• Αγαπητά μέλη: Για λόγους ασφαλείας, τα παλιά σας user passwords έχουν καταργηθεί. Πατήστε εδώ για password reset ώστε να ορίσετε νέο συνθηματικό. Μη ξεχάσετε να ελέγξετε τον spam folder σας για το email που θα παραλάβετε. Aν πιστεύετε ότι έχετε εγγραφεί με email address που έχει καταργηθεί, παρακαλούμε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο info@retromaniax.gr για να αποκαταστήσουμε το πρόβλημα.

Αξεσουάρ για κορίτσια

soufle

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
1
Μόλις βρήκα και τα δικά μέσα σε ένα σακουλάκι!! :D Ο Χριστός και η Παναγία! Με το που τα άνοιξα μου ήρθε λιποθυμία:burn:. Φαίνεται επειδή ήταν πολύ καλά κλεισμένα και καμιά δεκαπενταριά κράτησαν τη μυρωδιά τους. Στο ένα είναι ευχάριστη, στα πολλά θανατηφόρα... Θυμάμαι ότι πρωτοκυκλοφόρησαν σε λευκά σακουλάκια με ροζ βουλίτσες ή καρδούλες, κάτι τέτοιο τελοσπάντων, και λέγονταν Αλίκες. Αυτά της πρώτης περιόδου ήταν όλα έγχρωμα. Στη συνέχεια σταμάτησαν να κυκλοφορούν και επανεμφανίστηκαν λίγο αργότερα μονόχρωμα και διάφανα με άλλη ονομασία. Θα περάσω φωτογραφίες asap

vassoftr

Retro Member
Αντιδράσεις
3
Χριστέ μου Αναστασία, το δεξί κοριτσάκι το είχα κι εγώ... πωπω...αντε να βρεις τωρα τετοια!!

soufle

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
1
Άργησα λίγο αλλά το καλό πράμα... :D :D

Πάντως την μισή υπόσχεση την κράτησα!! :D

rapunjel

RetroNuts!
Αντιδράσεις
7
Αξεσουάρ για κορίτσια

Καλή μου soufle πάνγλυκα είναι και θυμάμαι μύριζαν υπέροχα!Προτιμώ τα πολύχρωμα από τα μονόχρωμα! ;)

Artemis

Banned
Αντιδράσεις
1
Θυμαστε μια φημη που κυκλοφορησε καποια στιγμη οτι η μυρωδια τους ηταν καρκινογονα και αρχισε να φοβιζει τον κοσμο και δε τους γονεις? Αγαπημενα παρολο που δεν μου αρεσαν οι φιγουρες, εχω κρατησει πολλα ακομα οπου τα εχω περασμενα σε ενα φουξια κορδονι και τα εχω κρεμασει πανω απο το κρεβατι μου. Ακομα και τωρα μοσχοβολανε μετα απο 25 χρονια! Αγγλικος τιτλος charmkins και υπηρχε και κινουμενο σχεδιο που ειχε κυκλοφορησει καπου στα τελη της δεκαετιας του 80 και υστερα προβαλονταν συχνα απο ενα παιδικο καναλι.

Lne

RetroActive
Αντιδράσεις
2
ναι spirtouli ειχα ακριβως την ιδια οπως κ τα γελακια καρφιτσα κ μολυβακι καρφιτσα

Προβολή συνημμένου 33991τα δικα μου...

DSC00039.jpg

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

katerinak

Expert
Αντιδράσεις
1.596
tota είπε:
Αυτά τα θυμάται κανείς?Άνοιγαν και μπορούσες να τους αλλάξεις τις εικόνες
ναι τα θυμαμαι και ειχα κι εγω αρκετα :) Το μεσημερι εψαχνα για φωτογραφιες με αυτα τα μπιζου (της bibi bo πρεπει να ηταν αφου οταν εκανα αναζητηση στο google μου εβγαλε αναμεσα στα αλλα και αυτη τη φωτογραφια)Κοιτουσα να βρω μηπως υπαρχουν αλλες φωτογραφιες εδω στο retromaniax και βρηκα τυχαια τη δικη σου :) .Οριστε και η φωτογραφια που βρηκα με πολλα απ αυτα σε ενα μπλογκ bijoux bibi bo.jpg

Lne

RetroActive
Αντιδράσεις
2
katerinak είπε:
ναι τα θυμαμαι και ειχα κι εγω αρκετα :) Το μεσημερι εψαχνα για φωτογραφιες με αυτα τα μπιζου (της bibi bo πρεπει να ηταν αφου οταν εκανα αναζητηση στο google μου εβγαλε αναμεσα στα αλλα και αυτη τη φωτογραφια)Κοιτουσα να βρω μηπως υπαρχουν αλλες φωτογραφιες εδω στο retromaniax και βρηκα τυχαια τη δικη σου :) .Οριστε και η φωτογραφια που βρηκα με πολλα απ αυτα σε ενα μπλογκ Προβολή συνημμένου 35518
ειχα ανεβασει εδω φωτο με τα μπιζουδακια της bibi bo http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?16071-Bibi-bo-Μέρος-5ο/page13

katerinak

Expert
Αντιδράσεις
1.596
Lne είπε:
ειχα ανεβασει εδω φωτο με τα μπιζουδακια της bibi bo http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?16071-Bibi-bo-Μέρος-5ο/page13
Lne σ ευχαριστω πολυ! δεν τις ειχα δει(εχει τοσα πολλα πραγματα εδω που χανεσαι μεσα στις αναμνησεις..),παντως εχεις πολυ ωραια συλλογη.Δεν ηξερα οτι υπηρχε θηκη για να βαζεις τα μπιζουδακια της μπιμπι μπο..επισης θυμαμαι οτι στα σακουλακια που τα περιειχαν δεν υπηρχαν παντα οι μικρες φωτο με τα ζωακια(ή ο,τι αλλο ηταν αυτα),τις περισσοτερες φορες ηταν χωρις αυτες,ειχαν μονο τα κοκκαλακια και στεναχωριομουνα..

Lne

RetroActive
Αντιδράσεις
2
σ ευχαριστω πολυ πολυ!! εμενα δυστυχως η bibi bo δε μου ξυπνα αναμνησεις καθως δεν ειχα αλλα σιγουρα την αγαπω κ τη προσεχω σαν να την ειχα απο μικρη...!

zouzou

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
54
Βρήκα και τα δικά μου κουκλάκια και τα παραθέτω:

DSC06549.jpg

QueenofHearts

RetroActive
Αντιδράσεις
55
To περίφημο βραχιόλι που τυλιγόταν στο χέρι

Και μια συλλογή από κοκαλάκια για τα μαλλιά αρχών 90s, όλα αγορασμένα απ τον Μαρινόπουλο. Τι όγκος!

To αεροπλανάκι το προσέθεσε η μαμά μου

Τσαντούλες

Αυτή είχε ένα μπουκαλάκι για κρέμα και ένα με κολώνια

Αυτή ήταν η τσάντα του νηπίου μου

IMG_8269_zps7ecf9fbc.jpg

IMG_8280_zps7c3739ed.jpg

tsantes_zps49b893a8.jpg

IMG_8263_zps1ea2e97d.jpg

IMG_8265_zps793d360c.jpg

IMG_8266_zps9610fd6d.jpg

IMG_8267_zps23b941d4.jpg

IMG_8268_zpscbcad4cc.jpg

IMG_8270_zpsd947d48a.jpg

IMG_8271_zps1611cf73.jpg

IMG_8278_zps86620137.jpg

IMG_8279_zps60868a6a.jpg

kardoula_zpse914d44e.jpg

pantoflitses_zpscda17aef.jpg

sxoinaki_zps22644a76.jpg

tsanta_zpsac73fcd1.jpg

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Αντιδράσεις
1.342
Αξεσουαρ μια αλλης εποχης για κοριτσια...

Σετ ομορφιας απο την εταιρια SOLPA καπου στα '70s. :)

οι φωτο ειναι απο e-bay

BETTY BOOP

Aliens Implanted me all Human History
Αντιδράσεις
1.193
QueenofHearts είπε:
Πολύ ωραία ευρήματα!

Τέτοια παντοφλάκια είχα κι εγώ, ήταν πολύ βολικά επειδή είχαν χριτς-χρατς (βέλκρο) και ανοιγόκλειναν.

Lne είπε:
ναι spirtouli ειχα ακριβως την ιδια οπως κ τα γελακια καρφιτσα κ μολυβακι καρφιτσα
Προβολή συνημμένου 33991τα δικα μου...
Είχα τις παραπάνω καρφίτσες όπως και πολλές άλλες, μου άρεσαν πολύ.

geotsi.

RetroActive
Αντιδράσεις
106
Τσιμπιδάκια με λάστιχο που πιάνανε τα μαλλιά τα κοριτσάκια, από την εταιρεία ''Πεταλούδα'' ελληνικής κατασκευής...

Τα θυμάται καμία κοπέλα? Γιατί σαν αγοράκι εγώ, θυμάμαι που τα φόραγε η ξαδέρφη μου...

IMG_5846.jpg

perlastar

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
429
Πήρα χαμπάρι αυτό το θέμα όταν αναφέρθηκε εδώ. Υπέροχα τα αξεσουάρ των φωτογραφιών, θυμήθηκα πολλά από αυτά. Κρίμα που χάθηκαν τα δικά μου.

spirtoulis

RetroMasteR
Αντιδράσεις
71
Αυτή η εταιρεία που μας δείχνει ο geotsi, δεν πουλούσε και κλωστές?

katerinak

Expert
Αντιδράσεις
1.596
spirtoulis είπε:
Αυτή η εταιρεία που μας δείχνει ο geotsi, δεν πουλούσε και κλωστές?
υπαρχουν οι κλωστες "πεταλουδα" μαλλον προκειται για διαφορετικη εταιρια απ αυτη που φαινεται στο κουτι με τα κοκκαλακια για τα μαλλια

BETTY BOOP

Aliens Implanted me all Human History
Αντιδράσεις
1.193
μήπως θυμάστε αυτό;

ήταν ένα κολιέ από πλαστικό που στερεωνε στο λαιμό...δεν ξέρω πόσο βολικό ήταν, δεν είχα χρησιμοποιησει ποτέ κάτι τέτοιο...

laimos.jpg

Μπλουζα