Αναπάντεχο χριστουγεννιάτικο δώρο Hyundai Super 286E!!!! ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! :)

Αν ηταν δικο μου, θα του εβαζα xt-ide universal bios, εναν μεγαλυτερο δισκο ή/και CF-to-IDE adapter και μια καρτα ηχου.

Για να καταλάβω, αυτό χρειάζεται επιπλέον ISA Controller ή κάνει flash το BIOS του υπολογιστή (δλδ αναγνωρίζει χωρίς επιπλέον hardware μεγάλους δίσκους);
 
Μην μπερδευεις το xt-ide universal bios με τον xt-ide controller.

To πρωτο ειναι μια option rom που δινει την δυνατοτητα σε παλιους υπολογιστες με bios που εχει περιορισμο στην χωρητικοτητα των δισκων που αναγνωριζει να χρησιμοποιουν μεγαλους δισκους. Το δευτερο ειναι ενας 8 bit isa ide controller που χρησιμοποιει αυτη την option rom.

Αν εχεις ηδη εναν ide controller (οπως στην περιπτωση σου) το μονο που χρειαζεσαι ειναι το xt-ide universal bios.

Απο κει και περα, πρεπει να βρεις καποιον τροπο να την φορτωνεις στον υπολογιστη σου. Εκει μπαινει το Lo-tech ISA ROM Board που ειχα αναφερει πριν. Αυτο ειναι μια καρτα που σου επιτρεπει να φορτωνεις οποιοδηποτε option rom θες, πχ το xt-ide universal bios ή ενα floppy disk bios με υποστηριξη για HD floppy drives. Βεβαιως δεν ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιησεις αυτο. Καποιοι χρησιμοποιουν καρτες δικτυου με δυνατοτητα να φορτωνουν option roms (πχ PXE) και γραφουν σε μια eprom το xt-ide universal bios. Προσωπικα προτιμω το Lo-tech ISA ROM Board, ειναι φτηνο, ευκολο και γρηγορο.
 
Δηλαδή πρέπει να βρω κάπου να το φλασάρω? Δεν αντικαθιστά το BIOS που έχει ήδη το μηχάνημα?
Προς το παρόν τότε θα μείνω με τον 40ρι δίσκο...
Χρειάζομαι ένα σειριακό ποντίκι και μια κάρτα ήχου... και έναν τρόπο να φτιάχνω δισκέτες από Images... ή ένα Iomega Zip 100MB...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δηλαδή πρέπει να βρω κάπου να το φλασάρω? Δεν αντικαθιστά το BIOS που έχει ήδη το μηχάνημα?

Δεν μου διαβαζεις προσεκτικα τα reviews που γραφω! Βεβαιως χωρις τις φωτογραφιες ειναι λιγο δυσκολο.

Το Lo-tech ISA ROM Board εχει ενσωματωμένο flasher με command line utility για γραφεις οποιο bios θελεις. Και οντως, δεν αντικαθιστα το bios του υπολογιστη. Το bios του υπολογιστη φορτωνει ολα τα option roms που βρισκει σε καρτες κλπ.

Χρειάζομαι ένα σειριακό ποντίκι και μια κάρτα ήχου... και έναν τρόπο να φτιάχνω δισκέτες από Images... ή ένα Iomega Zip 100MB...

Δες δυο δημιουργικες ιδεες για σειριακα ποντικια, εδω και εδω.

Τωρα περι images κλπ, οπως ειπα ενα usb floppy θα σου λυσει τα χερια. Απο κει και περα, αν αποκτησεις ενα tweener θα σε βοηθησει και σε αυτη την δουλεια. Τελος υπαρχουν παντα οι γνωστοι floppy emulators. HxC και gotek (ειτε με HxC ή flashfloppy firmware).
 
Τελευταία επεξεργασία:
IMG_20191207_140645.jpg
Ψάχνοντας σε ντουλάπα φίλου, βρήκα τα παρακάτω ενδιαφέροντα πραγματάκια (τα οποία μου δώρισε).

KXQWDH-7001C: Controller για CD-ROM; Θα ήταν καλή φάση αν έβαζα ένα CDROM. Βέβαια με 1 MB RAM, δεν ξέρω αν θα ήταν εφικτό...
MCGP03: Παράλληλη και σειριακή θύρα, δεν νομίζω πως χρησιμεύει τώρα γιατί έχει το Motherboard
Prime 2C IDE/FLOPPY Controller: Άραγε παίρνει μεγαλύτερο δίσκο; Χλωμό το κόβω...
Το καλύτερο για το τέλος. CT2940: Creative Sound Blaster 16 (κάποια παραλλαγή)!

Επίσης βρήκα σειριακό ποντίκι ...

Για αρχή σίγουρα θα βάλω την Soundblaster... Τα υπόλοιπα δεν ξέρω κατά πόσο έχουν νόημα, εκτός αν παίρνει ο Controller κανέναν μεγαλύτερο δίσκο
 
Τελευταία επεξεργασία:
Prime 2C IDE/FLOPPY Controller: Άραγε παίρνει μεγαλύτερο δίσκο; Χλωμό το κόβω...

Οχι, δεν εχει firmware. Πρεπει να κανεις αυτο που ειχαμε πει.

Το καλύτερο για το τέλος. CT2940: Creative Sound Blaster 16 (κάποια παραλλαγή)!

Nice! Παρολο που ειναι PnP, λενε οτι παιζει καλα και σε σκετο DOS.

Ξαναεβαλα τις φωτογραφιες σε καποια απο τα αρθρα που ειχα αναφερει νωριτερα αν θες να ριξεις μια ματια.
 
Η Soundblaster με παίδεψε λίγο γιατί το configuration manager της Creative, ήθελε 386 και πάνω, με αποτέλεσμα να κάνει freeze το σύστημα. Βέβαια μέχρι να το πάρω χαμπάρι, μου έσπασε τα νευράκια...
Ψάχνοντας από δω κι από εκεί, βρήκα πως πρέπει να χρησιμοποιήσω τον Plug n Play manager της Intel, ο οποίος έπαιξε μια χαρά.
Ύστερα από αυτό, ο Driver της κάρτας εγκαταστάθηκε χωρίς πρόβλημα και η κάρτα παίζει σούπερ!

Ουφ... Πολύ δουλειά με αυτό το PC... Ας χαλαρώσω λίγο :p
IMG_20191208_143457.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βλέπω το προχωράς όμορφα! Congrats :)
 
Βλέπω το προχωράς όμορφα! Congrats :)
Ευχαριστώ!
Μοναδικό αγκάθι τώρα είναι η μεταφορά αρχείων και η δημιουργία images...
Έχω απόθεμα από NOS 3.5" 1.44ΜΒ 4-5 πακέτα αλλά δυστυχώς μια στο τόσο βαράνε και μου σπάνε τα νεύρα...
Που να ξεκινήσω εγκατάσταση Windows και να βαρέσει στη μέση η δισκέτα;
Ιδανικά να βρω κανένα πεταμένο IOMEGA ZIP 100MB με παράλληλη ώστε να το έχω και μόνιμα στο 286 πάνω για επιπλέον χώρο...
Γιατί για να σκάσω λεφτά για το 286, δύσκολο :)

Μια άλλη σκέψη: Όταν ήμουν πιτσιρικάς, είχα έναν 386 στον οποίο είχε εγκαταστήσει ο αδερφός μου έναν Quantum Fireball 1.2GB χρησιμοποιώντας το Ontrack Disk Manager. Παίζει ακόμα αυτό;
 
Yikes! :eek: Που το θυμήθηκες αυτο το πραγμα... Η τεχνολογια λεγεται dynamic drive overlay. Προσωπικα δεν θα το εβαζα μηχανηματα μου, αλλα μιας και μιλαμε για παιχνιδια, δεν εχει ιδιαιτερη σημασια αν στραβωσει και χασεις τα δεδομενα....
 
Yikes! :eek: Που το θυμήθηκες αυτο το πραγμα... Η τεχνολογια λεγεται dynamic drive overlay. Προσωπικα δεν θα το εβαζα μηχανηματα μου, αλλα μιας και μιλαμε για παιχνιδια, δεν εχει ιδιαιτερη σημασια αν στραβωσει και χασεις τα δεδομενα....

Το θυμήθηκα γιατί έτυχε να το δουλέψω κάποτε :)
Θυμάμαι το αργό μπουτάρισμα στην αρχή... Κατά τα άλλα δεν είχα πρόβλημα.
Και επειδή δεν σκοπεύω να διαθέσω χρήματα για το πισι, ίσως είναι καλή λύση :)
Τρώει πολύ RAM; Είμαι στο 1ΜΒ και θέλω να τρέξω και Windows 3.1 :p
 
Τρώει πολύ RAM; Είμαι στο 1ΜΒ και θέλω να τρέξω και Windows 3.1

Χλωμο το κοβω.

Windows 3.1 system requirements:

  • 100% IBM compatible computer
  • 80386 or higher processor aka a “386” system
  • 2MB or better RAM
  • 8MB Hard disk drive space
  • 3.5 inch or 5.25 inch floppy disc drive
  • VGA video
  • Keyboard and Mouse
  • DOS 3.1 or higher

Στο δικο σου μηχανημα εως windows 3.0, αλλα προσωπικα δεν βλεπω το λογο.
 
Λοιπόν, με Norton Commander 5.0 και ένα καλώδιο null modem, μπόρεσα να κάνω μεταφορές ανάμεσα στο "σύγχρονο" pc που έχω, και το 286.
Τα "ζώα μου αργά" πάει, αλλά τα Iomega που σκεφτόμουν, φαίνεται είναι ψιλοσπάνια και τα βαράνε στις τιμές.
Anyway, μόνος περιορισμός τώρα είναι ο 42ΜΒ σκληρός δίσκος που δε χωράει πολύ πράμα μέσα. Ίσως και να το αφήσω έτσι τελικά.
Πέρασα WordStar 4, και σκέφτομαι τι software γραφικών να βάλω να παίξω :p. Θα θελα και κανένα DTP πρόγραμμα να δω πως γινόταν η σελιδοποίηση εκείνες τις εποχές, προ Quark κλπ.
Για πείτε κανένα Software της εποχής, για χρήσεις γραφείου, spreadsheet, vector graphics, bitmap graphics, DTP, Audio κλπ να τσεκάρω :p
 
Παραγγελιά: Βάλε να παίζει το Ranx και τράβα μια φωτογραφία. Θα με βοηθήσει ψυχολογικά.
 
Πίσω
Μπλουζα