Ανατομία Ενός Εγκλήματος (1992 ANT1)

Απλά μου έκανε εντύπωση εκείνο που είχες αναφέρει πριν καιρό σε αυτό το thread,με εκείνον τον απατεώνα που ήθελε να στα δώσει με 500€...που είχες πει ότι σου έδειξε μόνο την αρχή του επεισοδίου που εγραφε "Έκρηξη" .Να είχε κάνει ο τύπος καμία απατεωνιά και με κάποιο πρόγραμμα να έγραψε με ίδια γραμματοσειρά "Έκρηξη" σε κάποιο άλλο επεισόδιο με σκοπό να σου πουλήσει αέρα; Δεν αποκλείω τίποτα από απατεώνες .
Mα και εγω ειχα τετοια τρελα με το συγκεκριμενο επεισοδιο που πραγματικα το ειχα κανει μυθο στο μυλο και μαλιστα διπλο κιολας επεισοδιο ελεγα θα ειναι φανταστικο και οπως ειπες η απατεωνια ειναι ευκολο να γινει την στιγμη που εγω ο ασχετος πχ η οχι ακριβως σχετος αλλα με οχι πολλες πολλες γνωσεις μπορω να βαζω τιτλους και ενα σωρο αλλα πραγματα σε βιντεο.Το καλο ειναι πως παιχτηκε η σειρα απο τον Ant1 ρωτηθηκε και ο κοκκινοπουλος κλπ απο καποια ατομα και επεισοδιο εκρηξη δεν υπαρχει δεν το γνωριζει κανεις και δεν υπαρχει σε κανενος το αρχειο.Γιαυτο λεω ευτυχως που εγινε αυτο εσκασε η φουσκα και ησυχασαμε επιτελους.
 
Το επεισόδιο "Νύχτα τρόμου" με Χριστίνα Παππά και Φιλιππίδη ποιά υπόθεση είναι ;
είναι από τα τελευταία του 3ου κύκλου .

ΥΓ. metalcandyman respect για τις γνώσεις σου !!
 
Το επεισόδιο "Νύχτα τρόμου" με Χριστίνα Παππά και Φιλιππίδη ποιά υπόθεση είναι ;
είναι από τα τελευταία του 3ου κύκλου .

ΥΓ. metalcandyman respect για τις γνώσεις σου !!
Ευχαριστω για τα καλα λογια φιλος.Γιαυτο που ρωτας τωρα θεωρητικα με οσα ξερουμε η υποθεση μοιαζει με του Γιωργου αμπαδογιαννη του ψυχασθενη της κυψελης που εγινε το 1971.Απλα με τον αμπαδογιαννη δεν ειχε γινει οπως στο επεισοδιο που ηταν στο σπιτι μεσα και καλα σαν γιατρος αλλα οπως εχουμε δει και απο αλλα επεισοδια ενοειται πως ο κοκκινοπουλος προσθετει πραγματα σειρα τηλεοπτικη ειναι στην τελικη οσο περισσοτερα τοσο το καλυτερο.Το επεισοδιο αυτο επισης ειναι στην ουσια το επεισοδιο ''Συμφωνια του αιματος'' της 10ης εντολης απλα εκει μαζι με αυτη την υποθεση εχουμε συνδιασμο και μιας αλλης υποθεσης αυτης του θεοφιλου σεχιδη.
 
ΤΗΧ.
Τώρα ψάχνω για την υπόθεση Αμπαδογιάννη και δεν βρίσκω κάτι στα αστυνομικά χρονικά.
Όποιος έχει κάτι ας το ανεβάσει
 
Επειδη το επεισοδιο αυτο ειναι λιγο μπερδεμα οσον αφορα την αληθηινη ιστορια γιατι μοιαζουν περισσοτερες απο μια υποθεσεις μια αλλη υποθεση που μπορει να βασιστηκε το επεισοδιο ειναι η υποθεση του Σπυρου Σταριδα του φονεα των τρικαλων που καθαρισε το 1981 πατερα,γιαγια,παππου,μια θεια εναν θειο,ενα γειτονα και στο τελος την γυναικα του πριν αυτοκτονηση.Μονο τα παιδια του γλυτωσαν.Στο παρακατω Link μπορεις να διαβασεις γιαυτη την υποθεση.

 
Φαντάζομαι ότι το περίφημο επεισόδιο με την Καραμπέτη και το Μοναστήρι, βασίζεται σε αυτή την υπόθεση....

 
ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΓΙΝΕ!!!! ΚΑΛΗ ΘΕΑΣΗ!!!!!

Ερώτηση: Κάτι πάει στραβά με το aspect ratio; Τι είναι αυτά τα "περίεργα" στο πάνω μέρος της οθόνης; Γιατί υπάρχει αυτή η μαύρη μπάρα;
 
ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΓΙΝΕ!!!! ΚΑΛΗ ΘΕΑΣΗ!!!!!

Ερώτηση: Κάτι πάει στραβά με το aspect ratio; Τι είναι αυτά τα "περίεργα" στο πάνω μέρος της οθόνης; Γιατί υπάρχει αυτή η μαύρη μπάρα;
Γιατι στον Ant1 ειναι ΓΤΠ.Η μαυρη μπαρα ειναι το ποιο ασημαντο εδω εχουν κατακρεουργησει την πλειοψηφια των επεισοδιων καποτε εγραφα αναλυτικα τι ακριβως ειναι κομμενο και ποσα λεπτα σε σχεση με την original εκδοση εχουν κοψει αν κανεις μια βολτα στης προηγουμενες σελιδες θα τα δεις.
 
Γιατι στον Ant1 ειναι ΓΤΠ.Η μαυρη μπαρα ειναι το ποιο ασημαντο εδω εχουν κατακρεουργησει την πλειοψηφια των επεισοδιων καποτε εγραφα αναλυτικα τι ακριβως ειναι κομμενο και ποσα λεπτα σε σχεση με την original εκδοση εχουν κοψει αν κανεις μια βολτα στης προηγουμενες σελιδες θα τα δεις.
Πάλι κομμένα είναι; Γιατί το 19 του πρώτου κύκλου που κοίταξα, το περίφημο "Εν Ψυχρώ" είναι 50 λεπτά, οπότε δε νομίζω πως λείπει κάτι, με εξαίρεση το "Ο ΑΝΤ1 ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ" στην αρχή που βλακωδώς το έκοψαν...

Αυτή η μαύρη μπάρα τι είναι; Πρόβλημα στην εγγραφή;
 
Πάλι κομμένα είναι; Γιατί το 19 του πρώτου κύκλου που κοίταξα, το περίφημο "Εν Ψυχρώ" είναι 50 λεπτά, οπότε δε νομίζω πως λείπει κάτι, με εξαίρεση το "Ο ΑΝΤ1 ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ" στην αρχή που βλακωδώς το έκοψαν...

Αυτή η μαύρη μπάρα τι είναι; Πρόβλημα στην εγγραφή;
Οταν παιχτηκαν τα επεισοδια απο τον Ant1 τα νεα επεισοδια αυτα που μιλαμε δηλαδη σε καποια απο αυτα κυριως στην αρχη πανω πανω υπηρχε μια μπαρα ασπρη που ειχε το μηλο το σημα κατατεθεν της Apple και καποιες επιλογες που φαινοταν σα να ηταν απο παλιους Mac υπολογιστες.Λογικα αφου καταλαβαν την μακακια τους δεν μπορουσαν η δεν ηθελαν να αφαιρεσουν την μπαρα οποτε εβαλαν απο πανω την μαυρη μπαρα για να μη φαινεται η προηγουμενη.Αυτη ειναι η μονη λογικη εξηγηση που μπορω να δωσω γιατι με τους βλακες εκει ακρη δεν βγαζουμε γενικοτερα.

Οπως σε ειπα απο την πλειοψηφια των επεισοδιων λειπουν κομματια οπως λειπουν και απο το επεισοδιο ''Εν ψυχρω'' που αναφερεις.Λειπουν 5 λεπτα και συγκεκριμενα στην νεα προβολη οταν παει ο μιχος στο σπιτι του χανς με την γκομενα του και τελειωνει η σκηνη της γνωριμιας πινοντας τα ποτα τους αμεσως μετα η επομενη σκηνη ειναι αυτη που ο ταριφας πουλικακος φτανει στον προορισμο του.Στο κανονικο επεισοδιο ομως αμεσως μετα το τελος της γνωριμιας και τα ποτα υπαρχει σκηνη που κανει σεξ ο μιχος με την γκομενα του και τους διακοπτει ο χανς γιατι εχει νεα δουλεια να κανουν και μετα απο αυτο εχουν μια μικρη κουβεντα οι δυο τους και πριν παρουν ταξι με ταριφα τον πουλικακο κανουν και συζητηση περι γερμανιας κλπ μεχρι να φτασουν στον προορισμο τους.Ολα αυτα λοιπον λειπουν απο την νεα προβολη σε σχεση με την original.
 
Υπάρχουν και σε άλλα επεισόδια κομμένες σκηνές; Επίσης δεν ανέβηκαν τα δύο επεισόδια με τον Πέτρο Φιλιππίδη (για τους γνωστούς λόγους) καθώς και τα τρία με τη Μαρί Κωνσταντάτου για άγνωστους λόγους. Μου κάνει εντύπωση που καμία σειρά που έπαιξε η Κωνσταντάτου στον Αντ1 (Τανγκό για τρεις, Η σειρήνα και ο μπάτσος κλπ) δεν παίζεται σε επανάληψη ούτε υπάρχει στο web όπως και επεισόδια σειρών που συμμετείχε, όπως εδώ.
 
Υπάρχουν και σε άλλα επεισόδια κομμένες σκηνές; Επίσης δεν ανέβηκαν τα δύο επεισόδια με τον Πέτρο Φιλιππίδη (για τους γνωστούς λόγους) καθώς και τα τρία με τη Μαρί Κωνσταντάτου για άγνωστους λόγους. Μου κάνει εντύπωση που καμία σειρά που έπαιξε η Κωνσταντάτου στον Αντ1 (Τανγκό για τρεις, Η σειρήνα και ο μπάτσος κλπ) δεν παίζεται σε επανάληψη ούτε υπάρχει στο web όπως και επεισόδια σειρών που συμμετείχε, όπως εδώ.
Οπως εχω γραψει και ποιο πανω φιλε μου η πλειοψηφια των επεισοδιων εχουν κομμενες σκηνες και ολοκληρα λεπτα λειπουν.Τα δυο επεισοδια με τον πετρο φιλιππιδη ''Νυχτα τρομου'' και ''Ο δρακος'' στη νεοτερη προβολη του 2020 που γιαυτη μιλαμε παιχτηκαν κανονικα.Τωρα αν η σειρα ειχε ανεβει και στη web tv του Ant1 και σβηστηκαν απο εκει οπως εγραψε;ς και συ ολοι ξερουμε το γιατι.Τωρα για την Μαρι Κωνσταντατου μονο αγνωστοι δεν ειναι οι λογοι που δεν παιχτηκαν τα επεισοδια ισα ισα ειναι ενας και πολυ γνωστος και λεγεται μινως κυριακου.Απο την στιγμη που ηταν παντρεμενοι με το αφεντικο του Ant1 και χωρισαν και οπως χωρισαν δεν υπηρχαν περιπτωση να παιχτουν τα επεισοδια που παιζει στην ανατομια οπως και παλαιοτερα που ηταν παντρεμενοι δεν υπηρχε περιπτωση να παιχτουν σειρες που επαιζε απλα ειναι τα πραγματα.Παραλογο φυσικα ολο αυτο για μας αλλα πολυ λογικο για τους τυπους του Ant1.
 
Πραγματικα απορω γιατι μπηκαν στον κοσμο να βελτιωσουν οπτικα τα επεισοδια και να ξαναπροβαλουν την σειρα οταν κανουν τοσα πολλα αισχοι οπως ενα μη δειχνουν καθολου επεισοδια αλλα και να κοβουν ενα σωρο λεπτα απο τα περισσοτερα επεισοδια αλλα και κατι που το τονιζω συνεχεια αλλα δεν βλεπω να το γραφουν πολυ ειναι πως εχουν κανει τραγικη δουλεια στο θεμα ηχου.Πολλες φορες δεν καταλαβαινω καν τι λενε αλλα και αυτο το υπερτονισμενο σιγμα τρυπαει τον εγκεφαλο.Οι ανθρωποι απλα ειναι τραγικοι.Ετσι λοιπον και στο χθεσινο επεισοδιο ΄΄Το τιμημα'' λοιπουν σχεδον 8 λεπτα.Στην κανονικη προβολη λοιπον απο την σκηνη που ο φωτογραφος χαραλαμπιδης φιλαει σταυρωτα την ραμποτα και βλπει την σκηνη ο γκονης ακολουθει σκηνη που μιλανε οι δυο τους μετα στο συνεργειο ο γκονας ζηταει υπερωριες δεν της περνει και πλακωνει στο ξυλο το αφεντικο μετα σκηνη στο νοσοκομειο μετα δειπνο ραμποτα με αλεξανδρακη και τελος σκηνη με γκαρσονι τον γκονη που πιανετε στα χερια με τον παυλου.Ολα αυτα λειπουν απο την χθεσινη προβολη και αμεσως μετα την σκηνη με τον χαραλαμπιδη και την ραμποτα ακολουθει η σκηνη που κατσαδιαζει η ραμποτα τον γκονη που εχασε την δουλεια και μετα ακολουθει αφηγηση απο τον βαλτινο.Τραγικα πραγματα πραγματικα:bash::bash::bash::bash::bash::bash::bash::bash::bash::bash::bash::bash::bash::bash::bash::bash::bash::bash::bash::bash:

Η αληθινη ιστορια πισω απο το επεισοδιο ειναι η υποθεση του θεοδωρου Βεναρδου του ληστη με της γλαδιολες.Στης 16 νοεμβριου το 1973 πραγματοποιει ληστεια σε υποκαταστημα της εθνικης τραπεζας στο παγκρατι οοπου μπηκε μεταμφιεσμενος σε ιερεα και 17 μαιου το 1974 σε υποκαταστημα της ιδιας τραπεζας στα σεπολια πργματοποιει και παλι ληστεια βγαζοντας το οπλο του μεσα απο μια ανθοδεσμη με γλαδιολες.Τελη ιανουαριου του 74 τον συνελαβαν και αργοτερα το εσκασε απο τον κορυδαλο και την δευτερη φορα τον επιασαν παλι μεσα στο 74 καθως πηγαινε να διαφυγει απο την ελλαδα.Εφαγε 20 χρονια φυλακη και λογο του ιστορικου του εκανε τουρνε σε διαφορες φυλακες υψιστης ασφαλειας ανα την ελλαδα ενω υπεβαλε και 5 αιτησεις αποφυλακισης.Μετα απο δεκαδες αποπειρες αυτοκτονιας και αφου ποια δεν πηγαινε και καλα στα μυαλα του αφου μονο και μονο για να κοιμηθει ηθελε δυο χουφτες χαπια βρεθηκε κρεμασμενος στο κελι του στης 10 ιουλιου το 1984.Γενικα παντως η κοινη γνωμη ειχε καλη αποψη και συμπαθια σαυτον λογο του παρουσιαστικου του αλλα και γιατι δεν σκοτωσε ποτε καποιον ανθρωπο στης ληστειες του και γενικα δεν εκανε κακο σε κανεναν.
Χθές είδα το επεισόδιο Τίμημα (όχι το κομμένο των 8 λεπτών) με την παλιά εικόνα. Στον πρόλογο κλείνοντας ο Βαλτινός λέει την φράση "ακολουθεί μια έκρηξη" και ξεκινάει το επεισόδιο με τους τίτλους. Βρε μπας και ήταν αυτό το επεισόδιο "έκρηξη" που ψάχνουμε αλλά για κάποιο λόγο του άλλαξαν τα φώτα τελευταία στιγμή και από δύο μέρη το περιορίσαν σε ένα μέρος,του άλλαξαν τίτλο τελευταία στιγμή τότε το 1993 και το είπαν "το τίμημα" ενώ στα τηλεπεριοδικά τιτλοφορούνταν "Έκρηξη"; Κάποιος που έχει κρατημένα τηλεπεριοδικά (όλα όμως τα τεύχη) απ' τον Σεπτέμβριο του 1992 μέχρι το 1995 αρχές που τελείωσε η Ανατομία, σίγουρα θα μπορούσε να μας κατατοπίσει,για τότε τίτλους επεισοδίων,την σειρά αυτών χρονολογικά κτλ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πλάκα πλάκα τον Σεπτέμβριο η Ανατομία θα κλείσει μια τριακονταετία απ' την πρεμιέρα της. Πράγμα απίστευτο σαν χθες θυμάμαι με τι αγωνία περιμέναμε να δούμε τι σόι σειρά θα είναι και το σοκ τεράστιο με τον πρώτο φόνο. Μάλιστα το είχε μετά τα "Μπακουρια" στις 21.45 .
 
Κυρίες, κύριοι αγαπητά παιδιά, σύμφωνα με το τηλεοπτικό πρόγραμμα το οποίο τώρα μόλις είδα, από τη Δευτέρα 10/10 ξεκινάει να προβάλλεται στο Μακεδονία TV σε επανάληψη το αγαπητό μας αυτό σίριαλ με διπλό επεισόδιο, στη θέση του "Τμήμα Ηθών" που ολοκληρώνει σήμερα την προβολή του. Δευτέρα - Πέμπτη, 23:00 - 01:00.

Καληνύχτα σας
 
Απορώ πως δεν είχα γράψει καθόλου για αυτή τη σειρά την οποία ανακάλυψα διαβάζοντας το εν λόγω topic, με τα λεγόμενα σας, πείστηκα για να την δω και τελικά δεν βγήκα χαμένος. Ήμουν οικείος με τις μεταγενέστερες αντίστοιχες δουλειές του κ. Κοκκινόπουλου αλλά, νομίζω ότι η συγκεκριμένη, κερδίζει πολλούς έξτρα πόντους από artistic στοιχεία. Θέλετε ο φωτισμός, θέλετε η σκηνοθεσία, θέλετε η μουσική, θέλετε οι ερμηνείες, πραγματικά χτίζουν μια ατμόσφαιρα πολύ ιδιαίτερη και ιδιαιτέρως συναρπαστική.

Οι ερμηνείες των ηθοποιών, η δραματουργία και η πλοκή των επεισοδίων, πραγματικά κρατάνε αμείωτο το ενδιαφέρον του θεατή και θεωρώ ότι έτσι όπως αναπαριστώνται τα γεγονότα, συμπάσχουμε με τους πρωταγωνιστές της εκάστοτε ιστορίας, δεν την παρακολουθούμε απλά ως εξωτερικοί παρατηρητές, νιώθουμε μέρος της ιστορίας, συναισθηματικά κυρίως, κάτι το οποίο, το αναφέρω επειδή είχα πρόσφατη την εμπειρία, δεν ένιωσα με το "Τμήμα Ηθών", δεν ξέρω, δεν ένιωσα εκεί να συμπάσχω με τους ήρωες, όπως το έχω αισθανθεί στην Ανατομία, δεν ξέρω που μπορεί να οφείλεται αυτό αλλά, η διαφορά είναι αισθητή....

Είχα βρεί τα επεισόδια και τα κράτησα στο αρχείο μου, είχα δει κάποια επεισόδια μεμονωμένα αλλά με αφορμή την επανάληψη που ξεκίνησε σήμερα, μάλλον θα καθίσω να τα παρακολουθήσω όλα με τη σειρά.
 
Το σημερινο επεισοδειο "Εν βρασμω Ψυχης" το επανελαβε ο Κοκκινοπουλος αρκετα χρονια αργοτερα στην 10η Εντολη (επεισοδιο "Καθ'οδον").Βασιζονται σε αληθινη ιστορια,που εγινε στην Λακωνια το 1984 Παντως στο m.Tv δεν εκοψαν τα 4 λεπτα που αναφερει ο Metalcandyman στο post #302.Αποψη μου οτι το επεισοδιο του 10ου Κυκλου ειναι πιο ωραιο,πιο δραματοποιημενο και πιο πιστο στα γεγονοτα.Στο επεισοδιο της "Ανατομιας", η μεταφορα και η εκτελεση του φονια,γινονται σε τρενο.Στην πραγματικοτητα και στην 10η εντολη,αυτο εγινε σε λεωφορειο.

Εντωμεταξυ βλεποντας τον Βαλτινο στην αρχη των επεισοδειων,παντα μου ερχεται στο μυαλο η σκηνη απο το "Της Ελλαδας τα παιδια",επεισοδιο "ο δρακος του καψιμι",που ο "Πλαπουτας" κοστουμαρισμενος κανει το Βαλτινο αναμεσα σε βιβλιοθηκες,και στο τελος λεει "γιατι,εσυ αποφασιζεις" και τον πλακωνονυν τα βιβλια :)
:)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παιδιά, βρήκα αυτό το βίντεο χαζεύοντας στο YouTube και η απορία μου είναι η εξής: Πρόκειται για κομμένη σκηνή που προβλήθηκε μόνο κατά την πρώτη προβολή η κομμένη σκηνή που δεν προβλήθηκε ποτέ; Ξέρουμε τι ακριβώς συμβαίνει; Ρώτησα βέβαια και στον uploader του βίντεο αλλά ρωτώ εδώ στην ομάδα μιας και είστε γνώστες με τα επεισόδια.

Παρεμπιπτόντως, χωρίς να έχω δει όλα τα επεισόδια της σειράς, για κάποιο λόγο μου φαίνεται απίστευτα τρομακτική σκηνή, ειδικά το μακιγιάζ του Βαλαβανίδη, το όλο παρουσιαστικό του εδώ με την περούκα αλλά ιδιαίτερα ανατριχιαστικό, είναι το πρόσωπο που δείχνει στο πλάνο μετά την αφήγηση, το πιο σκιαχτικο απ'όλα οπότε, παραείναι edgy ως σκηνή, πιθανόν γι'αυτό να κόπηκε....

 
Παρεμπιπτόντως, χωρίς να έχω δει όλα τα επεισόδια της σειράς, για κάποιο λόγο μου φαίνεται απίστευτα τρομακτική σκηνή, ειδικά το μακιγιάζ του Βαλαβανίδη, το όλο παρουσιαστικό του εδώ με την περούκα αλλά ιδιαίτερα ανατριχιαστικό, είναι το πρόσωπο που δείχνει στο πλάνο μετά την αφήγηση, το πιο σκιαχτικο απ'όλα οπότε, παραείναι edgy ως σκηνή, πιθανόν γι'αυτό να κόπηκε....

Εμενα μου φαινεται μαλλον αστειο το παρουσιαστικο του Βαλαβανιδη..
 
Εμενα μου φαινεται μαλλον αστειο το παρουσιαστικο του Βαλαβανιδη..
Τώρα που το ξαναείδα το απόσπασμα, η αλήθεια είναι ότι δεν με φόβισε τόσο, απλά επειδή έπαιξε ωραία με το φωτισμό, μου προξένησε μια μικρή αναστάτωση. Πάντως, χωρίς να έχω δει το συγκεκριμένο επεισόδιο, κρίνοντας από το απόσπασμα και μόνο, η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται λογικό γιατί κόπηκε αυτή η σκηνή, δεν μου φαίνεται ότι εξυπηρετεί και πολύ την πλοκή και επειδή έψαξα λιγάκι την υπόθεση του επεισοδίου και γνωρίζοντας σε ποιο πραγματικό γεγονός αναφέρεται, πραγματικά μου φαίνονται κάπως ασυνάρτητες αυτές οι σκηνές, δεν προσφέρουν κάτι, μπορεί βέβαια να τις βλέπω έτσι επειδή τις βλέπω εκτός context.
 
Πίσω
Μπλουζα