Αλίμονο στους νέους

Teacher

RetroMaNiaC
Joined
19 Σεπ 2014
Μηνύματα
466
Αντιδράσεις
230
είχα άλλη μία εμμονή (και λόγω αυτού του σπιτιού γνωρίστηκα με το forum - χωρίς όμως να βρω πληροφορίες - αν και έχω διαβάσει και τις 120 σελίδες δεν θυμάμαι κάπου να αναφέρθηκε)

Είναι το σπίτι της Κοντού στο "Αλίμονο στους νέους" (ξέρετε αυτό με το τραγουδιάκι : "Πές μου μια λέξη αυτή τη μόνη λέξη....")

spiti_alimono_stous_neous_1.JPG

για το συγκεκριμένο δε ρώτησα ποτέ και το έψαχνα πολύ καιρό μόνος μου

Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι το έχω εντοπίσει, αλλά το αφήνω στις διαθέσεις των "Ιντιάνα Τζόουνς" του forum, μήπως κάποιος θέλει να το ψάξει (έτσι κι έτσι δεν είμαι πολύ σίγουρος)

Να βοηθήσω λίγο : Ο Ανδρέας και ο Αγησίλαος ανεβαίνουν και οι δύο τα σκαλάκια της Μνησικλέους (παιρνούν από την παλιά Ταβέρνα του Κρητικού) γωνία με Λυσίου

και στρίβουν στην Θρασύβουλου

palia_taverna_krhtikou_1.jpg

όποιος έχει όρεξη ας ψάξει

spiti_alimono_stous_neous_2.JPG

palia_taverna_krhtikou_2.jpg

alimono_stous_neous_mnisikleos_1.JPG

mnisikleous_agisilaos.JPG
 
Αλίμονο στους Νέους

Taecher, το σπίτι της Κοντού πρέπει να είναι στην οδό θόλου . εκεί έχει 2 παλιά σπίτια που θυμίζουν.

Screenshot 2014-12-21 09.35.18.jpg

Screenshot 2014-12-21 09.32.24.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Αλίμονο στους Νέους
Taecher, το σπίτι της Κοντού πρέπει να είναι στην οδό θόλου . εκεί έχει 2 παλιά σπίτια που θυμίζουν.
Πράγματι ή είναι αυτό που δείχνεις ή κάποιο λίγο πιο πίσω (πάντως στην οδό Θόλου το τοποθετώ και εγώ)

Μπορεί να εντοπισθεί ίσως από το απέναντι σπίτι. Η αυλόπορτα ανήγει κάποιες στιμές. Η φάση που μπαινοβγαίνει ο Ανδρέας ή ο Αγησίλαος ή το παιδάκι που φέρνει τα λουλούδια

Δείχνει ένα σπίτι απέναντι με παντζούρια και κάτω χαμηλά και δεύτερα παραθυράκια

Αυτό που με μπερδεύει είναι ότι τα απέναντι σπίτια δείχνουν κάποια στιγμή να μην είναι κολλητά

Αν κάποιος περάσει από εκεί και έχει διάθεση (δεν είμαι Αθηναίος) ας τραβήξει κάποιες φωτος από τα χαλάσματα (??) που βρίσκονται μέσα από τα τοιχάκια στα διάφορα σημεία της οδού Θόλου
 
teacher το σπίτι της οδού θόλου 22 μοιάζει απο κοντά με της κοντού, στην αυλή στα σκαλάκια από την αυλή προς το επάνω διαμέρισμα, αλλά έχει άλλη μάνδρα στην έξω πόρτα.

στην θόλου 18 δεν μπορούσα να το δω γιατί ήταν βράδυ, δεν είχε αρκετό φωτισμό λόγο παλαιότητας σπιτιού δεν είχα καλή ορατότητα και είχε πολύ πραάςινο στον κήπο.

θα δεις στον χάρτη ότι απέναντι από το 18 και δίπλα στο σπίτι δείχνει σαν να έχει κτιστεί χθες .

έχει αναπαλαιωθεί η ξανακτιστεί ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΡΕΣΚΟ.

Teacher είπε:
Πράγματι ή είναι αυτό που δείχνεις ή κάποιο λίγο πιο πίσω (πάντως στην οδό Θόλου το τοποθετώ και εγώ)
Μπορεί να εντοπισθεί ίσως από το απέναντι σπίτι. Η αυλόπορτα ανήγει κάποιες στιμές. Η φάση που μπαινοβγαίνει ο Ανδρέας ή ο Αγησίλαος ή το παιδάκι που φέρνει τα λουλούδια

Δείχνει ένα σπίτι απέναντι με παντζούρια και κάτω χαμηλά και δεύτερα παραθυράκια

Αυτό που με μπερδεύει είναι ότι τα απέναντι σπίτια δείχνουν κάποια στιγμή να μην είναι κολλητά

Αν κάποιος περάσει από εκεί και έχει διάθεση (δεν είμαι Αθηναίος) ας τραβήξει κάποιες φωτος από τα χαλάσματα (??) που βρίσκονται μέσα από τα τοιχάκια στα διάφορα σημεία της οδού Θόλου
 
makism είπε:
teacher το σπίτι που θυμίζει πιο πολύ είναι στην αυλή και στα σκαλάκια από την αυλή προς το επάνω διαμέρισμα είναι στην θόλου 22 αλλά έχει άλλη μάνδρα στην πόρτα.στην θόλου 18 δεν μπορούσα να το δω γιατί ήταν βράδυ, δεν είχε αρκετό φωτισμό λόγο παλαιότητας σπιτιού δεν είχα καλή ορατότητα με πολλά δέντρα στον κήπο.

τώρα απέναντι από το σπίτι θα δεις στον χάρτη ότι απέναντι από το 18 και δίπλα στο σπίτι δείχνει σαν να έχει κτιστεί χθες .

έχει αναπαλαιωθεί η ξανακτιστεί ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΡΕΣΚΟ.
Θα ρωτήσω πρώτα .... ΠΗΓΕΣ ΡΕ ΘΗΡΙΟ !!! ???? Α-ΠΙ-ΣΤΕΥ-ΤΟΣ !!!

Αν και δεν τα πιασα όλα όσα έγραψες, να σου πω ότι είμαι πιο κοντά στη Θόλου 4

Λόγω των απέναντι σπιτιών (παράθυρα πάνω κάτω κλπ κλπ). Μου λείπει το κενό ανάμεσα στα απέναντι σπίτια.

Αν θες γράψε λίγο πιο καθαρά τι βρήκες, και δώσε φωτος αν μπόρεσες να βγάλεις
 
Μάλλον στην θόλου 18 εννοείς .

είναι λίγο λάθος τα μικρά νούμερα στον χάρτη.

Teacher είπε:
Θα ρωτήσω πρώτα .... ΠΗΓΕΣ ΡΕ ΘΗΡΙΟ !!! ???? Α-ΠΙ-ΣΤΕΥ-ΤΟΣ !!!


Αν και δεν τα πιασα όλα όσα έγραψες, να σου πω ότι είμαι πιο κοντά στη Θόλου 4

Λόγω των απέναντι σπιτιών (παράθυρα πάνω κάτω κλπ κλπ). Μου λείπει το κενό ανάμεσα στα απέναντι σπίτια.

Αν θες γράψε λίγο πιο καθαρά τι βρήκες, και δώσε φωτος αν μπόρεσες να βγάλεις
διορθώνω σε θόλου 14.

makism said: Μάλλον στην θόλου 18 εννοείς . είναι λίγο λάθος τα μικρά νούμερα στον χάρτη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα" - 1965

Το σπίτι του Αντωνάκη και της Ελενίτσας είναι γνωστό πλέον και πολυπαιγμένο.

Αυτό όμως που δεν είναι γνωστό και γράφεται για πρώτη φορά στο διαδίκτυο

είναι ότι το σπίτι που γκρεμίζεται (εμφανίζεται στην αρχή και στο τέλος)

είναι ένα άλλο σπίτι !!

Αυτό το ΔΕΥΤΕΡΟ σπίτι βρίσκεται στην οδό Θρασύβουλου επίσης στην Πλάκα,

εδώ 37.973504, 23.727464 , λίγα μέτρα από την εκκλησία που παντρεύονται (η οποία έχει αναφερεθεί σε άλλο post)

002.jpg

και αναγνωρίζεται και από το παραδιπλανό και γωνιακό με τη Μνησικλέους

το οποίο παίζει και στο "Αλίμονο στους Νέους" -1961

Είναι στην ουσία το τρίτο σπίτι δεξιά στρίβοντας στη Θρασύβουλου

005_small.jpg

και σε πιο καλή ανάλυση

http://oi59.tinypic.com/sghitx.jpg

001.jpg

003.jpg

004.jpg
 
Σε αυτό το post θα μιλήσουμε για δύο διάσημες ταβέρνες της Πλάκας και τρεις πολύ διάσημους δρόμους

την Θρασύβουλου την Μνησικλέους και την Κλεψύδρας

και τις ταβέρνες του Κρητικού (γωνία Μνησικλέους και Λυσίου) και την Κληματαριά (στην Κλεψύδρας)

Η Οδός Θρασύβουλου μαζί με την Κλεψύδρας και τη Μνησικλέους έχει μεγάλη ιστορία στον Ελληνικό Κινηματογράφο

ήταν ο αγαπημένος δρόμος του Γιώργου Τζαβέλλα

"Ο Μεθύστακας" - 1949

Ο Μακρής στην αρχή της ταινίας κινείται στην Θρασύβουλου με κατεύθυνση την Κλεψύδρας

βλέπει δεξιά πάνω τον ιδιοκτήτη της Κληματαριάς ο οποίος κάτι κάνει με την ταμπέλα

001.jpg

Η ταβέρνα στην οποία διαδραματίζεται η ιστορία βρίσκεται μέσα στην αυλίτσα της Κληματιαριάς

Klhmataria.jpg

και στην οποία είχε την τύχη να μπει ο γράφων και να τη δει έτσι όπως ήταν όταν γυρίστηκε

η ταινία.

010.jpg

Σήμερα είναι μη επισκέψιμη, ενώ το μαγαζί είναι κλειστό και λειτουργεί ως καφέ και

ελαφρύ φαγητό στη γωνία Κλεψύδρας και Θρασύβουλου έξω όμως από την ιστορική αυλίτσα

Την κλεψύδρας κατεβαίνει η Πόπη Αστεριάδη τραγουδώντας στην "Ωραία του Κουρέα" - 1969

και περνάει επίσης δίπλα από την Κληματαριά

Klepsydras-Thrayvoulou_old.jpg

Στο ίδιο σημείο Κλεψύδρας - Θρασύβουλου - Μουσέου γυρίζονται σκηνές από την ταινία

"Λυσιστράτη" - 1972

002.jpg

Το "Αλίμονο στους νέους" - 1961

πολλές σκηνές από την ταβέρνα του Κρητικού στη διασταύρωση Λυσίου και Μνησικλέους

με τους προταγωνιστές να ανεβοκατεβαίνουν πολλές φορές τα διάσημα σκαλάκια και επίσης πολλές σκηνές

mnisikleous_agisilaos.JPG

από τη γωνία Μνησικλέους και Θρασύβουλου όπου συναντιέται ο Χόρν με Ντούζο και Σμαρώ Στεφανίδου πολλές φορές

011.jpg

Στο ίδιο σημείο επίσης το σπίτι που κατεδαφίζει ο Κώστας Δούκας ως σπίτι του Κοκκοβίκου όπως αναφέραμε

σε προηγούμενο post για το "Η δε γυνή να φοβείται τον άνδρα" - 1965

001.jpg

Επίσης στην κορυφή της Μνησικλέους σκηνές από τις "Δουλειές του Ποδαριού" - 1962

με τον Βέγγο και τον Μανέλη να συγκρούονται στη γωνία με Θόλου την ώρα που έχουν φύγει από το

002.jpg

σπίτι του Αγκόπ που ήταν στη μέση της Μνησικλέους στο κέντρο της, δεξιά όπως ανεβαίνουμε.

001.jpg

003.jpg

006.jpg

Klepsydras_old.jpg

Klepsydras-Thrayvoulou_shmera.jpg

001.jpg

palia_taverna_krhtikou_1.jpg

palia_taverna_krhtikou_2.jpg

010.jpg

003.jpg
 
αλίμονο στους νέους συνέχεια,

Teacher σήμερα έκανα μια βόλτα από την οδο Θόλου για να φρεσκάρω την εκκρεμότητα.

Υπάρχει περίπτωση να είναι στην Θόλου 10 (υπάρχει μπέρδεμα εκεί με τα νούμερα) αλλά με πολλές αλλαγές.

Αυτό που δεν μου κολλάει είναι η Οικία Κλεάνθη - Σάουμπερτ . δλδ

θα μπορούσε να είναι το ίδιο δέντρο της αυλής δίπλα στα σκαλάκια

(11).jpg20161211_133130.jpg(468).jpg

και το σπίτι απέναντι από την εξώπορτα του σπιτιού της κοντού με επιπλέον έναν όροφο αλλά δεν βρήκα άλλο με μικρό υπόγειο παραθυράκι.

(8).jpg20161211_133014.jpg

Γεωγραφικά να φαίνεται ο τρούλος μιας εκκλησίας μάλλον η Μεταμόρφωση Σωτήρος Ακροπόλεως.

οθόνης (466).png

Αυτό που δεν μου κολλάει είναι,

το σπίτι με τα κεραμίδια που φαίνεται δίπλα από της κοντού .

(29).jpg

περιμένω παρατηρήσεις
 
Μάκη, εννοείται ότι έχω περάσει από το σημείο και έχω φωτογραφήσει όλα τα σημεία πολλές φορές

το σημείο με το δέντρο είναι πράγματι ωραίο, αλλά εκτός από το δέντρο δεν υπάρχει τίποτα άλλο που να θυμίζει το σπίτι

εκεί ειδικά που αναφέρει σε αυτό το στενό σημείο μένει ένας άστεγος που του πήρανε συνέντευξη κάποτε και υποστηρίζει ότι ήταν

γκαρσόνι σε μια από τις ταβέρνες που έχω πει στη σελίδα 200 του 1ου μέρους και ότι μάλιστα σέρβιρε κατεπανάληψη στον Ωνάση κάποτε και μάλιστα του έδινε και μεγάλο μπουρμπουάρ

κάποια στοιχεία που έχω βγάλει ως συμπέρασμα όλον αυτόν τον καιρό που ψάχνω αυτό το σπίτι

απέναντι από το σπίτι της Κοντού εκείνη την εποχή υπήρχαν δύο μονόροφα σπίτια,

το ένα που φαίνεται από το ανοιγμα-κλείσιμο της πόρτας έχει τουλάχιστον δυο πατζούρια με δίδυμους ταμπλάδες χωρισμένα στα 2/3, και επίσης υπάρχουν και αντίτοιχα μικρά χαμηλά υπογείου χωρίς χώρισμα

Το δεξί κτίριο είναι και αυτό μονόροφο με κλασσικό στόλισμα πλακιώτικο κάτω από την κεραμοσκεπή. Τώρα το εντυπωσιακό είναι το σύμπλεγμα που φαίνεται στο ενδιάμεσο των δύο σπιτιών και είναι κάποια μέτρα (αρκετά) πιο πίσω το οποίο πίστευα ότι είναι κάποιο με εωστερική αυλή στο ενδιάμεσο των δύο πρώτων σπιτιών.

Τον τελευταίο καιρό όμως πιστεύω ότι μπορεί να είναι και κατοικίες που βλέπουν σε κάποιον παράλληλο πιο πίσω δρόμο

μοιάζει με αυτά που δείχνω στη φωτογραφία δίπλα στη Θόλου 9 στο σημείο που στρίβεις από την Κλεψύδρας ανεβαίνοντας δεξιά, αλλά μετά από πολύ μελέτη καταλλήγω ότι μάλλον δεν είναι και εκεί

image_146319.jpg

image_146321.jpg

image_146320.jpg

Τώρα ένα καινούριο στοιχείο που βάζεις είναι ο τρούλος της εκκλησίας το οποίο δεν τον είχα μέχρι σήμερα, με εντυπωσίασες και πέφτω με τα μούτρα να το δω .... thanks any way
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης σημεία που με κανει να το σταθώ λίγο παραπάνω είναι

1. το απέναντι υπόγειο τόσο χαμηλό δεν βρήκα άλλο εκει κοντά και σε κατηφορικό δρόμο

2. μην ξεχνάμε τα κυπαρίσσια πισω από τον Ντούζο που ισωσ να είναι πισω από την Οικία Κλεάνθη - Σάουμπερτ

(22).jpg(469).jpg

τωρα για το απέναντι σπίτι θα μπορούσε να εχει προστεθεί ενασ όροφος επιπλέον και να εχει γκρεμιστεί το εσωτερικο κομμάτι που κάνει το Γ

image_146319.jpg20161211_133025.jpg

και απο το σπιτι που ψάχνουμε να εχει μείνει μόνο η σκάλα και το δέντρο.

Teacher είπε:
Τώρα ένα καινούριο στοιχείο που βάζεις είναι ο τρούλος της εκκλησίας το οποίο δεν τον είχα μέχρι σήμερα, με εντυπωσίασες και πέφτω με τα μούτρα να το δω .... thanks any way
 
Τα κυπαρίσσια και ο τρουλος είναι οντως δύο σημαντικα στοιχεία καθώς ειδικα κυπαρίσια υπαρχουν σε συγκεκριμένα σημεία στην Πλακα. Προσεξε ομως οτι τα κυπαρίσσια εχουν καποια αποσταση μεταξύ τους. Επισης να προσθεσω στα παραπάνω αν δεν το εχετε ηδη προσεξει το νουμερο 5 πάνω στην πορτα που μπορεί να είναι και ο αριθμός της οδού. alimono stouw neous 5.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ναι το εχω δει όπως και όταν παραδίδει ο μικρός τα λουλούδια ρωτά Λίλιουμ 5 είναι εδώ; αρα 5 θα ήταν σίγουρα.

υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν τα νούμερα μαζί με την μεγάλη αλλαγή του σπιτιού; τότε 5 και σήμερα το 5 είναι στην απέναντι μεριά .

τα κυπαρίσσια είναι 3 μέσα στην Οικία Κλεάνθη - Σάουμπερτ και 2 στον δρόμο οδό θεωρίας δίπλα στα άλλα απλά φαντάσου τα να τα κοιτάς από το σπίτι της κοντού, μάλλον βλέπουμε τα κυπαρίσσια του Κλεάνθη-Σάουμπερτ.

θυμίζω ότι νούμερα είναι λίγο περίεργα εκεί.

antonovar είπε:
Τα κυπαρίσσια και ο τρουλος είναι οντως δύο σημαντικα στοιχεία καθώς ειδικα κυπαρίσια υπαρχουν σε συγκεκριμένα σημεία στην Πλακα. Προσεξε ομως οτι τα κυπαρίσσια εχουν καποια αποσταση μεταξύ τους. Επισης να προσθεσω στα παραπάνω αν δεν το εχετε ηδη προσεξει το νουμερο 5 πάνω στην πορτα που μπορεί να είναι και ο αριθμός της οδού. {"data-align":"none","data-size":"medium","data-attachmentid":1059528}
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο Teacher !! πως το ξετρύπωσες;

Από το αλίμονο στους νέους δεν μπορώ να θυμηθώ που εχω ξαναδεί την εξώπορτα της Κηφισιάς από το σπίτι του χόρν όπως και του Αγησίλαου.

κάπου τα έχουμε συναντήσει αλλά που;

Προβολή συνημμένου 165713

Teacher είπε:
Υπάρχει και φιλότιμο - 1965
Το σπίτι του Υπουργού Γαβριηλίδη όπου παίζει η Νάντα χαρτιά και αναρωτιέται τι ώρα τελείωσε το Υπουργικό Συμβούλιο του Μαυρογυαλούρου

Το σπίτι είναι στο Ψυχικό και έχει μια υπέροχη και χαρακτηριστική πόρτα ανέγγιχτη από το χρόνο

Ελικώνος και Καλάρη Ψυχικό, (38.010919, 23.778889)

Προβολή συνημμένου 165714
 
makism είπε:
Μπράβο Teacher !! πως το ξετρύπωσες;
Από το αλίμονο στους νέους δεν μπορώ να θυμηθώ που εχω ξαναδεί την εξώπορτα της Κηφισιάς από το σπίτι του χόρν όπως και του Αγησίλαου.

κάπου τα έχουμε συναντήσει αλλά που;
Αυτές οι πόρτες Μάκη είναι κοινότυπες και είμαι σίγουρος ότι είναι γύρω από την πλατεία Πλατάνου. Ενώ τις έχω στο μυαλό μου και έχω κρατήσει screenshots, στην ουσία δεν τις έψαξα ποτέ στα σοβαρά.... Θα τις βρούμε κάποια στιγμή

Αυτό που χαίρομαι είναι που πιάσαμε επιτέλους αυτή την ταινία :) :)
 
Teacher έχεις δίκιο όπως και η Κοντού ρωτά <<θα πάω στον πλάτανο για τσιγάρα>> άρα με τα πόδια δεν θα πάει μακριά παρά μόνο στην πλατεία Πλατάνου.

του Αγισήλαου το βρήκα στην οδό Πατριάρχου Γρηγορίου Ε 6

Προβολή συνημμένου 165729Προβολή συνημμένου 165730

και το άλλο πρέπει να είναι στην οδο Πατριάρχου Γρηγορίου Ε 8 με αρκετές αλλαγές.

Προβολή συνημμένου 165731Προβολή συνημμένου 165732

και απέναντι πρέπει να ήταν το σπίτι που έπαιζαν με τα βεγγαλικά.

Προβολή συνημμένου 165738Προβολή συνημμένου 165739

Teacher είπε:
Αυτές οι πόρτες Μάκη είναι κοινότυπες και είμαι σίγουρος ότι είναι γύρω από την πλατεία Πλατάνου. Ενώ τις έχω στο μυαλό μου και έχω κρατήσει screenshots, στην ουσία δεν τις έψαξα ποτέ στα σοβαρά.... Θα τις βρούμε κάποια στιγμή

Αυτό που χαίρομαι είναι που πιάσαμε επιτέλους αυτή την ταινία :) :)
 
Μάκη χίλια Μπράβο !!!! του Αγισήλαου είναι αυτό !!! Μπράβο ρε φίλε !! Αν και στην πόρτα έχουν προστεθεί δύο σειρές extra σίδερα, επειδή προφανώς μεγάλωσαν το πλάτος της πόρτας, αυτό είναι. Φαίνεται και το διπλανό σπίτι στην ταινία και ταυτοποιείται. Αν πας και βγάλεις και καμιά φωτό θα δούμε και την πόρτα

Είναι και τα παρτέρια στο πλάι του διαδρόμου είναι και τα σίδερα που λείπουν εκεί που ήταν παλιά η κλειδαριά !!!!

το βρήκες Μπράβο Μπράβο

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
 
Αλίμονο στους νέους - 1961

(μετά το σπίτι του Αγησίλαου)

το περίπτερο από το οποίο παίρνει τηλέφωνο ο γιατρός (Γιώργος Βελέτζας) τον Ανδρέα (Δημήτρη Χόρν)

πρέπει να είναι αυτό στη γωνία της πλατείας Κεφαλαρίου και το ξενοδοχείο δεξιά πρέπει να είναι το Theoxenia Palace

Προβολή συνημμένου 165740Προβολή συνημμένου 165742

Προβολή συνημμένου 165741Προβολή συνημμένου 165743

όλα κοντά κοντά, κάπου εκεί γύρω είναι και το σπίτι του Ανδρέα
 
Ωραίος ο Δάσκαλος

το Πατριάρχου Γρηγορίου Ε 8 πως το βλέπεις για το σπίτι του Ανδρέα;

όλα κοντά κοντά, κάπου εκεί γύρω είναι και το σπίτι του Ανδρέα
 
makism είπε:
το Πατριάρχου Γρηγορίου Ε 8 πως το βλέπεις για το σπίτι του Ανδρέα;
Κοίταξε να δεις, αυτά που ταιριάζουν είναι :

1. Είναι δίπλα στα υπόλοιπα, άρα ως τοποθεσία είναι ΟΚ

2. Το σκαλοπατάκι που χρειάζεται να ανέβει κανείς για να μπει

3. Η τριπλή σειρά κολωνάκια εκατέρωθεν της πόρτας (τα οποία δεν τα βλέπω καλά στην ταινία γιατί δεν την έχω σε καλή εικόνα. Έχω την αίσθηση ότι το εξωτερικό είναι καμπυλωτό)

τώρα από τη στιγμή που δε φαίνεται να υπάρχει κάτι καλύτερο και μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο θα μπορούσαμε να υποθέσουμε ότι ναι πράγματι είναι αυτό

Δεν έχει κάτι πολύ χαρακτηριστικό που να πούμε ... ώπα αυτό είναι !!!

Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος βλέπει κάτι που δεν το βλέπω εγώ....

Με το άλλο τον καημό μου... το σπίτι της Κοντού έχει κάνει κάποιος κάτι ? (τον antonovar δεν ακούω... καμιά αεροφωτογραφία της Πλάκας μπορείς να μας βρεις ?)
 
Πίσω
Μπλουζα