Ανατομία Ενός Εγκλήματος (1992 ANT1)

p
πωπω τα θυμάμαι αυτά τα τεύχη πολύ μικρός.Μας τα έφερνε ένας θείος που ήταν αστυνομικός αλλά δεν ήταν του διαβάσματος και για να μην τα πετάξει τα έδινε σε εμάς.Με τις μετακομίσεις όμως δυστυχώς χάθηκαν σχεδόν όλα κάπου στην Αθήνα (3 έχω στο αρχείο μου και αυτά μισοδιαλυμένα).Ευτυχώς μετά χαράς τα έχουν ανεβάσει όλα (μα όλα όμως ) online στην σελιδα της αστυνομίας
 
Τελευταία επεξεργασία:
Xθεσινο επεισοδιο ''Ο ξενος'' το οποιο ειναι ενταξει χωρις κομμενες σκηνες οποτε στειλτε καμια ευχαριστηρια καρτα στον Αnt1 γιαυτο.Η αληθινη ιστορια πισω απο το επεισοδιο ειναι η υποθεση του Χαριση Παντου.Στης 15 απριλιου 1968 η Λαμπρινη Παντου απο το πολυνερι θεσπρωτιας φτανει στο σταθμο χωροφυλακης πλαταριας και υποστηριζει πως ο κουνιαδος της χαρισης παντος πατερας τεσσαρων παιδιων εχει εξαφανιστη απο το χωριο απο της 5 απριλιου αλλα η γυναικα του υποστηριζει πως ο χαρισης επεστρεψε στην γερμανια που παλαιοτερα ηταν μεταναστης εκει οποτε δεν υπαρχει εξαφανιση.Η λαμπρινη λεει στους χωροφυλακες πως ολα αυτα ειναι ψεματα και σιγουρα κατι κακο του συνεβει και μαλιστα απο την γυναικα του Αγγελικη καθως φημολογειται πως εχει παρανομο δεσμο με τον 40χρονο αγροφυλακα και κατοικο πολυνεριου κωστα τζωρτζη παντρεμενος και πατερα τριων παιδιων.

Οι αστυνομια αρχιζει της ερευνες και βρισκει πως ο Χαρισης παντος ειχε μεινει σε ξενοδοχειο στα γιαννενα εκεινες της ημερομηνιες και μαλιστα ειχε βγαλει και στο ονομα του εισιτηριο λεωφορειου για την αθηνα.Επισης η γυναικα του εμφανιζει γραμμα στην αστυνομια απο τον χαριση και της λεει πως αποχωρησε απο το πολυνερι για να επιστρεψει ξανα στην γερμανια.Μετα απο αυτα η αστυνομια βρισκεται με δεμμενα τα χερια και χωρις στοιχεια ενοχοποιητικα για την Αγγελικη και τον τζωρτζη οποτε και σταματει για λιγο της ερευνες με την λαμπρινη να κλαιει και να οδυρεται να μη σταματησουν γιατι ολα ειναι ψεματα ενω η αγγελικη την απειλη πως θα την στειλει στο αποσπασμα γιατι ολα αυτα τα κανει επειδη ηταν ερωτευμενη με τον αντρα της χαριση παντο και στεναχωρεθηκε που εφυγε για γερμανια.

Η αστυνομια φυσικα δεν αφησε την υποθεση αλλα συνεχισε να ασχολειται και βρηκε πολλα και ενδιαφεροντα στοιχεια.Βρηκε πως ο χαρισης εβγαλε απο την τραπεζα 15.000 δραχμες και εδωσε της 13.000 σε καποιον που χρωστουσε οποτε κρατησε μονο 2000 για ταξιδι απο γιαννενα αθηνα και απο κει γερμανια;δυσκολα.Επισης απο τα υπολοιπα 30000 που ειχε δεν εβγαλε τιποτα να δωσει στην οικογενεια του να εχει αφου αυτος θα εφευγε για γερμανια και πλησιαζαν και γιορτες.Επισης στο ξενοδοχειο στα γιαννενα στο δελτιο διανυκτερευσεων ειχε εμφανιστη και μια γυναικα που ειδε και καλα τον παντο αλλα το ονομα της δεν ηταν αγγελικη οπως θα ηταν το σωστο αλλα ηταν ολγα και ολγα ονομαζοταν η γυναικα του τζωρτζη.Μετα απο ολα αυτα καλεσαν την Αγγελικη παντου η οποια ελεγε την δεικη της εκδοχη παλι οποτε και η αστυνομια αποφασισε να μπλοφαρει.Πηγαν λοιπον στο σπιτι της παντου και της ειπαν πως τελειωσαν ολα γιατι ο τζωρτζης τα παραδεχθηκε ολα αλλα ειπε πως τον χαριση τον σκοτωσε η αγγελικη.Αυτη λοιπον εφαγε την μπλοφα αμασιτη και καραυγαζοντας ειπε πως λεει ψεματα και πως μαζι τα σχεδιασαν ολα και μαζι τον σκοτωσαν.Ετσι λοιπον ολα ειχαν τελειωσει για τους δυο δολοφονους και με της περιγραφες τους η ασστυνομια βρηκε τον χαριση παντο θαμμενο στον κηπο του σπιτιου του.

ΥΓ: Αλλοι αναφερουν πως η αληθινη ιστορια πισω απο το επεισοδιο αυτο ειναι η υποθεση της φονισσας της μαγνησιας Παρασκευης Μωρογιαννη.Προσωπικα δεν βρηκα τιποτα γιαυτη για να το διασταυρωσω οποτε και για μενα η ιστορια του Παντου ειναι ποιο κοντα στο επεισοδιο λογο του οτι υπαρχουν στοιχεια κλπ.Φυσικα το χερι μου στην φωτια δεν το βαζω για τιποτα αλλα οπως ειπα δεν βρηκα κατι για την μωρογιαννη.
 
Έφτιαξα τα δυο επεισόδια με κομμένες σκηνές Εκδρομή και Κύκλος της φωτιάς παντρεύοντας το νέο αρχείο με τις σκηνές που έλειπαν. Όποιος ενδιαφέρεται στέλνει το μεηλ του inbox! Με τα πρώτα 10 δεν θα ασχοληθώ γιατί υπήρχαν στο yt σε πολύ καλή ποιότητα ολοκληρωμένα.
 
Χθεσινο επεισοδιο ''Τρις εις θανατον'' με τα λαμογια του Ant1 να εχουν κατακρεουργησει το επεισοδιο και να λειπουν 7 και κατι ολοκληρα λεπτα.Συγκεκριμενα τα κομμενα λεπτα ειναι απο την στιγμη που ο Σακελλαριου παει στην δουλεια του και δικαιολογειται στο αφεντικο του πως αργησε γιατι ετρεχε το παιδι του στο γιατρο.Απο εκει και μετα μιλανε στο τραπεζι αυτος η γυναικα του και η πεθερα του για να του ανοιξει δεικο του εργαστηριο και τελικα το κανει αλλα στο ονομα αυτης και της κορης της και μετα απο κει τους δειχνει να λογομαχουν στο εργαστηριο γιατι για της πρωτες υλες εβαλε την γυναικα του να υπογραψει και τον απειλη πως θα του το κλεισει το εργαστηριο.Στη συνεχεια για αντιπεινα περνει γυναικα και παιδι και τους παει στο εργαστηριο και λεει πως εκει θα μενουν πλεον ομως τελικα η γυναικα του δεν αντεχει και επιστρεφει σπιτι με αυτον φυσικα να μην πηγαινει πισω.Αργοτερα επειδη θελει να δει το παιδι του παει στο σπιτι και η γυναικα του τον πηγαινει στο δωματιο να το δει.Μιλαμε ολα αυτα λοιπουν στη νεα μεταδοση σχεδον η μιση ιστορια δηλαδη οποτε απο την στιγμη που του λεει το αφεντικο του να φυγει μετα της δικαιολογιες του ξεκιναει ξανα στο σημειο που η γυναικα του ανοιγει την πορτα του δωματιου του παιδιου.Ουτε καν που παει σπιτι δεν μας δειχνουν περα απο ολα τα αλλα που λειπουν δηλαδη και απλα ανοιγει η πορτα και τον παει στο δωματιο.Παλιολομογια του κερατα εκει στον Ant1.

Η αληθινη ιστορια πισω απο το επεισοδιο ειναι η υποθεση του βασιλη λυμπερη γνωστου και ως τελευταιου θανατοποινιτη στην ελλαδα.Λογο διαφορων που ειχε με την πεθερα του ο λυμπερης για την περιουσια της αλλα και για ναζησει τον ερωτα του με την 18χρονη ερωμενη του εκαψε το σπιτι τους και καηκαν μαζι μαυτο η πεθερα του η εν διαστασει γυναικα του ο γιος του και η κορη του.Ο λυμπερης ειχε και συνεργους που λογικα τους εταξε χρηματα απο την περιουσια που ελεγε πως θα επερνε και αυτοι ηταν ο 18χρονος παυλος αγγελοπουλος που μαζι με τον λυμπερη εβαλαν την φωτια ο 25χρονος θεοδωρος καπρετσος που φυλουσε τσιλιες εξω απο το σπιτι και ο 20χρονος αθανασιος σταματης που δεν ειχε συμμετοχη αλλα πεταξε σε καδρο τα ρουχα των αλλων για να τα εξαφανιση.Η γυναικα του πριν πεθανει μπορεσε να πει τι εγινε οπως και η θεια της που ειπε αρκετα για την ζωη τους στην αστυνομια οπως και τον συνελαβαν.Το δικαστηριο επεβαλε σε αυτον την ποινη τετρακις εις θανατον οπως και στον παυλο αγγελοπουλο που ομως πηρε χαρη γιατι δεν ειχε κλεισει τα 18 του χρονια και εξετησε ποινη 20 χρονων.Αυτος ηταν η αφορμη μετα απο διαμαρτυριες πολιτικων κρατουμενων που ειχαν σχεσεις μαζι του στη φυλακη να σταματησει η θανατικη ποινη στην ελλαδα.Ο καπρετσος εφαγε ισοβια ενω ο σταματης εφαγε τρια μολις χρονια που πεταξε τα ρουχα.

Η υποθεση αυτη εγινε ταινια τον ιδιο χρονο με τιτλο ''Οι σαταναδες της νυχτας'' σε σκηνοθεσια Μαριου Ρετσιλα,παραγωγη τζειμς παρις και τον ρολο του λυμπερη υποδυθηκε ο Γιαννης Κατρανης.
 
IMG_20200517_181452.png
Αυτή ήταν η εισαγωγή στο τεύχος Φεβρουάριου 1972 της αστυνομικής επιθεώρησης,ένα μήνα μετά το μακελειό του Χαλανδρίου.Μετά από λίγα χρόνια στη μεταπολίτευση άρχισε να συζητείται έντονα το θέμα της θανατικής ποινής.Έχω εντοπίσει κάποια άρθρα, αλλά δε θέλω να βγω εκτός θέματος.Αν ενδιαφέρεστε πείτε να τα αναρτήσω.
 
@metalcandyman : ναι σωστά τον Λυμπέρη τον τουφεκίσανε ήταν ο τελευταίος στην Ελλάδα η μάνα μου το διηγήθηκε που το έζησε τότε και ο συνεργός του που του κρατούσε το μπιτόνι με τη βενζίνη ήταν 16 χρονών και έφαγε νομίζω 30 χρόνια και βγήκε 46 χρονών και τον γνώρισε η μάνα μου όταν έκανε κάτι μαθήματα στις φυλακές Αλικαρνασσού. Νομίζω το τραγούδι του Νταλάρα σ αυτόν αναφέρεται; (Στην αλάνα). Ή σ αυτόν που τον τουφεκίσανε ενώ ήταν αθώος και οι τελευταίες του λέξεις ήταν "Μανούλα είμαι αθώος;"Επίσης ένας φίλος μου μόνιμος λοχίας από τον στρατό μου εξήγησε γιατί είναι 4 φαντάροι που λέει και ο Νταλάρας είναι 4 ντουφέκια τα 2 με αβολίδωτα και τα 2 με κανονική βολίδα και δεν ξέρεις ποιο σου έτυχε και μετά άμα αρχίσουν να σε κυνηγάνε οι Ερινύες ότι σκότωσες άνθρωπο παρηγοριέσαι με τη σκέψη ότι το δικό σου ήταν το αβολίδωτο. (ωραίο θέμα πιάσαμε πάλι!)νομίζω ότι του συνεργού του έταξε χρήματα ή γκόμενα και τον έπεισε νομίζω ότι τον τουφεκίσανε εδώ στο Ηράκλειο στα Δυο Αοράκια.
 
@metalcandyman : ναι σωστά τον Λυμπέρη τον τουφεκίσανε ήταν ο τελευταίος στην Ελλάδα η μάνα μου το διηγήθηκε που το έζησε τότε και ο συνεργός του που του κρατούσε το μπιτόνι με τη βενζίνη ήταν 16 χρονών και έφαγε νομίζω 30 χρόνια και βγήκε 46 χρονών και τον γνώρισε η μάνα μου όταν έκανε κάτι μαθήματα στις φυλακές Αλικαρνασσού. Νομίζω το τραγούδι του Νταλάρα σ αυτόν αναφέρεται; (Στην αλάνα). Ή σ αυτόν που τον τουφεκίσανε ενώ ήταν αθώος και οι τελευταίες του λέξεις ήταν "Μανούλα είμαι αθώος;"Επίσης ένας φίλος μου μόνιμος λοχίας από τον στρατό μου εξήγησε γιατί είναι 4 φαντάροι που λέει και ο Νταλάρας είναι 4 ντουφέκια τα 2 με αβολίδωτα και τα 2 με κανονική βολίδα και δεν ξέρεις ποιο σου έτυχε και μετά άμα αρχίσουν να σε κυνηγάνε οι Ερινύες ότι σκότωσες άνθρωπο παρηγοριέσαι με τη σκέψη ότι το δικό σου ήταν το αβολίδωτο. (ωραίο θέμα πιάσαμε πάλι!)νομίζω ότι του συνεργού του έταξε χρήματα ή γκόμενα και τον έπεισε νομίζω ότι τον τουφεκίσανε εδώ στο Ηράκλειο στα Δυο Αοράκια.
Οντως στα δυο αορακια εγινε η εκτελεση και το εκτελεστικο αποσπασμα που τον εκτελεσε ηταν 12μελες και μονο τα 6 οπλα ειχαν αληθινα πυρα.Οσο για τον αγγελοπουλο δεν ηταν 16 ηταν λιγο πριν τα 18 απλα ηταν τυχερος γιατι δεν τα ειχε κλεισει ακομα.Στα μεσα της δεκαετιας του 90 του εδωσαν χαρη και αποφυλακιστηκε καθως ειχε κανει πανω απο 20 χρονια φυλακη.Τωρα για το γραμμα που λες ο λυμπερης εστειλε γραμμα στην μανα μου λιγο πριν την εκτελεση με κατι ασυναρτησιες οπως θα κριθουν απο τον θεο αυτοι που του επεβαλαν την ποινη αυτη αλλα και ευχαριστουσε τον δικηγορο του για τον αγωνα που εκανε.Μιλαμε ο τυπος ηταν εντελως βλαμενος εδω εκαψε μανα κορη και 2 μικρα παιδια και θα την πληρωσουν απο τον θεο αυτοι που τον καταδικασαν εις θανατος.Ε ρε τρελα.Αυτος ηταν που εστειλε γραμμα γιατι δεν υπηρχε καποιος που τον εκτελεσανε απο τους υπολοιπους που ητανε αθωος απλα της μεγαλυτερες ποινες της εφαγαν ο λυμπερης και ο αγγελοπουλος ενω οι αλλοι επεσαν ποιο μαλακα.
 
Αληθεια ρε σεις το εχω απορια ακομα εκει στον Ant1 χρεισιμοποιουν τις παλιες εκδοσεις mac της Apple και παλια συστηματα ; Δεν προχωρησαν ; Πως γινεται ενω παιξει το επεισοδιο 17 του Α Κυκλου με τιτλο Ο ΞΕΝΟΣ να εμφανιζεται αυτη η μπαρια πανω ;

vlcsnap-2020-05-17-20h30m14s550.png

Δεν το ειδατε δεν το προσεξε κανεις σας ;
 
Αληθεια ρε σεις το εχω απορια ακομα εκει στον Ant1 χρεισιμοποιουν τις παλιες εκδοσεις mac της Apple και παλια συστηματα ; Δεν προχωρησαν ; Πως γινεται ενω παιξει το επεισοδιο 17 του Α Κυκλου με τιτλο Ο ΞΕΝΟΣ να εμφανιζεται αυτη η μπαρια πανω ;

Προβολή συνημμένου 211745

Δεν το ειδατε δεν το προσεξε κανεις σας ;
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ καλη ανακαλυψη φιλος.Εγω παντως δεν πηρα χαμπαρι τιποτα γιατι δεν τα βλεπω τα επεισοδια χιλιες φορες το καθενα τα εχω δει εξαλου δεν θα αλαξει κατι αν τα ξαναδω σε καλυτερη ποιοτητα.
 
@metalcandyman : ναι σωστά τον Λυμπέρη τον τουφεκίσανε ήταν ο τελευταίος στην Ελλάδα η μάνα μου το διηγήθηκε που το έζησε τότε και ο συνεργός του που του κρατούσε το μπιτόνι με τη βενζίνη ήταν 16 χρονών και έφαγε νομίζω 30 χρόνια και βγήκε 46 χρονών και τον γνώρισε η μάνα μου όταν έκανε κάτι μαθήματα στις φυλακές Αλικαρνασσού. Νομίζω το τραγούδι του Νταλάρα σ αυτόν αναφέρεται; (Στην αλάνα). Ή σ αυτόν που τον τουφεκίσανε ενώ ήταν αθώος και οι τελευταίες του λέξεις ήταν "Μανούλα είμαι αθώος;"Επίσης ένας φίλος μου μόνιμος λοχίας από τον στρατό μου εξήγησε γιατί είναι 4 φαντάροι που λέει και ο Νταλάρας είναι 4 ντουφέκια τα 2 με αβολίδωτα και τα 2 με κανονική βολίδα και δεν ξέρεις ποιο σου έτυχε και μετά άμα αρχίσουν να σε κυνηγάνε οι Ερινύες ότι σκότωσες άνθρωπο παρηγοριέσαι με τη σκέψη ότι το δικό σου ήταν το αβολίδωτο. (ωραίο θέμα πιάσαμε πάλι!)νομίζω ότι του συνεργού του έταξε χρήματα ή γκόμενα και τον έπεισε νομίζω ότι τον τουφεκίσανε εδώ στο Ηράκλειο στα Δυο Αοράκια.
Το τραγούδι του Νταλάρα αναφέρετε στον Αριστείδη Παγκρατίδη που εκτελέστηκε γιατί τον κατηγόρησαν ότι ήταν ο Δράκος του Σείχ Σου. Το αντίστοιχο επεισόδιο της Ανατομίας έχει τίτλο Τιμωρία και πρωταγωνιστεί ο Χρήστος Βαλαβανίδης. Είναι το πρώτο του β΄κύκλου.
 
Χθεσινο επεισοδιο ''Εν ψυχρω'' και με τους αθλιους στον Ant1 να συνεχιζουν το παρτυ με τα κομμενα λεπτα στα περισσοτερα επεισοδια.Απο το χθεσινο επεισοδιο λοιπον λειπουν 5 ολοκληρα λεπτα.Συγκεκριμενα στην νεα προβολη οταν παει ο μιχος στο σπιτι του χανς με την γκομενα του και τελειωνει η σκηνη της γνωριμιας πινοντας τα ποτα τους αμεσως μετα η επομενη σκηνη ειναι αυτη που ο ταριφας πουλικακος φτανει στον προορισμο του.Στο κανονικο επεισοδιο ομως αμεσως το τελος της γνωριμιας και τα ποτα υπαρχει σκηνη που κανει σεξ ο μιχος με την γκομενα του και τους διακοπτει ο χανς γιατι εχει νεα δουλεια να κανουν και μετα απο αυτο εχουν μια μικρη κουβεντα οι δυο τους μπλις ερχεται και πριν παρουν ταξι με ταριφα τον πουλικακο και κανουν και συζητηση περι γερμανιας κλπ μεχρι να φτασουν στον προορισμο τους.Ολα αυτα λοιπον λειπουν απο την χθεσινη προβολη και τουλαχιστον δεν εκοψαν της σκηνες με το κεφαλι να ανατιναζεται απο τον πυροβολισμο και το κομμενο χερι του χαραλαμπιδη.Μπραβο Αnt1 συνεχισε την εξαιρετικη δουλεια :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash:

Η αληθινη ιστορια πισω απο το χθεσινο επεισοδιο ειναι η υποθεση με τους δυο γερμανους δολοφονους Χανς Μπασεναουερ και Χερμαν Ντουφτ.Το 1969 λοιπον αυτοι οι δυο ηταν στην ελλαδα για 40 μερες και διεπραξαν 5 ληστειες και 6 φονους για την πλακα τους στην ουσια χωρις να υπαρχει κανενας σοβαρος λογος.Στης 5 μαρτιου σκοτωσαν τον ιδιοκτητη πρατηριου βενζινης Νικολαο Καναρη στη θηβα,τον φανταρο κωνσταντινο κουλη που τους παρακαλσεσε αν πηγαινουν στην αθηνα να τον παρουν μαζι και τραυματισαν σοβαρα τον υπαλληλο του πρατηριου Αναστασιο Γκιζινο.Στης 13 μαρτιου σε ληστεια στη βουλα και σκοτωσαν τον ελληνοαμερικανο χρηματιστη Πανελη Αθηναιο.Στης 7 απριλιου στο μεγαλο καβουρι ληστεψαν και σκοτωσαν τον ταξιτζη ιωαννη φραγκιαδακη Στης 10 απριλιου στην μαλακασα μετα απο ληστεια σε πρατηριο βενζινης οδηγησαν σε μικρο αλσος τον υπαλληλο του πρατηριου ιωαννη τσουτσανη ο οποιος τους παρακαλουσε να τον λυπηθουν γιατι ειχε παιδια αλλα αυτοι τον εσφαξαν και στης 11 απριλιου καθως πηγαιναν στην πατρα προσπερασαν μια ΒΜW με γερμανικες πινακιδες που ηταν του μεταναστη στη γερμανια γεωργιου παπαγεωργιου και λιγο ποιο κατω και καλα πως ηθελαν βοηθεια τον σταματησαν τον εκλεψαν και τον σκοτωσαν.Αιτια για να τους πιασει η αστυνομια ηταν η δασκαλα Μαρια Ταμπουρακη που ειδε το αμαξι που οδηγουσαν με της γερμανικες πινακιδες και το σπασμενο φαναρι ψιλιαστηκε πως κατι τρεχει και ειδοποιησε την αστυνομια.

Μετα απο μολις τρεις μηνες καταδικαστηκαν σε πεντακις εις θανατον με τον μπασεναουερ να εκτελειτε στο τουρλο της αιγινας με δεμενα ματια και τον Ντουφτ να εκτελειτε στο πεδιο βολης του Αγιου ιωαννου κερκυρας και να ειναι ψυχρος μεχρι το τελος χωρις να θελει να του δεσουν τα ματια και να ρωταει μονο αν το σωμα του θα παει στη γερμανια και μαλιστα επειδη δεν σκοτωθηκε απο την εκτελεση χρειαστηκε ο αποσπασματαρχης να ριξει δυο χαριστικες βολες με αυτο να ειναι το τελος για τους δυο γερμανους δολοφονους.
 
Αυτό ακριβώς σκέφτηκα κ εγώ metalcandyman.Ευτυχώς που δεν έκοψαν τη σκηνή στο βενζινάδικο.
Πάντως βλέποντας πάλι τη σκηνή χτες με το 12 σήμα καταλληλότητας στην οθόνη σκεφτόμουν πως οι άνθρωποι τελικά που είναι υπεύθυνοι ροής στον αντεννα , μάλλον δεν έχουν επαφή με το τι προβάλλεται(φαντάζομαι πως ο υπεύθυνος είναι κάτι σα ρομπότ ή σαν αυτόματος πιλότος που του υπαγορεύεται τι θα προβληθεί).Δε δικαιολογείται τέτοια ανευθυνότητα στο πώς διαχειρίζονται το πρόγραμμα.Εγώ τότε που πρωτοπαίχτηκε η σειρά ήμουν 11 κ είχα στο δωμάτιο μου δίκη μου τηλεόραση.Υποτίθεται οτι μετά τις 10 έπρεπε να έχω ηδη κοιμηθεί,αν είχα σχολείο την επομένη.Όταν όμως είχε ανατομία ,πρώτα σιγουρευόμουνα αν είχε κοιμηθεί η μάνα μου,γιατί αν με έπιανε στα πράσα η τηλεόραση οπως ήταν θα είχε κάνει βουτιά από τον τέταρτο.
Έτυχε λοιπόν τότε να το δω κ δεν περιγράφεται το σοκ που ένιωσα.Από τότε κ για κάνα μήνα,κοιμόμουνα με φώτα ανοιχτά.
Το ίδιο ακριβώς που έπαθα κ με την υπόθεση των Σατανιστών.(άσχετο)
Στο χθεσινό επεισόδιο συγκλονιστική κ η ερμηνεία του Στέλιου Παύλου , για μένα ασυγχώρητα underrated ηθοποιός.
 
Στον Αντ1 έχουν προϊστορία να κόβουν λεπτά πριν ή μετά τις διαφημίσεις. Δεν θυμάστε πριν λίγα χρόνια τις διαμαρτυρίες του Παπαδάκη που τον έκοβαν απροειδοποίητα στον αέρα για να πάνε σε διαφημίσεις; Αυτό γινόταν σε live πρόγραμμα. Φανταστείτε αυτά που είναι κονσέρβα πόσο τα υπολογίζουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στον Αντ1 έχουν προϊστορία να κόβουν λεπτά πριν ή μετά τις διαφημίσεις. Δεν θυμάστε πριν λίγα χρόνια τις διαμαρτυρίες του Παπαδάκη που τον έκοβαν απροειδοποίητα στον αέρα για να πάνε σε διαφημίσεις; Αυτό γινόταν σε live πρόγραμμα. Φανταστείτε αυτά που είναι κονσέρβα πόσο τα υπολογίζουν.
Φιλος εχεις δικειο σαυτα που λες ομως αυτο που ζουμε σημερα με την επαναληψη της ανατομιας ειναι κατι διαφορετικο και θα σε εξηγησω τι ενοωΑν δεις στο επεισοδιο ''Εν Ψυχρω'' της παλιας επαναληψης εποχης Big Brother 2 το 2002 δηλαδη το επεισοδιο που εχει η πλειοψηφια απο μας θα δεις πως στο 12:12 λεπτο που φευγουν οι τυποι με το αμαξι κοβεται το επεισοδιο και ξεκιναει μια διαφημιση σειρας μετα του big Brother 2 και στο 12:40 ξαναρχιζει το επεισοδιο οταν φτανουν στο βενδιναδικο.Στην τωρινη προβολη η σκηνη που περιεγραψα ειναι ακριβως ετσι οπως ειναι και στην παλια επαναληψη χωρις φυσικα καποια διαφημιση οποτε απο αυτο μπορουμε να καταλαβουμε πως και στην παλια επαναληψη εβαζαν διαφημισεις ομως δεν εκοβαν απολυτως τιποτα.Δηλαδη αυτα που κοβουν σημερα δεν εχουν καμια λογικη και ειδικα και για την ωρα που προβαλεται η σειρα.Δηλαδη αυτο που εκαναν στο επεισοδιο ''Τρις εις θανατον'' ειναι αισχρο ειναι ντροη τους μεγαλη και δεν εχει καμια μα καμια λογικη.Η ανθρωποι δεν ξερουν τι κανουν δεν εχουν ιδεα τι εστι ανατομια ενος εγκληματος και το μεγεθος των οπαδων αυτης της σειρας και μας εχουν γενικοτερα γραμμενους εκει που δεν πιανει μελανι.
 
Δεν έχει να κάνει η ώρα προβολής, ούτε το να μην θέλουν να δείξουν κάποια ακραία σκηνή. Όπως είπες, τις ακραίες τις έδειξαν. Κάτι με το χρόνο πριν ή μετά τις διαφημίσεις γίνεται. Δεν μπορώ να φανταστώ να μην έχουν ψηφιοποιήσει ολόκληρα τα επεισόδια και να έχουν σκοπίμως κόψει σκηνές. Πιστεύω είναι στον "αυτόματο" οι επαναλήψεις σειρών και ανάλογα με το να τους βγει 50λεπτο προβολής μαζί με τις διαφημίσεις, κόβουν τα αντίστοιχα λεπτά. Τραγικό αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Εδώ έκοβαν λαηβ τους παρουσιαστές και δεν προλάβαιναν ούτε να χαιρετήσουν. Τι περιμένεις.
 
Χθεσινο επεισοδιο ''Καθαρτηριο'' και με τα καρναβαλια του Ant1 να συνεχιζουν οχι απλα να κοβουν αλλα να κατακρεουργουν τα επεισοδια με το χθεσινο επεισοδιο να εχει κομμενα 8 ολοκληρα λεπτα.Συγκεκριμενα το χθεσινο επεισοδιο μετα την σκηνη που η Παπαμιχου καθεται να φαει με της αλλες αλλα δεν την αφηνουν γιατι αργησε οπως της λενε ακολουθει η σκηνη που πλενουν και καθαριζουν την παπαμιχου.Φυσικα δεν ειναι αυτη η σωστη ακολουθια αλλα στο κανονικο επεισοδιο μετα την σκηνη της κουζινας με το φαγητο το βραδυ η παπαμιχου βγαινει κρυφα και παει στην κουζινα να φαει χωρις να εχει καταλαβει την παγιδα οποτε και την πιανουν και αργοτερα την μαστιγωνουν για παραδειγματισμο.Αμεσως μετα ειναι η σκηνη με τον πατριο της που ζηταει απο την Αρβανιτη να δει την παπαμιχου γιατι και καλα η μανα της ανησυχει και στην επομενη σκηνη σιδερωνει η παπαμιχου στην κουζινα και παει η αρβανιτη της λεει να σταματησει και να παει πανω μαζι της οποτε και της βαζει να φαει να πιει κλπ.Ολα αυτα λοιπον λειπουν απο το χθεσινο επεισοδιο οποτε ας πουμε ολοι ενα μπραβο στον Ant1 για την τελεια δουλεια:bash::bash::bash:

Η αληθινη ιστορια πισω απο το επεισοδιο ειναι η υποθεση της Σπυριδουλας Ραπτη.Η 12χρονη Σπυριδουλα ζουσε με τους γονεις της στην Ματαρανγκα Αγρινιου το 1953 με τα 7 αδερφια και μια μερα εμφανιστηκε στο χωριο η Αντιγονη Βειζαδε συζηγος και μητερα ενος παιδιου που ζητουσε να παρει ενα παιδι στο σπιτι της για να την βοηθαει γενικοτερα και να προσεχει το παιδι της οποτε χωρις να χασουν την ευκαιρια και για ενα καλυτερο μελον οι γονεις της σπυριδουλας την στελνουν στους βειζαδε.Φυσικα τα πραγματα μονο ιδανικα δεν ηταν γιατι εκτος του οτι ειχε αναλαβει ολες της βαριες δουλειες την κακομεταχειριζοταν κιολας και μαλιστα ειχε χασει και πολλα κιλα απο την ασιτια καθως την τιμωρουσαν συχνα χωρις σοβαρο λογο.Καποια στιγμη ηρθε η ωρα που την κατηγορησαν πως τους εκλεψε ενα χαρτονομισμα των 50 δολλαριων οποτε και αρχισε το μαρτυριο της.Αφου την εγδυσαν την εβαλαν πανω στο τραπεζι και αφου την κρατουσε απο τους ωμους η αντιγονη να μην μπορει να σηκωθει ο αντρας της γιωργος αρχισε να την καιει με το σιδερο σε ολο της το σωμα με την σπυριδουλα να λιποθυμα συνεχως απο τους πονους μεχρι που την πεταξαν σαν τσουβαλι στο δωματιο ενω δεν της εδωσαν φαγητο για 24 ωρες.Καποια στιγμη η Αντιγονη μπηκε στο δωματιο να δει τι γινετε και αφου ειδε το χαλι της σπυριδουλας αποφασησε να την παει στο νοσοκομειο για να μην πεθανει στο σπιτι.4 Αυγουστου του 1955 λοιπον στο νοσοκομειο τζανειο του πειραια οι γιατροι επαθαν την πλακα τους με αυτο που ειδαν και απο κει και μετα ξετυλιχτηκε το κουβαρι με την σπυριδουλα να διηγειται αναλυτικα τα παντα και με το ζευγος βειζαδε να τα αρνειται.Ο ιατροδικαστης Συλλανταβος ομως δεν εφαγε τον παπα τους οποτε 30 ιανουαριου του 1956 στο κακουργιοδικειο Λαμιας ξεκινησε η δικη με τους βειζαδε να τρωνε απο 5 και 4,5 χρονια αντιστοια και 20 χιλιαρικα για ψυχικη οδυνη.Το ζευγος δεν την παλεψε με ολα αυτα και πεθανε μετα απο λιγα χρονια ενω η Σπυριδουλα μετα απο πολλες επεμβασεις και αφου μεγαλωσε παντρευτηκε και εκανε και δυο παιδια.
 
Κακορίζικο κοριτσάκι.Είχε πετύχει η μάνα μου αρχές δεκαετίας 90 σε παλαιοπωλείο στο Μοναστηράκι σπιρτόκουτο με τη φωτογραφία της Σπυριδούλας στην Εκκλησία να ανάβει κεράκι .Θα το έβγαζαν σε δημοπρασία .
 
Xθεσινο επεισοδιο ''Αρραβωνες'' και ως εκ θαυματος ειναι ολοκληρο δεν λειπει τιποτα.Μπραβο Ant1 το γλυτωσες το μπινελικι για σημερα.

Η αληθινη ιστορια πισω απο το επεισοδιο ειναι η υποθεση της Αικατερινης Δημητρεα της πρωτης και τελευταιας γυναικας serial killer στην ελλαδα.Η δημητρεα ηταν χωρισμενη με ημιπληγια σε ποδι και χερι και με ενα μικρο επιδομα απο την προνοια προσπαθουσε να τα βγαλει περα μαζι με την κορη της.Η φονοι ξεκινησα 27 μαιου το 1962 οπου η δημητρεα σκοτωσε την μανα της καθως της εριξε παραθειο και ξεψυχησε στο πατωμα που επεσε με φριχτους πονους.Ο ιατροδικαστης δεν βρηκε κατι παραξενο και το εριξαν στο καρδιακο προβλημα της ηλικιωμενης στεφουλας δημητρεα.Το επομενο θυμα της ηταν η 40χρονη ξαδερφη της στην οποια εριξε παραθειο στον καφε και μπορει να πεθανε λογο του δηλητηριου αλλα καθως επεφτε χτυπησε το κεφαλι οποτε ο ιατροδικαστης συμπερανε πως αυτη ηταν η αιτια θανατου.Λιγες μερες μετα με τον ιδιο τροπο προσπαθησε να σκοτωσει τον αδερφο της αλλα αρχικα δεν τα καταφερε γιατι φευγοντας απο το σπιτι τον επιασαν πονοι στην κοιλια επεσε κατω στο δρομο και οι συγχωριανοι του τον πηγαν στο νοσοκομειο οπου μετα απο εξετασεις βρηκαν πως επασχε απο την χολη του.Οταν μετα απο δεκα μερες βγηκε απο το νοσοκομειο πηγε παλι στο σπιτι της αδερφης του η οποια του εκανε αυγα να φαει με δηλητηριο φυσικα και ο αντρας πεθανε μεσα σε λιγα λεπτα και δικαιολογηθηκε και αυτος ο θανατος απο την χολη.Μεχρι τωρα παντως με τα παραπανω βλεπουμε πως ο ιατροδικαστης ηταν αετος μιλαμε και πως το συστημα υγειας απο τοτε ηταν ολα τα λεφτα :p :p :p :p.Τελευταιο και μοιραιο θυμα για την δημητρεα ηταν ο 5χρονος ανιψιος της στον οποιο εδωσε ενα λουκουμι με παραθειο και το παιδι βγαζοντας αφρους απο το στομα πεθανε κατα την μεταφορα του στο νοσοκομειο.Πανω στο κακο αυτο ευτυχως που ηταν πενταχρονο παιδι οποτε δεν μπορουσε να δικαιολογηθει ο θανατος του και αυτο συνεβαλε στον να πιασουν την δημητρεα τον συνδετικο κρικο δηλαδη ολων των φονων γιατι θα ακολουθουσαν πολλοι θανατοι αν δεν ειχε γινει αυτο καθως στα σαραντα του αδερφου της σχεδιαζε να φτιαξει κολυβα με δηλητηριο και να σκοτωσει ολο το χωριο.Η δικης της εγινε 7 και 8 μαιου του 1963 και παρα της δικαιολογιες της για κακομεταχειριση απο μανα,αδερφο,ξαδερφη και πως ηθελαν να την πεταξουν απο το σπιτι κλπ το δικαστηριο εκρινε πως ειχε σωας τας φρενας και πως αποσκοπουσε στην οικογενειακη περιουσια γιαυτο και την καταδικασαν σε τετρακις εις θανατον και 15 χρονια φυλακη.Δυο χρονια μετα στης 10 απριλιου 1965 ωρα 5 και 30 το πρωι στο γουδι η αικατερινη δημητρεα εκτελεστηκε και εμεινε γνωστη μεχρι και σημερα ως η ''Δηλητιριαστρια της Μανης''.
 
"Η μητέρα μου βασάνιζε συνεχώς. Ο αδερφός με απόπαιρνε, με εδερνε.
Ήμουν μια φτωχή γυναίκα που την εγκατέλειψε ο άνδρας της κ έπρεπε να ζήσω το μικρό μου κοριτσάκι, τη Στέλλα.
Αλλά μου φερόντουσταν όλοι εχθρικά κ περισσότερο η μάνα μου κ ο αδερφός μου.
Με πίεζαν να κάνω όλες τις δουλειές αν κ ήξεραν πως είμαι άρρωστη κ έπασχα από την καρδιά μου. Συνέχεια μου έλεγαν να φύγω από το σπίτι.
Γι' αυτό κ εγώ τους εκδικήθηκα.Με μισούσαν όλοι, θέλαν το κακό μου"
"Έριξα παραθείο στα μακαρόνια της μάνας μου για να γίνουν πιο νόστιμα.
Στα αυγά του αδερφού μου έβαλα δηλητήριο για να δει πόσο καλή μαγείρισσα είμαι.[....]IMG_20200520_171235.pngIMG_20200520_171301.png
Η μητέρα μου με βασάνιζε κ ήθελε να με βγάλει από το σπιτι, το ίδιο κ ο αδερφός μου.
Όσο για την Τσιλιγονέα έβαζε λόγια να με διώξουν να πεθάνω της πείνας κ εγώ κ η κόρη μου.[......]
Γιατί ο γιατρός που τους εξέτασε δε βρήκε τίποτα;"(Ακρόπολις, 13/9/1962)
 
Πίσω
Μπλουζα