Αμαλία

Έξοχη η τοποθέτησή σου telamonas.Μου θύμησες την εξής ευχή που έγραψα στο βιβλίο με τον όρκο του Ιπποκράτη όταν ορκίστηκε ο ξάδελφός μου γιατρός:"Αγάπησε τον άνθρωπο,αγάπησε την επιστήμη σου και η ζωή θα σε αγαπήσει..."
 
Συμφωνώ και εγώ με τον Wally.

Είναι προς το συμφέρον των 300, να ΜΗΝ αλλάξουμε νοοτροπία ως λαός.

Αν ξυπνήσουμε, ίσως και να καταλάβουμε ότι (τουλάχιστον οι συγκεκριμένοι) 300 είναι περιττοί !
 
Μα τόσο δύσκολο είναι βρε παιδιά μια βάση δεδομένων με όλα τα νοσοκομεία της χώρας online , ώστε αν μου συμβεί κάτι οπουδήποτε να μπορεί να δει επιτόπου ο γιατρός το ιστορικό μου;

Πόσο κοστίζει να πάρει η ευχή;

Να μου πουν ότι για ένα χρόνο θα δίνω το 1/10 του μισθού μου , να το δώσω!

Αλλά κάποια στιγμή θα το αποκτήσω το ρημάδι!!!! :mad:
 
Από το http://www.philology.gr/blog/

"Δυστυχώς δεν είναι μόνο ο γιατρός που παίρνει φακελάκι ή δεν το αρνείται όταν του το προσφέρουν.

Είναι κι ο καθηγητής, που δουλεύει το πρωί στο δημόσιο σχολείο και τα απογεύματα κάνει ιδιαίτερα.

Είναι κι ο αστυνομικός που βγάζει τα απωθημένα του πάνω στο μετανάστη.

Είναι κι ο ηλεκτρολόγος, που αγοράζει δύο ευρώ μία πρίζα που τη χρεώνει είκοσι.

Είναι ο δημόσιος υπάλληλος, που δηλώνει αναρρωτική για να μείνει στο σπίτι.

Είναι ο υδραυλικός που ζητάει πενήντα ευρώ για μία ψευτοδουλειά μισής ώρας.

Κι ακόμη είναι ο καταστηματάρχης που αποφεύγει να κόβει αποδείξεις.

Κι ο δικαστής που τα παίρνει για να βγάλει ευνοϊκή απόφαση.

Κι ο υπάλληλος της πολεοδομίας που παίρνει μίζα για να εκδώσει άδεια.

Και ποιος δεν είναι τελικά;

Όταν έρχεται η ώρα των ευθυνών, εμφανίζονται βέβαια οι «ατράνταχτες» δικαιολογίες: «Αφού όλοι έτσι κάνουν», «Δεν ζήτησα δωράκι. Αυτός μου το έδωσε», «Να μας δώσουν αύξηση, για να μη γίνονται αυτά», «Αναγκάζομαι, για να ζήσω με αξιοπρέπεια».

Αλμπάνηδες, παρτάκηδες, βολεψάκηδες, σταρχιδιστές, καλοπερασάκηδες, ωχαδερφιστές…

Ασθένειες δυσίατες αν όχι ανίατες, από τις οποίες πάσχουμε όλοι, είτε τα κάνουμε είτε τα ανεχόμαστε.

Γι’ αυτό και έχουμε φτιάξει ένα κράτος, κομμένο και ραμμένο στα μέτρα μας, το οποίο –όλως παραδόξως– βρίζουμε νυχθημερόν. Είναι πιο εύκολο να βρίζουμε το κράτος (γενικώς κι αορίστως) ή τις εκάστοτε κυβερνήσεις που εμείς οι ίδιοι εκλέγουμε (κατ’ εικόνα και καθ’ ομοίωσιν ημών).

Και χρειάζεται να έρθει κάποιος, να μας δώσει να καταλάβουμε με τον ίδιο το θάνατό του ότι η νοοτροπία μας δεν ταλαιπωρεί απλώς. Ενίοτε σκοτώνει."
 
supersonic είπε:
Από το http://www.philology.gr/blog/
"Δυστυχώς δεν είναι μόνο ο γιατρός που παίρνει φακελάκι ή δεν το αρνείται όταν του το προσφέρουν.

Είναι κι ο καθηγητής, που δουλεύει το πρωί στο δημόσιο σχολείο και τα απογεύματα κάνει ιδιαίτερα.

