Αλίμονο στους νέους

που να το βρω το σχόλιο φίλε...έχει γίνει πολύ καιρό πριν... άλλωστε έγραφε αυτό ακριβώς που σας είπα αλλά βέβαια μπορεί να είναι μια πληροφορία που και η ίδια να την άκουσε από κάπου άλλου...ο σύνδεσμος "Η ΑΘΗΝΑ ΤΟΥ ΧΘΕΣ " βρίσκεται εύκολα στο φεισμπουκ και η αίτηση έγγραφης δεν καθυστερεί πολύ να εγκριθεί για καποιον που ενδιαφέρεται...δεν μου απάντησες όμως....και εσύ κλείνεις προς Τριπόδων 5? το νούμερο τελικά είναι τόσο σημαντικό? τα 2 κυλινδρικά κολονάκια εκατέρωθεν των σκαλοπατιών , που έγραψε ο φίλος, είναι ένα καλό σημάδι...ελπίζω κάτι να φανεί..θα ξαναπεράσω
Την τριπόδων εκεί που λες την έχω αποκλείσει Αρτέμη, δες και αυτό :  #1401
 
η αλήθεια είναι ότι δεν θα ήθελα να είναι στην Τριπόδων γιατί και εγώ την  είχα αποκλείσει.... με βάση τα 4 σημεία πιστεύω ότι είναι στον κύκλο που περιλαμβανει  την Θόλου..έστω και αν πλέον δεν μπορεί να αναγνωριστεί διότι είτε έχει χτιστεί...είτε έχει αλλάξει ο περίγυρος ..είτε είναι γεμάτο μπάζα...  σε ευχαριστώ για το #1401..δεν το είχα δει..άρα αδιέξοδο...δεν ξέρω τι άλλο να ψάξω...
 
η αλήθεια είναι ότι δεν θα ήθελα να είναι στην Τριπόδων γιατί και εγώ την  είχα αποκλείσει.... με βάση τα 4 σημεία πιστεύω ότι είναι στον κύκλο που περιλαμβανει  την Θόλου..έστω και αν πλέον δεν μπορεί να αναγνωριστεί διότι είτε έχει χτιστεί...είτε έχει αλλάξει ο περίγυρος ..είτε είναι γεμάτο μπάζα...  σε ευχαριστώ για το #1401..δεν το είχα δει..άρα αδιέξοδο...δεν ξέρω τι άλλο να ψάξω...
για την σκαλα και το δεντρο εννοουμε εδω.. https://www.google.gr/maps/place/Θόλου,+Αθήνα/@37.9732377,23.7272103,2a,75y,175.21h,75.68t/data=!3m7!1e1!3m5!1saMnyJIr4gMJj9pL6qMxY1g!2e0!6s%2F%2Fgeo1.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DaMnyJIr4gMJj9pL6qMxY1g%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dsearch.TACTILE.gps%26thumb%3D2%26w%3D96%26h%3D64%26yaw%3D137.69447%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656!4m5!3m4!1s0x14a1bd1810ed56f7:0xc0bfc0149ba8ebb!8m2!3d37.9733134!4d23.7267451

αλλα εγω το αποκλειω οτι ηταν εδω γιατι  αμα δεις την σκαλα και το δεντρο στην ταινια ,το δεντρο ειναι φυτρωμενο στην αρχη της σκαλας ενω στην φωτο την τωρινη ειναι στην μεσα μερια της σκαλας φυτρωμενο.Αρτεμη αμα ημουν αθηνα πραγματικα θα πηγαιναμε μαζι στην θολου και θα εβαζα εκει γαλοτσες να εμπαινα μεσα στο οικοπεδο  με φωτογραφικη μηχανη και να κοιταγαμε πολυ καλα και με λεπτομερια για εκεινα τα σκαλακια με τα μαρμαρινα κολωνακια,,,ειδικα για τα σκαλακια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
paulk για να χαλαρώσεις λίγο μη σε μπουζουριάσουν και πουθενά για παραβίαση ξένης περιουσίας σου ανεβάζω 3-4 φωτογραφίες από τη μέσα μεριά που θες τόσο πολύ να δεις.

Το χέρι μου είναι πάνω από τον τοίχο

4.jpg

3.jpg

1.jpg

3.jpg

2.jpg

Αυτά τα χαλάσματα που βλέπεις paulk πίσω από τον τοίχο είναι σπίτια που έπεσαν (κατέρρευσαν) προς τα κάτω.

Πάρτε το απόφαση, είναι το πιο ταιριστό σημείο, αλλά δεν είναι η αυλή της καρδιάς μας.

