Αναζήτησις (1972)

Αγαπημενη μου σκηνη στο εργο ειναι το ειρωνικο γελιο της Ελενας αμεσως μετα την προταση γαμου του Βεργη.
Τον τσακισε τον ανθρωπο
Το βρίσκω μελοδραματικό αυτό του απάντησε στην προταση
 
Κι αυτό ήταν καλό για μια γυναίκα? Αν αντί για Έλενα Ναθαναήλ είχε μαγευτεί από κάποιον Φίλιππο Ναθαναήλ τότε μάλιστα, θα ήταν κολακευτικό.

(Λίγο μπαγιάτικο σχόλιο αλλά μόλις τώρα συνήλθα από το υπερατλαντικό μου ταξίδι και μεταξύ πρωινού κι απογευματινού μπλουμ είπα, "τι να γίνεται στο ρετρομάνιαξ?")
Και αυτός μωρέ παιδί μου; Και ο Βαλεντίνο , ο μέγας εραστής τα ίδια, μέχρι ψεύτικο γάμο τον έβαλε το στούντιο να κάνει. Τι γίνεται
 
Το βρίσκω μελοδραματικό αυτό του απάντησε στην προταση
Εσυ που την ειδες τωρα προσφατα, σιγουρα θυμασαι καλυτερα απο μενα που εχω να δω την Αναζητηση πολλα χρονια τωρα.
Γελαει και ειρωνικα ομως η Ελενα; Ετσι δεν ειναι;
 
Εσυ που την ειδες τωρα προσφατα, σιγουρα θυμασαι καλυτερα απο μενα που εχω να δω την Αναζητηση πολλα χρονια τωρα.
Γελαει και ειρωνικα ομως η Ελενα; Ετσι δεν ειναι;
Nαι ναι τον εμπαιζει και καλά του κάνει κατά την γνώμη μου, τον ταπεινωνει
 
Nαι ναι τον εμπαιζει και καλά του κάνει κατά την γνώμη μου, τον ταπεινωνει
Ξερεις τι ειναι να κανεις προταση γαμου σε μια γυναικα και αυτη να ξεραθει στο γελιο; :D
 
Ξερεις τι ειναι να κανεις προταση γαμου σε μια γυναικα και αυτη να ξεραθει στο γελιο; :D
Kαλα του έκανε Μπάμπι και αυτή αν και ήταν καψούρα , σαν ζευγάρι όμως τελειο, ψυχρός αυτός, τολμηρή αυτη
 
ειναι καπως μπλεγμενη η ταινια ,οχι με ξεκαθαρο στιγμα
αστυνομικη.ερωτικη ιστορια,σουρεαλ στοιχεια

διαφωνω με καποον που ειπε οτι ειχε αποτομο τελος,αντιθετα εχει δυνατο τελος ,απλα δεν το δινει στο πιατο
 
Μια ακόμα αντιπροσωπευτική κοσμοπολίτικη ταινία από τον μαιτρ του είδους Κλέαρχο Κονιτσιώτη με πολλούς λαμπερούς πρωταγωνιστές και μια υπέροχη μουσική επένδυση του μεγάλου Σπανού που σε ταξιδεύει νοερά σε παραδεισένια μονοπάτια συναισθηματικής φόρτισης. Μια Ελλάδα γεμάτη ήλιο, φως καλοκαίρι, φυσικές ομορφιές. πανέμορφη σε όλα της που δίκαια την έχουν χαρακτηρίσει σαν η πιο όμορφη γωνιά της γης. Παρά τις τολμηρές σκηνές για την εποχή της η ταινία είναι η αποθέωση του αγνού ερωτισμού και του απαράμιλλου αισθησιασμού που συνεγείρει και γοητεύει χωρίς ίχνος εκχυδαισμού. Το τραγικό και οξύμωρο όμως της ταινίας είναι ότι η λαμπερή πρωταγωνίστρια έφυγε τόσο πρόωρα από κοντά μας, ενώ οι πολύ μεγαλύτεροι της στην ταινία ο πατέρας της Νίκος Βανδώρος και ο συμπρωταγωνιστής της Άγγελος Αντωνόπουλος ζουν και νάναι φυσικά πάντα καλά οι άνθρωποι σε ηλικία 96 και 90 ετών αντίστοιχα. Μάλιστα ο Βανδώρος παίζει να είναι ο μεγαλύτερος εν ζωή ηθοποιός αν δεν απατώμαι.
 
  • Like
Reactions: PT8
Εντάξει, για τον Sebastian, είτε πρόκειται για τον χαμένο μου δίδυμο αδερφό ή έχει βρει και αντιγράφει στα σχόλια μου από το youtube :rofl:

:thumbup:
 
Εντάξει, για τον Sebastian, είτε πρόκειται για τον χαμένο μου δίδυμο αδερφό ή έχει βρει και αντιγράφει στα σχόλια μου από το youtube :rofl:

:thumbup:
Καμμιά σχέση, ότι γράφω είναι δικές μου σκέψεις, αναλύσεις , στοχασμοί και κριτικές. Δεν μπαίνω ποτέ στην διαδικασία της απομίμησης έχω δική μου αυθύπαρκτη συγκροτημένη προσωπικότητα και εκφράζομαι με βάση το επίπεδο μου και την ωριμότητα μου με ανάλογη επιχειρηματολογία. Θα παρακαλέσω θερμά με όλο τον σεβασμό την ανάκληση του προηγούμενου μηνύματος.
 
  • Like
Reactions: PT8
Καμμιά σχέση, ότι γράφω είναι δικές μου σκέψεις, αναλύσεις , στοχασμοί και κριτικές. Δεν μπαίνω ποτέ στην διαδικασία της απομίμησης έχω δική μου αυθύπαρκτη συγκροτημένη προσωπικότητα και εκφράζομαι με βάση το επίπεδο μου και την ωριμότητα μου με ανάλογη εππιχειρηματολογία. Θα προτιμήσω με όλο τον σεβασμό την ανάκληση του προηγούμενου μηνύματος.
Βρε συ εννοείται οτι κάνω πλάκα!
Θεωρώ πως είναι ξεκάθαρο ότι ταυτιζόμαστε στις απόψεις μας για τις ταινίες αυτές και το βρίσκω εντυπωσιακό που βρήκα έναν άνθρωπο να σκεφτόμαστε το ίδιο για αυτό και η παραπάνω εμφατική διατύπωση!
 
Βρε συ εννοείται οτι κάνω πλάκα!
Θεωρώ πως είναι ξεκάθαρο ότι ταυτιζόμαστε στις απόψεις μας για τις ταινίες αυτές και το βρίσκω εντυπωσιακό που βρήκα έναν άνθρωπο να σκεφτόμαστε το ίδιο για αυτό και η παραπάνω εμφατική διατύπωση!
Εντάξει αδερφέ κανένα πρόβλημα, συγνώμη για την παρανόηση εκ μέρους μου. Χαίρομαι και εγώ που ταυτιζόμαστε και έχουμε τις ίδιες σκέψεις και απόψεις σε μια σειρά από θέματα και ειδικά του παρελθόντος που νομίζω αναπολούμε και οι δυο μας και φυσικά όλα τα μέλη της όμορφης παρέας του retromaniax . Καλή συνέχεια και καλές γιορτές όπως και σε όλα τα μέλη και να είμαστε καλά να ανταλλάσουμε απόψεις και αναμνήσεις από το υπέροχο παρελθόν που μας χάρισε σε όλους υπέροχες αναμνήσεις και στιγμές.
 
  • Like
Reactions: PT8
Για κάποιον μυστηριώδη λόγο, η (έγχρωμη) Αναζήτησις μεταδόθηκε χτες το βράδυ από την ΕΡΤ1 ασπρόμαυρη. Γιατί άραγε;
 
Για κάποιον μυστηριώδη λόγο, η (έγχρωμη) Αναζήτησις μεταδόθηκε χτες το βράδυ από την ΕΡΤ1 ασπρόμαυρη. Γιατί άραγε;

Yπαρχει θεμα στο φορουμ με τιτλο "Οταν οι ασπρομαυρες ταινιες γινονται εγχρωμες".
Τωρα πρεπει να ανοιξουμε ακομα ενα: "Οταν οι εγχρωμες ταινιες γινονται ασπρομαυρες". :D
 
Για κάποιον μυστηριώδη λόγο, η (έγχρωμη) Αναζήτησις μεταδόθηκε χτες το βράδυ από την ΕΡΤ1 ασπρόμαυρη. Γιατί άραγε;
Το είδα κ εγώ κ έφριξα πραγματικά. Γιατί????:headbangdude::shocked: Και έχει καταπληκτική έγχρωμη φωτογραφία! (Ωραία δουλειά από τον Παύλο Φιλίππου)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Yπαρχει θεμα στο φορουμ με τιτλο "Οταν οι ασπρομαυρες ταινιες γινονται εγχρωμες".
Τωρα πρεπει να ανοιξουμε ακομα ενα: "Οταν οι εγχρωμες ταινιες γινονται ασπρομαυρες". :D
Τι λέτε βρε παιδιά
 
Πίσω
Μπλουζα