Αναγνωστικό 1ης δημοτικού (1980)

Καλῶς σὲ βρίσκω φίλε μου καὶ ᾽σένα καὶ ὅλα τὰ παιδιὰ στὸ φόρουμ. Χαίρομαι ἐπίσης ποὺ οἱ τονισμένες λέξεις ἀπεικονίζονται χωρὶς πρόβλημα· καμιὰ φορὰ προκύπτουν κόμπλες λόγῳ γραμματοσειρῶν, unicode κοκ.

Μὴ στεναχωριέσαι γιὰ τὰ ἄτονα ἑλληνικά, ἡ γλῶσσα καὶ ὁ πολιτισμός μας δέχεται τέτοια ἐπίθεση ποὺ θὰ θεωρούμαστε παρακατιανοὶ σὲ λίγα χρόνια ὅσοι δὲ γράφουμε γκρήκλις! Ἕνα μεγάλο εὖγε στὸ φόρουμ ποὺ ἀπ' ὅ,τι βλέπω δὲν ἀνέχεται τὸ θλιβερὸ φαινόμενο τῶν γκρήκλις καὶ τὶς βλαχομπαρὸκ καταστάσεις!

Σὲ λίγες μέρες ποὺ θὰ κατέβω στὸ πατρικό μου θὰ ἀνεβάσω στὸ φόρουμ ἀρκετὲς σελίδες άπὸ τοὺς 2 τόμους τοῦ τελευταίου (καὶ καλλίτερου!) Ἀλφαβητάριου. Προτεῖνω σὰν κίνηση οὐσίας καὶ σὲ βάθος χρόνου πάντοτε, νὰ ἑνώσουμε κάποια μέλη τὶς ὅποιες δυνάμεις μας γιὰ νὰ ἀνατυπωθεῖ τὸ βιβλίο (καὶ ὄχι μόνο αὐτό), ὅπως ἔγινε μὲ τὰ παληὰ ὑπέροχα Ἀλφαβητάρια ἀπὸ τὸ 1950 μέχρι τὸ 1979 τὰ ὁποῖα ἔχουν ἀνατυπώσει διάφοροι ἐκδότες, ὅπως οἱ «ΔΙΔΥΜΟΙ», «ΚΑΛΟΚΑΘΗ» κλπ. Θυμᾶμαι μὲ τεράστια νοσταλγία τὸ βιβλίο τῆς Μυθολογίας Γ' Δημοτικοῦ, ὅπως καὶ τῶν Θρσηκευτικῶν τῆς ἴδιας τάξης, χωρὶς νὰ εἶμαι καὶ κανένας ἁγιαστούρας! Πολὺ ὡραῖα βιβλία ρὲ παιδιά.
 
καλως ηρθες στην παρέα μας :)

Η γραμματοσειρά που χρησιμοποιείς όπως βλέπεις εμφανίζει προβλήματα στην εμφάνιση των χαρακτήρων (και όπως είδα σε όλα τα μηνυματα που ανάρτησες).

Θα σε παρακαλουσα να κανεις μια προσπάθεια διόρθωσης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tywien είπε:
Σωστα και χωρις ακροτητες ειναι τα ολα τα επισημα ελληνικα και αυτα που επιλεγεις να χρησιμοποιεις, και τα προηγουμενα που επελεγαν πο προγονοι σου και τα τωρινα που επιλεγουν οι συγχρονοι και τα επομενα που θα επιλεγουν οι μεταγενεστεροι. Καλο το παρελθον, καλυτερο το παρον και ακομα καλυτερο το μελλον.
Η χρηση της υπογεγραμμενης η η εξαλλειψη της περισπωμενης δε μας κανει περισσοτερο η λιγοτερο ιστορικα ασεβεις. Μη ξαναχωριζουμε τον κοσμο σε "μαλλιαρους" δημοτικιστες και "λογιους" καθαρευουσιανους.

(Η δε δικη μου ατονια στη γραφη χρειαζεται βιταμινες και υπνο για να στρωσει)
Διαφωνῶ μαζύ σου φίλε μου. Ὑπάρχουν σωστὰ ἑλληνικὰ καὶ λανθασμένα ἑλληνικά. Καὶ κουτσουρεμένα ἑλληνικά. Ἡ ἀνορθογραφία, ἡ κακὴ σύνταξη συνιστοῦν κακὰ ἑλληνικὰ. Τὸ δὲ μονοτονικό, ἀκρωτηριασμένα. Ἡ χρήση τῆς περισπωμένης δὲ μᾶς κάνει ἀσεβεῖς ἢ εὐσεβεῖς σὰν ἀνθρώπους, ἀλλὰ σίγουρα βοηθᾶ στὸ νὰ διατηρηθοῦν οἱ σωστὲς δομὲς στὴ γλώσσα καὶ στὸ νὰ εἴμαστε συνεπεῖς ἀπέναντί της. Ἂν οἱ Γάλλοι, οἱ Πορτογάλοι, οἱ Ἰσπανοὶ ἀκόμα καὶ οἱ Ἰταλοὶ (ἔχουν κάτι ψιλὰ) καταργοῦσαν τοὺς τόνους τους θὰ ἔπεφτε ἐκεῖ τὸ κράξιμο. Ἐπειδὴ αὐτοὶ οἱ λαοὶ σέβονται τὴ γλώσσα τους δὲ διανοοῦνται νὰ τὴν κακοποιοῦν. Ἐμεῖς ἐδῶ κυττᾶμε νὰ τὴ θάψουμε.

Ἡ ἄλλη παγίδα στὴν ὁποία πέφτει ὁ πολὺς ὁ κόσμος εἶναι αὐτὴ τοῦ ὅτι τὸ πολυτονικὸ = καθαρεύουσα. Μέγας μύθος, μέγιστη πλάνη. Ὅλοι σχεδὸν οἱ μεγάλοι λογοτέχνες, ἀριστεροί, δεξιοί, κεντρώοι, ἀκομμάτιστοι, ἄθεοι, θρησκευόμενοι, τοῦ προηγούμενου αἰώνα, ὅλοι αὐτοὶ ποὺ τοὺς ἀποκαλοῦμε «Νεοέλληνες Λογοτέχνες», ἔγραφαν στὴ συντριπτική τους πλειοψηφία στὴ δημοτικὴ μὲ πολυτονικό. Πραγματικὰ δὲ βλέπω κανένα διαχωρισμό τοῦ κόσμου σὲ «μαλλιαροὺς» δημοτικιστὲς καὶ «λόγιους» καθαρευουσιάνους. Ἑπομένως ἡ ἀναφορά σου στὴν καθαρεύουσα εἶναι κατὰ τὴ γνώμη μου ἀτυχής. Τὸ γλωσσικὸ πρόβλημα προέκυψε ἐπειδὴ ὑπῆρχαν κατὰ βάση 2 διαφορετικὲς γλῶσσες, ἡ ἀρχαΐζουσα καὶ ἡ δημοτική. Ἡ συντριπτικὴ πλειοψηφία τῶν ἐπαϊόντων ποὺ ἦταν, ἂς ποῦμε, πιστοὶ στὴ δημοτικὴ δὲν ἀφόρησαν ποτὲ τὰ πνεύματα καὶ τοὺς τόνους πλὴν ἐλαχίστων ἐξαιρέσεων ποὺ δὲν ὑπερβαίνουν τὰ δάχτυλα τῆς μιᾶς παλάμης.

Ὅπως μᾶς μαθαίνανε -σωστὰ- στὰ σχολεῖα ὅτι 2² = 4 (γιατὶ αὐτὸ ἰσχύει καὶ στὴν Ἑλλάδα τοῦ 2010 καὶ στὴ Γαλλία τοῦ 1700) ἔτσι ἔπρεπε καὶ σήμερα νὰ μᾶς μαθαῖνουν τὰ σωστὰ ἑλληνικά. Ἂν οἱ βασιλοχουντικοὶ καὶ κάποιοι κολλημένοι μεγαλοπαπάδες «ὑπεραμύνονταν τῆς καθαρευούσης», ἂν τὰ σχολεῖα παλαιότερα εἶχαν καθηγητὲς ποὺ βαροῦσαν μὲ τὴ βέργα ἀβέρτα-κουβέρτα, καὶ ἂν τὰ σχολεῖα ἦταν ἐν πάσει περιπτώσει αὐταρχικά, ἀναχρονιστικὰ καὶ ὅ,τι ἄλλο θέλεις, δὲ σημαίνει ὅτι ἔπρεπε νὰ τὴν πληρώσουν οἱ τόνοι καὶ τὰ πνεύματα στὸ βωμό τοῦ ἐκσυγχρονισμοῦ. Ἀπὸ 'κεῖ καὶ πέρα τί θεωρεῖ σωστὸ κάποιος καὶ τὶ ὄχι εἶναι ἄλλη ἱστορία. Οἱ περισσότεροι φιλόλογοι πάντως θεωροῦν ὅτι τὸ μονοτονικὸ ἔκανε ζημιὰ στὴ γλώσσα. Ζημιὰ ποὺ κάνει νιάου-νιάου στὰ κεραμίδια ὅταν ἀκοὺς νέους ἀνθρώπους νὰ μιλᾶνε καὶ πολὺ περισσότερο ὅταν βλέπεις πῶς γράφουνε (ὄχι ὅλους, ἀλλὰ ἀπελπιστικὰ πολλούς).

Ὡραα: τὸ έπίρρημα

Ὡραία: τὸ ἐπίθετο.




Ἀδύνατο νὰ τὰ μπερδέψεις στὸ γραπτὸ λόγο. Τί σχέση ἔχουνε μὲ καθαρεύουσα καὶ κουλτουριάδηδες; Ἁπλὰ, λεβέντικα, ἀρτιμελὴ καὶ λαϊκὰ ἑλληνικὰ εἶναι. Καὶ μάλιστα ὑπὸ διωγμό.

Γιατὶ μετὰ τὸ μονοτονικὸ ἔρχεται καὶ ἡ ὥρα τῶν greeklish. Στὸ διαδίκτυο εἶναι πιὰ ὁ συνήθης τρόπος μὲ τὸν ὁποῖο μιλοῦν οἱ νέοι ἄνθρωποι. Δὲν μπόρεσα ποτὲ νὰ καταλάβω ἂν τὸ

ela re file



ἀπαιτεῖ λιγότερο κόπο ἀπὸ τὸ -ἔστω- ἄτονο

ελα ρε φιλε.




Κλείνοντας, γιὰ μένα τὸ θέμα τοῦ πολυτονικοῦ εἶναι τὸ μόνο ποὺ δὲ μπορῶ νὰ δῶ ὡς ρετρό ἐντὸς κι ἐκτὸς φόρουμ. Κάνω τὶς δικὲς μου προσπάθειες νὰ μὴν καταλήξει σὲ μουσεῖα ὅπως λ.χ. ὁ Καραγκιόζης ἢ ἄλλα πράγματα τοῦ παρελθόντος ποὺ τὰ χτυπᾶ λυσσαλέα ἡ κοσμοθεωρία τοῦ σήμερα. Μὲ τὴν ἐλπίδα ὅτι δὲν ἔγινα γραφικὸς καὶ πάντα φιλικά.

Ἕνα Joy-toy
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το θέμα της συζήτησης είναι το " Αναγνωστικό 1ης δημοτικού (1980) ".

Θα σας παρακαλούσα μείνετε στο θέμα. Τα οff topic θα διαγραφούν
 
Ἀγαπητή Κάμπια κάποια πράγματα εἶναι συνδεδεμένα ποὺ εἶναι δύσκολο καμιὰ φορὰ νὰ τὰ ἀπομονώσουμε (τὸ συγκεκριμένο βιβλίο μὲ τὸ πολυτονικὸ λόγου χάρη) !! Θὰ εἶμαι προσεκτικότερος στὸ μέλλον.

Θὰ μποροῦσε κάποιο παιδὶ ἀπὸ τὸ φόρουμ νὰ ἀνεβάσει καμιὰ σελιδούλα ἀπὸ τὸ βιβλίο αὐτό, ἔτσι γιὰ νὰ γλυκαθοῦμε;
 
Φιλε Joy-toy, αν το βιβλιο που αναφερεις ειναι το αναγνωστικο, πηγαινε στη πρωτη σελιδα του thread και θα βρεις πολλες σκαναρισμενες σελιδες του ;)
 
Τὶς ἔχω ἤδη κατεβάσει, ἀλλὰ σὰν λαίμαργο παιδὶ ποὺ εἶμαι τὶς καταβρόχθισα καὶ θέλω κι ἄλλες!
 
Ἀλφαβητάριο Α' Δημοτικοῦ 1979-1981, Πρῶτο μέρος

Γιὰ νὰ δοῦμε ξανὰ τὸ ἐξώφυλλο τοῦ καταπληκτικοῦ ἀλφαβητάριου τῆς Α' Δημοτικοῦ μαζὺ μὲ μερικὲς σελίδες του… Ξεκινᾶμε ἀπὸ τὸ πρῶτο μέρος.

Ἀλφαβητάριο Α.jpg

Ἀλφαβητάριο Α σελίδα.jpg

Ἀλφαβητάριο Α ἥλιος.jpg
 
Φιλε δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω!!! Τέλειο μιλάμε!! Αυτό το βιβλίο το έψαχνα σε όλη μου την ζωή!!!! Αν μπορείς βάλε και άλλες σελιδούλες!! Please!!! Πόση χαρά μου έδωσες να ήξερες!!!!

Συγχωρήστε με που ανασκαλίζω το εν λόγο θέμα. Αν μπορούσε κάποιος να σκανάρει μερικές σελιδούλες ακόμη. Και τι δεν έκανα για να βρω αυτό το βιβλίο. Τι σε πόσα σχολεία γύρισα, σε πόσες αποθήκες? Πόσους παρακάλεσα αν τυχών το έχουν κρατήσει απο παλιά. Τίποτα. Γι' αυτό λοιπόν αν κάποιος έχει την καλοσύνη ας βάλει μερικές σελιδούλες. Ευχαριστούμε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα ψαξουμε να δουμε ποιο μελος το εχει και μπορει αν το σκαναρει και μετα θα επικοινωνησουμε με το ΟΕΔΒ να παρουμε αδεια.

Νομιζω οτι θα τα καταφερουμε :)
 
Είναι εκπληκτικό! Τα τελευταία χρόνια (αφού έγινα πατέρας) με έπιασε μια φοβερή νοσταλγία για τα παιδικά μου χρόνια και έψαχνα να βρω αυτό το αναγνωστικό που δυστυχώς πουθενά δεν βρίσκεται στο εμπόριο (δυστυχώς η μάνα μου πέταξε όλα τα σχολικά βιβλία-τότε δεν έίχα μάθει να εκτιμώ τις παιδικές αναμνήσεις).

Το φοβερό είναι οτι μετά από 30 και πλέον χρόνια αυτομάτως θυμήθηκα όλες τις σελίδες που ανέβηκαν, σαν να κάθομαι αυτή τη στιγμή στο θρανίο μου και να έχω μπροστά μου το βιβλίο αυτό. Έζησα μια φοβερή εμπειρία μόλις τώρα και σας ευχαριστώ θερμά για τη συγκίνηση που μου δώσατε!!!
 
@ VAGBITH

Η αλήθεια είναι ότι αυτή "η φοβερή νοσταλγία για τα παιδικά σου χρόνια" είναι ο κοινός παρονομαστής όλων όσοι είμαστε παρέα εδώ μέσα. Συμφωνώ και επαυξάνω ότι η λαχτάρα που μας πιάνει ως γονείς να "μεταλαμπαδεύσουμε" στα παιδιά μας αυτά που και εμείς αγαπήσαμε μας ωθούν σε τέτοιες αναζητήσεις / ανακαλύψεις. Τουλάχιστον εγώ έτσι ανακάλυψα το φόρουμ.

Καλωσόρισες :)
 
και εμενα η αναφορά του θεματος με εκανε να εγγραφω στο site!..

καλά πολύ χαίρομαι για το συγκεκριμένο θέμα!!!... θελω και εγώ και αλλες φωτο!!!...θα μπορουσε ο φίλος, να μας ΄ξυπνησει και αλλες αναμνησεις;;;

η αλήθεια ειναι οτι θελω τοσο πολύ να αγοράσω το βιβλιο!..κρίμα που δεν ειναι εύκολο... έχει καποιος αλλες πληροφορίες πως μπορουμε να το βρούμε;;;

( η φωτο με το ξυλοποδαρο μου ξυπνησε αναμνησεις που ειχα ξεχασει! σε ευχαριστω γι αυτο!!)
 
Απίστευτο! Δάκρυσα από συγκίνηση! Η Χαρά, ο Μάνος, ο Άρης, και η Άννα ήταν οι ήρωες.

Θυμάμαι το μάθημα ο "Μάνος έχει πνευμονία"

και Το "υνί"!!!!

Μπράβο σου που ανέβασες φωτογραφίες!!!
 
Γεια χαρά σε όλους. Είμαι κι εγώ 74άρης και ψάχνω αυτό το αναγνωστικό. Υπάρχει μια ελπίδα να βρίσκεται ακόμα κάπου στο πατρικό μου (μάλλον μικρή).

Εμένα μου άρεσε η ιστορία με τον Θύμιο ( ;) που έβαζε ραδιόφωνο στις αγελάδες για να κατεβάζουν γάλα.

Οι διακοπές στη Σίφνο σε ποιο αναγνωστικό είναι;

Όσο για το μονοτονικό ή το πολυτονικό που αναφέρθηκε, προσωπικά είμαι υπέρ του μονοτονικού. Τα πνεύματα εξυπηρετούσαν την προφορά, η οποία στα "επίσημα" νέα ελληνικά στην ουσία δεν υπάρχει. Ή να το πω αλλιώς, ο λόγος δεν είναι μουσικό έργο της κλασικής περιόδου που θα πρέπει να εκτελεστεί ΑΚΡΙΒΩΣ με τον ίδιο τρόπο. Το θέμα είναι η επικοινωνία. Αυτό το οποίο όμως θεωρώ ότι είναι σημαντικό και πρέπει να μείνει, είναι η ορθογραφία, που μας θυμίζει την προέλευση της λέξης, την ετυμολογία της και δηλώνει την εξέλιξη και την συνέχειά της.
 
Για αυτο το βιβλιο γραφτηκα στο φορουμ!!Για να δω τις σελιδες!!Ππωπωπω ,εντονη αναμνηση εχω απο τη σελιδα ''Ωρα εννια'' Πως θα γινει να βρουμε το βιβλιο;;Μαλλον δυσκολο ε;;Ευχαριστουμε πολυ παντως!!
 
Περιεργο παντως που καποιος εκδοτικος οικος δεν το εχει κυκλοφορησει ακομα. Καπου ειχα διαβασει οτι καποιος εχει παρει τα δικαιωματα.

Ακομα πιο περιεργο ειναι το θεμα των δικαιωματων των σχολικων εγχειριδιων...τεσπα
 
Μάλλον σε παλαιοβιβλιοπωλεία έχεις καλές πιθανότητες να το βρεις! Αν είσαι Αθήνα, κλασικά κάνε μια βόλτα στο Μοναστηράκι, ενώ για Θεσσαλονίκη, πέρνα από το Μπιτ Παζάρ! ;)

Α! Καλώς όρισες λοιπόν στο φόρουμ μας!

Αν θες, κάνε και μια βόλτα εδώ να σε καλωσορίσουμε κι επισήμως! :)
 
mytinyworld είπε:
Κι εμείς του 1973 αυτό είχαμε! Απίστευτο, είχα να το δω από τότε!! :cry: :cry:


Μα, όχι... Δεν είχαμε αυτό εμείς!! :eek: Μήπως υπήρχε και το προηγούμενο αναγνωστικό εδώ και μεταφέρθηκε σε άλλο thread? Μου κάνει εντύπωση που λέω ότι είχαμε αυτό το αναγνωστικό! :xm:
 
δεν θα είχατε αυτό εσείς αλλά το αλφαβητάριο των Γιανέλλη Σακκά! Εμείς - δηλαδή οι γενιά εκείνων που γεννήθηκε ανάμεσα στο 1974-1977 είχαμε το συγκεκριμένο αλφαβητάριο!
 
Πίσω
Μπλουζα