Αλλοιώσεις σε ταινίες της Καραγιάννης-Καρατζόπουλος και της Δαμασκηνός-Μιχαηλίδης

Να και κάτι καλό!

Βρήκα την τελευταία ταινία του κινηματογραφικού-οργανισμού Καραγιάννης-Καρατζόπουλος Θηλυκό Θηλεοτροφείο σε σενάριο Νίκου Ζερβού και με πρωταγωνίστρια την -πιτσιρίκα- τότε Σοφία Αλιμπέρτη. Να πω ότι είναι χωρίς εφε, χωρίς πινελιές της λεγάμενης, μιλάω για την Σολωμού πάντα.

http://www.veoh.com/browse/videos/category/comedy/watch/v16247699AayXkE4x

Στον ΑΝΤ1 το 2008 το έπαιξαν με τα σαχλοεφέ να προσθέσω.

Δεν βρήκα από πρώτες ταινίες ή χρυσές στο internet δίχως την παραποιημένη εκδοχή εκτός του Θηλεοτροφείου.
 
james1980 είπε:
Πράγματι.Την έχω σε dvd,μετατροπή από vhs!
Να προσθέσω οι τελευταίες ταινίες της Κ.Κ. δεν δόθηκαν σε κυκλοφορία στο 7 Μέρες TV (εξαιρώ την Κατάσκοπο Νέλη και το Ρένα, Να Η Ευκαιρία!) αλλά προβλήθηκαν στην tv πρόσφατα τα καλοκαίρια με την τελευταία εκδοχή.

James ή κάποιος άλλος μπορείς να βάλεις από ταινίες της Κ.Κ. όταν ήταν στην ακμή του χωρίς τα μοντάζ του 2000 και μετά αλλά στην original version, αν έχεις σε αρχειακό υλικό;.
 
Δυστυχώς έχω μόνο το 'Δημήτρη Μου Δημήτρη Μου' σε αυθεντική κόπια,από vhs.
 
james1980 είπε:
Δυστυχώς έχω μόνο το 'Δημήτρη Μου Δημήτρη Μου' σε αυθεντική κόπια,από vhs.
Άνθρωπε μου χαίρομαι που αυθεντική κοπιά ανέβασε το σε dvd σύντομα, να το δούμε και να συγκρίνουμε. Να'σαι καλά
 
Δεν μπορώ να το ανεβάσω,γιατί απαγορεύεται νομίζω.

Πάντως έχω να παρατηρήσω ότι σε κάποια τελεσινέ από το 2000 μέχρι σήμερα της Κ.Κ. αναφέρεται σαν τεχνικός βίντεο-μοντάζ ένας Πάρις Βογιατζής.
 
james1980 είπε:
Δεν μπορώ να το ανεβάσω,γιατί απαγορεύεται νομίζω.Πάντως έχω να παρατηρήσω ότι σε κάποια τελεσινέ από το 2000 μέχρι σήμερα της Κ.Κ. αναφέρεται σαν τεχνικός βίντεο-μοντάζ ένας Πάρις Βογιατζής.
Βασικά από το 2000 και μετά η Θεοδώρα Σολωμού έκανε τα effect και ήταν η τεχνικός βίντεο-μοντάζ. Η ίδια είχε κάνει και μοντάζ στην σατιρική εκπομπή του Mega Ο Δικός Μας Άνθρωπος με τον Γιάννη Ζουγανέλλη το 1995. Η ίδια από το 1999 δουλεύει στην Εικόνα-Ήχος και σε συνεργασία με την Acculere επεξέργασε με το χειρότερο τρόπο της ελληνικές ταινίες της Κ.Κ.
 
Ο Πάρις Βογιατζής τί ρόλο βαράει?
 
tsalk είπε:
Aυτό λέγεται εικαστική παρέμβαση. Το να μην έχεις γούστο δεν είναι κακό.
Κακό είναι να αναγκάζεις τον άλλο να βλέπει το τερατούργημα που εσύ έφτιαξες.

Κρίμα για την ταινιά, και είναι απ τις αγαπημένες μου

Tsalk μου επειδή μερικοί ζητάνε να δουν και τις μοντέρνες πινελιές της Σολωμού στις Διπλοπενίες ορίστε

και ενώ βλέπαμε τον Παπαμιχαήλ από μια σκηνή στην άλλη να πηγαίνει στην οικοδομή (κι εκεί κατέστρεψαν την σκηνή με σταδιακές εξαφανίσεις-εμφανίσεις και από πάνω μουσική το Φως της Αυγής και το Υπομονή που το έλεγαν στην Μοντέρνα Σταχτοπούτα) τσουπ η σκηνή με την λαϊκή του 1965 που είναι ο-ε-ο;, εγώ βλέπω την Βαρβάκειο Αγορά του 2001 με ένα παπί yamaha, και πάλι θα πω ντροπή στους τεχνικούς.
 
Πριν μπήκα σε άλλο thread ΞΕΧΑΣΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΟΤΕΡΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ και διαπίστωσα στην Τουρκική version της ταινίας Χτυποκάρδια στα Θρανία αν εξαιρέσω την μεταγλώττιση στα Τούρκικα. Δεν έκοψαν και έραψαν σκηνές όπως στην δική μας έκδοση για την Ελλάδα. Εδώ με την μια πάνε στις άλλες σκηνές, στην Ελλάδα μπήκαν κάτι εφέ - ο θεός να τα κάνει - δια χειρός της κυρίας Σολωμού

Ορίστε η Turkish Version

http://www.youtube.com/watch?v=-farGvs8tTE&feature=related

Και η Ελληνική Version άλλη σκηνή

αν προσέξτε στην αρχή η μετάβαση πριν την λέξη "άρρωστη..." μπήκε το εφέ.

http://www.youtube.com/watch?v=18NO1yoeUUA
 
Απλά να πω ότι στους τίτλους αρχής της ταινίας "Διπλοπενιές" το ταξί είναι Opel Vectra A και βγήκε στις αρχές του '90. Όμως ταυτόχρονα φαίνονται διάφορα μοντέρνα Daihatsu Terios, Opel Astra, Ford Transit κ.α. που μάλλον μας δίχνει ότι οι σκηνές τραβήχτηκαν μετά το 2000.

Αλήθεια, υπάρχουν σε DVD οι αυθεντικές κόπιες?

Ή ότι έχει κυκλοφορήσει σε DVD είναι με τις "προσωπικές πινελιές" της εν λόγω κυρίας.

Πολύ κακώς πάντως που αναθέτουν σημαντικές δουλειές σε άχρηστα άτομα.

Και επιτέλους πρέπει να σταματήσει η λογική του "πολλοί θα το δουν, λίγοι θα το καταλάβουν..."
 
Διαφωνώ κι εγώ με τις αλλοιώσεις των ταινιών της "ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ-ΚΑΡΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ", αλλά θα εξαιρέσω τις ταινίες "Η κόρη μου η σοσιαλίστρια" και "Επιχείρηση Απόλλων". Όταν παίζονταν στην τηλεόραση την δεκαετία του '90 δεν είχαν κατά την γνώμη μου καλό χρώμα, σαν ξεθωριασμένες ήταν , σε σχέση με τώρα που έχουν μια ολοκάθαρη εικόνα.
 
Αν και απεχθάνομαι τέτοιου είδους ταινίες, κατά καιρούς έχω δει τις άθλιες παρεμβάσεις (κυρίως σε τίτλους) και χαίρομαι που συμφωνούν και άλλοι μαζί μου, στο ότι είναι απαράδεχτο να γίνονται τέτοιες αλλοιώσεις στα πρωτότυπα.

Μάλιστα πίστευα ότι θα υπήρχε κάποιος νόμος που θα προστατεύει το πρωτότυπο από τόσο τραβηγμένη αλλοίωση χωρίς τη συγκατάθεση του δημιουργού (ή έστω να υποχρεώνει την γνωστοποίηση στον θεατή ότι έχουν γίνει "εικαστικές παρεμβάσεις"), αλλά προφανώς κάνω λάθος.
 
Τις προάλλες έβλεπα ταινία με τον Παπαμιχαήλ ασπρόμαυρο και από πίσω έγχρωμες σκηνές από ντίσκο του '80...
 
pro_crossaro είπε:
Απλά να πω ότι στους τίτλους αρχής της ταινίας "Διπλοπενιές" το ταξί είναι Opel Vectra A και βγήκε στις αρχές του '90. Όμως ταυτόχρονα φαίνονται διάφορα μοντέρνα Daihatsu Terios, Opel Astra, Ford Transit κ.α. που μάλλον μας δίχνει ότι οι σκηνές τραβήχτηκαν μετά το 2000.
Αλήθεια, υπάρχουν σε DVD οι αυθεντικές κόπιες?

Ή ότι έχει κυκλοφορήσει σε DVD είναι με τις "προσωπικές πινελιές" της εν λόγω κυρίας.

Πολύ κακώς πάντως που αναθέτουν σημαντικές δουλειές σε άχρηστα άτομα.

Και επιτέλους πρέπει να σταματήσει η λογική του "πολλοί θα το δουν, λίγοι θα το καταλάβουν..."
Βασικά στο σπίτι και στο γραφείο της θα τα έχει η κυρία Σολωμού, στα κανάλια επίσης. Ενώ με τις προσθήκες τα περιοδικά τα έχουν, τα κανάλια που τα προβάλλουν και οι άνθρωποι των video club.

Οι περισσότεροι δυστυχώς δεν προσέχουν αυτά τα λάθη διότι τους αρέσει το έργο, αλλά εμείς προσέχουμε τι συμβαίνει και μας στενοχωρεί η αλλοίωση μιας πολιτιστικής κληρονομιάς.
 
Peter Pan είπε:
Τις προάλλες έβλεπα ταινία με τον Παπαμιχαήλ ασπρόμαυρο και από πίσω έγχρωμες σκηνές από ντίσκο του '80...
Βασικά ήταν από την ταινία Δημήτρη μου, Δημήτρη μου που είναι έγχρωμη, έβαλαν ασπρόμαυρο λες και ήταν video clip (στο original μπορεί να ήταν και έτσι) αλλά πάνω σκηνές από ντίσκο της δεκαετίας του '80.

Στις Διπλοπενιές όταν τραγουδάει με την κιθάρα η Αλίκη και είναι στην θάλασσα , στην ασπρόμαυρη ταινία, βλέπεις κίτρινο, μοβ, ροζ , πράσινο χρώμα και μένει άφωνος δυστυχώς, άλλοι δεν το καταλαβαίνουν και ειδικά τα μικρά παιδιά.
 
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ είπε:
Όταν παίζονταν στην τηλεόραση την δεκαετία του '90 δεν είχαν κατά την γνώμη μου καλό χρώμα, σαν ξεθωριασμένες ήταν , σε σχέση με τώρα που έχουν μια ολοκάθαρη εικόνα.
Το μονο καλο που βγηκε απ αυτη την ιστορια. Δουλεια του telecine η τελος παντων οποιου καθησε να καθαρισει την ταινια ηταν ακριβως αυτο, να τη βελτιστοποιησει οπτικα και ηχητικα. Οι περαιτερω παρεμβασεις ειναι πραγματικα αποκρουστικες.

Απορω αν εχει παρει κανεις σε DVD καποια απο αυτες τις ταινιες, εχουν και εκει υποστει παρεμβασεις, οπως προσθηκες σκηνων και αλλαγη στα εφε μεταβασης μεταξυ των σκηνων?
 
Λοιπόν επειδή τσάμπα θα κυνηγώ την Θεοδώρα Σολωμού για ξύλο , σήμερα είδα το Βίβα Ρένα, άλλαξαν μοντέρ, άλλαξαν τηλεοπτική έκδοση, τα εφέ μένουν όμως. Πρέπει ο Πάρις Βογιατζής να κάνει σε λίγο καιρό την επανεπεξεργασία χωρίς ανεκδιήγητα εφέ που άφησε η Θεοδώρα εδώ και 10 χρόνια.
 
Μακαρι να γινει εκ νεου η επεξεργασια, και να παψει αυτο το αισχος που δειχνει ελλειψη στοιχειωδους λογικης και καλαισθησιας, και ταυτοχρονα ειναι υβρις προς τον νεωτερο πολιτισμο μας.
 
Πίσω
Μπλουζα