Αναζήτηση για ρευματοδότη

Το 2600 έχει βίσμα καρφί (μονό) και με τέτοιο βίσμα δεν προσφέρεται κανένας μετασχηματιστής. Θα πρέπει ν' αγοράσεις έναν, ένα μονό καρφί 3,5 χιλιοστών και να κάνεις τη μετατροπή ή να βρεις κάποιον να στο κάνει.
 
Για στάκα δεν το πιασα.

ΛΟΙΠΟΝ!!!!!!!!!!!!!!!!

Εχω ενα μετασχηματιστη με δυνατοτητα 9v.

Έχω κάπου τα βήσματα αλλα δεν χρειάζεται να ψάξω, αφού αποκλείετε κάποιο να είναι συμβατο με τον Αταράκο,πάω σε ένα κατάστημα και λέω μακακα βρες μου βυσμα για τον αταρι μου; Τι κάνω;
 
Linkmastersword είπε:
Για στάκα δεν το πιασα.
ΛΟΙΠΟΝ!!!!!!!!!!!!!!!!

Εχω ενα μετασχηματιστη με δυνατοτητα 9v.

Έχω κάπου τα βήσματα αλλα δεν χρειάζεται να ψάξω, αφού αποκλείετε κάποιο να είναι συμβατο με τον Αταράκο,πάω σε ένα κατάστημα και λέω μακακα βρες μου βυσμα για τον αταρι μου; Τι κάνω;
ναι ρε εννοείεται! τον λες μακάκα και ανοίγει το συρτάρι με τα κλοτσομπουνίδια, σε κερνάει μερικά και φεύγεις με σπασμένο atari και με σκληρό μασαζ δωρεάν στο σώμα σου...
 
Κατάλαβες τι θέλω να πω....

Καλα... ίσως πάω σήμερ'αυριο.
 
ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΒΥΣΜΑ, 3.5 χιλιοστον καρφι στην αποθηκη οπως είπατε.

Τώρα πρέπει να το βάλω με συγκεκριμένο τρόπο ή όπως να'ναι;
 
Ρωτας πως θα βαλεις το 3.5αρι jack στην υποδοχη του atari ?
 
Όχι... αν στην υποδοχή του ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ έχει να κάνει με την πολικότητα αν το βάλω να κοιτάει (απο τη μία πλευρα ή απο την άλλη)
 
Thank you, I'm ready to rock and barrelroll.

Ελπίζω να μην καει...
 
:( :( :( :( :( :(

Δεν είχα αποτέλεσμα, να τα βήματα που έκανα....

1 έβαλα το μετασχηματιστη στο 9V και συνέδεσα το βύσμα.... μετα το έβαλα στη πριζα.

2 έβαλα παιχνιδι μέσα στο αταρι και χειριστηριο

3 συνδεσα το tv connection στο τηλεοραση(στη θεση της κεραίας)

4 έψαξα και δεν βρήκα τίποτα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαχα, καλά έκανες... Συγγνώμη για τις βρισιές.

Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Το tv connection cable είναι απο την κονσόλα και δεν βγαίνει, όπως είδα στο ιντερνετ, και το βύσμα του είναι ίδιο με αυτο της κεραίας.....

Τι πρέπει να κάνω :( δεν έχω switchbox!
 
δε μπορω να καταλαβω ΠΟΣΟ δυσκολο μπορει να ειναι να βαλεις κατι στην πριζα και να δεις αν δουλευει. το 2600 που εχεις, δουλευει σιγουρα; παιχνιδι εβαλες στο μηχανημα πριν ψαξεις τα καναλια; το χειριστηριο δεν ειναι απαραιτητο να δεις εικονα. το παιχνιδι που εβαλες σιγουρα δουλευει; αν βγαλεις την κεραια και βαλεις το καλωδιο του 2600 δεν χρειαζεσαι switchbox. σε ποια συχνοτητα ψαχνεις; γιατι το μηχανημα σου λεει 110v??? μηπως ειναι NTSC? δεν ειμαι σιγουρος αν τα ntsc μηχανηματα δουλευουν στις PAL τηλεορασεις...

ΠΟΙΟ μοντελο αταρι εχεις;
 
Εγω είμαι το παιδί με το "ATARI 2600" ...

Δεν ξέρω καν αμα δουλεύει αλλα προσπαθώ να το κάνω !!!

Ρευματοδότη βρήκαμε αλλα τα κανάλια ειναι προβλημα αφου ειναι δύσκολο να βρεις μια παλια "TV" στις μέρες μας ...

Είναι "4 switch" παντος και εχω αρκετες κασέτες για αυτο ...

Εχει κανείς καμια ιδεα ;
 
πραγματικα δεν χρειαζεται παλια τηλεοραση :)

το μονο που εχεις να κανεις ειναι, αφου συνδεσεις μονο του το αταρι με παιχνιδι στην τηλεοραση, να κανεις scan την VHF μπαντα. 99% θα στο βρει στην αρχη του scan. δυστυχως πλεον δεν μπορεις να βαλεις μια τηλεοραση στο καναλι 33 ή οποιο ηταν τελος παντων.

ειμαι σιγουρος οτι αν ακολουθησεις τα βηματα σωστα, θα το βρεις.

2ον. εφοσον ειναι 4αρι (χωρις LED οπως το junior), συνδεσε το σκετο στην τηλεοραση και αναψε το. αναβοσβησε τον διακοπτη του 2600 και προσπαθησε να παρατηρησεις αν αλλαζουν τα παρασιτα στην τηλεοραση. αν ναι τοτε δουλευει το μηχανημα. αυτος ο τροπος ειναι μονο για τεστ. στην πραγματικοτητα το μονο που γινεται ειναι οτι το 2600 λειτουργει σαν πομπος και παει να στειλει σημα στην τηλεοραση. οποτε μετα σου μενει μονο το ψαξιμο. ολες οι καινουριες τηλεορασεις κανουν scan αυτοματα.
 
Παιδιά σας ευχαριστούμε πραγματικά!!!!!!!!!!!!!!!!

Μόλις με ειδοποίησε ο φίλος μου ότι το Atari δουλεύει υπέροχα!!!!!!!!!!1

Τι θα κάναμε χωρις εσάς!
 
Το "Atari 2600" δούλεψε !!!

Ακριβώς ... έκανα "ΨΑΞΗ" στην "TV" και το βρήκα στην αρχή !!!

Δοκίμασα όλες τις κασέτες ... δουλέβουν άψογα ολες εκτος απο 1 ...

Ονομάζετε "DOUBLE DUNK" και το προβλημα έιναι οτι δεν μπαίνει στην

εισαγωγή ...

[ http://en.wikipedia.org/wiki/Double_Dunk ]

Ακομα μου εμφανίζει πολλά χιονάκια η "TV" ...

Είναι φυσιολογικό αυτό ?
 
PsychoGamer είπε:
Ακομα μου εμφανίζει πολλά χιονάκια η "TV" ...

Είναι φυσιολογικό αυτό ?
φυσιολογικοτατο θα'λεγα για μηχανημα 30 χρονων... θα μπορουσες να το ανοιξεις βεβαια και να ρυθμισεις λιγακι το tuner αλλα δεν εχει ουσια. αν τα χιονακια που βλεπεις ειναι ελαχιστα και δεν σε ενοχλουν και τοσο, τοτε αστο οπως ειναι. διαφορετικα θα σου δωσω οδηγιες ;)

καλο λιωσιμο :)

btw ποια παιχνιδια εχεις; το double dunk απ'οτι καταλαβα εχει σπασμενο δοντακι στην υποδοχη, σωστα; διορθωνεται αλλα οχι και τοσο ομορφα...
 
Αύριο θα πάω και εγω να νιώσω πως είναι....

Its all thanks to you guys!!!!!

Χαχα πλάκα έχει... τόσα χρόνια να έχεις ένα διαμάντι και να μην μπορείς να το λειτουργήσεις!
 
Linkmastersword είπε:
Αύριο θα πάω και εγω να νιώσω πως είναι....
Its all thanks to you guys!!!!!

Χαχα πλάκα έχει... τόσα χρόνια να έχεις ένα διαμάντι και να μην μπορείς να το λειτουργήσεις!
αλλοι 2 ευτυχισμενοι αταρακιδες... :)
 
Μεγάλε ... τα ξέρεις ολα !!!

Τα δοντάκια είναι πράγματι σπασμένα ... και το καλώδιο της κεραίας στο τελείωμα είναι λιγάκι σκουριασμένο , τα "Games" του ομως τα νιώθεις και με το παραπάνω ... Τα χιονάκια δεν με πειράζουν , αλλα θα ήθελα να φτιάξω την κασέτα αμα γίνετε ... κριμα ειναι να πάει χαμένη ...

Η μόνη ιδέα που μου ήρθε στο μυαλό , ήταν να ανοίξω την κασέτα , να βγαλω απο μεσα το "CHIP" και να το βαλω σε μια αλλη κασέτα που εχω η οποία ανοίγει μονη της χωρίς κοπο ( μιλάμε για πιο μαλακό πλαστικο με πορτάκι ... οταν την βρήκα την συγκεκριμενη δεν ειχε τίποτα μέσα ) ...

Θα ηθελα να σας ευχαριστήσω ολους για την μεγάλη βοήθεια που μας προσφέρατε !!!

( Ακομα ευχαριστώ τον "Linkmastersword" για τον ρευματοδότη !!! )

Καλο "Gaming" απο τα παλιά !!!

"Atari 2600" 1977 - 2010 ...
 
Πίσω
Μπλουζα