Αναστασία (MEGA)

Panos_Gr είπε:
Χαρακτηριστικό της επιτυχίας της σειράς είναι και η πρόσκληση των συντελεστών (Κούρκουλος-Αλικάκη-Χατζηάββας-Παπαοικονόμου) απο τον Χατζηνικολάου στους τότε "διαξιφισμούς."
Αν θυμάμαι καλά ο Χατζησάββας είχε προκαλέσει ένα μίνι σκάνδαλο σ' αυτή την συνέντευξη :cool:

Έπαιζε στο Εθνικό Θέατρο την "Ορέστεια", τρίωρη ή τετράωρη διάρκεια, βαρύ κι ασήκωτο. Και δήλωσε ο άνθρωπος, μέσα στην ειλικρίνεια και τη θυμοσοφία του, "κι έχουμε και γεμάτο θέατρο. Βλέπουνε την "Αναστασία" κι ύστερα έρχονται και τρώνε την "Ορέστεια" στη μάπα":D:D:D

Κι έφαγε ΤΟ κράξιμο. Ότι δεν σέβεται το τηλεοπτικό κοινό, ότι υποτιμά τη δουλειά που του δίνει ψωμί και τους συναδέλφους του, ότι το παίζει "κουλτουριάρης" κλπ.

Μέχρι που αναγκάστηκε να βγει στα περιοδικά και να δώσει συνεντεύξης "διευκρινίσεων και μετανοίας":cool:
 
η Αναστασία ηταν απο τα σηριαλ που άλλαξαν την αισθητικη των μεχρι τότε σηριαλς, η Αλικάκη ηταν τοτε 21 χρονων και τόλμησε αυτον τον ρόλο, πιτσιρικα δηλ. εδινε τοτε συνεντευξεις με το τσουβάλι σε τηλεοπτικα περιοδικά, εξηγωντας το ρόλο του μοντελου που καλουνταν να παιξει ενω το υψος της δεν την βοηθουσε ασε που ο Κουρκουλος ηταν πανυψηλος..μεχρι και σοβαρές εφημερίδες ειχαν άρθρα που έλεγαν ''η Ελλάδα της Αναστασίας'', οπότε ειχε κάνει πάταγο για την εποχή!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά έκανε μόδα και το piercing στην μύτη (στρασάκι), που μέχρι τότε θεωρούνταν κατάλληλο μόνο για περιθωριακούς.
 
Το έβλεπα φανατικά και μάλιστα εκτός από το σκουλαρίκι στη μύτη έκανε και μοδα τα κρικάκια σε όλο το μήκος του αυτιού και πολύ είχα χαρεί οταν ήρθε η σειρά διότι ειχα 5 σε κάθε αυτί και επισης μακριά σκούρα μαλλιά (οι ομοιοτητες σταματούν εδώ) και από κει που όλοι (συγγενείς, καθηγητές κτλ.) μου φώναζαν, στην δευτέρα λυκείου με την Αναστασία το λουκ έγινε συνηθισμένο και τρέντι και φορούσα τα κρικάκια μου με περηφανια. (τώρα βεβαια μετανιώνω για τα αυτιά-σουρωτήρια αλλά αυτό είναι άσχετο).

Εβλεπα την σειρά φανατικά και το επισόδειο που τους πιάνει ο Άλκης Κουρκουλος στο αυτοκίνητο με ειχε σημαδέψει και λυπόμουν πολύ το καημένο το παιδί. Το έβλεπα οχι τοσο γιατί μου άρεσε - αν και ήταν πολύ καλή σειρά- οσο γιατί με είχε συνεπάρει ο πρωτότυπος χαρακτήρας της Αναστασίας, μου φαίνοταν και ξένος και γοητευτικός λίγο σαν παρωδία της Σκάρλετ Ο᾽ Χάρα. Η Αναστασία έπιανε και το πνευμα της εποχής διότι η ηρωίδα δεν ηθελε τοσο να πετύχει ως μοντέλο ή ηθοποιος αλλά να γίνει σταρ, να βρει κάποιον με λεφτά να την ντύνει και να την ταξιδεύει και το και καλά αντισυμβατικό λουκ- στην πραγματικότητα ήταν το τι θεωρούν οι μικροαστοί αντισυμβατικό η κοπέλα ντύνοταν εντελώς mainstream- ουσιαστικά καλλώπιζε την απλή, κλασσική Κατινίτσα που ολες σχεδον κρυβουμε μέσα μας αλλά η Αναστασία μας οχι μονο δεν το έκρυβε, το διαφήμιζε κιόλας. Ηταν ψιλοαμορφωτη, πεινασμένη επαρχιώτισσα και άπληστη και ήθελε να ανέβει κονωνικά αλλά προς Θεού όχι και πνευματικά ή έστω να αποκτήσει πιο κομψο στυλ και καμάρωνε κιόλας για τις εν λόγω απόψεις. Θυμάμαι και το επισόδειο που η Αναστασία ποζάρει σε σέξι πόζες για περιοδικό και δεν με εντυπωσίασε αυτό αλλά το οτι μετά τις δειχνει κυνικά στην πρωην ηθοποιο κουλτούρας -νυν νοικοκυρά φίλη και της λέει πως έτσι κάνει ο κόσμος καριέρα και οχι με το κλασσικό θέατρο και μόνο αλλιώς καταντά να κλαιει την μοιρα του στον νεροχύτη ενώ το μωρό ουρλιάζει και πως αυτό ποτέ δεν θα συμβει σε αυτήν.

Μετά γεμίσαμε με πραγματικές Αναστασίες και Κατίνες (απο τις οχι ρετρό αλλά θρυλικές πλέον ᾽Μαγισσες της Σμύρνης᾽). Ειναι καθοριστικό πως τέτοιες κοπέλες δεν είναι πόρνες και δεν ειναι κακο να θες να καλοπαντρευτεις ή να περνας καλά (ουτε το να εισαι πορνη ειναι κακο αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια) . Απλά η Αναστασία ειδικώς ήταν πολυ του βολέματος (η Κατίνα τουλάχιστον ήταν large, φιλόδοξη και πιο αδιστακτη) και δεν ειχε άλλα όνειρα ουτε καλλιτεχνικές ανησυχίες που υποτιθεται πως ηταν και η δουλειά της. Φαντάζομαι πως αν τελικά δεν τα καταφερε 10 χρόνια μετά θα προσπαθούσε να βρει μέσο για θεση-μαιμού στο δημόσιο. Συμβολο μιας γενιάς ολοκληρης που ταυτίστηκε με τις ίδιες φαντασιώσεις.

Βεβαια στο τέλος η Αναστασια αποφασιζει να κάνει καινούργια αρχή οπόταν ισως να την αδικώ λίγο!

Η Μυρτώ Αλικάκη πάντως πολύ καλή και μετά έκανε τα πάντα για να μην τυποποιηθεί στον ρολο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μια οπτική πλευρά για την Αναστασία απο την Ντομένικα, πολυ μα πολύ ενδιαφέρουσα- εσυ λυπόσουν τον Αλκη- Αλέξανδρο, οταν τους πιανει μαζί στο αυτοκίνητο σε μια ολίγον ακατάλληλη σκηνή, εγω ολιγον εσοκαρίσθη-καλα ημουν και παιδάκι και το είδα πιο τολμηρη από οσο ηταν η σκηνή, τελικα τι προηγηθηκε, η Αναστασια, το προτυπο δηλ. ή η γεννια των επερχόμενων Αναστασιων, περιττό να πω πως δεν ταυτίστηκα και πολύ μαζί της!
 
Το Φινάλε της "Αναστασίας". Για όποιον θέλει να το παρακολουθήσει.

 
Από τις αγαπημένες μου σειρές, μιας περιόδου της ελληνικής τηλεόρασης (και ειδικά του MEGA) που έβγαζε διαμάντια. Την έβλεπα φανατικά και θυμάμαι να αποκαλώ ****φαρδο τον Κούρκουλο λόγω Αναστασίας και μηχανής. Όταν είδα βέβαια την σκηνή του γκαράζ αναθεώρησα... ;)

Απλά για την ιστορία, η σειρά προβαλλόταν κάθε Δευτέρα βράδυ γύρω στις 10 και όντως ο Χατζηνικολάου είχε και τους τρεις βασικούς συντελεστές καλεσμένους στην εκπομπή του το ίδιο βράδυ και αμέσως μετά το τέλος του τελευταίου επεισοδίου. Αυτό είναι lead-in! Ήταν και η πρώτη φορά που είδα την Αλικάκη με όχι-μαλλί-περασμένο-από-Stirella.

Θυμάμαι ότι είχαν αναφέρει ως πιο δύσκολη σκηνή αυτή με το χαστούκι του Κούρκουλου στην Αλικάκη λόγω του ότι ο Κούρκουλος ένιωθε άσχημα επειδή την είχαν γυρίσει πολλές φορές και η Αλικάκη είχε γίνει κατακόκκινη από τα χαστούκια!

Κάτι που μου έχει μείνει όσο αφορά την μόδα είναι ότι εκείνη την περίοδο ήταν στη μόδα στις κοπέλες τα ίσια μακριά μαλλιά με χωρίστρα στη μέση. Δεν ξέρω εάν ήταν λόγω Αναστασίας αλλά σε συνδυασμό με τα προαναφερθέντα (σκουλαρίκια,κρικάκια κλπ) όπου γυρνούσα έβλεπα Αναστασίες! (...ο πεινασμένος, καρβέλια....:biglaugh:)
 
Βλέποντας ξανά το σηριαλ, παρατηρησα οτι έπαιζε ολοκληρη η γεννιά νεων ηθοποιων που θα αναδεικτεί αργότερα σε δεύτερους ρόλους, τότε στο σηριαλ( Παπακαλιάτης, Τρικαλιώτη, Τουμασάκου, Σκιαδαρέσης και άλλοι)!!

Αν παιζότανε ξανά σήμερα θα είχε αραγε την ίδια τρελή επιτυχία και απήχηση με τότε; ή σήμερα βρισκόμαστε πια στην εποχή και στον αστερισμό της Μπέλλας και η Αναστασία δεν θα είχε πολλλες ελπίδες; αλλαγη πλευσης εντελώς..μα εντελώς, το λέω αυτό γιατι τα σημερινά παιδιά, τρελαινονται με την Μπέλλα και η Αναστασία μάλλον δεν τους λέει κάτι!! Πως αλλαζουνε οι εποχές!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν παρακολουθούσα τη σειρά αλλά μου άρεσαν οι τίτλοι έναρξης με το τραγούδι της Ε. Αρβανιτάκη...
 
αριαδνη είπε:
Βλέποντας ξανά το σηριαλ, παρατηρησα οτι έπαιζε ολοκληρη η γεννιά νεων ηθοποιων που θα αναδεικτεί αργότερα σε δεύτερους ρόλους, τότε στο σηριαλ( Παπακαλιάτης, Τρικαλιώτη, Τουμασάκου, Σκιαδαρέσης και άλλοι)!!
Αν παιζότανε ξανά σήμερα θα είχε αραγε την ίδια τρελή επιτυχία και απήχηση με τότε; ή σήμερα βρισκόμαστε πια στην εποχή και στον αστερισμό της Μπέλλας και η Αναστασία δεν θα είχε πολλλες ελπίδες; αλλαγη πλευσης εντελώς..μα εντελώς, το λέω αυτό γιατι τα σημερινά παιδιά, τρελαινονται με την Μπέλλα και η Αναστασία μάλλον δεν τους λέει κάτι!! Πως αλλαζουνε οι εποχές!!
Νομίζω ότι τον προβληματισμό σου (αν και δεν κατάλαβα καλά ποια είναι η Μπέλλα), τον εξηγώ στο πρώτο ποστ, ότι η Αναστασία προκάλεσε για διάφορους λόγους τόσο μεγάλη εντύπωση στους τηλεθεατές: πρώτον, η ιδιωτική ήταν κάτι πρωτόγνωρο για όλους και μέσα από αυτήν, αναδεικνύονταν, εκτός από αξιόλογα πράγματα και αρκετή σκαρταδούρα. Αλλά αυτό δεν αφορά το παρόν thread. Δεύτερον, ήταν αρκετά τολμηρή για την εποχή της: μέχρι τότε, είχαν συνηθίσει να βλέπουν πολύ εγκράτεια και εξιδανίκευση, ενώ η σειρά αυτή, έδινε ωμά μια πραγματικότητα. Βεβαίως αποτέλεσε μαζί με μερικές άλλες παραγωγές, την απαρχή ώστε να συνηθίσει ο τηλεθεατής αυτά που του δίνονταν με την πάροδο των ετών μέσα από την οθόνη και να φτάσουμε σήμερα στην πολύ εξελιγμένη και ωμή μορφή των "απογόνων", να κάνουν την "Αναστασία" να μοιάζει παλαιολιθική μπροστά τους. ;)
 
Η Μπέλλα ,ειναι η ηρωιδα του λυκόφως, την εγραψα εδώ γιατί ειναι η αγαπημένη πολλών κοριτσιών στην εφηβεια, σήμερα που θελουν διακαως να της μοιασουν, διακαως! η Αναστασία ηταν μεν τολμηρή αλλά όπως είπες το σηριαλ είχε ποιότητα, ειχε στυλ, πάνω από όλα, τώρα αν είπε την πραγματικότητα του 90'...αυτο χωρά συζήτηση! η Μπέλλα αν και κατα πολυ μεταγενέστερη της Αναστασιας δεν ειναι ουτε κατα διανοια τολμηρή, δεν είναι όμως και αμετοχη αλλα εχει φωνή !!!

Απο την Αναστασία στην Μπέλλα, άκαιρο να τις συγκρίνουμε εντελώς, το ξερω απλά για την αλλαγη προτύπων, τωρα αν η Μπέλλα αντιπροσωπευει το 2011, πάλι εδω χωρα συζήτηση και οντως με την Μπέλλα γυριζουμε στην εγκρατεια και στην εξιδανικευση σε ενα πιο ρομαντικά σκοτεινο και μοναχικό λιγο πλαισιο...καθως η μια με την άλλη εχουν ηλικιακη διαφορά γυρω στα 18 ετη, αλλά και οι δυο εμπνεουν τα νεα κοριτσια, πάνω η ντομενικα, εχει κάνει ενα φοβερό ψυχογραφημα για την Αναστασία..

 


sunset μου, εχεις γραψει ενα πολυ ωραιο ποστ!! και εχεις καταλάβει πλήρως τον συλλογισμό μου..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H Aναστασία το πάει για landslide victory στο site του Mega.
 
Η σειρά ανέβηκε το webtv του mega channel στο youtube.
 
tsalk είπε:
Η σειρά ανέβηκε το webtv του mega channel στο youtube.
Tsalk γνωρίζεις αν ανέβηκε στο σύνολο της η σειρά; Γιατί η retro db αναφέρει 20 επεισόδια, ενώ ανέβηκαν 18.
 
Πάντως το 18 είναι και το τελευταίο επεισόδιο,γιατί θυμάμαι ότι το είχα δει τότε.
 
Ξαναειδα λιγο Αναστασια το καλοκαιρι η σειρα ηταν οντως πολυ καλη! Η Αναστασια μου φανηκε συμπαθης τελικα, ηταν μια κοπελα αντιπροσωπευτικη των 90ς επιπολαιη, λιγο απληστη, λιγο επιφανειακη ηθελε τα παντα και χωρις να κοπιασει αλλα οχι κακια και ποτε δεν γινοταν αναξιοπρεπης για αυτο κιολας νιωθει ασχημα για αυτο που κανει και τους αφηνει και τους δυο. Πώς να την κατηγορησεις κιολας οταν βλεπουμε και το παραδειγμα της καπως συντηριτικης και βαθια καλλιεργημενης Ρεας (ποια ηθοποιος ειναι? πολυ καλη!) που ουσιαστικα στα 30 κατι της ειναι ανεργη νοικοκυρα και δεν εζησε και τιποτα συναρπαστικο! Θυμαται κανεις αν η Ρεα τελικα τα καταφερε να κανει κατι στην δουλεια της? Ηθελα τοσο να παει Επιδαυρο! Εντυπωση μου εκανε πως ενω οι γονεις της Αναστασιας ηταν μαλλον ανετοι οικονομικα (συνταξιουχος στρατιωτικος και καθηγητρια) δεν της εστελναν χρηματα αλλα η Αναστασια τα εβγαζε περα μονη της. Δεν μας εξηγει η σειρα αν αυτο ηταν επιλογη της Αναστασιας ή οχι και ο Παυλος την πολιορκει με τετοιο τροπο που οποιαδηποτε γυναικα θα ελιωνε! Ο Μηνας Χατζησαββας ηταν πολυ γοητευτικος στην σειρα εκανε μεγα λαθος η Νικολ (Μισελ Βαλλευ) που τον αφησε!

Εντυπωση μου εκαναν και

1.τα χρηματα που φαινοταν στο σηριαλ ακομα και η Ρεα δεν φαινεται να ζει ασχημα καθε αλλο μαλιστα! Υπηρχαν αληθεια τοσα χρηματα στα 90ς? Δεν τα θυμομουν ετσι! Ξοδευουν ολοι με μια πρωτοφανη ανεση ακομα και ατομα που ζουν με δουλειες του ποδαριου!

2. τα ρουχα- τοτε θεωρουταν ρουχα προτυπο, το στυλ της Αναστασιας ηταν πρωτοποριακο και ᾽μοντερνο᾽ και ολες θελαμε να την μιμηθουμε! Πλεον φαινεται τοσο παλιομοδιτικο και καπως κακογουστο οχι ολα αλλα μερικα οπως φλοραλ πουκαμισες, εσπαντριγιες-πλατφορμες, μπαντανες, ψηλοκαβαλα υφασματινα παντελονια, πολλα χαιμαλια, βραχιολια και ογκωδεις κολιεδες δεν σωζονται με τιποτα! Η Νικολ ντυνοταν πιο τραγικα απο ολους, πλισε μακριες φουστες, γιλεκα και ολα σε αποχρωσεις του μπεζ! Βεβαια και η Μισελ Βαλευ και η Μυρτω Αλικακη θα ηταν κουκλες ακομα και με ρασα, πολυ ομορφες γυναικες! Τα μονα νορμαλ με σημερινα κριτηρια ρουχα ειναι της Δαφνης (Μαριανα Τουμασατου) αν και ντυνοταν σαν ανετη 40νταρα και οχι σαν εφηβη! Ωραια ντυνοταν και αυτη η πανεμορφη ηθοποιος (ποια ειναι?) που κανει την παντρεμενη φιλη της Νικολ που τα φτιαχνει με τον Αλεξανδρο και αυτος την χωριζει πολυ σκληρα. Δεν πειθει ομως ηλικιακα, η ηθοποιος δεν πρεπει να ηταν πανω απο 35-37 (το πολυ) και υποτιθεται πως ειναι πολυ μεγαλυτερη.

3. Ο χαρακτηρας του ζωγραφου φιλου της Μισελ Βαλευ. Δεν θυμαμαι τι γινεται τελικα και αν τα φτιαχνουν (οποιος θυμαται...). Ξερει κανεις ποιος ζωγραφος εφτιαχνε τα εργα του χαρακτηρα και αν ειναι γνωστος?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάθυ, πανέμορφο το ποστ σου και μας πηγες πολύ πίσω, καλως σε βρήκαμε ;) και ελπιζω να συνεχίσεις με τόσα όμορφα ποστ!
 
Ευχαριστω! Εβλεπα τοτε φανατικα την σειρα!
 
Σύμφωνα με το πρόγραμμα που υπάρχει στο site του Mega, θα παίξει σε επανάληψη με πρώτο επεισόδιο το βράδυ της Τετάρτης 28 (προς Πέμπτη) στις 01:45.
 
Cathy είπε:
2. τα ρουχα- τοτε θεωρουταν ρουχα προτυπο, το στυλ της Αναστασιας ηταν πρωτοποριακο και ᾽μοντερνο᾽ και ολες θελαμε να την μιμηθουμε! Πλεον φαινεται τοσο παλιομοδιτικο και καπως κακογουστο οχι ολα αλλα μερικα οπως φλοραλ πουκαμισες, εσπαντριγιες-πλατφορμες, μπαντανες, ψηλοκαβαλα υφασματινα παντελονια, πολλα χαιμαλια, βραχιολια και ογκωδεις κολιεδες δεν σωζονται με τιποτα!
Στα ρουχα θα συμφωνησω, ομως στα κοσμηματα εκανε μοδα το στρασακι στην μυτη, οπως ειπωθηκε καμποσα ποστ νωριτερα :

evarlam είπε:
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά έκανε μόδα και το piercing στην μύτη (στρασάκι), που μέχρι τότε θεωρούνταν κατάλληλο μόνο για περιθωριακούς.
και επιπλεον τα στρας στα αυτια. Ολες τρεχαν να προμηθευτουν μικρα "διαμαντενια" σκουλαρικια θυμαμαι τοτε

Απο τις λιγες μοδες που δεν ηταν ξενοφερτες
 
Πίσω
Μπλουζα