Είναι κι ο αστυνομικός που βγάζει τα απωθημένα του πάνω στο μετανάστη.

Είναι κι ο ηλεκτρολόγος, που αγοράζει δύο ευρώ μία πρίζα που τη χρεώνει είκοσι.

Είναι ο δημόσιος υπάλληλος, που δηλώνει αναρρωτική για να μείνει στο σπίτι.

Είναι ο υδραυλικός που ζητάει πενήντα ευρώ για μία ψευτοδουλειά μισής ώρας.

Κι ακόμη είναι ο καταστηματάρχης που αποφεύγει να κόβει αποδείξεις.

Κι ο δικαστής που τα παίρνει για να βγάλει ευνοϊκή απόφαση.

Κι ο υπάλληλος της πολεοδομίας που παίρνει μίζα για να εκδώσει άδεια.
Είναι κι <<καλλιτεχνης>> που του οποιου το <<καλλιτεχνικο>> εργο ως περιεχομενο αρκειται στην προκληση και μονο

,ως κινητρο εχει την προβολη.

Δηλαδη ...Paris Hilton ζεις εσυ μας οδηγεις .....

Yπο την εκκωφαντικη ανακρουση του εθνικου υπνου .
 
Μην μπερδευεις τον κοσμο Νεμο :thumbup:
 
Θα ήθελα να τοποθετηθώ επί όλων όσων είπατε φίλτατοι φίλοι.

Μην ανησυχείτε δεν θα βρίσω (αλλαγή ε; ) αλλά απλά θα ήθελα να τονίσω και ένα άλλο σημείο.

Δυστυχώς για την Αμαλία (μάλλον βρίσκεται σε καλύτερο κόσμο αυτή τη στιγμή) ο αντίκτυπος ήταν μεγάλος στο πονεμένο και ακρωτηριασμένο της σώμα για λάθη ανεύθυνων πραγματικά τεράποδων που θελουν να ονομάζονται "γιατροί". Δεν έχουν καμία θέση μέσα στο σώμα των εκλεκτών φίλων που ανήκουν στο ιατρικό σώμα και πρέπει να τους πετάξουν έξω.

Είχα την τύχη να μιλήσω με δύο εκλεκτά μέλη του παρόντος φόρουμ τον Maddog και τον Vaszio, δύο πραγματικά σπάνια άτομα από πλευράς ήθους και χαρακτήρα που θα έδιναν και τη ζωή τους ακόμα για τον συνάνθρωπο. Αυτοί είναι πραγματικά Γιατροί.

Δυστυχώς αν για την Αμαλία το πρόβλημα ήταν σωματικό, για πολλούς είναι περισσότερο ψυχολογικό. Τυγχάνει να έχω αρκετά παραδείγματα από ανθρώπους που λόγω μιας λάθους διαγνώσεως, οδηγήθηκαν στην αυτοκτονία. Μη με ρωτήσετε γιατί δεν ζήτησαν μια δεύτερη γνώμη, ελάτε στη θέση τους. Αν για παράδειγμα πηγαίνατε στο νοσοκομείο για μια απλή εξέταση ρουτίνας και μαθαίνατε ότι πάσχετε από καρκίνο βαρέας μορφής και έχετε μόνο ελάχιστο χρόνο ζωής, μάλλον το σοκ θα ήταν τόσο δυνατό που μόνο η δεύτερη γνώμη δεν θα πέρναγε από το μυαλό σας. Αν πηγαίνατε για μια απλή εξέταση και από λάθος του γιατρού μαθαίνατε ότι θα χάνατε την όρασή σας, τι θα κάνατε;

Δυστυχώς την δεύτερη περίπτωση την αντιμετώπισα πριν από χρόνια, μια απλή - απλούστατη εξέταση σε ένα κοινό - κοινότατο σύμπτωμα (που αντιμετωπίζουν όσοι έχουν κατά κύριο λόγο μυωπία) κατέληξε να είναι καταστροφικό για μένα, σε μια ηλικία που οι άμυνες δεν είναι σε καμία περίπτωση ανεπτυγμένες και που φυσικά, δεν νομίζεις ότι θα πάθεις τίποτε.

Τι και αν ήρθε και δεύτερη αλλά και τρίτη αλλά και τέταρτη γνώμη που έλεγε το αντίθετο, εγώ παιδιά, είχα πάθει τέτοιο σόκ που δεν μπορούσα να ποστέψω κάτι διαφορετικό εκτός από την αρχική λανθασμένη διάγνωση. Είχα φτάσει σε σημείο να πιστεύω ότι οι δικοί μου είχαν πληρώσει τους επόμενους γιατρούς να μου πουν αυτό που ήθελα να ακούσω, ότι δεν υπήρχε πρόβλημα δηλαδή. Φανταστείτε τον εφιάλτη και το Γολγοθά που πέρασα, μια διαδικασία που δεν ολοκληρώθηκε σε δυό μέρες ή ένα μήνα, αλλά κράτησε χρόνια και τα αποτελέσματά της κρατούν ακόμα και σήμερα διότι ο εφιάλτης απλά, δεν έχει ακόμα περάσει.

Αποτέλεσμα των παραπάνω ήταν να αλλάξω σημαντικά, σε κάτι που σε καμία περίπτωση δεν θα ήμουν αν δεν είχε συμβεί εκείνο το μοιραίο για μένα ιατρικό λάθος 20 χρόνια πριν. Δυστυχώς, έχω αποχαιρετήσει από τότε κάθε μορφή ψυχικής ηρεμίας, έχω πει αντίο και δια παντός σε κάθε είδος "νορμάλ" ζωής, δεν με ενδιαφέρει κανένα επάγγελμα, δεν με ενδιαφέρει τι θα γίνει αύριο και άλλα πολλά. Επειδή ουδέν κακόν αμιγές καλού, ευτυχώς δεν με ενδιαφέρει το χρήμα, ουδέποτε υποδουλώθηκα σε τράπεζες και σε δάνεια, δεν με ενδιαφέρει η ψευτοεπίδειξη πλούτου και δεν θέλω να έχω επαφές με άτομα ματαιόδοξα, ψεύτικα και ρηχά. Οι απόψεις μου και τρόπος ζωής μου είναι extreme και πολλοί στην κυριολεξία κάνουν το Σταυρό τους όταν με ακούν να μιλάω, αλλά για να ξεπεράσεις ένα σοβαρότατο ψυχικό σοκ πρέπει να αναπτύξεις άμυνες τεράστιες και υπερβολικά δυνατές και πάνω από όλα να πάψεις να φοβάσαι το θάνατο.

Σας ευχαριστώ πολλοί παιδιά που με αντέξατε και με ακούσατε, αν μη τι άλλο έτσι το βάρος ελαφραίνει κατά πολύ.

P.S. Η γιατρός που έκανε το λάθος (είρων και αυθάδης, ματαιόδοξη και παραδόπιστη) το πλήρωσε πολύ ακριβά. Αλλά αυτό αλλάζει κάτι;
 
pooky είπε:
Οι απόψεις μου και τρόπος ζωής μου είναι extreme και πολλοί στην κυριολεξία κάνουν το Σταυρό τους όταν με ακούν να μιλάω, αλλά για να ξεπεράσεις ένα σοβαρότατο ψυχικό σοκ πρέπει να αναπτύξεις άμυνες τεράστιες και υπερβολικά δυνατές και πάνω από όλα να πάψεις να φοβάσαι το θάνατο.

Οσο για τον φοβο του θανατου ,οι ανθρωποι φοβουνται πολυ περισσοτερο

-την απωλεια του δικαιωματος στην αξιοπρεπεια

-τον πονο

αλλα δεν το γνωριζουν ,

ακομη.....
 
Λοιπόν λόγω εργασίας έχω ΑΠΕΙΡΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ να αναφέρω.

Στα πεταχτά , η σύζυγος μου διαγνώστηκε 2 φορές με καρκίνο των γεννητικών οργάνων .

Το πόσο έχουμε ταλαιπωρηθεί για να κάνουμε παιδί το ξέρουν κάποιοι καλοί φίλοι.....

Ένα έχω να πω για να μην μακρηγορώ...

ΑΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΤΑΝΟ.....

Όχι εδώ δεν βάζουμε ούτε μπιπ ,ούτε κρύβουμε τα λόγια μας....
 
Με το να το γραφουμε ετσι ομως δεν βγαινει κατι Geo - η δικαιη οργη μας πρεπει να εχει τους αποδεκτες που πρεπει εστω με τον τροπο που κρινουμε εμεις ως σωστο.

Οσο γιαυτο που εγραψε ο Pooky να προσθεσω οτι τη διαγνωση Σκληρυνση κατα πλακας την εχω εισπραξει και εγω και η αδερφη μου απο διαφορετικους γιατρους καθε φορα - απλα προφανως ο καθε ανθρωπος αντιδραει διαφορετικα και δεν εχω (νομιζω ) καποιο ψυχολογικο κουσουρι σημερα. Εξαλλου το διαλυμενο μου στομαχι δεν μου αφηνει περιθωρια για ακομα περισσοτερο στρες.

Τωρα ,στο θεμα μας , η περιπτωση της Αμαλιας ειναι κατα πολυ διαφορετικη απο ολα αυτα - εδω δεν μιλαμε απλα για πολλαπλες λανθασμενες διαγνωσεις - μιλαμε για μια ιστορια που κρατησε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ 22 χρονια και ειναι σιγουρα κατι το πρωτοφανες οχι μονο στα Ελληνικα χρονικα.

Διαβαστε την ιστορια στο δικο της blog - δειτε τις φωτογραφιες της με το προσθετικο μελος - ισως τοτε νευριασετε ακομα περισσοτερο σε σημειο που ακομα και οι βρισιες δεν θα σας βγαινουν.

Χαλια μαυρα η κοινωνια μας
 
@ telamonas

Παρακαλώ σβήστε τις βωμολοχίες. Συγνώμη στους συμ-φορουμίτες αλλά η εκμετάλευση του ανθρωπίνου προβλήματος και πόνου με εκτροχιάζει....
 
Ουτε ερωτευμενοι να ημασταν :biglaugh::biglaugh::biglaugh: πριν ενα λεπτο σου εστειλα σχετικο pm...παντως δεν χρειαζεται να σβησουμε κατι - εκεινη τη λεξουλα αν τροποποιουσες λιγακι :)
 
geoanas είπε:
...Στα πεταχτά , η σύζυγος μου διαγνώστηκε 2 φορές με καρκίνο των γεννητικών οργάνων...
Παραδείγματα μυριάδες, δυστυχώς...

Στην δικιά μου σύζυγο στην τρυφερή ηλικία των 16 εάν θυμάμαι καλά, ανακοίνωσαν ότι έχει σοβαρό πρόβλημα στην μήτρα, ότι είναι στείρα και ουδέποτε επρόκειτο θα κάνει παιδί... (Π.Γ.Ν.Μ.Ε.Β.) Σήμερα έχουμε ένα μικρό και υγιέστατο κοριτσάκι και πιστέψτε με, δεν ταλαιπωρηθήκαμε καθόλου να το κάνουμε (πλέον των προβλεπομένων δηλαδή).

Από το 1993 (που ξεκίνησα πια να κολλάω ένσημα ως Ι.Υ.) έχω στα χέρια μου, ηλεκτρονική κάρτα του Ι.Κ.Α. με την οποία θα μπορούσα να δεχθώ τις ιατρικές υπηρεσίες σε όποιο νοσοκομείο θα πήγαινα, άμεσα χωρίς προβλήματα... 14 χρόνια μετά είναι άχρηστη καθώς το πρόγραμμα δεν έχει ποτέ ενεργοποιηθεί...

Όπως έχει αναφέρει στο blog της η Αμαλία υπάρχουν καλοί γιατροί και κακοί γιατροί. Τώρα πως γίνεται η πλειοψηφία των κακών να βρίσκονται υπό τις υπηρεσίες του Κράτους είναι ένα επιστημονικό φαινόμενο που πιστεύω θα πρέπει να διερευνηθεί.
 
Pooky και εγώ έπαθα ένα σχετικό σόκ πρόσφατα όταν διαγνώστηκα με ηπατίτιδα C σε γνωστό δημόσιο νοσοκομείο. Ένας φίλος μου γιατρός που κάνει ειδικότητα εκεί, μου πήρε αίμα για να δω αν θα πρέπει να κάνω επαναληπτικό εμβόλιο για ηπατίτιδα Β και μια που μου πήρε, έγραψε όλο το σετ εξετάσεων.

3 φορές έκαναν την εξέταση, και με διαφορετικά δείγματα αίματος, 3 φορές θετικό για C (λίγο πάνω από τα όρια αλλά θετικό). Επιπλέον οι τρανσαμινάσες (ένζυμα που εκκρίνει το ήπαρ) ήταν και ανεβασμένες (σύνηθες για κάποιον με ηπατίτιδα)

Εκεί να δείς πανικός..... εντω μεταξύ να σπάω το κεφάλι μου να προσπαθώ να θυμηθώ τι επικίνδυνο μπορεί να είχα κάνει για να κολλήσω, αλλά εγώ γενικά στο θέμα της ασφάλειας είμαι υποχόνδριος και δεν υπήρχε τέτοια περίπτωση να έχω επιτρέψει συνειδητά να εκτεθώ.

Άρχισα λοιπόν να σκέφτομαι και εγώ παρανοϊκά. Μήπως η καθαρίστρια που μου καθαρίζει το σπίτι είναι καμία psycho και επειδή είναι άρρωστη, κοβεται με τα ξυραφάκια μου όταν λείπω για να με κολλήσει? Και άλλα τέτοια.

Τελικά η εξέταση μοριακού ελέγχου (PCR) που είναι και η πιο αξιόπιστη που διαθέτουν τα νοσοκομεία, βγήκε αρνητική αλλά έκανε μια εβδομάδα να βγεί. Καταλαβαίνετε.....

Βέβαια είχα πάει και σε άλλο μικροβιολογικό εργαστήριο στο μεταξύ και είχε βγεί αρνητική η εξέταση.

Ουφ, ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω.... στα καλά καθούμενα τέτοια ψυχική φθορά....
 
Πω πω!!Πρέπει να έχασες πολλά χρόνια από την ζωή σου...............Άναψε κανένα κερί καλύτερα!!!!
 
Κοίτα, ήμουν σίγουρος ότι δεν θα μπορούσα να έχω κολλήσει από κάτι με το οποίο συνήθως μεταδίδεται, (σεξ, κοινόχρηστες βελόνες κλπ), οι τρανσαμινάσες μάλλον είχαν ανέβει από τα πολλά depon (ή και το tamiflu, θα ξέρει καλύτερα ο maddog) που είχα πάρει λόγω μιας γρίππης και μιας τροφικής δηλητηρίασης με πυρετό, που είχα περάσει την προηγούμενη της εξέτασης εβδομάδα με διαφορά 3 ημερών το ένα από το άλλο.

Παρόλα αυτά δεν μπορούσα να ηρεμήσω γιατί είμαι και πολύ αγχώδης....

Μετά θυμόμουνα την κάθε παλαβή περίπτωση που είχα ακούσει κατά καιρούς στην tv όπως πχ ένας νεαρός που είχε aids και προσπαθούσε κρυφά να κολλήσει τα αδέλφια του χρησιμοποιόντας τις οδοντόβουρτσές τους (και τα είχε καταφέρει)..... και δώστου οι υποψίες για την καθαρίστρια να φουντώνουν :D :D:D:D:D

Άστα άστα....
 
geoanas είπε:
@ telamonas
Παρακαλώ σβήστε τις βωμολοχίες. Συγνώμη στους συμ-φορουμίτες αλλά η εκμετάλευση του ανθρωπίνου προβλήματος και πόνου με εκτροχιάζει....
Προσωπικά η συγνώμη σου είναι μη αποδεκτή από εμένα.

Όχι για κάποιον άλλο λόγο αλλά επειδή είναι το λιγότερο που μπορεί να πει κάποιος σε αυτούς που λόγω ασχετοσύνης με το επάγγελμα που ασκούν ή λόγω αδιαφορίας για την αγωνία του ασθενούς, βγάζουν συμπεράσματα τα οποία προκαλούν το λιγότερο τρόμο και απόγνωση στους ασθενείς και τις οικογένειές τους

Αν είναι τόσο αδιάφοροι και κοιτούν πως θα ξεμπερδεύουν γρηγορότερα με τις δουλειές τους ποτέ να μην έσωναν να γίνουν γιατροί.

Ίσως αν πάθουν κάτι και οι ίδιοι θα σκέφτονται και θα εξετάζουν διπλά πριν βγάλουν αποτελέσματα, κάνοντας καλύτερα τη δουλειά τους.
 
Όταν πάνω από τους μισούς είναι από Ρουμανίες, Βουλγαρίες και Ιταλίες (κοινώς αλμπάνιδες), πως να μην γίνονται λάθος διαγνώσεις?
 
χαχαχαχαχα δεν εχεις αδικο Γιωργο!!

Ολοι 2 χρονια Ρουμανια και μετα βυσμα και τσουπ Αθηνα...it's a kind of magic:D
 
Πίσω
Μπλουζα