίμονο στους νεους .
 
antonovar είπε:
Αλίμονο στους νεους .Να γράψω και εγώ τις σκέψεις μου για το περιβόητο σπίτι που ψάχνουμε .Καταρχήν να πώ ότι παρά το γεγονός ότι είναι μία αγαπημένη ταινία με το σπίτι της Κοντού δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα γιατί ουσιαστικά βλέπουμε εσωτερικά μια αυλή ενός σπιτιου και ελαχιστους εξωτερικους χώρους γειτονιάς .Επειδή λοιπον μου αρεσει αφάνταστα να μπορώ να βλέπω πόσο εχει αλλάξει μια γειτονια συγκρινοντάς το χθες της ταινίας με το σήμερα και επειδή η συγκεκριμενη ταινια περιοριζόταν σε μια αυλή δεν με απασχολούσε και πολύ το ακριβές σημείο του σπιτιού.

Τώρα που ο teacher και ο makism ξανάφεραν το θεμα στο προσκήνιο και βλέποντας ότι παραμένει ένας δυσκολος και άλυτος γρίφος το πράγμα αρχισε να αποκτάει ενδιαφέρον οπότε απόφάσισα να πάω στον «τόπο του εγκλήματος» μπας και βγάλω καμμία άκρη .Ομως όπως έγραψα και προχθές η προσπάθεια δεν απέδωσε παρά το γεγονος ότι οργωσα κυριολεκτικα την Πλάκα. Επίσης όπως έγραψα προχθές , το μόνο σημείο που με πολλές υποθέσεις και "αν" .... ταιριάζει εσωτερικά με την αυλή, είναι το κομμάτι Τριπόδων 1εως 3 όμως δεν ταιριάζουν τα υπολοιπα όπως για παραδειγμα ο τρούλος πίσω από κάποιο ψηλότερο κτήριο ή ο περιγυρος που βλεπουμε μολις ανοιγει η εξώπορτα..στο σπιτι της ταινίας.

Χθες το βράδυ κάθισα με ηρεμία και «ψείρισα» την ταινία .Εχουμε λοιπον τα εξης στοιχεία .

  1. Τα σπίτια απέναντι που εχουν αποσταση μεταξύ τους πιθανόν λογω κάποιου δρομου ο οποίος καταληγει σε καποιο η καποια κτήρια οπου βλεπουμε και μια κεραμοσκεπη και βεραντα με κολώνες {"alt":"Click image for larger version Name:\tali 1.jpg Views:\t1 Size:\t130.0 KB ID:\t1060434","data-align":"none","data-attachmentid":"1060434","data-size":"medium"}
  2. ο τρούλος που αχνοφαινεται. {"alt":"Click image for larger version Name:\tali (14).Movie_Snapshot.jpg Views:\t1 Size:\t100.5 KB ID:\t1060435","data-align":"none","data-attachmentid":"1060435","data-size":"medium"}
  3. Τα κυπαρισσια {"alt":"Click image for larger version Name:\tw kyparis.jpg Views:\t1 Size:\t113.4 KB ID:\t1060436","data-align":"none","data-attachmentid":"1060436","data-size":"medium"}
  4. Από την κάτω μεριά βλέπουμε στο βαθος ενα φοίνικα . {"alt":"Click image for larger version Name:\tali25.Movie_Snapshot.jpg Views:\t1 Size:\t108.0 KB ID:\t1060437","data-align":"none","data-attachmentid":"1060437","data-size":"medium"}


Βλέποντας το βιντεακι από ψηλά αυτά όλα μαζί ταιριάζουν γενικότερα σε αυτην την περιοχή που βρισκονται στο τεραστιο κοκκινο πλαισιο και ίσως πιο ειδικά στην γωνία Θολού και Κλεψύδρας. {"alt":"Click image for larger version Name:\tplaka.png Views:\t1 Size:\t52.1 KB ID:\t1060438","data-align":"none","data-attachmentid":"1060438","data-size":"medium"}

Αυτά από ψηλα γιατι από χαμηλα επειδή πέρασα από το σημείο ,ουτε μυρωδιά δεν παιρνεις.

Επειδή αυτή την στιγμη δεν εχω δυνατότητα για κολάζ οι αριθμοί που έχουν οι φωτογραφίες αντιστοιχουν στους αριθμους των τετραγωνων που εχω βάλει στην φωτογραφία από το drone. Τα κυπαρισια υπαρχουν διασπαρτα στους πρόποδες της Ακροπολης και πισω από την εκκλησία.

Αυτά προς το παρόν. Περιμενω την γνώμη σας και μολις μου ξαναδοθεί ευκαιρία θα ξανακάνω άλλη μια βόλτα πιο στοχευμένη .
Το 1 που βάζεις ως σπίτι, αν καταλαβαίνω Κλεψύδρας και Θόλου αλλά αριστερά ανεβαίνοντας, φιλοξενεί την Ταβέρνα "Κληματαριά" ... Δε βλέπω πού ακριβώς θα μπορούσε να είναι και η αυλή....

Από τη "Θεία" τι ψάχνεις ? Να υποθέσω τις εκκλησίες :D :D
 
Teacher είπε:
Το 1 που βάζεις ως σπίτι, αν καταλαβαίνω Κλεψύδρας και Θόλου αλλά αριστερά ανεβαίνοντας, φιλοξενεί την Ταβέρνα "Κληματαριά" ... Δε βλέπω πού ακριβώς θα μπορούσε να είναι και η αυλή....

Από τη "Θεία" τι ψάχνεις ? Να υποθέσω τις εκκλησίες :D :D
Φίλε μία υποθεση εκανα βλεποντας τα απο ψηλά........γιαυτό εγραψα οτι απο "χαμηλα ουτε μυρωδια δεν παιρνεις" οτι μπορει να ηταν εκει.Για μενα ειναι πολύ δυσκολη ασκηση γιατι ακομα και στην εποχή της ταινίας το σπιτι είναι ενα ετοιμορροπο ερειπιο αν το παρατηρησεις..........οπότε μαλλον κατι εντελως διαφορετικό βρισκεται στην θεση του.Θα το βρουμε ομως .....που θα παει?....Πάντως θα ξανακάνω αλλη μια βολτα ....να τα ξαναδώ ...και να δώ αυτο που ανεφερε και ο Makism.

Για την θεία ψαχνω την εκκλησια που παντρευεται ο Στρατηγος με την Καρεζη τις αλλες δύο τις εχω.....και την παραλια που κανανε μπανιο ....ακριβως ομως ....οχι γενικως και αοριστως στην Λουτσα...
 
antonovar είπε:
Για μενα ειναι πολύ δυσκολη ασκηση γιατι ακομα και στην εποχή της ταινίας το σπιτι είναι ενα ετοιμορροπο ερειπιο αν το παρατηρησεις..........οπότε μαλλον κατι εντελως διαφορετικό βρισκεται στην θεση του.Θα το βρουμε ομως .....που θα παει?....Πάντως θα ξανακάνω αλλη μια βολτα ....να τα ξαναδώ ...και να δώ αυτο που ανεφερε και ο Makism.
Επισης και για μενα ειναι ακομα μεγαλυτερης δυσκολιας ασκηση... Εδω περα εχουμε βρει τα απιθανα, και μ αυτο τιποτα. Εχω φαει πραγματικα μερονυχτα. Δεν ξερω αν το χω ξαναγραψει, το retromaniax το γνωρισα ψαχνοντας αυτο το σπιτι. Φαντασου ποσο πισω παει αυτη η ιστορια !!

Περιμενουμε τα νεα απο τη Θεια. Παντως αυτος ο Γαμος πρεπει να μυριζει λιγο Αγ. Αναργυρους !!
 
Αγαπητοί φίλοι, αυτή η αυλή από το "Αλοίμονο στους νέους", δεν είναι η ίδια με το σπίτι του Δελημάνη στην "Κόμισσα της Φάμπρικας"; Το αναφέρω γιατί ίσως ορισμένα στοιχεία για την τοποθεσία να μπορoύσαν να βρεθούν και από εκέινη την ταινία.
 
gimbozo είπε:
Αγαπητοί φίλοι, αυτή η αυλή από το "Αλοίμονο στους νέους", δεν είναι η ίδια με το σπίτι του Δελημάνη στην "Κόμισσα της Φάμπρικας"; Το αναφέρω γιατί ίσως ορισμένα στοιχεία για την τοποθεσία να μπορoύσαν να βρεθούν και από εκέινη την ταινία.
αυτή την αυλή εννοείς ?

Προβολή συνημμένου 165922Προβολή συνημμένου 165923

Ας τη θυμηθούμε πώς είναι :

Προβολή συνημμένου 165925

και μια και ασχολούμαστε με αυτή την ταινία να πούμε ότι

το σημερινό "αλίμονο", γράφεται ως "αλλοίμονο" στους τίτλους της ταινίας

Προβολή συνημμένου 165924

και είναι ο αρχαιοελληνικός τύπος της λέξης

πληροφορίες για τους δύο τύπους της λέξης

https://e-didaskalia.blogspot.gr/201...ost_9298.html
 
Αλλοίμονο σε......... εμάς. Τι θα γίνει με τα Αναφιώτικα βρε παιδιά!!!

 

Πέρασα από το σημείο που ψάχνουμε.

Τα σημεία που μοιάζει να ήταν το σπίτι της Κοντού, είναι στην Αρετούσας και Κλεψύδρας στο κόκκινο παραλληλόγραμμο όπως είχαν πει και στον δάσκαλο.

Το σημείο που πιθανολογούσα να ήταν στην θόλου δίπλα στο νούμερο 20 κίτρινο κύκλο, αλλά είναι μικρό το οικόπεδο για να ήταν με μεγάλο κήπο αν και μου θύμιζε ο κατηφορικός δρόμος έξω από το σπίτι και τα παράθυρα του απέναντι σπιτιού.

Προβολή συνημμένου 168218Προβολή συνημμένου 168219

Το σπίτι που μοιάζει περισσότερο είναι Αρετούσας και Κλεψύδρας και η υψομετρική διαφορά και η απόσταση με τον θόλο της εκκλησίας, αλλά είναι πολύ γκρεμισμένο με πολλά μπάζα ρε παιδιά δεν μπορούσα να δω τίποτα και δεν βρήκα κάποιον απ'έξω να ρωτήσω αν ξέρει κάτι.

Προβολή συνημμένου 168220 Προβολή συνημμένου 168221

Στην πανος και θόλου ρώτησα το μαγαζί με τα τουριστικά αλλά δεν γνώριζε κατι παρα μόνο όταν θυμήθηκε την ταινία είπε και ότι έμοιαζε η αυλή με τον Πολυχώρος έκθεσης άνθρωποι και εργαλεία που είναι στην ιδια γωνία πανος και θόλου.

Πάντως και τα 2 υποψήφια για εμένα σπίτια ήταν μόνο μπάζα δεν μπορούσα να δω τίποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το σπίτι της Κοντού Μάκη, στην κάτω δεξιά γωνία, όπως το έβλεπε κανείς από την κεντρική αυλόπορτα, έχει κολλητά στον μαντρότοιχο ένα μεγάλο άσπρο τοίχο που προφανώς ανήκει σε κάποιο σπίτι

Προβολή συνημμένου 168222

Δεν πιστεύω ότι είναι Αρετούσας και Κλεψύδρας, εκεί δηλαδή που μου το υποδείξανε. Λάθος νομίζω ότι είναι η υπόδειξη αν και αυτός που μου το υπέδειξε είναι παλιός και καλός γνώστης. Μου είπε "νομίζω ότι είναι αυτό"...

Να σας πω και ένα παραλειπόμενο μιας και έδειχνε το "η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα" εχθές

Ο άνθρωπος που μου υπέδειξε το σπίτι στη γωνία Κλεψύδρας και Αρετούσας ήταν ιδιοκτήτης του σπιτιού που κατεδαφίζει ο Δούκας με τον Καραβάγκο στη Θρασύβουλου (εξωτερικά, γιατί εσωτερικά είναι studio Alpha). Είναι το σπίτι που έχει όλες τις σκηνές άφιξης και αναχώρησης από το σπίτι του Αντωνάκη (γάμος, φίλοι κλπ κλπ). Το σπίτι στην Τριπόδων συμμετέχει μόνο όταν δείχνει την αυλή.

Το έχουμε υποδείξει στη σελίδα 200 του πρώτου μέρους

(Περιττό να σας πω ότι ήταν παρών στα γυρίσματα !!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
για το "Αλίμονο στους νέους"

ένα καινούριο στοιχείο αποκαλύπτεται από μια κίνηση του Μουσούρη. Είναι μια καμάρα που φαίνεται στο βάθος

σε συνδυασμό με μια μακρόστενη κατασκευή.

Καταλαβαίνει κανείς κάτι ? Δεν μπορεί ρε παιδιά... Δεν μπορεί να είναι τόσο δύσκολο...

Προβολή συνημμένου 168276
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
για το "Αλίμονο στους νέους"


ένα καινούριο στοιχείο αποκαλύπτεται από μια κίνηση του Μουσούρη. Είναι μια καμάρα που φαίνεται στο βάθος

σε συνδυασμό με μια μακρόστενη κατασκευή.

Καταλαβαίνει κανείς κάτι ? Δεν μπορεί ρε παιδιά... Δεν μπορεί να είναι τόσο δύσκολο...

001.thumb.png.e4296cc11b5c134c5057610a2c4aaf88.png
ΠΥΛΗ ΜΕΝΤΡΕΣΕ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα