Ανασκαφές στη Ρετρόπολη [El Greco, Lyra, Pyroplast Toys κ.α.]

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.199
attachment.php



Επηρεασμένος από την επικαιρότητα αποφάσισα κι εγώ να επισκεφτώ τη Ρετρόπολη, μπας και ανακαλύψω θαμμένα τα παιδικά μας παιχνίδια...

Παιχνίδια που μας γεμίζουν αναμνήσεις κάθε φορά που βλέπουμε κάποια φωτογραφία τους στο Internet, αφού εκείνα, τα δικά μας, χάθηκαν με το πέρασμα τόσων χρόνων...

Ένας ακόμα λόγος της εξερεύνησης, είναι και η αίσθηση του να κρατήσω στα χέρια μου κάτι που δεν έχει barcode (!) αλλά και οι μαγικές λέξεις στα κουτιά "Made in Greece", πράγμα που έχει εκλείψει σήμερα...

Τα πρώτα δείγματα τα έχετε ήδη δει στο thread "El Greco - Lyra"...

Όμως λόγω του όγκου των ευρημάτων αλλά και της δουλειάς που έχει γίνει μέχρι τώρα, αποφάσισα να σας ενημερώνω για την εξέλιξη των ερευνών, σε αυτό το θέμα...

Η ανασκαφή γίνεται από εμένα και μόνο, αφού δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να απασχολήσω υπάλληλο. Εκτός των άλλων, υπάρχει και η περίπτωση μόλις βρει κάτι, να το πάρει και να φύγει τρέχοντας, αφού τα ευρήματα είναι το λιγότερο, συγκλονιστικά...

Ας κάνουμε μια φωτο-σύνοψη μέχρι τώρα του τι έχει βρεθεί.

Έχω φτάσει μέχρι τον πρώτο θάλαμο και έχω φάει πολύ άμμο, όμως άξιζε τον κόπο, όπως μπορείτε να δείτε:

attachment.php

attachment.php


attachment.php





Αυτή τη στιγμή ετοιμάζομαι να μπω στον δεύτερο θάλαμο (έχω περάσει την πόρτα) και απ'οτι μπορώ να δω, ξεπροβάλλει μισοθαμμένο στην άμμο ένα κουτί...

attachment.php



Υπάρχει και κάτι άλλο στο βάθος, όμως δεν μπορώ να διακρίνω περί τίνος πρόκειται...

Ελπίζω να είναι κάτι καλό...

Περισσότερα τις επόμενες μέρες... :)

* Μη ξεχάσω να φωτογραφίσω και τους δύο φύλακες Playmobil, που φυλάνε τον Τύμβο, μόλις τους ξεθάψω εντελώς...
 
Η πρώτη φωτογραφία θυμίζει τον Chris Redfield στην εισαγωγή του Resident Evil. Αναμένουμε :)
 
Γεια σου βρε dino!!Αναμενουμε την συνεχεια!!!
 
Κατι μου λεει οτι θα τριβουμε τα ματια μας με αυτα που θα ερθουν στην συνεχεια στο φως.....:augenrollen::animeek::eek:

Ηδη με τα πρωτα ευρηματα....καηκαμε!!!!!!!!........:burn::burn:

Αναμενουμε με αγωνια την κ. Περιστ.....εχμμμμμ....τον ειδικο για νεο ανακοινωθεν.... :D
 
Κοίτα μονο στον δεύτερο θάλαμο, αν βρεις τι Καρυάτιδες (bibi-bο) , να μας το φέρεις με το μαλακό...!! :p

Πολύ ωραία τα ευρήματά σου μέχρι στιγμής...!! :)
 
Θα επισκιάσεις τον τύμβο του Καστά :D

Αναμένουμε τη συνέχεια των ανασκαφικών έργων...
 
Dino πανμεγιστε αρχαιολογε φοβερα ευρηματα και αν θες ερχομαι για βοηθος αρχαιολογου αφου εχω εξοχικο 5,10 λεπτα απο τον ταφο της αμφιπολης οποτε εχω αποκτησει εμπειρια στης ανασκαφες :p
 
johnny19818 είπε:
Η πρώτη φωτογραφία θυμίζει τον Chris Redfield στην εισαγωγή του Resident Evil. Αναμένουμε :)
Ίδια κορμοστασ(ι)ά έχω με τον Chris! :fafoutis:

angel_grig είπε:
Γεια σου βρε dino!!Αναμενουμε την συνεχεια!!!
:thumbup:

stayros είπε:
Κατι μου λεει οτι θα τριβουμε τα ματια μας με αυτα που θα ερθουν στην συνεχεια στο φως.....:augenrollen::animeek::eek:
Ηδη με τα πρωτα ευρηματα....καηκαμε!!!!!!!!........:burn::burn:

Αναμενουμε με αγωνια την κ. Περιστ.....εχμμμμμ....τον ειδικο για νεο ανακοινωθεν.... :D
Χαίρομαι που τα ευρήματά μου σε εξιτάρουν συνάδελφε ρετρο-συλλέκτη... :)

makisimos είπε:
Κοίτα μονο στον δεύτερο θάλαμο, αν βρεις τι Καρυάτιδες (bibi-bο) , να μας το φέρεις με το μαλακό...!! :p Πολύ ωραία τα ευρήματά σου μέχρι στιγμής...!! :)
Εδώ που τα λέμε, υπάρχουν δυο αγάλματα με ξανθό μαλλί στην κεφαλή, αλλά δεν ξέρω αν είναι Bibi-bo ή Sindy...

Βασικά δε θέλω να βρω πολλά παιχνίδια... Με το ένα δέκατο της συλλογής σου, θα είμαι υπέρ-ευχαριστημένος! ;)

Kambia είπε:
Θα επισκιάσεις τον τύμβο του Καστά :D Αναμένουμε τη συνέχεια των ανασκαφικών έργων...
Θα το ήθελα πολύ να τον επισκιάσω...

Ίσως να γίνει με τα επόμενα ευρήματα... :D

metalcandyman είπε:
Dino πανμεγιστε αρχαιολογε φοβερα ευρηματα και αν θες ερχομαι για βοηθος αρχαιολογου αφου εχω εξοχικο 5,10 λεπτα απο τον ταφο της αμφιπολης οποτε εχω αποκτησει εμπειρια στης ανασκαφες :p
WOW!!! Με την αξία που έχει αποκτήσει, αγοράζεις και εμένα και τα ευρήματά μου, οποτε εγώ θα γίνω βοηθός σου μάλλον!!! :fafoutis:

Πάμε να δούμε τι θα γίνει στη συνέχεια...

Όπως πολύ σωστά καταλάβαμε όλοι από χθες, το επόμενο εύρημα είναι αυτό:

attachment.php

attachment.php





Βρέθηκε το "Δράση στους γαλαξίες", της LYRA, το οποίο δεν είναι παρά ένα επιτραπέζιο pinball...

Τόσο μαγικό στα μάτια μας, τότε...

Μαζί, στο βάθος του διαδρόμου, βρέθηκε και το παρακάτω κομμάτι, το οποίο μοιάζει με το Baby Basket που έχει φωτογραφίσει παλαιότερα η Kambia:

attachment.php

attachment.php


attachment.php


attachment.php





Ένα επιτραπέζιο μπασκετάκι (μπασκετάρα δηλαδή, αφού είναι αρκετά μεγάλο), της Pyroplast Toys!!!

Όλα τα λεφτά, τα λογότυπα asics tiger, pepsi κλπ.

Θεωρώ πως είναι από τη δεκαετία του '70, αφού στις εικόνες πίσω, οι λέξεις είναι στην καθαρεύουσα...

Φαίνεται πως ο δεύτερος θάλαμος, έχει ακόμα κάποια πραματάκια και θα περάσω λίγο καιρό σε αυτόν βγάζοντας προσεκτικά την άμμο...

Αυτά για σήμερα... Πάω να πάρω ντιλίβερι, γιατί έχω κάψει πολλές θερμίδες όλο αυτό τον καιρό, και τα ξαναλέμε... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοιτα να δεις τι βγαζει η αμμος.....Pyroplast Basketακι!!!!!!!!!! :eek: o_Oo_O

Καλοπαιχτο Ντινο!!!!! :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τουρμπομαχίες...τι μου θύμισες!!!
 
Τα σέβη μου In-DINO Jones :D
 
geoanas είπε:
Τα σέβη μου In-DINO Jones :D
Καλόοοοο!!! :thumbup:

Δελτίο Τύπου

 


14 Νοεμβρίου 2014 - 22:30



Πριν από λίγο βρεθήκαμε μπροστά σε ένα συγκλονιστικό εύρημα...

Στο τέρμα του δευτερου θαλάμου και μπροστά από μια σφραγισμένη είσοδο ενός (πιθανότατα) τρίτου θαλάμου, βρέθηκε ένα επιτραπέζιο αγνώστου προελεύσεως, με θεματολογία UFO...

Είναι τόσο μυστηριώδες που φοβάμαι ακόμα και να το αγγίξω...

Εντός ολίγου θα ανέβουν φωτογραφίες...

Lay down to the floor an keep calm...


Φωτογραφίες του τελευταίου ευρήματος:

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Στην φωτογραφία βλέπετε δυο παλιούς μας γνώριμους, και δεν είναι μόνο αυτοί στο επιτραπέζιο...

Δεν ξέρω αν ο George Lukas το έμαθε ποτέ αυτό... :D

Εταιρία δεν αναγράφεται πουθενά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
Στην φωτογραφία βλέπετε δυο παλιούς μας γνώριμους, και δεν είναι μόνο αυτοί στο επιτραπέζιο...
Οι γνωριμοι ΟΚ, αλλα αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι αυτο που γραφει απο κατω....

Βαση Αναπα Η' Απαπα?????!!!!!!!:burn:

Παιζει και η Mrs ΑΕΚ μεσα....:biglaugh:

DINO είπε:
Δεν ξέρω αν ο George Lukas το έμαθε ποτέ αυτό... :D
Ασε γιατι αμα το μαθει θα σου ζηταει δικαιωματα.....:biglaugh:

By the way....

Ομορφο επιτραπεζιο,καλοριζικο και καλοπαιχτο!!! :thumbup:
 
Thanx Σταύρο! :)

LOL!

Λέει "Βάση ανάπαυσης" (δε φαίνεται λόγω φλας)...
 
Άντε ρε συ! :( Κι εγώ όπως το είδα, χάρηκα! Λέω είναι επιτραπέζιο "Πόλεμος των Άστρων"! :(

(εγώ και τα ούφο! :p )

Πάρα πολύ όμορφα, Dinάκο! Το ένα καλύτερο από το άλλο!
 
Να'σαι καλά Dare! :)

Σήμερα το πρωί, καθώς καθαριζόταν το έδαφος του δευτέρου θαλάμου, βρέθηκαν τα παρακάτω:

attachment.php


Αναμονή τώρα για το τι μας επιφυλάσσει ο τρίτος θάλαμος που ελπίζω να είναι και ο τελευταίος αφού η ιστορία αυτή, με έχει εξοντώσει σωματικά και οικονομικά... :gyros:
 
Ωωωωωωωω...:augenrollen:......Αααααααααααααα........
smiley-sick014.gif
"]
smiley-sick014.gif
[/url]
stretcher.gif
"]
stretcher.gif
[/url]
smiley-sick013.gif
"]
smiley-sick013.gif
[/url]
 
:animlaugh:

Με έχεις αφήσει άφωνο κι εσύ πολλές φορές Σταύρο!

Το μόνο που ελπίζω είναι να βρώ το "Κάστρα και πολιορκητές" στον τρίτο θάλαμο...

Θα είναι σα να βρίσκω το Μεγαλέξανδρο!!! :fafoutis:
 
Γεια σου ρε Dino μερακλη με τα ωραια σου,Chips και ορθιος χαιρετισμος απο το Retromaniax.


.



.



.



Oσο για τα Καστρα οσο και να ψαξεις ο ταφος εχει
συληθεί και ειναι αδειος,προλαβαν τυμβωρυχοι. :supergrin:

 




DSC00256.jpg



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AAARGH!!!!!!

Αυτό είναι για standing ovation!!!

Και το κουτί! Και το κουτί!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα