Ανασκαφές στη Ρετρόπολη [El Greco, Lyra, Pyroplast Toys κ.α.]

Μετά από πολύ καιρό, φαίνεται πως επιστρέφω στην ενεργό δράση, αφού συνέβησαν πολλά και διάφορα (τα οποία δεν είναι επι του παρόντος)...

Άλλη μια ανακάλυψη, και αν όλα πάνε καλά θα ακολουθήσουν και άλλες σύντομα:

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Τα περισσότερα παιχνίδια που περιέχει, είναι ακριβώς τα ίδια (αν και άλλης εταιρίας) με αυτά που έχει ποστάρει ο Σταύρος εδώ...

Κάποια από τα επιπλέον παιχνίδια που περιέχει:

LARENTO


E.Γ. (!!!) Ο ΕΞΩΓΗΙΝΟΣ



ΡΟΖ ΠΑΝΘΗΡ



ΚΟΚΚΙΝΟΙ ΓΙΓΑΝΤΕΣ - ΑΣΠΡΟΙ ΝΑΝΟΙ



THE WALTONS



MISSION IMPOSSIBLE
κ.α.

Ντάξει... τώρα μη φανταστείτε οτι έχει πάρα πολλές καρτέλες, αφού μέσα στα 120 παιχνίδια, συμπεριλαμβάνονται κανα οχτάρι διαφορετικές εκδοχές της "Ντάμας" και άλλα πολλά...
 
Καταρχας καλοροζικο!!!! :thumbup:

Μα που τα βρισκει?....:what:.....Θα σκασω.......
atomic.gif
"]
atomic.gif
[/url]


Δευτερον...Εχει 84 παιχνιδια παραπανω απο αυτο εδω που ειναι της ιδιας εταιριας. ;)

Τριτον....Κοκκινοι Γιγαντες- Ασπροι Νανοι.....Οδηγιες και Ταμπλο.....φωτο ΤΩΡΑ!!!!!!!! :boss: http://retromaniax.gr/showthread.ph...%E9-%281982%29&p=504156&viewfull=1#post504156
 
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!

Πάντα οι αντιδράσεις σου μου φτιάχνουν τη διάθεση! :thumbup:

Δυστυχώς, στο μόνο παιχνίδι που η εκτύπωση είναι για γέλια (και για κλάμματα θα έλεγα) είναι το "Κόκκινοι γίγαντες - άσπροι νάνοι"...

Ρίξε βλέφαρο:

attachment.php


Άντε και bonus, μερικά από τα υπόλοιπα παιχνίδια:

attachment.php


( Το σκίτσο πάνω δεξιά, σας θυμίζει κάτι; ) ;)

attachment.php


attachment.php


(Εντύπωση κάνει το σχέδιο του Ροζ Πάνθηρα)

attachment.php


Σταύρο, αυτό είναι το (κουτσουρεμένο) "Χαμένοι στο διάστημα" που είχες ποστάρει κάποια στιγμή, αν θυμάμαι καλά τον τίτλο...

attachment.php


attachment.php


Ουφ! Have fun...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
Δυστυχώς, στο μόνο παιχνίδι που η εκτύπωση είναι για γέλια (και για κλάμματα θα έλεγα) είναι το "Κόκκινοι γίγαντες - άσπροι νάνοι"...

Δηλαδη ποσο δυσκολο μπορει να ειναι να βρει "κεντρο" μεσα στον κυκλο κατα την εκτυπωση,το χρωμα?:mad:

Ωρες - ωρες αυτα τα ελληνικα πολυπαιχνιδια ειναι....απαραδεκτα!!!! :tsktsk:

By the way....

Που ειναι οι οδηγιες βρε? :p

DINO είπε:
( Το σκίτσο πάνω δεξιά, σας θυμίζει κάτι; ) ;)
Χμμμμ.... :wait2: ....κατι απο Λουκυ Λουκ Η' Τρουενο μου κανει.... :xm:

DINO είπε:
(Εντύπωση κάνει το σχέδιο του Ροζ Πάνθηρα)
Μονο Ροζ Πανθηρας δεν ειναι αυτος!!! :eek:

Λες και τον βαλανε στο πλυντηριο και τον επλυναν με 5 λιτρα χλωρινη!!!! :D

Ασε δε η φατσα.....καμια σχεση ομως!!!!!!! :zip: :sealed:

DINO είπε:
Προφανως αυτος ο Ε.Γ. ειναι μακρινος ξαδερφος (πολυ ομως) του γνωστου μας Ε.Τ. :D

DINO είπε:
Σταύρο, αυτό είναι το (κουτσουρεμένο) "Χαμένοι στο διάστημα" που είχες ποστάρει κάποια στιγμή, αν θυμάμαι καλά τον τίτλο...
Σωστος! :thumbup:

Το ειχα παρουσιασει εδω.
 
stayros είπε:
By the way....Που ειναι οι οδηγιες βρε? :p
Λύσαξες! :D Στην πρώτη ευκαιρία θα τις βάλω...

Χμμμμ.... :wait2: ....κατι απο Λουκυ Λουκ Η' Τρουενο μου κανει.... :xm:
Είναι το σκίτσο που έμπαινε πάντα στο τέλος των ιστοριών του "Μικρού Καου-Μποϋ"...
 
Δεν το πιστευω.....ΤΣΙΛΙΚΟ!!!!!!!!! :eek: ......
smiley-shocked017.gif
"]
smiley-shocked017.gif
[/url]

Τι να πω.....καλη ακροαση!!!!
smiley-music003.gif
"]
smiley-music003.gif
[/url]
 
Thanx Σταύρο retro-god!!! :thumbup:

Έχει καταντήσει κλισέ, μα θα το ξαναπώ: Δεν συγκρίνεται η αίσθηση να κρατάς ξανά στα χέρια σου μετά από 35 χρόνια τα παλιά σου παιχνίδια...

Αγαπώ το Internet αλλά και αυτούς που τα διαφύλαξαν (και που φυσικά τα έθεσαν προς πώληση)... :D

Τώρα, προσπαθώ να κρατήσω τον πιτσιρικά μακριά από αυτό!!! :D

Αν και να μη παραπονιέμαι, αφού με μια κουβέντα καταλαβαίνει ότι αυτό (και άλλα πολλά) είναι του μπαμπά και μια μέρα θα είναι δικό του... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πσσσσσσσσς You rock Dino. Βλέπω οι ανασκαφές καλά κρατούν. :thumbup:
 
Να'σαι καλά Ναταλί... :)

Το κατά δύναμιν...

Έχω μπει φορτσάτος, είναι η αλήθεια, αλλά με έχουν "γονατίσει" τα έξοδα...

Ξέρεις τι είναι να κάνεις ανασκαφές και μάλιστα χωρίς καμιά επιχορήγηση; Δράμα!!!

Ό,τι πάρω μόνο από κανά στοίχημα...

Να φανταστείς οτι βλέπω πράματα να εξέχουν από την άμμο και τα αφήνω επίτηδες εκεί που είναι γιατί δεν υπάρχουν χρήματα, αλλά και κουράγιο...

Τεσπα... Είναι κάτι κοριτσίστικα... Με την πρώτη ευκαιρία θα τα ανασύρω... Αμαρτία είναι να είναι θαμμένα...
 
Dino Καλορίζικο..!! Από τα πιο αγαπημένα παιχνίδια..!! Θυμάμαι πάντα την άκουγα στο κασετόφωνο στ' αμάξι..
 
Σε ευχαριστώ πολύ makisime! :)

Όπως το είπες... Από τα πιο αγαπημένα...
 
DINO καλορίζικα και από μένα. Αυτό και το "Χωρίς παιχνίδι" τα είχα. Στο συγκεκριμένο δε θα ξεχάσω τον ήχο που έκανε ο ιπτάμενος δίσκος καθώς και τα "κοντοπιθαρα" ανθρωπάκια (κάτι σαν τους Μινγκς από το Πόπαϋ δηλαδή :p ). Σε αυτό είναι που λέει η φράση "Στο Γκρίνφιλντ της Μοντάνα..." ή στο "Χωρίς Παιχνίδι" με τον σχιζοφρενή Σκάρφαξ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενας ολόκληρος θησαυρος!!!

Ευχαριστουμε!!!
 
Ωραίος, πολύ πράμα αγαπητέ. Μάλλον πρέπει να πάω στο πατρικό μου να κάνω καμιά ανασκαφή. Πρέπει να υπάρχουν ακόμη κάτι κούτες στο πατάρι.
 
Ευχαριστώ παίδες! :thumbup:

Μέρες που είναι, προχώρησα λίγο τις ανασκαφές και βρήκα κάτι μικρό...

Μάλλον αρχίζουν να εξαντλούνται τα ευρήματα (ναι καλά)...

attachment.php


Ραντεβού σε νέο thread με την παρουσίαση του παιχνιδιού, και τις κατάλληλες φωτος για την Ark!
 
Αυτη η Ρετροπολη ακομα να κλεισει?.....ΩΧΟΥ...:mad:...μας εχει ξεπαστρεψει!!!
attachment.php


Καλοριζικο και αυτο φιλαρακι!!!! :thumbup:
 
Ωραία ανακάλυψη!!!

Περιμένουμε το νέο θέμα με το παιχνίδι!!!

Η Ρετρόπολη έχει πολλά ακόμα να δείξει...

Ευχαριστούμε!!!
 
Καιρό έχει να κινηθεί τούτο 'δω το θέμα (μας φάγανε τα κόμικς)...

Λοιπόν, νέα αποκτήματα τα οποία κουβαλάνε παιδιάστικες αναμνήσεις:



Τι να πει κάνείς για το Super Ντόμινο, το παιχνίδι της χρονιάς! Είμαι σίγουρος πως πάρα πολλοί έχουμε γράψει ατέλειωτες ώρες παιχνιδιού!

Η συγκίνηση ήταν μεγάλη μόλις το ξανακράτησα στα χέρια μου... Βέβαια, δεν είναι ΕΚΕΙΝΟ, το ΔΙΚΟ ΜΟΥ, αλλά αφου πλέον ΕΚΕΙΝΟ, δεν υπάρχει, παρηγοριέμαι με αυτό...



Ακολουθεί η μηχανούλα της ΚΙΒΙ, που κάνει σούζες και η οποία είναι φυσικά Made In Greece!

Αυτή η μηχανούλα που την είχα μικρός και που την αγόρασα ξανά πρόσφατα, κουβαλάει μια ιστορία:

Τετάρτη Δημοτικού κάπου στα 80 - 81, και ο μικρός DINO πρέπει να κάνει εγχείρηση σκωληκοειδίτη. Δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες, γιατί ήταν τραυματική εμπειρία για ένα μικρό παιδί να αντικρίσει το χειρουργικό τραπέζι, και μένω στο γεγονός οτι κατά τη διάρκεια της ανάρρωσης, οι γονείς μου, μου είχαν αγοράσει ένα master mind και αυτή τη μηχανή!

Θυμάμαι ακόμα τις σούζες που έκανε στο κρεβάτι της κλινικής...

Φεύγοντας από την κλινική (ή το νοσοκομείο... δε θυμαμαι), η μηχανή χάθηκε... Ρωτάω τη μάνα μου μήπως την έχει δει και μου λέει πως τη χάρισε στον ξάδερφό μου στο χωριό!!! :eek:

Ακόμα θυμάμαι την απογοήτευσή μου.... Τεσπα....

Να όμως που ήρθε το πλήρωμα του χρόνου και την ξαναβρήκα μπροστά μου... Αυτή κι αν ήταν συγκίνηση!!!

DSC02410.JPG

DSC02411.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα