Αναγνωστικό 1ης δημοτικού (1980)

Και να που ήρθε πάλι Σεπτέμβρης και ξανανοίξανε τα σχολεία... ώρα για μάθημα... ντρινννννννννννννννννννννννννννννννννννννννννννννν

attachment.php


attachment.php
 
Μακάρι να ξαναεκδοθει.

Αν και παιζει να το εχω κρατησει, δεν ειμαι σιγουρη, πρεπει να ψαξω στην αποθηκη του πατρικου.

Πόσες αναμνησεις. Και πόσα πραγματα μπορουσε να μαθει ενα παιδακι της επαρχιας που δεν ειχε

καθολου επαφη με την μεγαλουπολη, οπως αεροπλανο, ξυλοποδαρος κι αλλα.

Η δε εικονογραφηση μοναδικη. Με τις ωρες βυθιζόμουν στις εικονες και αποτυπωνα στην μνημη.
 
Κοίτα να δεις που το ''άκατα-μάκατα σου κου ντου μπε'' ήταν τελικά τρόπος να τα βγάζει κανείς( μέχρι σήμερα νόμιζα πως ηταν σύγχρονη παιδική εκπομπή :) ), ωραία πράγματα μαθαίνουμε! Πραγματικά υπέροχο το εν λόγω αναγνωστικό, κριμα που ειχα αυτο με τα μπλε καραβάκια( ειχε ομως και κεινο την γοητεια του, αληθεια εδω μεσα το εχει σκαναρει κανεις ;) .

Παιδιά υπάρχει κίνηση μιας εφημερίδας που δίνει παλιά αναγνωστικά , που ξέρετε μπορεί να δοθεί και αυτό και καθως και τα μετεπειτα αναγνωστικά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To συγκεκριμένο Αριάδνη από ότι είδα δεν τίθεται προς επανέκδοση από το Κυριακάτικο Βήμα... άσε που και αυτά που έχουν βγει τα κυνηγάς με το τουφέκι. Δεν φέρνουν κομμάτια στα περίπτερα, μην με ρωτήσεις το γιατί, απλά θα σου πω ότι πηγαίνω στην Ομόνοια ή σε άλλον πάγκο (Σταδίου, κτλ) με εφημερίδες-περιοδικά από το Σάββατο το απόγευμα για να προλάβω να πάρω την εφημερίδα με το αναγνωστικό. (Οι Κυριακάτικες εφημερίδες κυκλοφορούν στο κέντρο Αθήνας και Πειραιά, στους πάγκους από το Σάββατο το απόγευμα)
 
greekeagle12 είπε:
To συγκεκριμένο Αριάδνη από ότι είδα δεν τίθεται προς επανέκδοση από το Κυριακάτικο Βήμα... άσε που και αυτά που έχουν βγει τα κυνηγάς με το τουφέκι. Δεν φέρνουν κομμάτια στα περίπτερα, μην με ρωτήσεις το γιατί,
Και εγω ηθελα της προηγουμενης Κυριακης και δεν το βρηκα ουτε χτες που ξανακυκλοφορησε... :(
 
@angel_grig

Παρασκευή απόγευμα, Ομόνοια, στον πάγκο έξω από τον πρώην Μπακάκου. (Του Σαββάτου βγαίνουν Παρασκευή)


Αλλιώς όπου αλλού υπάρχει πάγκος με έντυπα.


 




 
Περίεργο, αν και 76άρης (τέλη), το αναγνωστικό που μνημονεύεται, δεν μου λέει απολύτος τίποτα! Σαν να μην το έχω δει ποτέ!

Δεν υπήρξα ποτέ καλός μαθητής αλλά τόσο πολύ πια που να μην θυμάμαι ούτε τα βιβλία μου; :wait2:
 
νομιζω οτι "επιασε" τους 74-75 μονο
 
Wally είπε:
νομιζω οτι "επιασε" τους 74-75 μονο
Αυτό θέλω να πιστεύω και εγώ, με προβλημάτισε μόνο το παρακάτω:

dimitris261 είπε:
Γεια σας παιδιά! Μόλις προχτές ανακάλυψα το φόρουμ σας και το διάβασα σχεδόν όλο μονοκοπανιά! Με μεγάλη συγκίνηση, και νοσταλγία... Είναι το πρώτο μου μήνυμα και πιστεύω να συνεχίσω να γράφω, καθώς είμαι κι εγώ σειρά με τους αρκετούς εδώ μέσα (1976).
Το αναγνωστικό το είχα κι εγώ βέβαια
, και επειδή ήταν μακρόστενο και ξεκολλούσαν τα φύλλα, θυμάμαι τον παππού μου που του έκανε βιβλιοδεσία με σπάγγο...
Μαζί με κάποια άλλα σχόλια που με οδήγησαν σε αυτό το συμπέρασμα.

Από όσο θυμάμαι, αυτό που είχα δεν ήταν ''αναγνωστικό'' αλλά έγραφε ''Η Γλώσσα μου''.
 
Πωπωωωω Νώντα σε ευχαριστώ! Αυτό είχα! Θυμήθηκα αμέσως τις σουρεάλ εικόνες. Το 1982 ήμουν 6 ετών.
 
Αγορασα τωρα το πρωι την εφημεριδα που το εδινε προσφορα.

Εντυπωσεις

1)Χαρα μιας και ξανα-ξεφυλλιζω το πρωτο βιβλιο της σχολικης μου ζωης και το μονο συμπαθες μαζι με τα Ανθολογια

2)Ξενερωμα1 οτι αποτελει φωτογραφικη ανατυπωση. Δεν βγηκε απο τους πρωτοτυπους τσιγκους και αυτο φαινεται και στα χρωματα

3)Ξενερωμα 2 η πολυ κακη ποιοτητα χαρτιου και βιβλιοδεσιας

4)Με ξενισε πολυ το επιμετρο που εχει γραψει καποια φιλολογος και φιλοξενειται στο τελος του βιβλιου...

Γνωριζει καποιος κατοχος του πρωτοτυπου αν αυτο ειναι μερος του Αναγνωστικου ή αν ειναι ολοκληρο
 
Wally είπε:
Αγορασα τωρα το πρωι την εφημεριδα που το εδινε προσφορα.
Εντυπωσεις

1)Χαρα μιας και ξανα-ξεφυλλιζω το πρωτο βιβλιο της σχολικης μου ζωης και το μονο συμπαθες μαζι με τα Ανθολογια

2)Ξενερωμα1 οτι αποτελει φωτογραφικη ανατυπωση. Δεν βγηκε απο τους πρωτοτυπους τσιγκους και αυτο φαινεται και στα χρωματα

3)Ξενερωμα 2 η πολυ κακη ποιοτητα χαρτιου και βιβλιοδεσιας

4)Με ξενισε πολυ το επιμετρο που εχει γραψει καποια φιλολογος και φιλοξενειται στο τελος του βιβλιου...

Γνωριζει καποιος κατοχος του πρωτοτυπου αν αυτο ειναι μερος του Αναγνωστικου ή αν ειναι ολοκληρο
Δυστυχώς φίλε μου είναι το Α' μέρος και πολύ φοβάμαι οτι δεν θα δούμε το Β'...

Εγώ το πήρα χθες βράδι, δεν άντεχα να περιμένω...

Συμφωνώ με τα όσα λες για την ποιότητά του αλλά λίγο με νοιάζουν μπρος στη χαρά να το ξαναπιάσω στα χέρια μου... Οι 9 στις 10 φωτογραφίες του αστραπιαία μου ξύπνησαν αναμνήσεις...
 
Εγώ προς στιγμήν είχα απογοητευτεί ότι δεν θα το έβαζαν αλλά τελικά το έβαλαν.

Η πλάκα είναι πως όταν το ανακάλυψα είχε μείνει μόνο μια εφημερίδα στο πρατήριο του χωριού μου και αυτή ήταν κρατημένη και έτσι αναγκάστηκα να ταξιδέψω μέχρι την κοντινή Δράμα για να το βρω.

Απο τη στιγμή που είναι ένθετο σε εφημερίδα σίγουρα η ποιότητα του δεν είναι η καλύτερη αλλά πάλι απο το τίποτα...

Εδώ έχουν γίνει πολύ χειρότερα να βλέπεις να κυκλοφορούν από τις εφημερίδες με χαρτί της πλάκας τα έργα του Πλάτωνα και τα απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη.
 
Συγγνώμη, αλλά ποιό αναγνωστικό κυκλοφόρησε σήμερα με το Βήμα (αν κατάλαβα καλά την προσφορά);

[edit: Γι' αυτό του 1980. Μπερδεύτηκα λόγω της αναφοράς λίγο πιο πάνω με το αντίστοιχο του 1982, και νόμιζα ότι είμαστε στο θρεντ το γενικό για τα αναγνωστικά Α δημοτικού. Συγγνώμη!]

Καλή φάση, πάντως, να ξαναβγεί αυτό το αναγνωστικό, γιατί απ' ό,τι καταλαβαίνω, είναι και αρκετά σπάνιο. Λογικό, αφού κυκλοφόρησε για πολύ λίγα χρόνια (2 σεζόν; ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήταν ο μόνος λόγος που αγόρασα εφημερίδα ύστερα από πααααααααρα πολύ καιρό! Έστω και με τα "χάλια" του το ήθελα οπωσδήποτε
 
Αυτό το βιβλίο το είχα από τον αδερφό μου , θυμάμαι ήμουν 5 χρονών και καθόμουν χάζευα τις εικόνες του με τις ώρες.

Αλλά μετά το πήρε η μάνα μου και το έστειλε στη Γερμανία σε ένα ξαδερφάκι μας τάχα για να μαθαίνει ελληνικά.

Από τότε σχεδόν μια 30ετία αυτό το βιβλίο μου έλειπε και το έψαχνα εναγωνίως.

Μεγάλη μέρα πάντως σήμερα που έγραψε και ο admin σε άλλο ποστ.
 
Πίσω
Μπλουζα