Αλφαβητάριο (Μίμη, να ένα μήλο)

Οι ποδιές, τα Σάββατα και το πολυτονικό καταργήθηκαν επίσημα το Γενάρη του '82.

Κάποιοι/-ες μαθητές/-τριες εξακολουθούσαν να τις φορούν γιατί ήταν πάρα πολύ βολικές.

Όσο για την Ξανθούλα: Ντο Λααα λα σι ντόο σι λα σολφασολ λαααααααααα

Ντο ρεεε ρε μι λα σολ φα... :D Είχε στοιχειώσει και το βιλβίο μουσικής της Α' Γυμνασίου...

Eχτές καθόμουν και το διάβαζα... :cool:

Δεν ξέρω πως είναι το τωρινό αναγνωστικό (και αν υπάρχει) αλλά μου έκανε εντύπωση πως οι ιστορίες αμέσως μετά το αλφάβητο ακολουθούσαν την ίνδικτο.

(ας μη μου κάνει, αφού είναι Υπ. Παιδείας και Θρησκευμάτων )

Παρατήρησα με πόση ευλάβεια περιγράφονταν οι μεγάλες θρησκευτικές εορτές όπως και δόξη και τιμή οι εθνικές... Άπειρα παιχνίδια με όλα τα παιδιά της γειτονιά, από εκείνα τα παλιά που ίσα που τα προλάβαμε λάμβαναν μέρος στις σελίδες του, εκδρομές στη φύση, οικογενειακή συσπείρωση (η γιαγιά δεν ήταν πεταμένη στο γηροκομείο αλλά συμμετείχε ενεργά στην καθημερινή ζωή της οικογένειας) και διακοπές με την πολύτεκνη οικογένεια στο τέλος της σχολικής χρονιάς.

Όλη η ζωή μας μέσα σε ένα βιβλίο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Hera είπε:
το εξώφυλλο του Αναγνωστικού μας της Α δημοτικού...
[edit] dead imageshack photo [edit]

και αγαπημένες εικόνες μέσα από αυτό

[edit] dead imageshack photo [edit]

 


[edit] dead
imageshack photo [edit]

 


[edit] dead
imageshack photo [edit]

 


[edit] dead
imageshack photo [edit]

malvina σ'ευχαριστω πολυ, μου εφερες στο μυαλο εικονες

που πιστευα πως δεν θα ξαναδω...

Βλεπω στο εξωφυλλο να γραφει 1976, μεχρι τοτε αυτο ειχαν

στην Α' Δημοτικου;

Εκανα αυτο το βιβλιο... :wait2: ....πολλαααα χρονια πριν!

Αληθεια, μπορει κανεις να το βρει καπου;

Εννοειται οτι οι fotos κατεβηκαν και φυλαχτηκαν.

Να εισαι καλα! :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sapera είπε:
malvina σ'ευχαριστω πολυ, μου εφερες στο μυαλο εικονεςπου πιστευα πως δεν θα ξαναδω...

Βλεπω στο εξωφυλλο να γραφει 1976, μεχρι τοτε αυτο ειχαν

στην Α' Δημοτικου;

Εκανα αυτο το βιβλιο... :wait2: ....πολλαααα χρονια πριν!

Αληθεια, μπορει κανεις να το βρει καπου;

Εννοειται οτι οι fotos κατεβηκαν και φυλαχτηκαν.

Να εισαι καλα! :thanx2:

To "Αλφαβητάριο" κυκλοφορεί ξανά στα βιβλιοπωλεία.

Στο Μοναστηράκι, σε παλαιοβιβλιοπωλείο έχω πετύχει και αυθεντικό κομμάτι με το... Φοίνικα (το γνωστό πουλί... και όχι της Ομάδας... :D )
 
@sapera, κ'εγω το εχω το αναγνωστικο αυτο :) Ειναι πολυ ευκολο να το βρεις. Προφανως αυτο με το "πουλι" υπαρχει μονο σε παλαιοπωλεια, αλλα το αλλο μπορεις να το βρεις παντου :clap:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
domniki είπε:
Απιστευτο nessie :clap: Ωστε ειχες γνωρισει την συγγραφεα των βιβλιων μας? Στην Αθηνα πηγαινες σχολειο?
Domniki μου, δημοτικό πήγα στο χωριό μου, στην Κάρπαθο! Να φανταστείς ότι ήταν μονοθέσιο (και είναι ακόμα) και ήμασταν 15 παιδιά όλοι κι όλοι!!! (15, όλο το σχολείο...)

Παιδιά, τώρα που λέτε για ποδιές και μάθημα το Σάββατο, θυμήθηκα ότι εμείς εδώ, είχαμε και τις ώρες κοινής ησυχίας... Ήταν από τις 2 μμ μέχρι τις 5 ή τις 6 μμ και ο δάσκαλος πολλές φορές έκανε περιπολίες (!) για να δει αν κάποιος είχε παραβεί το ωράριο! Έτσι και πετύχαινε κανέναν, την άλλη μέρα τον περίμενε ξύλο με το χάρακα... :cry:
 
nessie είπε:
Domniki μου, δημοτικό πήγα στο χωριό μου, στην Κάρπαθο! Να φανταστείς ότι ήταν μονοθέσιο (και είναι ακόμα) και ήμασταν 15 παιδιά όλοι κι όλοι!!! (15, όλο το σχολείο...)
Απιστευτο :eek:

Μαλλον θα γυριζαν ολη την Ελλαδα τοτε.
 
Juanita, domniki, ευχαριστω για τις απαντησεις.

Με ενδιαφερει η προ "πτηνου" περιοδος, καθοτι retroτερος

της εν λογω εποχης :D

Να υποθεσω οτι το εξωφυλλο της προ "πτηνου" ειναι

ιδιο με αυτο που ανεβαστηκε;
 
sapera είπε:
Juanita, domniki, ευχαριστω για τις απαντησεις.Με ενδιαφερει η προ "πτηνου" περιοδος, καθοτι retroτερος

της εν λογω εποχης :D

Να υποθεσω οτι το εξωφυλλο της προ "πτηνου" ειναι

ιδιο με αυτο που ανεβαστηκε;

Ναι, το ίδιο αλφαβητάριο είχαμε για περίπου 20 χρόνια ('58 - '78 ) :cheers:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα καλά παιδιά

Σήμερα, έκανα την καθιερωμένη Σαββατιάτικη βόλτα στα παλαιοβιβλιοπωλεία και για πρώτη φορά ξεφύλλισα το Αλφαβητάριο που προηγήθηκε του Μίμη και της Λόλας.

Πρόκειται για "Τα καλά παιδιά" με το Ρήγα την Άννα και τα άλλα παιδιά... Είχε κυκλοφορήσει το 1950 σε σχέδια και αυτό του Έλληνα χαράκτη Κώστα Γραμματόπουλου και κείμενα του Επαμεινώνδα Γεραντώνη.

Η διάρκεια ζωής του μικρή αφού σύντομα αντικαταστάθηκε από το Μίμη και τη Λόλα.

Αιτία, η ανάγκη για εκπαιδευτική μεταρρύθμιση. Σε μιά Ελλάδα που είχε ακόμη ανοιχτές πληγές από τον Εμφύλιο η υπερβολική παρουσία της θρησκείας στα "Καλά Παιδιά" φάνταζε παράλογη. Έτσι, πολλά κείμενα αλλάχτηκαν, άλλα απαλλάχτηκαν και ελάχιστα διατηρήθηκαν ως είχαν στα "Καλά Παιδιά". Είναι χαρακτηριστικό πως αν και ο Μίμης ακολουθεί την Ίνδικτο τα Χριστούγεννα ούτε που αναφέρονται. "Εξαφανίστηκαν" επίσης πολλές ιστορίες με στρατιώτες, εύζωνους φαντάρους κλπ στρατιωτικούς που τόνιζαν το μεγαλείο της πατρίδος μας.

Ο Μίμης και η Λόλα στη διάρκεια της 20ετούς τους πορείας στην ελληνική εκπαίδευση προσπάθησαν να ενσωματώσουν τα οράματα των μεγάλων μεταρρυθμιστών με πιό "δυνατά" εκείνα του θεολόγου, φιλόλογου και παιδαγωγού Ευάγγελου Παπανούτσου το 1964.

Ακόμα όμως και αν τόσα πολλά άλλαξαν, τα "Καλά Παιδιά" περιλαμβάνουν εικόνες προφορικής διδασκαλίας που δείχνουν μια νοσταλγική Αθήνα, σαν εκείνη που βλέπουμε στις αγαπημένες ταινίες του '50.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
Δεν ξέρω πως είναι το τωρινό αναγνωστικό (και αν υπάρχει) αλλά μου έκανε εντύπωση πως οι ιστορίες αμέσως μετά το αλφάβητο ακολουθούσαν την ίνδικτο.

(ας μη μου κάνει, αφού είναι Υπ. Παιδείας και Θρησκευμάτων )
Τι ακριβώς εννοείς λέγοντας «ακολουθούσαν την ίνδικτο»;
 
Alucard είπε:
Τι ακριβώς εννοείς λέγοντας «ακολουθούσαν την ίνδικτο»;

Ίνδικτος είναι η εκκλησιαστική πρωτοχρονιά. Συμπίπτει με το άνοιγμα των σχολείων (τυπικά): 1η Σεπτέμβρη.

Τα αλφαβητάρια ακολουθούσαν όλες τις μεγάλες θρησκευτικές γιορτές σχεδόν μέχρι τη λήξη του σχολικού έτους...
 
Αχα... ενδιαφέρον.

Ευχαριστώ Juanita :)
 
Juanita εισαι απιθανη :bow:

Οι πληροφοριες που μας εδωσες ειναι πολυτιμες :cheers:

Εφερα κ'εγω το αναγνωστικο της 3ης Δημοτικου...αυτο με την Μυρτω και τον Σωτο
 
μας φέρνεις δέκα χρόνια πίσω..
 
Μήπως υπάρχει, λέω ΜΗΠΩΣ... περίπτωση, κάποιος/α να το ανεβάσει σε pdf ή σε οποιαδήποτε άλλη μορφή;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 
@ djsouli, το "Αλφαβητάριο" μπορεί κανείς να το βρει σε όλα τα μεγάλα και μικρά βιβλιοπωλεία πλέον.
288.gif
Να μη σου πω πως το έχουν και όλοι οι πλανόδιοι πωλητές. Το κόστος του είναι μηδαμινό (ούτε 10 ευρώ) και νομίζω πως αξίζει να το αποκτήσει κανείς στην έντυπη μορφή του. :cool:
 
Ναί; ΟΚ τότε.. Thanks 4 the info
 
Πίσω
Μπλουζα