Πολύ χαρακτηριστικό είναι το post #23 όπου από την ταινία η Ωραία του Κουρέα βλέπουμε την κάτω μεριά του οικοπέδου. 

Ακριβώς εκεί που βρίσκεται το ΗΤΤΑ από το "Η Φίνος Φιλμ ...."

Δεν ταιριάζει με τίποτα.

Εγώ προσωπικά το σταματώ εδώ το θέμα του συγκεκριμένου σημείου. Έχει εξαντληθεί

:please:      :nono:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
paulk για να χαλαρώσεις λίγο μη σε μπουζουριάσουν και πουθενά για παραβίαση ξένης περιουσίας σου ανεβάζω 3-4 φωτογραφίες από τη μέσα μεριά που θες τόσο πολύ να δεις.

Το χέρι μου είναι πάνω από τον τοίχο

Προβολή συνημμένου 176994

Προβολή συνημμένου 176993

Προβολή συνημμένου 176991

Προβολή συνημμένου 176993

Προβολή συνημμένου 176992

Αυτά τα χαλάσματα που βλέπεις paulk πίσω από τον τοίχο είναι σπίτια που έπεσαν (κατέρρευσαν) προς τα κάτω.

Πάρτε το απόφαση, είναι το πιο ταιριστό σημείο, αλλά δεν είναι η αυλή της καρδιάς μας.

Πολύ χαρακτηριστικό είναι το post #23 όπου από την ταινία η Ωραία του Κουρέα βλέπουμε την κάτω μεριά του οικοπέδου. 

Ακριβώς εκεί που βρίσκεται το ΗΤΤΑ από το "Η Φίνος Φιλμ ...."

Δεν ταιριάζει με τίποτα.

Εγώ προσωπικά το σταματώ εδώ το θέμα του συγκεκριμένου σημείου. Έχει εξαντληθεί

:please:      :nono:
teacher και να θελουν να με μπουζουριασουνε, στην κρητη που ειμαι  λιγο δυσκολο.....εξαλου εγραψα σε αλλο ποστ μου οτι δεν μενω αθηνα,,,αλλα το καλο ειναι οτι με αυτες τις φωτο ειδαμε και μεσα.....α ρε μαρω κοντου λογικα μονο εσυ αν θυμοσουν θα μας ελυνες τον γριφο...Επισης teacher στο ποστ 52 που εχεις ανεβασει την φωτο με το σπιτι νουμερο 25 πολυ δυσκολο να βρεθει το σπιτι....teacher και  αρτεμη αν εχετε facebook καντε μια εγγραφη στον συνδεσμο η αθηνα εχτες και βρειτε κατι αν μπορειτε σχετικα με την αναρτηση της κοπελας για την επιγραφη της ταινιας που ελεγε ο αρτεμης γιατι εγω δεν εχω facebook.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αγαπητοί μου φίλοι..χαίρομαι που με την παρέμβαση μου αναθερμανθηκε ξανά ο γρίφος της αυλής. 1. Καταρχήν να πω οτι αυτά τα 2 μαρμάρινα κυλινδρικά κολονάκια δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθούν πάρα μόνο ΕΑΝ  είναι στο οικόπεδο Τριπόδων 5 διότι είναι ανοιχτό, σχετικά προσβάσιμο και χωρίς μπάζα όπως τα άλλα...λέω ΑΝ...δεν εννοώ ότι είναι στην Τριπόδων οποσδήποτε...αυτό θα το δω το προσεχές ΣΚ που θα βγω για περπάτημα στην Πλάκα (είναι το πατρικό μου στου Φιλοπάππου και πάω συχνά)

2. Εαν θεωρήσουμε δεδομένα τα 3 σημεία  (Τρούλος Εκκλησίας Μεταμόρφωσης, Κυπαρίσσια, Φοινικοειδες) και δούμε την περιοχή μεσω google earth θα διαπιστωσουμε ότι δεν μπορεί να βρίσκεται σε άλλο σημειο από την οδό Θόλου και μάλιστα από το κομμάτι που αρχίζει και κάνει την καμπύλη περνώντας μπροστά από την οικία Κλεάνθη Σαουμπερτ

3. Εχουμε ψάξει άλλες περιοχές? τι θέλω να πω...εαν για παράδειγμα ο Τρούλος είναι άλλης Εκκλησίας έχουμε περπατήσει για παράδειγμα τις οδούς Διόσκουρων, Μητρώου κλπ στις οποίες κοντά υπάρχουν κυπαρίσσια και ο τρούλος της Εκκλησίας των Αγίων Αναργύρων?

4.Η λύση στον γρίφο θα βρεθεί σίγουρα..ειτε έτσι είτε αλλιώς...έστω και με τρίμπλα...εχω φιλο στο φεισμπουκ τον Δημήτρη Κωνστανταρα, φίλο της Μάρως Κοντού και θα του στείλω μήνυμα ακόμα και σήμερα πως θα γίνει να  έρθω σε επαφή με την ηθοποιό,  έστω να μου δώσει κάποια δ/νση ή μειλ να ρωτήσω την ίδια...βέβαια ο Κωνστανταρας θα μου απαντήσει αλλά δεν ξέρω πόσο άμεσα διότι έχει πολλούς φίλους και αρκετά τρεχάματα τελευταία με θέματα υγείας και καποιο βιβλίο που θα εκδωσει...αν τώρα βρω την Κοντού ελπίζω οτι θα θυμάται αν και πλέον είναι 85 plus... σκέφτηκα να γράψω και στην Φινος Φιλμ...δεν μπορεί ...κάποιος διαχειριζεται το αρχείο της...
 
ΣΤΗΝ ΦΙΝΟΣ ΦΙΛΜ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑΙΝΙΑ ΤΗΣ ΦΙΝΟΣ ΦΙΛΜ...ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΔΙΑΦΥΓΕΙ ΑΥΤΟ..
 
αυτο που λες για τον κωνστανταρα ειναι καλη φαση,,,,εξηγησε του και δες αν μπορεις να κανεις κατι.
 
Μακαρι να μου απαντησει θετικα και συντομα
 
κοιταξτε παιδια,ισως να παιδευεστε αδικα

τι εννοω,πολλες φορες ενα γυρισμα γινεται σενα συγκεκριμενο χωρο,στην προκειμενη το σπιτι στην πλακα αλλα μια συγκεκριμενη σκηνη μπορει να γυτιστηκε

σε αλλο χωρο,απεναντι πχ,για σκηνοθετικους λογους η αλλους

δεν λεω οτι εγινε στην συγκεκριμενη περιπτωση αλλα σαν ενδεχομενο

για να το ξερετε και αυτο να ειναι το στοιχειο που λειπει κ σαδαν σας βοηθα να βγαλετε συμπερασμα ασφαλες
 
Καταλαβαινω τι λες αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση μιλαμε για ενα ενιαιο φόντο με επαναλαμβανομενες ιδιες απεικονισεις σε συγκεκριμενες πλευρες του οικοπεδου...δεν φαινεται να ειναι γυρισμενο σε διαφορετικα οικοπεδα οι εξωτερικες σκηνες της αυλής
 
Καταλαβαινω τι λες αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση μιλαμε για ενα ενιαιο φόντο με επαναλαμβανομενες ιδιες απεικονισεις σε συγκεκριμενες πλευρες του οικοπεδου...δεν φαινεται να ειναι γυρισμενο σε διαφορετικα οικοπεδα οι εξωτερικες σκηνες της αυλής
ναι δεν ειπα οτι σθχυει εδω συγκεκριμενα απλα το ειπα ως ενδεχομενο γιατι γινεται συχνα

ο σκηνοθετης ξερει να το δεσει και να μην φαινεται
 
Καταλαβαινω τι λες αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση μιλαμε για ενα ενιαιο φόντο με επαναλαμβανομενες ιδιες απεικονισεις σε συγκεκριμενες πλευρες του οικοπεδου...δεν φαινεται να ειναι γυρισμενο σε διαφορετικα οικοπεδα οι εξωτερικες σκηνες της αυλής
αρτεμη μακαρι να ημουν αθηνα να πηγαιναμε μαζι να τσεκαρουμε...η περιπτωση της τριποδων ειναι ενδιαφερουσα οπως εχω γραψει στα προηγουμενα ποστ μου 3 σελιδες πισω......ο teacher λεει οτι δεν ειναι με τιποτα και σεβαστος ο λογος του επειδη το εχει ψαξει κα απο κοντα το θεμα....αλλα μια ματια οπως λες στο οικοπεδο στην τριποδων που λες οτι δεν εχει μπαζα και εχει ανοιχτη την πορτα να μπει και να  τσεκαρει κανεις....επισης οπως ειχα γραψει  και εγω στα προηγουμενα ποστ μου για την τριποδων οτι απεναντι μπορει να υπηρχε σπιτι με μικρα τα παραθυρα που βλεπουμε στην ταινια και τωρα να ειναι παρκινγκ επειδη το γκρεμισανε,,,,,διαβασε τα ποστ μου με αναλυσεις και φωτο  απο σελιδα 5 ποστ 44 και κατω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταλαβαινω τι λες αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση μιλαμε για ενα ενιαιο φόντο με επαναλαμβανομενες ιδιες απεικονισεις σε συγκεκριμενες πλευρες του οικοπεδου...δεν φαινεται να ειναι γυρισμενο σε διαφορετικα οικοπεδα οι εξωτερικες σκηνες της αυλής

Σημερα φιλοι μου εκανα για μια τελευταια φορα βολτα αναγνωριστικη στην Πλάκα..στα τυφλα παλι...η αισθηση μου ειναι οτι απορριπτεται η Τριπόδων...δεν βρηκα ακρη με τους τρουλους διοτι εχει αρκετους κοντα στη ρωμαικη αγορα για παραδειγμα...προσωπικα και μεχρι καποιος που ξερει να μου πει θετικα δεν θα ξαναασχοληθω...για μενα η ουσια βρισκεται γυρω απο το σημειο Θόλου και Κλεψυδρας...δεν απορριπτω κανενα οικοπεδο 100%...και κανουμε ενα λαθος...προσπαθουμε να βρουμε την αυλή ενω ανετα μπορει να εχουν χτιστει εκει σπιτια ή δεξια αριστερα...ανεβαζω σημερινες φωτο απο την περιοχη που παιζει δυνατα για μενα...ειμαι στην κατω μερια του οικοπεδου αρετουσας κλεψυδρας θολου...

20180506_164608.jpg

20180506_164339.jpg

20180506_161809.jpg
 
αρτεμη εκανες τιποτα με τον κωνστανταρα???
 
Εχω στειλει εδω και 4 μερες μηνυμα σε Κωνστανταρα και εδω και 2 μερες στην ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΡΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ και περιμενω
 
Εχω στειλει εδω και 4 μερες μηνυμα σε Κωνστανταρα και εδω και 2 μερες στην ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΡΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ και περιμενω
κοιταξε απο τον κωνστανταρα λογικα θα εχεις καποια απαντηση απο τον καρατζοπουλο το βλεπω χλωμο,,,,,,,εστειλα  και εγω μηνυμα στον καρατζοπουλο να δουμε αν απαντησουν,,,τους εστειλα για το σπιτι μηπως ξερουν ,,εστω απο καποιο παλιο εργαζομενο,, που μπορει να ηταν το σπιτι σε ποια οδο,,, και αν υπαρχει καποια καλυτερη κοπια της ταινιας ψηφιοποιημενη και πιο καθαρη για να δουμε λεπτομεριες,,,,και φυσικα και αν εχουν σκοπο να την κανουν εγχρωμη.......Ελπιζω να απαντησουν (δυσκολο το βλεπω να ασχοληθουνε)...ειχα στειλει περυσι μηνυμα στην φινος σχετικα με καποια ταινια και ακομα περιμενω απαντηση....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
φίλε μου paulk νομίζω ότι μόνο η Κοντού μπορεί να βοηθήσει...αρκεί να μπορέσω να έρθω σε επαφή μαζί της...έγραψα στον λογαριασμό της στο φεισμπουκ αλλα εκει υπάρχει διαχειριστης και δεν είναι βέβαιο ΑΝ  θα μου απαντήσουν...η φινος φιλμ μου απάντησε αμέσως αλλά είναι αναρμόδια αφού δεν είναι της Φίνος η ταινια...δεν αποκλείω να έχουν γυριστεί οι σκηνές σε εντελώς άλλη τοποθεσία...

Επίσης παρατήρησα κάτι που με έβαλε σε σκέψεις... είδα την ταινία ξανά και παρατήρησα ότι μόνο στην σκηνή με τον Ντούζο φαίνονται τα κυπαρίσσια στο βάθος..όταν ο Χόρν ή η Κοντού βρίσκονται στο ίδιο σημειο με αυτό που βρισκόταν  ο Ντουζος δεν φαίνονται τα κυπαρίσσια...μπέρδεμα...
 
  • Like
Reactions: PT8
Φιλε μου αρτεμη (δεν το περιμενα να απαντησουν βεβαια)....η απαντηση του καρατζοπουλου ειναι:

Κύριε Παυλο,

 

Δυστυχώς κανείς στο γραφείο δεν γνωρίζει κάτι σχετικά με την εν λόγω ταινία διότι όλοι είναι νέοι και δεν υπάρχει κάποιος μεγαλύτερος που να γνωρίζει.

οπως καταλαβες δεν μου απαντησανε ουτε για καλη κοπια ουτε αν θα την κανουν εγχρωμη.Η μονη λυση να αναστησουμε τον σακελαριο ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα