Αλλοιώσεις σε ταινίες της Καραγιάννης-Καρατζόπουλος και της Δαμασκηνός-Μιχαηλίδης

Κάποιες άλλες αλλοιώσεις είναι οι εξής :

α) Στην ταινία ΘΑΝΑΣΑΚΗΣ Ο ΠΟΛΙΤΕΥΟΜΕΝΟΣ έχουν βάλει την μουσική απο την Αλική στο Ναυτικο και έχουν προσθέσει σκηνές από μεταγενέστερες προεκλογικές συγκεντρώσεις

β) Στην ταινία ΣΑΝΤΑ ΤΣΙΚΙΤΑ έχουν κόψει την σκηνή με τον ποδαρόδρομο του Β.Λογοθετίδη στην Αθήνα ενώ υπάρζει και αφηγητής.

Τα συμπεράσματα δικά σας
 
tzias57 είπε:
Κάποιες άλλες αλλοιώσεις είναι οι εξής :α) Στην ταινία ΘΑΝΑΣΑΚΗΣ Ο ΠΟΛΙΤΕΥΟΜΕΝΟΣ έχουν βάλει την μουσική απο την Αλική στο Ναυτικο και έχουν προσθέσει σκηνές από μεταγενέστερες προεκλογικές συγκεντρώσεις

β) Στην ταινία ΣΑΝΤΑ ΤΣΙΚΙΤΑ έχουν κόψει την σκηνή με τον ποδαρόδρομο του Β.Λογοθετίδη στην Αθήνα ενώ υπάρζει και αφηγητής.

Τα συμπεράσματα δικά σας
Κατέστρεψαν τις ταινίες αυτές με τις γελοίες τις αλλοιώσεις για να μην τις χαρακτηρίσω αλλιώς, και όταν τα έπαιξαν τον Ιούλη στη Τεχνόπολη, στο Γκάζι είχε τις αλλοιώσεις.

Στο Σάντα Τσικίτα έχουν βάλει πλάνο από περίπτερο του 1997.
 
Μεγάλη ντροπή. Ευτυχώς υπάρχουν αρκετές σωστές κόπιες σε ψηφιακή μορφή.

@technikacosmos: Πολύ κατατοπιστικά και γεμάτα με ουσία και πληροφορίες τα μηνύματα σου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όπως μου είπε πριν από λίγο στο facebook μια φίλη μου, χθες στην ΕΡΤ προβλήθηκε η Καφετζού του Καραγιάννη (νομίζω) χωρίς εφέ και τίποτα. Αν ισχύει αυτό μπράβο τους που στην Κρατική τα παίζουν στην έκδοση του 1990.

Χθες πάλι ο Alpha έπαιξε την ταινία "Δημήτρη Μου, Δημήτρη Μου" του κινηματογραφικού ομίλου Καραγιάννης-Καρατζόπουλος και με πρωταγωνιστές τους: Δημήτρη Παπαμιχαήλ, Ξένια Καλογεροπούλου, Χρήστο Τσαγανέα, Δέσποινα Στυλιανοπούλου και Κώστα Πρέκα (αυτός που τον κράζει ο Λαζόπουλος , που έχει πια γκρίζα μαλλιά και μαύρα φρύδια και λέει ποιήματα για την 28η Οκτωβρίου;, ΑΥΤΟΣ!).

Και πάλι τα πήρα με την τηλεοπτική version του 2000 με τις αλλοιώσεις, τα εφέ και τις σκηνές extended. Άρε Θεοδώρα Σολωμού μια τούρτα με βόμβα χρειάζεσαι, απ'αυτές που κάνουν δώρο στα Στρουμφάκια, για να μάθεις κυρά μου το πάθημα σου!!!.

Τέλος πάντων ξεκινάω και τι διαπιστώνω στις σκηνές

1. Όταν παίζουν την άνοδο της καριέρας του Δημήτρη Παπαμιχαήλ και με το ημερολόγιο που πάει γρήγορα (όπως και στην Αγάπη Μας) είχε και πλάνο από discotheque του 1980 (παρακαλώ!!). Η ταινία του 1968 είναι και όχι του 1988 χαχα.

2. Μετάβαση από το ένα πλάνο σε άλλο (κλασσικά). Το εφέ που είναι τετράγωνο και μπλα μπλα (κλασσικά).

3. Η εμφάνιση Κωσταντάρα-Κοντού και Νίκου Ρίζου είναι extra σκηνή ή έκαναν τους καλεσμένους στο gala που έκανε ο Σωτηρίου μετά την πρεμιέρα;;;;

4. Μουσική από το Πατέρα Κάτσε Φρόνιμα (στην σκηνή που πάει προς το Hotel Villar χαχα)

5. Στην σκηνή με την υποτιθέμενη "ερωμένη" έχει σπικάζ μιας κοπέλας τώρα (η σκηνή με το μπάνιο) και μετά ακούγεται κάτι κλίκ και μετά ο ήχος του Παπαμιχαήλ

και 6 και πονηρό η σκηνή με την γυμνή ερωμένη-γραμματέα με πλάνα από ταινία ερωτικού περιεχομένου. Προβάλλοντας στήθια-οπίσθια και το σημείο G χαχα (για αυτό είχα πάει και πέρυσι στο ΕΣΡ για καταγγελία).

Το ΕΣΡ, το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου, η Ένωση Σκηνοθετών, Σεναριογράφων και Παραγωγών και το Υπουργείο Πολιτισμού τι κάνουν , πρέπει να παρέμβουν..
 
Να σε διορθώσω...η "Καφετζού" είναι Φίνος και αυτές ευτυχώς δεν έχουν αλλοιωθεί...Εκεί στη Φίνος έχουν άλλο..."κακό" (ίσως το χουμε ξαναπεί δε ξέρω)...Πολλές κομμένες σκηνές!!!
 
Αυτο με την ντισκομπάλα το πρόσεξα κι εγώ και νόμιζα ότι ήταν κακή κόπια .... Αρα για να το προσεξες κι εσυ αυτη ειναι η νεα κοπια. Ουαου!!!Ντροπισω τους!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mhmerotategiatipino είπε:
Αυτο με την ντισκομπάλα το πρόσεξα κι εγώ και νόμιζα ότι ήταν κακή κόπια .... Αρα για να το προσεξες κι εσυ αυτη ειναι η νεα κοπια. Ουαου!!!Ντροπισω τους!!!
Αυτό με την ντισκομπάλα ναι είναι στην νέα κοπιά του 2000 (10 χρόνια πριν ξεκίνησε αυτό με την καταστροφή των ταινιών του Καραγιάννη με τα ανεκδιήγητα εφέ , τίτλους και πλάνα άσχετα.

Να προσθέσω ότι στην ίδια ταινία και πλάνο από την ταινία Η Αγάπη Μας με το θέατρο να γεμίζει κόσμο και μακριά διακρίνεις την Αλίκη και κάποιες άλλες ως ταξιθέτριες. Ότι να'ναι κατέντησαν με τα εφέ.
 
Καλημερα διαβαζα το αρθρο και ειπα να απαντησω, καταρχας τι δουλεια εχει το TELECINE με τα εφε και την αλαγη πλανων? Ι ιστορια με την "ανακατασκευη" των ταινιων εχει ξεκινησει εδω και αρκετα χρονια οταν μπηκαν στο παιχνιδι τα vcd και μετα τα dvd, ηταν ενα νεο προσοδοφορο οικονομικα κομματι στην πιτα του θεαματος που με καποιον τροπο θα επρεπε να δικαιολογισουν τα υπερβολικα ποσα που ζητουσαν για το μονταζ για την εποχη εκεινη, οσον αφορα τις κομμενες σκηνες συνηθως το negative που χρησιμοποιουμε για το telecine ειχε προβληματα με αποτελεσμα χαμενες σκηνες η σκηνες που "πηδουσαν", τωρα οσον αφορα τους τιτλους ενα μερος της αλλαγης των οφειλετε σε αυτο που ειπα παραπανω για το μισθωμα του μονταζ, αν και σε καποιες περιπτωσεις οι ταινιες επαναπροσαρμοστηκαν σε διαρκεια κατα παραγγελια για να χωρεσουν αναμεσα στο προγραμμα του σταθμου, με αποτελεσμα να λειπουν ολοκληρες σκηνες η εχουν πετσοκοψει αρχη και τελος, με αποτελεσμα να ξαναμπουν οι τιτλοι εκ νεου, ο ant1 εδεινε τετοιες παραγγλειες παλιοτερα πλεον δεν γνωριζω, ειμαι στο χωρο 20 χρονια και κανω μονταζ, αυτα που γραφω ειναι απο ιδιαν πειρα καθοτι παλιοτερα ειχε τυχει να μονταρω και εγω καποια καινουρια telecine απο τετοιες ταινιες. Καπου παραπανω αναφερθηκε γιατι το κεντρο κινηματογραφου δεν κανει κατι? γιατι να κανει??? τα αρνητικα ειναι περιουσια του παραγωγου η αν δεν υπαρχει αυτος πλεον ανηκουν σε αυτον που εχει αγορασει τα πληρη δικαιωματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ntinos_athens είπε:
Καλημερα διαβαζα το αρθρο και ειπα να απαντησω, καταρχας τι δουλεια εχει το TELECINE με τα εφε και την αλαγη πλανων? Ι ιστορια με την "ανακατασκευη" των ταινιων εχει ξεκινησει εδω και αρκετα χρονια οταν μπηκαν στο παιχνιδι τα vcd και μετα τα dvd, ηταν ενα νεο προσοδοφορο οικονομικα κομματι στην πιτα του θεαματος που με καποιον τροπο θα επρεπε να δικαιολογισουν τα υπερβολικα ποσα που ζητουσαν για το μονταζ για την εποχη εκεινη, οσον αφορα τις κομμενες σκηνες συνηθως το negative που χρησιμοποιουμε για το telecine ειχε προβληματα με αποτελεσμα χαμενες σκηνες η σκηνες που "πηδουσαν", τωρα οσον αφορα τους τιτλους ενα μερος της αλλαγης των οφειλετε σε αυτο που ειπα παραπανω για το μισθωμα του μονταζ, αν και σε καποιες περιπτωσεις οι ταινιες επαναπροσαρμοστηκαν σε διαρκεια κατα παραγγελια για να χωρεσουν αναμεσα στο προγραμμα του σταθμου, με αποτελεσμα να λειπουν ολοκληρες σκηνες η εχουν πετσοκοψει αρχη και τελος, με αποτελεσμα να ξαναμπουν οι τιτλοι εκ νεου, ο ant1 εδεινε τετοιες παραγγλειες παλιοτερα πλεον δεν γνωριζω, ειμαι στο χωρο 20 χρονια και κανω μονταζ, αυτα που γραφω ειναι απο ιδιαν πειρα καθοτι παλιοτερα ειχε τυχει να μονταρω και εγω καποια καινουρια telecine απο τετοιες ταινιες. Καπου παραπανω αναφερθηκε γιατι το κεντρο κινηματογραφου δεν κανει κατι? γιατι να κανει??? τα αρνητικα ειναι περιουσια του παραγωγου η αν δεν υπαρχει αυτος πλεον ανηκουν σε αυτον που εχει αγορασει τα πληρη δικαιωματα.
Aψογος ο ntinos_athens! Πράγματι φίλε μου, ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ είναι, όπως το γράφεις! επειδή διάβασα κι άλλες παραβολές στο θέμα, με ταινίες της Φίνος Φίλμ κυρίως, ο ANT-1 ήταν αυτός ο σταθμός που κατα παραγγελίαν "έκοβε" σκηνές για να χωρέσει η ταινία στο υπόλοιπο πρόγραμμα του σταθμού, διευκολίνοντας τον διαφημιστικό χρόνο να τρέχει αβίαστα. Για αρκετά καλοκαίρια, κυρίως, οι ταινίες αυτές γινόταν...τσόντες για να καλυφθούν οι τεράστιες τρύπες των προγραμμάτων! τώρα βέβαια οι τρύπες καλύπτονται απο την συνεχή επανάληψη περασμένων τηλεοπτικών σειρών! (Τα κανάλια πλέον έχουν απόθεμα μπόλικο, δεν έχουν ανάγκη τις παλιές ταινίες!) Αυτό που δεν ξέρεις όμως φίλε ntino, είναι οτι η Φίνος Φίλμ πήγε δικαστικώς τον ANT-1 τη διετία 1999-2001 γι αυτά τα κατακρεουργήματα (η μήνυση είχε γίνει πολύ πιο πρίν, οι δίκες έγιναν αργότερα) και κέρδισε παμψηφεί, με το κανάλι να καταβάλει στην εταιρεία "γερή" αποζημίωση! Δεν έχετε παρατηρήσει οτι το κανάλι δεν προβάλλει πλέον ταινίες της εταιρείας? Οφείλεται σ αυτό καθ αυτό το γεγονός!

Η Φίνος Φίλμ δεν ευθύνεται για ... το έγκλημα, φίλοι ntino και tonytony, όπως έγραψες κι εσύ λίγο πιο πάνω. Ελαβε τα μέτρα της και...έκανε τον...φονιά να πλήρωσει. Η εταιρεία φυλάσσει πολύ καλά τα προιόντα της! Και πολύ καλά κάνει! Οι άλλες ταινίες είναι απροστάτευτες! Οπως αυτή, το ΔΗΜΗΤΡΗ ΜΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΜΟΥ! Και μιας και η κουβέντα γι αυτή τη ταινία, η σκηνή με τους Κωνσταντάρα-Κοντού, Ρίζο κλπ είναι ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ και ανήκει εξ ολοκλήρου στην ταινία. Τους είχε πρόχειρους ο Καραγιάννης και τους έβαλε ώς κοινό, μιας και γύριζαν ταυτόχρονα άλλες δυό ταινίες μαζί μ αυτή και ... όλοι οι καλοί στον Αγιο Πέτρο! Συνήθειες του ανεκδιήγητου Καραγιάννη! Οι άλλες...προσθέσεις, μόνο ως "κάλτ" θα μπορούσαν να χαρακτηριστουν! Πολύ περισσότερα έχω πεί σε προηγούμενες παρεμβάσεις μου στο ίδιο θέμα!
 
Κάκιστη επανέκδοση των ταινιών της "Καραγιάννης-Καρατζόπουλος". Αλλοιώθηκε η ποιότητά τους με το φιλτράρισμα που υπέστησαν.
 
Ξαναχτυπάω με μια είδηση για άλλη μια ταινία.

Απόγευμα 9ης Ιανουαρίου του 2010. Γύρισα από βόλτα εγώ και πάω σπίτι. Πίνω το φραπέ, κάθομαι αραχτή στο δωμάτιο μου βάζω tv και πέφτει το μάτι μου στον ΑΝΤ1 και έχει την ταινία της Finos Film Τέντυ Μπόι Αγάπη Μου. Τους τίτλους λες και έβαζαν τους τίτλους του Δημήτρη Μου Δημήτρη Μου. Που είναι η Finos να πάρει αυτή την διανομή της ταινίας λέω.

Λίγα λεπτά μετά αρχίζει η ταινία προβάλλουν την αγαπημένη μου Θεσσαλονίκη. Και πάλι η κυρά Σολωμού (που να της χαλάσει το σεσουάρ χιχα) έβαλε σκηνή από το σήμερα και προβάλλει την Θεσσαλονίκη του 2000. Βλέπω το ΟΑΣΘ το κόκκινο λεωφορείο, τις καφετέριες που υπάρχουν σήμερα στην Νίκης, μοντέρνα αυτοκίνητα κτλ κτλ.

Λέω εγώ "σε λίγο θα βγει ο Ψωμιάδης, ο νομάρχης να πει κανένα τραγούδι ή ο Κανάκης να σχολιάσει τον Πανίκα στο Ράδιο Αρβύλα".

Μετά βάζουν κάτι μη πω effect όπως στις Διπλοπενιές και στην Ζηλιάρα με σταδιακή εμφάνιση και εξαφάνιση της εικόνας και γρήγορη αλλαγή. Λέω εγώ εκείνη την στιγμή "έλεος, στην Σολωμού και στο Κ.Κ. έδωσαν την διανομή αντί να το δώσουν στην Victory να κάνουν HD εικόνα μόνο". Και μετά λέω "Καμιά σχέση με τις άλλες ταινίες της FF που της έχει διανομή η Victory και έδωσαν την ταινία στους άλλους, Αίσχος!".
 
Ευχαριστώ πολυ για την ενημέρωση. Τι εννοείς όμως όταν λες ότι έχουν γίνει αγνώριστες οι ταινίες??
 
Ας απαντήσω εγώ στο τελευταίο σου ερώτημα (έχουν ήδη ασχοληθεί με αυτό το θέμα και άλλα μέλη του forum): στις περισσότερες ταινίες της "Καραγιάννης-Καρατζόπουλος", στις κόπιες που προβάλλονται πλέον από τους σταθμούς και έχουν κυκλοφορήσει και σε DVD (τις ονομάζουν πχ "τηλεοπτική έκδοση 2004), έχουν αλλάξει τους τίτλους και, το κυριότερο, έχουν προσθέσει πλάνα είτε από τις ίδιες ταινίες είτε--χειρότερα--από άλλες, άσχετες, πηγές, με τη δικαιολογία ότι προσπαθούν να καλύψουν κάποιες τεχνικές ατέλειες (πιθανώς σε σημεία που είναι φθαρμένη η αρχική κόπια) ή επειδή νομίζουν ότι έτσι εμπλουτίζουν την εικόνα... Πρόκειται κατά τη γνώμη μου για αλαζονεία των υπευθύνων του μοντάζ (ανάμεσά τους μια κυρία Θεοδώρα, μου διαφεύγει--λόγω οργής--το επώνυμό της) που πιστεύουν ότι μπορούν να αλλοιώσουν κατά αυτόν τον τρόπο το έργο ενός άλλου καλλιτέχνη. Βλέπουμε, ας πούμε, σε ταινία της δεκαετίας του '50 πλάνα από μεταγενέστερα κινηματογραφικά ή τηλεοπτικά γυρίσματα που πολλές φορές είναι εντελώς παράταιρα με την ατμόσφαιρα το φιλμ (πχ. άτομα με ρούχα του '80 σε πανηγύρι του '50, ή πλάνα της Αθήνας του '80 σε ταινία του '60)... Ο Κώστας Καραγιάννης, που είχε γυρίσει τις περισσότερες από αυτές τις ταινίες, έχει δυστυχώς πεθάνει και δεν ξέρουμε τι πιστεύει για αυτό το χάλι. Ο Μιχάλης Κακογιάννης όμως που ζει έχει δει πχ. το "Κυριακάτικο ξύπνημα" που πρόσφερε το 7 Μέρες TV και δεν έχει κανένα πρόβλημα; Άραγε τώρα που δίνει η Ελευθεροτυπία τις ταινίες του, δίνουν πάλι τις συγκεκριμένες "τηλεοπτικές εκδόσεις";
 
Γιατι δεν τις δινουν σε dvd αν επιτρεπεται;

Για να τις παρει η"Καραγιαννης Καρατζοπουλος",και να τις κανουν τηλεοπτικες εκδοσεις,οπως εκαναν το"Παπαφλεσσα",το"Αλικη στο Ναυτικο",και το"Τεντυ μπου αγαπη μου";Εχετε δει τις τηλεοπτικες εκδοσεις,των τριων αυτων ταινιων;Τις κατεστρεψαν οι αχρηστοι και ανευθυνοι.Και δεν διαμαρτυρεται κανενας.Που γινονται αυτα τα πραγματα;ΠΟΥΘΕΝΑ!ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!Δεν δειχνουν κανενα σεβασμο,στο ονομα και στην μνημη,του μεγαλυτερου Κινηματογραφικου παραγωγου,που περασε στην ιστορια αυτου του τοπου.Τριζουν τα κοκαλα του Φινου.Που αν εβγαινε απο τον ταφο του,θα ειχε παρει ενα ματσουκι περασμενο απο 40 κυματα,και θα τους τα εσπαγε τα κεφαλια.Εδω μετετρεψαν(και κατεστρεψαν ολοκληρωτικα,τις περισσοτερες ταινιες της Καραγιαννης Καρατζοπουλος,στην Φινος θα σταματουσαν,το εγκληματικο τους εργο ;) Τι απεγιναν οι γνησιες κινηματογραφικες κοπιες,των τριων αυτων ταινιων;Υπαρχουν στα αρχεια της Φινος,ναι η οχι;Θα βγουν σε dvd,απο τον"Τηλεθεατη";
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
.Τριζουν τα κοκαλα του Φινου.Που αν εβγαινε απο τον ταφο του,θα ειχε παρει ενα ματσουκι περασμενο απο 40 κυματα,και θα τους τα εσπαγε τα κεφαλια.
Eπικη φραση :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνώ με αυτά που γράφεις DENVERTZ007.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και επειδή ξεκίνησα το thread με τις Διπλοπενιές δείτε αυτό. Αν είναι δυνατόν στην ασπρόμαυρη ταινία του 1966 να έχει πολύχρωμο ουράνιο τόξο στην σκηνή που τραγουδάει η Αλίκη και να έχει και αργές σκηνές, έλεος.

http://www.youtube.com/watch?v=oY0OwbGI26c&feature=related
 
Aυτό λέγεται εικαστική παρέμβαση. Το να μην έχεις γούστο δεν είναι κακό.

Κακό είναι να αναγκάζεις τον άλλο να βλέπει το τερατούργημα που εσύ έφτιαξες.

Κρίμα για την ταινιά, και είναι απ τις αγαπημένες μου
 
tsalk είπε:
Aυτό λέγεται εικαστική παρέμβαση. Το να μην έχεις γούστο δεν είναι κακό.
Κακό είναι να αναγκάζεις τον άλλο να βλέπει το τερατούργημα που εσύ έφτιαξες.

Κρίμα για την ταινιά, και είναι απ τις αγαπημένες μου
Δεν είναι εικαστική παρέμβαση αγαπητέ Άλκη αλλά είναι καταστροφή και θα συμφωνήσω με το τερατούργημα. Μήνυση να κάνουμε όλοι στην Acculere, στην εταιρεία μοντάζ Εικόνα και Ήχος αλλά και πάνω από όλα και στην κυρία Σολωμού

Άλκη είδες το group που έκανα στο facebook για αυτό το ζήτημα, πρέπει να γίνει μια παρέμβαση.

Επίσης προσέχω ότι τις ταινίες του Καραγιάννη τις παίζουν σε επανάληψη ο ΑΝΤ1 και ο Alpha. Τώρα έχει τον Τρελό του Κωσταντάρα, έπαιξε σήμερα , είχε παίξει και στις 31/1 (Κυριακή). Χίλιες φορές να δω επαναλήψεις σειρών που άξιζαν , χίλιες φορές να δω ταινίες της Finos Film ή κοινωνικές δραματικές από τις 2 παραγωγές και όχι επαναλήψεις ταινιών του Κ.Κ. με τα ανεκδιήγητα εφέ.
 
Πίσω
Μπλουζα