Αλφαβητάριο (Μίμη, να ένα μήλο)

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
347
Οι πιό "παλαιοί" από εμάς, σίγουρα θα θυμούνται το περίφημο αναγνωστικό της Α! Δημοτικού.

Με τα σχέδια του Κώστα Γραμματόπουλου, το Μίμη, τη Λόλα, την Άννα, το τόπι και τα μήλα συνυφάνθηκαν περίτεχνα τα πρώτα μας βήματα στο χώρο των γραμμάτων.

Πάντα είχα ιδιαίτερη λατρεία σε αυτό το αναγνωστικό όπου μέσα βρίσκονταν οι πρώτες μου απόπειρες κανονικής γραφής (μετά τα o + ι = α του νηπιαγωγείου :D ) τα πρώτα μου λάθη οι πρώτες μου πολύ πολύ όμορφες αναμνήσεις από το σχολείο.

Κάπου στην Ε' Δημοτικού η μάνα μου φρόντισε να το παραδώσει στο Δήμο Αθηναίων (στη χωματερή.... όχι στη βιβλιοθήκη) ελαφρά τη καρδία...

Η εικόνα της γιαγιάς που τηγάνιζε τα ψάρια, ο γκιώνης, η δασκάλα στην έδρα που έγραφε στο μαυροπίνακα και κυρίως οι διακοπές της οικογένειας που μου θύμιζαν ένα υπέροχο καλοκαίρι στη Χίο, στοίχειωναν στο μυαλό μου.

Σχεδόν μίσησα μιά ξαδέρφη μου που λίγα χρόνια μετά (κάπου στο Λύκειο) ανακάλυψε μιά φωτογραφία σε κάποιο περιοδικό με την οικογένεια στο τραπέζι και δεν ήθελε να μου τη δώσει (όχι πως την αδικώ... )

Η δε χαρά μου όταν κυκλοφόρησε ξανά από γνωστό εκδοτικό οίκο ήταν απερίγραπτη.

Ήρθε στα χέρια μου ως δώρο έκπληξη από την αγαπημένη μου Κάλλια με τη ευχή να παραμείνω όπως ήμουν (με την ίδια παιδική αθωότητα... όπερ και εγένετο... :D ) και δε θυμάμαι για πόσα βράδια το ξεφύλλιζα ξετρυπώνοντας από τις σελίδες του εκείνες τις υπέροχες αναμνήσεις.

Βέβαια, από τη ματιά του μεγάλου (λέμε τώρα... ) διαπίστωνα τα μηνύματα που τότε μας περνούσαν και δη, στις πρώτες πρώτες σελίδες:

Ολυμπιακός, :D
οικογένεια, θρησκεία, πατρίδα... το γνωστό τρίπτυχο που γαλουχήθηκαν γενεές... Λίγο με ένοιαζε...

Μου έφτανε που ήμουν ευτυχισμένη κρατώντας στα χέρια μου το πιό απλά υπέροχο βιβλίο που διάβασα ποτέ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιλαμε για το Αναγνωστικο της Αγγελικης Βαρελά ? Αν λεμε γιαυτο νομιζω και μια αναφορα στη συγγραφεα του θα ηταν καλη κινηση. ;)
 
Telamonas.stokos είπε:
Μιλαμε για το Αναγνωστικο της Αγγελικης Βαρελά ? Αν λεμε γιαυτο νομιζω και μια αναφορα στη συγγραφεα του θα ηταν καλη κινηση. ;)

Ειλικρινά Τελ, δεν το ήξερα αυτό. Χαίρομαι για την επισήμανση.

Η Βαρελά άλλωστε έχει βραβευτεί πολλές φορές για τη συμβολή της στο -πολύ καλό- παιδικό βιβλίο :cool:

-edit-

Σόρρυ... το αλφαβητάριο είναι των Ι.Κ. Γιαννέλη - Γ. Σακκά όπως διαβάζω στην πρώτη του σελίδα.

Ξανατυπώθηκε το Δεκέμβριο του 1993 από μεγάλο Εκδοτικό Οίκο που "ανταποκρίθηκε στην επιθυμία πολλών αναγνωστών να το ξαναδούν τυπωμένο και να θυμηθούν τα πρώτα τους σχολικά χρόνια και τη μαγεία της παιδικής ηλικίας... " όπως γράφει στην τελευταία του σελίδα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Telamonas.stokos είπε:
Μιλαμε για το Αναγνωστικο της Αγγελικης Βαρελά ? Αν λεμε γιαυτο νομιζω και μια αναφορα στη συγγραφεα του θα ηταν καλη κινηση. ;)
Nομιζω οτι το αναγνωστικο της Βαρελλα ηταν της δικιας μου σειρας (πηγα 1η Δημοτικου το 1980). Καπου ειχα ποσταρει μια φωτογραφια. Αυτο στο οποιο αναφερεται η Juanita ειναι καπως πιο παλιο και εχει ξανακυκλοφορησει, ενω το δικο μου (μας) οχι :cry:

Τα βρηκα :clap:

[edit] dead photo [edit]

 


[edit] dead photo [edit]


Τα εχω σε αριστη κατασταση στο πατρικο μου. Θυμαμαι οτι οταν τα φωτογραφισα τα ειχα ξεφυλλισει. Θυμηθηκα το "Κλαρακι που το ελεγαν Μυρτω", τον Σωτο και τα αλλα παιδια του σχολειου. Το βιβλιο (3η Δημοτικου) ηταν σαν ενα μικρο μυθιστορημα, με αυτοτελεις ιστοριουλες, οπου το αγορακι της 3ης Δημοτικου, ο Σωτος (αν θυμαμαι καλα) διηγουνταν την καθημερινοτητα του στο σχολειο και στο σπιτι.

Θα ποσταρω και αλλες φωτογραφιες απο τις μεσα σελιδες.

Αχ, υπεροχα χρονια :cry: αντε συγκινηθηκα πρωινιατικα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το εξώφυλλο του Αναγνωστικού μας της Α δημοτικού...

[edit] dead imageshack photo [edit]

και αγαπημένες εικόνες μέσα από αυτό

[edit] dead imageshack photo [edit]

 


[edit] dead
imageshack photo [edit]

 


[edit] dead
imageshack photo [edit]

 


[edit] dead
imageshack photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο Μαλβί!!!! :cheers:

Το αγαπημένο τρίπτυχο :D Πατρίς, θρησκεία, οικογένεια...

Το αλφαβητάριο είχε κυκλοφορήσει μέχρι το 1978, ενώ το αναγνωστικό της Β' Δημοτικού μέχρι και το 1979.

Ο ΟΕΔΒ αποφάσισε να τ΄αλλάξει γιατί θεωρούσε πως η ζωή της Αθήνας είχε διαφοροποιηθεί αισθητά από τη μορφή που είχε στις αρχές του '60.
 
Σωστη η Μαλβινα - μπερδεψα το Αλφαβηταριο με το Αναγνωστικο.
 
Tel, το αλφαβητάριο ήταν το αναγνωστικό μας βρε!!

εντωμεταξύ, ΠΟΥ-ΘΕ-ΝΑ δεν μπορώ να βρω το αναγνωστικό μας της 3ης δημοτικού (αυτό με την κουκουβάγια που διάβαζε ένα βιβλίο που χε φωτό μια ίδια κουκουβάγια) ήταν κάπως πρασινωπό.

Και δεν το βρίσκω ούτε σε εκθέσεις βιβλίων με παλιά αναγνωστικά, ούτε καν το εξώφυλλό του, σε αναζήτηση στο ίντερνετ... :(
 
Απιστευτες οι φωτογραφιες της Μαλβινας! Το ιδιο βιβλιο ειχε και η μαμα μου στο σχολειο και το αγορασε οταν ξανακυκλοφορησε :eek:

Εγω ειμαι πιο νεα γενιά και γι'αυτο ειχα τα βιβλια της Βαρελλα (αχ, ενιωσα λιγο νεοτερη τωρα ;) )
 
Μαλβί, αυτό το αναγνωστικό δε νομίζω να επανακυκλοφόρησε.

Μόνο το Αλφαβητάριο καθώς και το Αναγνωστικό της Β' Δημοτικού όπως και εκείνα της προηγούμενης γενιάς με το Ρήγα είχαν την τύχη να ξαναβγούν...

Πάντως, αν προσέξετε τις -υπέροχες- εικόνες του Γραμματόπουλου θα δείτε πόσο πιστά απεικονίζουν τα ήθη και τα έθιμα της ελληνικής κοινωνίας...

Σα να βλέπεις ελληνική ταινία του '60...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
malvina είπε:
το καιρό εκείνο, πηγαίναμε σχολείο και τα Σάββατα! θυμάστε??
Σχολειο το Σαββατο πετυχα μονο στην αρχη της 1ης Δημοτικου. Μετα εγινε το πενθημερο :cheers:
 
domniki είπε:
Σχολειο το Σαββατο πετυχα μονο στην αρχη της 1ης Δημοτικου. Μετα εγινε το πενθημερο :cheers:

αααα εσύ είσαι ΠΟΛΥΥΥΥΥ μικρή!!!!! :sealed:
 
Εμείς μέχρι την Ε' Δημοτικού, κλασσικά με τις ποδίτσες μας και τη σάκκα ανά χείρας τα Σάββατα σχολείο... (θα πρέπει να ήταν μεγάλη ανακούφιση για τους γονείς να μη μας έχουν μεσ΄τα πόδια τους μια ακόμη μέρα... :D )

Τον Διευθυντή του Δημοτικού τότε, τον έχω γείτονα και κάθε φορά που τον συναντώ ανασύρουμε μνήμες από εκείνα τα χρόνια...
 
Ποδιά φορουσα μεχρι την 6η Δημοτικου, μπλε με ασπρο γιακα :)

Φοβερη εφευρεση η ποδια!

Δυστυχως δεν ειμαι πολυ μικρη :cry:
 
και τα Σάββατο σχολείο και κείνο στο σπαστό Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη απόγευμα -Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο πρωί (μια βδομάδα έτσι μια αλλιώς)

Θυμάμαι κάποια Σάββατα που είμαστε απογευματινοί και σχολούσαμε 18:00-18:30 !!!!!

domniki είπε:
Ποδιά φορουσα μεχρι την 6η Δημοτικου, μπλε με ασπρο γιακα :) Φοβερη εφευρεση η ποδια!

Δυστυχως δεν ειμαι πολυ μικρη :cry:

εκείνη την μπλε και τον στρογγυλό ή μυτερό γιακά!!

ήθελα πώς και πώς να πάω γυμνάσιο να φορέσω την σκουρόχρωμη επιτέλους και όταν πήγα, την φόρεσα 3 μήνες περίπου!! Μετά την κατάργησαν!! (καταστροφή ο Tseklenis)

:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμμ.... Μεχρι και την Τριτη Δημοτικου φορουσα ποδια!!!
 
malvina είπε:
και τα Σάββατο σχολείο και κείνο στο σπαστό Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη απόγευμα -Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο πρωί (μια βδομάδα έτσι μια αλλιώς)Θυμάμαι κάποια Σάββατα που είμαστε απογευματινοί και σχολούσαμε 18:00-18:30 !!!!!
Eμεις ειμασταν 1 εβδομαδα πρωι - 1 απογευμα...το καλυτερο ηταν οταν περιμεναμε το μεγαλο σαββατοκυριακο: Παρασκευη τελειωναμε πρωινοι το σχολειο και ειχαμε για παιχνιδι Παρασκευη απογευμα-Σαββατο-Κυριακη και Δευτερα πρωι (γιατι ειμασταν απογευματινοι τη Δευτερα) :clap:

malvina είπε:
εκείνη την μπλε και τον στρογγυλό ή μυτερό γιακά!!

ήθελα πώς και πώς να πάω γυμνάσιο να φορέσω την σκουρόχρωμη επιτέλους και όταν πήγα, την φόρεσα 3 μήνες περίπου!! Μετά την κατάργησαν!! (καταστροφή ο Tseklenis)

:D
Εμεις δεν ειχαμε τετοιες ποδιες σχεδιαστων. Ηταν ολες απλες. Αχ, τωρα που θα παω επανω θα βρω παλιες φωτογραφιες που βγαζαμε ολη η ταξη να τις ποσταρω :) Ολες οι συμμαθητριες με μπλε ποδιες και οι συμμαθητες μας φορουσαν πιο κοντη μπλε ποδια (σαν σακακι κοντο) και παντελονι.
 
Για τις ποδιές υπάρχει άλλο νημάτιο :D
 
Δεν ήξερα ότι η Αγγελική Βαρελλά είχε γράψει βιβλία για το δημοτικό... Θυμάμαι ότι είχε επισκεφθεί το σχολείο μου 2 φορές μετά από πρόσκληση του δασκάλου και πρέπει κάπου να έχω δυο αυτόγραφα δικά της!!! Πάντως από κάποια στιγμή και μετά, έγραφε βιβλία επαναληπτικών ασκήσεων για το καλοκαίρι. Τα βιβλία αυτά μας τα δώριζε το σχολείο και έπρεπε να τα επιστρέψουμε συμπληρωμένα το Σεπτέμβριο... :wait2:

(Τα σχολεία άνοιγαν 11 Σεπτεμβρίου και κατά τις 8 του μηνός αρχίζαμε όλοι να κάνουμε τις ασκήσεις επανάληψης... :fever: Προφανώς για να τα έχουμε φρέσκα! :cry: )

Από το ανθολόγιο της Α' και Β' Δημοτικού θυμάμαι το "ντίλι το καντήλι" :cool: και ένα πολύ συγκινητικό ποίημα του Σολωμού, την "Ξανθούλα" :

"Την είδα την Ξανθούλα, την είδα ψες αργά που μπήκε στη βαρκούλα να πάει στην ξενιτειά..." :rolleyes:

:)
 
nessie είπε:
Δεν ήξερα ότι η Αγγελική Βαρελλά είχε γράψει βιβλία για το δημοτικό... Θυμάμαι ότι είχε επισκεφθεί το σχολείο μου 2 φορές μετά από πρόσκληση του δασκάλου και πρέπει κάπου να έχω δυο αυτόγραφα δικά της!!! Πάντως από κάποια στιγμή και μετά, έγραφε βιβλία επαναληπτικών ασκήσεων για το καλοκαίρι. Τα βιβλία αυτά μας τα δώριζε το σχολείο και έπρεπε να τα επιστρέψουμε συμπληρωμένα το Σεπτέμβριο... :wait2:
Απιστευτο nessie :clap: Ωστε ειχες γνωρισει την συγγραφεα των βιβλιων μας? Στην Αθηνα πηγαινες σχολειο?

@Olorin, με τα σχολια σου με καταρρακωσες... τοσο γρια ειμαι??? :cry: :cry: :cry: Το πενθημερο ξεκινησε καπου στο '80-'81, το μονοτονικο το '82, οσο για τις ποδιες πρεπει να ηταν το '86.
 
Πίσω
Μπλουζα