Αποδείξεις ότι είστε παππούδες από θέμα gaming

Vetus είπε:
Μακάρι να υπήρχε κανάς τρόπος για να παίρναγες φωτογραφίες από το Game Boy Camera στον υπολογιστή σου. Για να βγάζω selfies μ' αυτό.

Και πόση ώρα είδες; Επειδή άδειαζαν γρήγορα οι μπαταρίες στο Game Gear. :p

Όταν το επιχειρήσεις να το κάνεις πράξη, βάλε κι ένα φίλο σου να τραβάει κρυφά βίντεο με αντιδράσεις του κόσμου. :D

Σωστόοοοοοοοοοος. :cool:

Συμβαίνει αυτό μερικές φορές αλλά εμένα προσωπικά δεν μου 'χει τύχει. Παίζω Animal Crossing New Leaf στο 3DS μου ενώ είμαι στο μετρό και δεν δίνω δεκάρα τσακιστή τι θα σκεφτεί ο άλλος. Εξάλλου δεν ενοχλώ κανέναν σ' αντίθεση με κάτι αγενέστατα άτομα που παίζουν παιχνίδια στα κινητά τους δίχως ν' απενεργοποιήσουν τον ήχο.

Προσωπικά καλύτερο είναι να παίζεις με την παρέα σου στην καφετέρια Mario Kart και Super Smash Bros στα 3DS σας παρά να είσαστε στο ίδιο τραπέζι και να είναι ο καθένας απoχαυνωμένος με το κινητό του να τσεκάρει το status του στο Facebook. Το πρώτο δηλώνει κοινωνικότητα καθώς κάνετε κάτι διασκεδαστικό όλοι μαζί επικοινωνόντας άμεσα ο ένας με τον άλλον (κι ας το θεωρούν μερικοί κακοπροαίρετοι ανώριμη απασχόληση) ενώ το δεύτερο δηλώνει πλήρης αποξένωση (δεν ξέρω αν είναι η σωστή λέξη εδώ). Μέχρι και ζευγάρια βλέπεις να βγαίνουν για βόλτα κι αντί να μιλάνε μεταξύ τους να μιλάνε με τους "φίλους" τους στο internet μέσω κινητού. Αν ήταν έτσι τότε να καθόσασταν σπίτια σας. Για να μην πω για τους καραγκιόζηδες που παίζουν με το κινητό τους ακόμα και κατά την διάρκεια ενός έργου στον κινηματογράφο. Φταίω μετά άμα φωνάξω τον υπεύθυνο για να τους πετάξει έξω με τις κλωτσιές;

Εννοώ hipster από την άποψη ότι παίζεις σε δημόσιο χώρο με κάτι παλιό για να δείξεις ότι είσαι διαφορετικός από την μάζα.
Πολύ σωστό σε βρίσκω. Δε μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζι σου!
 
Mα ο Dimosonic δεν είναι Atari fan.
 
Για μένα, οι καλοκαιρινές διακοπές ως παιδί πέρα από τα μπανάκια, τις βόλτες με τα ποδήλατα και την μπάλα στις αλάνες και τα σχολεία ήταν συνδεδεμένες με τις συναθροίσεις σε arcade λέσχες και σε παγκάκια/πεζούλια/οτιδήποτε για Game Boy. Τώρα τα παιδιά αποβλακώνονται με σαχλαμάρες στα net cafes, στα smartphones και στα tablets. Eυτυχώς υπάρχουν και πιτσιρικάδες που προτιμούν παραδοσιακό console gaming και τα βλέπεις να παίζουν Pokemon στο 3DS τους.
 
Μ' ενοχλει φοβερά που τα τελευταία χρόνια αν σε δουν να παίζεις με αληθινή φοριτή κονσόλα κι όχι smartphone σε θεωρούν [edited]. Του τύπου "είσαι κορόιδο που πληρωνεις για να παίζεις μόνο παιχνίδια και πληρώνεις και τα παιχνίδια ενώ μπορείς να κατεβάσεις emulators και να τα παιξεις τζαμπα". Γιατί παρακαλλώ; Τιποτα δεν συγκρίνεται με την αληθινή συσκευή που την πιάνεις στα χέρια και χειρίζεσαι τα κουμπιά και προσπαθείς να περασεις το παιχνίδι. Στην οθόνη του κινητού δεν το ευχαριστιέσαι το ίδιο. Καλά τα emulators, αν θε όμως να ευχαριστηθείς ένα παιχνίδι πρέπει να το έχεις σε φυσικό αντίτυπο. Είναι αποκαρδιωτικό βέβαια να με βλέπουν συνομίληκοι και παιδιά με το 2DS στο χέρι και να με κοιτάνε σαν εξηγήινη...

 


Επίσης δεν μου αρέσουν τα 3D και τα υπερβολικά υψηλής ευκρίνειας γραφικά. Μ' ενοχλούν στα μάτια και δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει η αντίληψη ότι όσο καλύτερα τα γραφικά τόσο καλύτερο το παιχνίδι. Είναι παράλογο.


 


Οταν οι κάτω των 25 με ρωτάν τί είναι
Μario, Zelda, Space Invaders και Castlevania με πιάνει η καρδιά μου! Πριν λίγες μέρες ένα 15χρονο με ρώτησε τί είναι Pokemon και παραλίγο να με αφήσει στον τόπο το σκασμένο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βλέπω την ταινία pixels στο σινεμά. Η ταινία ήταν αποτυχία, αλλά πιο αποτυχημένο ήταν το κοινό που την είδα μαζί. Κάποια στιγμή στο φίλμ εμφανίζεται το spite του σκύλου απο το duck hunt να κάνει το animation sequence όταν πετυχαίνεις μια πάπια. Το 90% των ατόμων στην αίθουσα αναρωτιόνταν τι ήταν αυτό που εμφανίστηκε. :mad:

Τα pixels που άφηναν πίσω οι εχθροί νόμιζαν ότι είναι κυβάκια minecraft :burn:

Αμφιβάλω αν κατάλαβαν τι ταινία πήγαν να δουν :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκεί που έλεγα να σκάσω μύτη στο μετρό με κανά κλασσικό Game Boy, λέω να γίνω ακόμα πιο hipster και να πάω με το Game&Watch που έχω (που είναι και πιο μικρό, το Game Boy είναι πλέον ολόκληρο τούβλο). Αρκεί να θυμήθω κάποτε να πάρω μπαταρίες (είχα αγοράσει τις προάλλες αλλά δεν κάνανε για Game&Watch).

Εdit (28/11/2015): Όταν βλέπω accessories του στυλ "Μετατρέψτε το iPhone σας σε Game Boy" και τους διάφορους άσχετους ν' ανταποκρίνονται θετικά, μου έρχεται να κάνω εμετός. Κι είμαι σε φάση "Πάρτε ένα αυθεντικό Game Boy!". Ή έστω ένα Game Boy Pocket/Color αν το αρχικό Game Boy τους πέφτει μεγάλο και βαρύ. Όχι ότι έχουν πρόβλημα όταν τους βλέπεις να κουβαλάνε παντού το tablet τους και καμαρώνουν σαν γύφτικο σκεπάρνι.

theoritikos είπε:
Κάποια στιγμή στο φίλμ εμφανίζεται το spite του σκύλου απο το duck hunt να κάνει το animation sequence όταν πετυχαίνεις μια πάπια. Το 90% των ατόμων στην αίθουσα αναρωτιόνταν τι ήταν αυτό που εμφανίστηκε. :mad:
Έλεος πια! Kαι να μην είχαν παίξει ποτέ το παιχνίδι, υπάρχουν τόσες παρωδίες του Duck Hunt στο internet. Μέχρι και playable character έγινε στο Super Smash Bros.

theoritikos είπε:
Τα pixels που άφηναν πίσω οι εχθροί νόμιζαν ότι είναι κυβάκια minecraft :burn:
Δεν θα το σχολιάσω για να μην αρχίσω τα βρισίδια.

theoritikos είπε:
Αμφιβάλω αν κατάλαβαν τι ταινία πήγαν να δουν :)
Θα πήγαν επειδή το διαφήμιζε στην τηλεόραση κι επειδή πρωταγωνιστεί ο αντιπαθέστατος, ατάλαντος, μη αστείος Adam Sandler που είναι επίσης παραγωγός και σεναριογράφος.

Crimson Moonlight είπε:
Μ' ενοχλει φοβερά που τα τελευταία χρόνια αν σε δουν να παίζεις με αληθινή φοριτή κονσόλα κι όχι smartphone σε θεωρούν [edited]. Του τύπου "είσαι κορόιδο που πληρωνεις για να παίζεις μόνο παιχνίδια και πληρώνεις και τα παιχνίδια ενώ μπορείς να κατεβάσεις emulators και να τα παιξεις τζαμπα". Γιατί παρακαλλώ; Τιποτα δεν συγκρίνεται με την αληθινή συσκευή που την πιάνεις στα χέρια και χειρίζεσαι τα κουμπιά και προσπαθείς να περασεις το παιχνίδι. Στην οθόνη του κινητού δεν το ευχαριστιέσαι το ίδιο. Καλά τα emulators, αν θε όμως να ευχαριστηθείς ένα παιχνίδι πρέπει να το έχεις σε φυσικό αντίτυπο. Είναι αποκαρδιωτικό βέβαια να με βλέπουν συνομίληκοι και παιδιά με το 2DS στο χέρι και να με κοιτάνε σαν εξηγήινη...
Πες τους "3DS και PS Vita emulators υπάρχουν; Δεν υπάρχουν; Aχ, τι κρίμα.". Kι όσο αυτοί παίζουν Pokemon games σε Gameboy Advance emulator, εμείς απολαμβάνουμε τα νέα Pokemon games που 'χουν βγει για 3DS. Τέλος, τα μόνα παιχνίδια που μπορείς κάπως ν' απολαύσεις σε emulator σε smartphones είναι τα turn based rpg για κονσόλες από SNES και πριν. Όσο αφορά τα "τσάμπα" παιχνίδια, θ' απαντήσω με το παρακάτω κομικσάκι:

http://www.jagodibuja.com/webcomic-living-with-hipstergirl-and-gamergirl-english/128english/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταλαβαινώ ότι έχω "γεράσει" όταν νιώθω απογοητευμένος που σαχλαμάρες όπως το Minecraft έχουν γίνει τόσο τεράστια επιτυχία στα παιδία που μέχρι και σε Lego παιχνίδια τα βγάζουνε.
 
Νιώθω παππούς όταν νοσταλγώ τις παλιές εποχές που τα video games δεν έγιναν δεκάρα τσακιστή για την πολιτική ορθότητα που έχει γίνει της μόδας τα τελευταία χρόνια και δεν αφήνει σε ησυχία την gaming βιομηχανία που πάντα θ' αποτελεί τον αποδιοπομπαίο τράγο της κοινωνίας.
 
Πριν λίγες μέρες ένα 15χρονο με ρώτησε τί είναι Pokemon και παραλίγο να με αφήσει στον τόπο το σκασμένο!
Το μόνο καλό της υπόθεσης!! Ποτέ μου δεν κατάλαβα το κόλλημα με δαύτα :rant: !!!! (Το ξέρω ότι γίνομαι κακούλης τώρα :diablotin: , αλλά περίμενα τόσα χρόνια να το πω!!!! :supergrin: )
 
Λίγο αργά το θυμήθηκες. :p

Πάντως πλάκα είχε όταν διάφοροι "ειδήμονες" λέγανε ότι "μόδα είναι, θα περάσει". Για μαντέψτε: 20 χρόνια κι εξακολουθεί να τυπώνει χρήματα και να συναρπάζει μικρούς και μεγάλους. :cool:
 

1@Vetus[/USER] Λέγοντας πολιτική ορθότητα τι εννοείς;
 
johnny19818 είπε:
Λέγοντας πολιτική ορθότητα τι εννοείς;
Θα μου επιτρέψεις να πω κι εγώ την άποψή μου για αυτό, ας πούμε πχ, αν κάποιο παιχνίδι δεν έχει κάποιον μαύρο χαρακτήρα στο roster, ή αν ο μαυρος χαρακτήρας δεν είναι τόσο "καλός" όσο ο λευκός, κλπ. θα θεωρηθεί ρατσιστικό από τους πολιτικά ορθούς και έτσι αναγκαστικά θα πρέπει να αλλάξουν το περιεχόμενο του παιχνιδιού, άσχετα αν δεν ταιριάζει στο αρχικό σενάριο των δημιουργών.

Η, αν σε κάποιο παιχνίδι οι θηλυκοί χαρακτήρες δεν αντιπροσωπεύονται σύμφωνα με τα στάνταρτ των φεμινιστριών, τότε οι απειλές και το κράξιμο δίνουν και παίρνουν.

Και άλλα τέτοια παρόμοια και όμορφα πράγματα.

Με άλλα λόγια, ο κάθε developer πλέον πρέπει να έχει ένα manual 500 σελίδων που να λέει τι είναι "σωστό" και τι όχι, τι δεν προσβάλει τον Μήτσο, την Γιώτα, τον Θανάση κλπ και να διαμορφώσουν το περιεχόμενο του παιχνιδιού τους έτσι ώστε όλοι, ακόμα και δυο τρεις στον πλανήτη που μπορεί να έχουν διαφορετική άποψη, να είναι ευχαριστημένοι και να αντιπροσωπεύεται το γκρουπ που ανήκουν σύμφωνα με τα δικά τους στανταρτν.

Η άλλη επιλογή είναι να φτιάξεις αυτό που γουστάρεις και σε όποιον αρέσει, απλά σε αυτήν την περίπτωση μπορεί να βρεις και τον μπελά σου γιατί ο κόσμος πλέον έχει γίνει υπερευαίσθητος και ο καθένας νομίζει ότι είναι "special snowflake" και το σύμπαν πρέπει να λειτουργεί όπως αυτός γουστάρει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έλεος!! Σοβαρά μιλάς; Περνάνε από 1000 κόσκινα δηλαδή για να δημιουργήσουν ένα χαρακτήρα; Ήμαρτον!!
 
johnny19818 είπε:
Έλεος!! Σοβαρά μιλάς; Περνάνε από 1000 κόσκινα δηλαδή για να δημιουργήσουν ένα χαρακτήρα; Ήμαρτον!!
To άσχημο είναι ότι παλιά άντε να περνούσαν από το κόσκινο κάποιας υπηρεσίας μόνο. Αντε να σου την λέγανε για την υπερβολική βία ή κάποιες σκηνές με γυμνό. Και συνήθως τα Adult only games δεν είχαν θέματα. Μα γι αυτό φτιάξανε και τα ratings εξάλλου.

Τώρα όλα περνάνε από το κόσκινο διαφόρων communities. Δηλαδή, από όλο τον κόσμο. Και όλοι ψάχνουν κάτι για να ενοχληθούν και να σπρώξουν την ατζέντα τους. Ακόμα και στα games που απευθύνονται σε συγκεκριμένο ή ενήλικο κοινό. Και δεν είναι μόνο θέματα βίας ή γυμνού αλλά και άλλα πολλά. Μάλιστα η βία είναι το λιγότερο, κανείς δεν ασχολείται με αυτό. Τώρα η μόδα είναι "το γκρουπ μου δεν αντιπροσωπεύεται όπως θέλω στο παιχνίδι σου και με προσβάλλει".

Η διαφορά είναι ότι αν θες τα αγνοείς όλα αυτά, δεν είσαι νομικά υποχρεωμένος (ακόμα) να πας με τα νερά τους αλλά το κράξιμο, το θάψιμο και η κλάψα γενικότερα είναι ένα θέμα. Και καποια communities κάνουν ότι μπορούν να γίνουν τα στάνταρντ τους νόμοι και κανόνες (πχ, φεμινίστριες).

Πολύ φοβάμαι ότι πολύ σύντομα τα games θα γίνουν σαν τις καθώς πρέπει Nickelodeon σειρές. Ενα κινεζάκι, ένα μαυράκι, ένα ισπανάκι, ένα ασπράκι, ίσος αριθμός κοριτσιών - αγοριών και να προσέχουμε όλοι τι κάνουμε και τι λέμε. Για να μην θιχτεί κανένας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Πολύ φοβάμαι ότι πολύ σύντομα τα games θα γίνουν σαν τις καθώς πρέπει Nickelodeon σειρές. Ενα κινεζάκι, ένα μαυράκι, ένα ισπανάκι, ένα ασπράκι, ίσος αριθμός κοριτσιών - αγοριών και να προσέχουμε όλοι τι κάνουμε και τι λέμε. Για να μην θιχτεί κανένας.
Γι'αυτό, retro gaming 4 ever!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήθελα να προσθέσω κάτι που ακούω συχνά από φίλους μου στο Playstation που είναι 18-19 χρονών,καλά παιδιά με σεβασμό,αλλά άλλων εποχών(η πλειονότητα).Μου λένε οτι το Resident Evil Remake ή το Zero είναι"παλιά"παιχνίδια !!!Επειδή ο χειρισμός,η λήψη και τo save system είναι διαφορετικό...

Τι θα πει "παλιά"??Επειδή δεν είναι σαν πολλά από τα σημερινά που τους έχουνε κακομάθει?Έχουνε καθήσει ποτέ να αφιερώσουνε λίγο χρόνο να δούνε το gameplay,τις μοναδικές λήψεις με την κάμερα,τους ξεχωριστούς χαρακτήρες και ιστορίες??Φυσικά και όχι γιατί μάθανε στην άνεση,στην εποχή του "fast food"και στα video games με παιχνίδια που δε χρειάζονται πολύ σκέψη,σε παιχνίδια που έχουνε το quick save τόσο κοινό όσοι οι Έλληνες χρησιμοποιούνε τη λέξη "μ...".

Σημασία δεν έχει το πότε έχει γεννηθεί κάποιος,αλλά πώς έχει γαλουχηθεί απέναντι σε πράγματα που προ-υπήρξανε.Αν δεν έχει καμία όρεξη να ασχοληθεί ή δε δείχνει σεβασμό προς αυτά τότε δεν υπάρχουνε πολλά θέματα να συζητήσεις μαζί του.

Και κάτι τελευταίο,τα παιχνίδια που προανέφερα προσωπικά τα θεωρώ πολύ ανώτερα από πάρα πολλά σημερινά και το ίδιο συμβαίνει και για ακόμη παλιότερα παιχνίδια,γιατί δε μετράει η χρονολογία,αλλά το συναίσθημα που μου προκαλούνε και αυτό δεν το αναπληρώνουνε 3000 γυαλιστερά γραφικά της σημερινής εποχής.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνώ σε όσα λες SurvivalHorror.

Η αναλογία σου με τα fast food ταιριάζει πιστεύω. Πλέον ο περισσότερος κόσμος βαριέται να ασχοληθεί λίγο παραπάνω και να σκεφτεί. Θέλει να σκοτώσει κανεναν εχθρό, να δει κανένα cutscene και μερικά ωραία set pieces. Σιγά μην κάτσει τώρα να ψάξει ποια πόρτα ανοίγει το τάδε κλειδί, πως μπορεί να ανοίξει το τάδε κλειδωμένο δωμάτιο, κλπ. Χάνεται κάποιος για λίγη ώρα και δεν εχει υπομονή να ψάξει ρε παιδί μου. Θέλει το GPS του, τα βελάκια του, τις ξεκάθαρες οδηγίες του, το γραμμικό design του.

Μα, δεν είναι μόνο τα παλιά Resident Evil που πεθάνανε, δες και τα FPS με το λαβυρινθώδες design του DOOM. Τα τελευταία που γνωρίζω να βγήκαν με τέτοιο design ήταν τα Doom 64 και Quake1. Από τότε όλα τα FPS είναι πια γραμμικά, χωρίς καμία περίπτωση να χαθείς για λίγο ή να ψάξεις πως να λύσεις ένα "επίπεδο". Για μένα αυτο ήταν μέσα στο παιχνίδι, η αίσθηση του να δραπετεύσεις από κάπου χρησιμοποιώντας τις ικανότητές σου και όχι απλά κάποιες οδηγίες έχει πλέον χαθεί.

Πάντως πάλι καλά που υπάρχουν και λίγες εξαιρέσεις γενικά, τύπου Dark Souls.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα