Ανατομία Ενός Εγκλήματος (1992 ANT1)

Τώρα που το ξαναείδα το απόσπασμα, η αλήθεια είναι ότι δεν με φόβισε τόσο, απλά επειδή έπαιξε ωραία με το φωτισμό, μου προξένησε μια μικρή αναστάτωση. Πάντως, χωρίς να έχω δει το συγκεκριμένο επεισόδιο, κρίνοντας από το απόσπασμα και μόνο, η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται λογικό γιατί κόπηκε αυτή η σκηνή, δεν μου φαίνεται ότι εξυπηρετεί και πολύ την πλοκή και επειδή έψαξα λιγάκι την υπόθεση του επεισοδίου και γνωρίζοντας σε ποιο πραγματικό γεγονός αναφέρεται, πραγματικά μου φαίνονται κάπως ασυνάρτητες αυτές οι σκηνές, δεν προσφέρουν κάτι, μπορεί βέβαια να τις βλέπω έτσι επειδή τις βλέπω εκτός context.
Τι να τρομαξεις απο το Βαλαβανιδη..σαν τον Πιγκουινο απο το Μπατμαν ειναι.
 
Είχα κάμποσες μέρες να παρακολουθήσω την επανάληψη του σίριαλ και στην κυριολεξία, έχασα επεισόδια. Διαπίστωσα το εξής:
Η σειρά βρίσκεται στις επαναλήψεις, στον 2ο κύκλο. Πέτυχα χθες το επεισόδιο "Τελευταία Στάση". Σήμερα, βλέπω ότι έβαλαν το "Προσωπείο", το οποίο σύμφωνα με την Retrodb, είναι το τελευταίο επεισόδιο του 2ου κύκλου. Τώρα όμως, τη στιγμή που μιλάμε, προβάλλεται το επεισόδιο "Τελευταία Παράσταση" και επίσης, διαπιστώνω ότι μετά από το επεισόδιο "Οι Καταραμένοι", αναφέρεται το επεισόδιο "Έκρηξη 1&2", το οποίο όπως αναφέρθηκε σε προηγούμενο ποστ, δεν υπάρχει και όντως, μετά το "Οι Καταραμένοι", προβάλλεται τώρα το "Τελευταία Παράσταση".

Το θέμα όμως είναι αν το "προσωπείο" είναι όντως το επεισόδιο που είναι πριν την τελευταία παράσταση, κάτι το οποίο σημαίνει ότι τελικά, δεν είναι το τελευταίο επεισόδιο του 2ου κύκλου, όπως αναφέρεται στη Retrodb.
 
Παιδιά, βρήκα αυτό το βίντεο χαζεύοντας στο YouTube και η απορία μου είναι η εξής: Πρόκειται για κομμένη σκηνή που προβλήθηκε μόνο κατά την πρώτη προβολή η κομμένη σκηνή που δεν προβλήθηκε ποτέ; Ξέρουμε τι ακριβώς συμβαίνει; Ρώτησα βέβαια και στον uploader του βίντεο αλλά ρωτώ εδώ στην ομάδα μιας και είστε γνώστες με τα επεισόδια.

Παρεμπιπτόντως, χωρίς να έχω δει όλα τα επεισόδια της σειράς, για κάποιο λόγο μου φαίνεται απίστευτα τρομακτική σκηνή, ειδικά το μακιγιάζ του Βαλαβανίδη, το όλο παρουσιαστικό του εδώ με την περούκα αλλά ιδιαίτερα ανατριχιαστικό, είναι το πρόσωπο που δείχνει στο πλάνο μετά την αφήγηση, το πιο σκιαχτικο απ'όλα οπότε, παραείναι edgy ως σκηνή, πιθανόν γι'αυτό να κόπηκε....

Μόλις τώρα είδα ότι δέχτηκα απάντηση στο σχόλιο που είχα κάνει στο βίντεο για την εν λόγω σκηνή και η απάντηση που δέχτηκα, είναι ότι μάλλον η σκηνή, κόπηκε κατά την προβολή του 2020, όπου και εδώ στο φόρουμ αναφέρθηκε ότι έπεσε τσεκούρι σε διάφορες σκηνές, δεν είδα βέβαια ολόκληρο το επεισόδιο τώρα πρόσφατα που προβλήθηκε για να λυθεί η όποια απορία.

Πάντως, δεν ξέρω ποια η γνώμη σας αλλά, τώρα που προβάλλονται τα επεισόδια του 2ου κύκλου, δεν ξέρω, για κάποιο λόγο, δεν μου φαίνονται τόσο ενδιαφέροντα όπως του 1ου, ίσως επειδή πλέον δεν απεικονίζεται τόσο ωμή βία η γενικά έχει αλλάξει και η φιλοσοφία των σεναρίων, δεν ξέρω, μέχρι στιγμής, μου φαίνεται πληκτικός ο 2ος κύκλος, μπορεί βέβαια να μην έχω δει τα πραγματικά καλά επεισόδια, με βάση τα σχόλια στο φόρουμ, νομίζω ότι στον 3ο κύκλο θα έχουμε μια σχετική ανάκαμψη, να αναθερμανθεί το ενδιαφέρον μου. Δεν ξέρω, νομίζω ότι τα επεισόδια μέχρι στιγμής, δεν είναι "δυνατά", μπορεί να κάνω και λάθος, το ότι υπάρχει διαφορά πάντως σε σχέση με τα επεισόδια του 1ου κύκλου, είναι εμφανές.

Παρατήρησα επίσης ότι αρκετά από τα επεισόδια, δεν είναι σκηνοθεσίας Κοκκινόπουλου, ίσως γι'αυτό να υπάρχει αυτή η διαφορά στην αίσθηση μεταξύ 1ης και 2ης σεζόν....
 
Τα βλέπω τώρα κανά 2 μήνες που τα βάζει η τηλεόραση, άθλια ποιότητα ήχου, σε κάποια σημεία δεν καταλαβαίνω τι λένε..
Πρέπει να έχουν κοπεί & σκηνές.
 
Τα βλέπω τώρα κανά 2 μήνες που τα βάζει η τηλεόραση, άθλια ποιότητα ήχου, σε κάποια σημεία δεν καταλαβαίνω τι λένε..
Πρέπει να έχουν κοπεί & σκηνές.
Διάβασε το παρόν νήμα από τη σελίδα 16 και μετά για να καταλάβεις τι πάει λάθος ;)
 
Και πέραν των σκηνών, υπήρξαν επεισόδια που δεν έπαιξαν καθόλου στις επαναλήψεις, φερ'ειπείν το επεισόδιο με τον Φιλιππίδη (μάλλον για ευνόητους λόγους) καθώς επίσης και επεισόδιο-α όπου έπαιζε η Μαρί Κυριακού και γενικά, στην επανάληψη παρατήρησα ότι πολλές φορές, τα επεισόδια, δεν παιζόταν με την ίδια σειρά όπως αναγραφόταν στη retrodb, παιζόταν ανακατεμένα, εκτός αν στην επανάληψη, προβλήθηκαν με τη σωστή σειρά, αυτή με την οποία είχαν προβληθεί και τότε....
 
Και πέραν των σκηνών, υπήρξαν επεισόδια που δεν έπαιξαν καθόλου στις επαναλήψεις, φερ'ειπείν το επεισόδιο με τον Φιλιππίδη (μάλλον για ευνόητους λόγους) καθώς επίσης και επεισόδιο-α όπου έπαιζε η Μαρί Κυριακού και γενικά, στην επανάληψη παρατήρησα ότι πολλές φορές, τα επεισόδια, δεν παιζόταν με την ίδια σειρά όπως αναγραφόταν στη retrodb, παιζόταν ανακατεμένα, εκτός αν στην επανάληψη, προβλήθηκαν με τη σωστή σειρά, αυτή με την οποία είχαν προβληθεί και τότε....
η σωστη σειρα ειναι της πρωτης προβολης,μετο κυριο φιλιππιδη ειναι ευλογο να ην προβληθει,ανεξαρτητα αν συμφωνει η διαφωνει κανεις,αλλα με την κυρια κυριακου γιατι;
 
η σωστη σειρα ειναι της πρωτης προβολης,μετο κυριο φιλιππιδη ειναι ευλογο να ην προβληθει,ανεξαρτητα αν συμφωνει η διαφωνει κανεις,αλλα με την κυρια κυριακου γιατι;
Σε άλλα σίριαλ που έχει συμμετάσχει η εν λόγω, απ'οσο έχω δει σε σχετικές αναφορές εδώ στο φόρουμ, έχουν αποκρυφθει/"χαθεί" κάποια επεισόδια που συμμετέχει η συγκεκριμένη. Βέβαια, μιλάμε για επεισόδια "πιπεράτα" οπότε, πιθανόν γι'αυτό δεν προβλήθηκαν σε επαναλήψεις, πιθανόν αντίστοιχα σε περιεχόμενο ήταν και τα επεισόδια της Ανατομίας όπου συμμετείχε η κυρία αυτή.

Επίσης, δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα και στο YouTube αυτά τα επεισόδια καθώς, από την μεταμεσονύχτια προβολή εν μέσω καραντίνας, νομίζω το 2020 έχουν ανέβει σχεδόν όλα, δεν έχω δει όμως αν υπάρχουν τα συγκεκριμένα.
 
Πίσω
Μπλουζα