Αξεσουάρ για κορίτσια

QueenofHearts

RetroActive
Joined
8 Ιουν 2007
Μηνύματα
809
Αντιδράσεις
832
Για να γίνει ακόμα πιο δυνατή η παρουσία μας εδώ άνοιξα αυτό το thread για να βάλουμε κι εμείς τα πράγματά μας και να θυμηθούμε περασμένες μόδες!

 


Αυτά τα αγοράζαμε σε σακουλάκια! Τα κίτρινα κορδόνια ήταν πολύ σπάνια, τα πορτοκαλί μύθος καθώς δεν είχα δει ποτέ κανένα. Σπάνιες ήταν και οι φιγούρες που δεν ήταν διάφανες!


Picture095.jpg


Αυτά ήταν κάποτε (εύθραυστα) βραχιόλια που κυκλοφορούσαν παντού!! Νομίζω τα αγοράζαμε σε κάτι σακουλάκια!

Picture093.jpg


Καρφίτσες-must για όλα τα (τζιν) μπουφαν και καζάκες!

Picture094.jpg
 
μάλλον πρέπει να αλλάξεις το IMG σε img για να δουλέψει (μικρά δηλαδή...)

τα κολιέ τα θυμάμαι ΛΟΛ
 
keropi είπε:
μάλλον πρέπει να αλλάξεις το IMG σε img για να δουλέψει (μικρά δηλαδή...)τα κολιέ τα θυμάμαι ΛΟΛ
Μπα, κάτι άλλο έφταιγε! Έφτιαξε τώρα ομως! :D
 
Σκάλωσα με την πρώτη φωτογραφία…:eek: Τα θυμάμαι αυτά, ειδικά το μενταγιόν «μικρό πόνυ».
 
τέτοια έπερνε η αδελφή μου ρε που τα θυμηθήκατε
 
ΠωΠωωωω!!!!!!!!!!!!!!

Τι μας έκανες τώρα!!!

Ακόμη έχω την μυρωδιά από αυτά τα λαστιχιένια κορδονάκια και τα μικρά αξεσουάρ τους..........

Όσο για τις καρφίτσες, θυμάμαι τα γυαλάκια σε όλα τα χρώματα πάνω σε καζάκες, μπουφάν, μακό μπλουζάκια, σε καπέλα και στα μάλλινα σκουφιά μου (στα σκουφιά τις έβαζε η μαμά μου)...
 
Ναι! Χιχι! Παντού! Εγώ είχα μερικά ακόμα αλλά τα είχα χαρίσει σε κάτι Πόντιες που μόλις έιχαν έρθει στην Ελλάδα μετά την διάλυση της Σ.Ε. και τις είχαμε στα ώπα-ώπα για να προσαρμοστούν. Ήταν τόσο καλά κορίτσια!

Μαζί με τα γυαλιά ήταν στη μόδα κι εκείνα τα αρκουδάκια που κρατάγαν μπαλονάκια! Κάπου έχω και τέτοια και έχω φάει τον τόπο να τα βρώ!
 
OYAOYYYYYYYYYYYYYYY!!!!!!!:animeek::animeek: :animeek:
 
Άψογη QueenofHearts!!!! :clap: :clap:

Αυτές τις φιγούρες ακόμα τις κλαίω που τις έχασα...Ειδικά τη συγκεκριμένη με το μικρό μου πόνυ που έβαλες,ήταν η αγαπημένη μου.Και μύριζαν τόσο υπέροχα!!!Από τις καρφίτσες έχω μόνο αυτή με τα γυαλάκια.Θυμάστε τα βραχιολάκια που είχαν λάμα μέσα και μόλις τα χτυπούσες στο χέρι,κουλουριάζονταν;
 
Αυτα ψάχνω να βρω αυτές τις μέρες και δε θυμάμαι που είναι!!
 
Τι μου θυμησες Queen! Γι'αυτες τις μινι φιγουρες με τα πονυ γινονταν χαμος! Ειχαν μια μυρωδια πολυ σπεσιαλ! Δεν νομιζω να υπηρχε καμια που να μη ειχε τετοια κορδονακια. Η αδερφη μου ηταν τρελη και παλαβη μ'αυτα :)
 
Θυμήθηκα και κάτι λαστιχένια μωράκια που αγοράζαμε σε σακουλάκια που φορούσαν μια πάνα μόνο...Το αγαπημένο μου ήταν ένα μικρό αραπάκι με φούξια πάνα...το είχα μέχρι το 2006 στο πατρικό μου στο δωμάτιό μου αλλά τώρα βρίσκεται σε κάποια από τις κούτες με τα πράγματα μου...

Θυμάμαι και την ονομασία ΠΙΤΣΙΠΟΠΑΚΙΑ αλλά νομίζω πως ήταν άλλα αυτά...ε?
 
τα πιτσιπόπάκια ήταν άλλα! αλλά κι εγώ θυμάμαι αυτά που λες εσύ! είχαμε πολλά με τις αδερφές μου!

όπως και άπειρα είχαμε (και παίζει να τα έχουμε ακόμα, πρέπει να βάλω τη μικρή να ψάξει) από τα κουκλάκια της πρώτης φωτογραφίας! μπορούσες να κάνεις ολόκληρες οικογένειες! ακόμα θυμάμαι ένα μωράκι σε ένα άσπρο καρότσι. εκτός από τα διάφανα, υπήρχαν και με κανονικά χρώματα και όλες τις λεπτομέρειες στο πρόσωπο, ρούχα κλπ (σαν το πόνυ)
 
τωρα εγω που δεν επαιζα με τετοια πως θα κανω παρεα με τις φιλες μου εδω? :icon_cry:

εχω κατιτις, νομιζω πως ισως κ να κολλαει στο θεμα :nervous:

δεν ειχα που αλλου να το βαλω..

ειναι το ντοσιε που ακομα κ τωρα φυλαω τις duran duran αφισες μου.

παρακαλω, προσεξτε το ρετρο αυτοκολλητο/ατακα "disco ti vrisco" :)
 
Πραγματικά ρετρο κατάσταση!!! Έχω κι έγω πολλά τέτοια αυτοκόλλητα αλλά όπως και πολλά άλλα ρετροαντικείμενά μου είναι κάτω απ'ο τόνους πραγμάτων στην αποθήκη!! Το Singing the blues το είχε ο αδερφός μου!!
 
Queenofhearts έγραψες!Μου ξύπνησες τόσες αναμνήσεις!!!
kaos-not-tagged-smiley-4721.gif
 
Υπεροχες φωτο! Μια που αναφερεστε στη μυρωδια, τυγχανει να ηταν καπως γλυκια, σαν να ειχε καποιο προσθετο αρωμα μεσα, η ειναι αποτελεσμα του εγκεφαλικου μου η αναμνηση;
 
Gryzor είπε:
Υπεροχες φωτο! Μια που αναφερεστε στη μυρωδια, τυγχανει να ηταν καπως γλυκια, σαν να ειχε καποιο προσθετο αρωμα μεσα, η ειναι αποτελεσμα του εγκεφαλικου μου η αναμνηση;

Οχι, δεν κάνεις λάθος! Είχαν πολύ γλυκό άρωμα αυτές οι μινιατούρες :D
 
A, OK, ειχα τη μυρωδια στη μυτη μου... (μεχρι που αρχισα να πινω τη σοκολατα μου) :)
 
πωωωω!!!! καρφιτσες γυαλιακια!!!καλα που μου τα θυμησες!
 
Πίσω
Μπλουζα