Απίστευτα και Όμως Ελληνικά (1990 MEGA)

Μην ξεχνάμε και τα "Κουφώματα" που προηγηθηκαν των "Απιστευτων",γυρω στο 1988 στην ΕΤ2, την οποια θεωρω ισως την κορυφαια χιουμοριστικη σειρα της Ελληνικης tv. Τα αστεια ηταν του Βαβούρα, τα κειμενα τα υπεγραφαν μαζι με τον Ζουγα και η σκηνοθεσια ηταν του Ζερβού(respect).

Kριμα που κόπηκαν στο 8 επεισοδιο. Προλαβαν παντως και εκαναν ενα χριστουγενιατικο εορταστικο με αποκορυφωμα το σκετς του Αγιου Βασιλη Ζουγα με τον Βαβουρα που του ζητουσε δωρο.....

Υπαρχουν αρκετα βιντεακια στο youtube....

Οντως ο Γιαννης Ζουγανελης ειναι ενας πολυ καλος ανθρωπος. Τον εχω γνωρισει προσωπικα και μακαρι να του εμοιαζαν αρκετοι απο τους δηθεν "διασημους" που δεν εχουν κανει ουτε το 1/10 της καριερας του... ;)
 
Ακούγονταν μια φωνή. "Ποιός είναι;" ο ΓΑΛΑΤΑΣ" ! πυροβολισμοί. Ακολουθούσαν οι ιστορίες του αστυνόμου Γαλατά :D . Κορυφαιά σκετσάκια από τον Ζουγανέλη, στα Απίστευτα...
 
ford231 είπε:
Απίστευτα και όμως ελληνικάΜια από τις πιο πετυχημένες σατυρικές εκπομπές του Γιάννη Ζουγανέλη και των συνεργατών του. Χιούμορ, ξεκαρδιστικές ατάκες, ανατρεπτικά δρώμενα, διάλογοι για τρελά γέλια και απίστευτες φάρσες... σε μια εκπομπή για τα απίστευτα κι όμως ελληνικά της καθημερινότητάς μας.

Εδω βλεπουμε καποια αποσπασματα και τους τιτλους της εκπομπης το 1991
Το συγκεκριμένο trailer περιέχει ένα σωρό σπαρταριστές, άκρως μωρουδίστικες σκηνές: Χρωματιστά μαγιό, μπρατσάκια, sexy σφυριξιές, σαγιονάρες και ένα παραμορφωμένο βρεφικό κορμί!

Οι σκηνές αυτές θα ήταν ακόμα καλύτερες εάν η "μπουμπού" φορούσε πάνες αντί για μαγιό. Ευτυχώς ο Νίκος Αλευράς φρόντισε να αφήσει το επίμαχο στυγμιότυπο με την πάνα σε "γυμνή θέα" για το τέλος.

Το τηλεοπτικό κοινό έμεινε άφωνο βλέποντας την Ελένη Γερασιμίδου να δείχνει την πάνα της σε γυμνή θέα σηκώνοντας απότομα το μπλουζάκι της. Μιλάμε για ένα πολύ "τζίτζι-μήτζι" μωρουδέλι δυόμισι ετών όλο νάζια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RIO είπε:
Ακούγονταν μια φωνή. "Ποιός είναι;" ο ΓΑΛΑΤΑΣ" ! πυροβολισμοί. Ακολουθούσαν οι ιστορίες του αστυνόμου Γαλατά :D . Κορυφαιά σκετσάκια από τον Ζουγανέλη, στα Απίστευτα...
χεχε μου εχει μεινει απο τοτε και οταν μου λενε ''ποιος ειναι?'' το ριχνω ''Ο ΓΑΛΑΤΑΣ!!''
 
Ναι το έχω πετάξει και εγώ μερικές φορές, αλλά έτυχε σε μικρότερους και με κοιτούσαν απορημένοι :D ...
 
Προσωπικά θα προτιμούσα να δω την Ελένη Γερασιμίδου να φοράει πάνα αντί για μαγιό.

Το παραμορφωμένο κορμί της ηθοποιού μοιάζει πολύ μ'αυτό ενός μωρού.

Επειδή όμως αυτές οι αλλαγές είναι αρκετά δύσκολες στην εφαρμογή από μόνες τους, η λύση δεν μπορεί να δωθεί παρά μόνο μέσω μοντάζ βίντεο με την χρήση του Adobe Premiere.

Άλλωστε δεν θα ήταν καθόλου άσχημη αυτή η ιδέα του πειραγμένου trailer των "Απίστευτων" με την πάνα να αντικαθιστά τα μαγιό στις επίμαχες σκηνές με το παραμορφωμένο κορμί. Τουλάχιστον αυτό θα έδινε μια πιο "baby" χροιά στο όλο σκηνικό. :)

Εσείς τι λέτε;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
enginefeedgr.jpg


enginefeedgr.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το οτι η σειρα ηταν εντελως χυμα και καμμένη δε χρειαζεται να το επαναλαβω :D Ακομα και οι τιτλοι αρχης-τελους, με τα εντελως random κλιπακια, γκριματσες και φωνές προϊδέαζαν για τη θεματολογια της εκπομπης (που δεν υπηρχε :p ) Μερικες φορες τα σκετσακια που δεν ειχαν κανενα νοημα και δεν κατεληγαν πουθενα, ενιωθα οτι καπως με... κοροϊδευαν, αλλα ολη αυτη η φτηνιαρικη παλαβομαρα ηταν αστεια απο μονη της.

Πλακα ειχε που οι... εμ... αμπιγιέρ ήταν εντελώς αψυχολόγητοι με τις περουκες και τα μουσια που εβαζαν στους ηθοποιους. Εβλεπες πχ το Ζουγανελη να ειναι ντυμενος δημοσιογραφος με κουστουμι \και στο κεφαλι φορουσε πχ μακρυα μαλλια

Στην τελευταια σεζον αν δεν κανω λαθος ο Ζουγας εκανε τον "παρουσιαστη" της εκπομπης... με κουστουμι μακρυα μαλλια, ψεύτικη μυτόγκα και γυαλιά. Εμπαινε σαν σφήνα μεταξύ των σκετσακιών και έλεγε διάφορα εντελώς ακατάληπτα :D
 
Μου έχει μείνει ένας φαφούτης ηλικιωμένος, που έπαιζε στα σκετσάκια της εκπομπής. Δεν έλεγε ποτέ κάτι το συγκεκριμένο, απλά ο Ζούγανέλης αυτοσχεδίαζε μαζί του...
 
Τρέιλερ για την κωμική εκπομπή ((Απίστευτα κι όμως... Ελληνικά))


με τον Γιάννη Ζουγανέλη



μεταδόθηκε το 1992 από το Mega


[edit]This video is unavailable.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχαχα, ναι το θυμάμαι και μου'χει μείνει από τότε το "Δεν είναι όνειρο δεν είναι εφιάλτης, δεν πεθαίνει μα ούτε νικά, στην Ελλάδα μονάχα συμβαίνουν απίστευτα και Ελληνικά".

Επίσης θυμάμαι το σκετς Ζουγανέλη - Γερασιμίδου με το τραγούδι "Πώ!Πώ!Πώ" και αντί για "τσιμπούσι" νόμιζα ότι έλεγαν "τσιμ@@ι"!!.

[video=youtube;fJKTFLAk5-0]

Θυμάμαι και το "Μούργο μούργο μούργο το Εδιμβούργο", για την Ευρωπαϊκή Σύνοδο που γινόταν τότε (1992 νομίζω).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nassos83 είπε:
Αχαχα, ναι το θυμάμαι και μου'χει μείνει από τότε το "Δεν είναι όνειρο δεν είναι εφιάλτης, δεν πεθαίνει μα ούτε νικά, στην Ελλάδα μονάχα συμβαίνουν απίστευτα και Ελληνικά".
Επίσης θυμάμαι το σκετς Ζουγανέλη - Γερασιμίδου με το τραγούδι "Πώ!Πώ!Πώ" και αντί για "τσιμπούσι" νόμιζα ότι έλεγαν "τσιμ@@ι"!!.

[video=youtube;fJKTFLAk5-0]

θυμάμαι το τραγούδι ''πω! πω! πω!'', πλάκα είχε!
 
Επικό και το "Σκίστε με να αλλάξω ράφτη", όπου αν θυμάμαι καλά κάτι ηλικιωμένοι έσκιζαν τα ρούχα του Ζουγανέλη... :D
 
Τον είδα live μαζί με το Μπουλά και το Χατζηγιάννη και πέρασα καταπληκτικά.Επίσης είναι και ο Τζώνη Βαβούρας!!!!Θα θυμηθείτε αξέχαστες στιγμές από τα 90s!!!!!!!!!
 
Dominion είπε:
Ύψιστη σουρεάλ κωμικοκατάστα με τον Ζουγανέλη και τα ηχογκριματσόνια του παρέα με τον Μπουλοτάρανδο σε σκηνοθεσία Ν. Αλευρά (Του σκηνοθέτη μιας και μόνο κινηματογραφικής ταινίας η οποία ήτανε το αίτιο που άλλαξε σε μια νύχτα το επιτελείο της ερτ-2 το 1983. Η ταινία έχει τον μακροσκελέστερο τίτλο στην ιστορία του ελλ. σινεμά "ΠΕΦΤΟΥΝΕ ΟΙ ΣΦΑΙΡΕΣ ΣΑΝ ΤΟ ΧΑΛΑΖΙ ΚΑΙ Ο ΔΥΣΤΥΧΟΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ ΑΝΑΣΤΕΝΑΖΕΙ- 1977")
Εδώ cap του Καραφλομακριμάλλή Ζούγκα (γνωστού και ως Γαλατά) σε ηχογκριματσόνι (κοινώς μούτα μετά ήχου)

composite20071101162033py7.jpg
μηπως εχει καποιος τα επεισοδεια
 
Δεν υπαρχει τιποτα copyrighted εδω μεσα για κατεβασμα. Διαβασε τους Κανονισμους
 
Sofologiotatos είπε:
Δεν θα ξεχάσω την διασκευή του "Ήθελα να 'ξερα δεν ντρέπεσαι" (λαϊκή επιτυχία που ερμήνευε η Δούκισσα; δεν είμαι βέβαιος).
Η Άντζελα Δημητρίου ήταν που το τραγουδούσε.
 
Grendizer είπε:
και φυσικά τη διασκευή στο πάει η αγάπη μου,που τότε το έλεγε ο Δάντης.Στη συγκεκριμένη έλεγε "Να να να να δεν ξανατρώω πατσά" στο ρεφραίν και στο κουπλέ "Ήταν ένα βράδυ θυμάμαι στο Μήτσου,που είχα φάει πατσά"Ξέρω φαίνονται λίγο σκόρπια αλλά ήμουν δεν ήμουν 7-8 χρονών τότε οπότε...
Σε βίντεο

από το 0:24 έως το 2:07
 
Πίσω
Μπλουζα