Αποκλειστική συνέντευξη του Δημήτρη Ποντίκα & της Κατερίνας Αποστόλου στο RetroManiaΧ

Συνέντευξη μαμμούθ και, όπως πάντα, άκρως ενδιαφέρουσα!

Ευχαριστούμε!
 
Εξαιρετική η ιδέα του tsalk για αυτή την συνεύντευξη. Ευχαριστούμε πολύ τον κύριο Ποντίκα και την κυρία Αποστόλου για τις πληροφορίες που μας πρόσφεραν για αυτές τις αξέχαστες εποχές τις παλιάς καλής Ελληνικής τηλεόρασης. Μακάρι, αν το θελήσουν, να μας δώσουν και μία μικρή γεύση από αυτά τα σήριαλ, μια και είχαν την προνοητικότητα να τα κρατήσουν, την ώρα που κάτι φωστήρες/διανοούμενοι διευθυντάδες της ΕΡΤ έδιναν εντολές να τα σβήνουν.

Να σαι καλά Άλκη.
 
Άλλη μια εκπληκτική δουλειά του interview team του φορουμ μας! :)

Πολυ ενδιαφερουσα συνεντευξη απο δυο αγαπητους στο κοινο καλλιτεχνες! Να 'ναι καλα για οσα μοιραστηκαν μαζι μας και βεβαιως συγχαρητηρια στον Αλκη και τον Μπερναρντ για το γνωστο μερακι τους!! :D
 
!!!!!

Το περίμενα καιρό αυτο!!!

Εύγε Άλκη και Μπερνάρντ!!!! Άλλη μία εξαιρετικη δουλειά και σας ευχαριστουμε πααααααρα πολυ

Οπως λεει και ο Χρήστος θα θελαμε πολύ να δούμε τα διασωθέντα επεισόδια από τον ΠΕΡΙΠΛΟΥ,τους ΑΚΡΟΒΑΤΕΣ και τις υπολοιπες σειρες που εχουν στο αρχείο τους ο κ.Ποντίκας και η κ.Αποστόλου... ειναι πολυ πολυ κριμα να μην μπορει το κοινο να τα δει...

ισως αν δοθουν προς αναρτηση στο αρχειο της ΕΡΤ?

Επίσης Άλκη αν επανέλθεις οπως λες θα μπορουσες να ρωτήσεις και για την σειρά ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ του 1977 οπου συμφωνα με δημοσιευματα της εποχης πρεπει να γυριστηκαν καποια επεισοδια αλλα να μην προβληθηκαν τελικα?
 
Moυ αρεσουν αυτες οι συνεντευξεις. Οι σειρες καθ εαυτες δεν με ενδιαφερουν μαλλον οσο αλλους ρετρομανιακους, αλλα η φαση του να εξερευνας την ιστορια του μεσου της τηλεορασης με συναρπαζει. Διαβαζοντας τις διηγησεις των δημιουργων αποκτας μια ικανοποιητικη εικονα για το πως ηταν τα πραγματα.

Μια απορια που μου γεννηθηκε εχει να κανει με τα κονδυλια για την τηλεοραση. Μιας και ο κος Ποντικας ανεφερε ποσα, οι 15000 που ζητουσε τοτε, ενα ιδιαιτερα υψηλο ποσο ακομη και αν δεν καναμε συγκριση με τον μισθο ενος ανωτερου αξιωματικου, απο που προερχονταν? Εχω καταλαβει οτι γενικα οι αμοιβες ηταν απο καλες, εως παρα πολυ καλες, σε ενα μεσο το οποιο καλα καλα δεν ειχε αντικειμενο μιας και οι συσκευες ηταν περιορισμενες. Πως δικαιολογουνταν αυτα τα χρηματα? Επισης οι δικτατορες ηθελαν να χρησιμοποιησουν την τηλεοραση ως μεσο προπαγανδας ή ως αρχη μιας προσπαθειας για προσεγγιση του στρατιωτικου καθεστωτος προς ενα αστικο προφιλ που θα βοηθουσε στην εντυπωση του ''η ζωη συνεχιζεται''?
 
Τι τρομερη / υπεροχη / ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ συνεντευξη ηταν αυτη βρε παιδια;

Νομιζω πως ηταν η καλυτερη που κανατε ποτε :)

Οι ερωτησεις ηταν ολες μια προς μια.. και μου αρεσε και η ειδικη αναφορα σε καθε σειρα.

Η Κατερινα Αποστολου μια κουκλα. Δεν ειχα ιδεα οτι ηταν η γυφτοπουλα. Κοιτα να δεις... :)
 
Να μπω και εγώ στη σειρά για να πω ευχαριστώ στον Άλκη και στον Μπερνάρ για τη συνέντευξη. Έρευνα, επαφές, ερωτηματολόγιο, απομαγνητοφώνηση και λοιπά για να έχουμε μπροστά μας αυτό το άρτιο αποτέλεσμα. Μπράβο παιδιά.

Ο κος Ποντίκας δεν χάιδεψε αυτιά, μίλησε σταράτα, περιέγραψε και τεκμηρίωσε, εξήγησε και αποσαφήνισε συν του ότι μας μετέφερε σε εποχές που χωρίς την αυτοπρόσωπη παρουσία του δεν θα μπορούσαμε ποτέ να μάθουμε τι συνέβαινε μπροστά και πίσω από τις κάμερες.

Η κα Αποστόλου βάδισε στα ίδια μονοπάτια ειλικρίνειας (όχι ότι αμφέβαλλα βέβαια) δίνοντάς μας την δική της οπτική για τις σειρές στις οποίες συμμετείχε και όχι μόνο. Μου άρεσε που είπε ότι τις ηρωΐδες που υποδύθηκε τις έχει όλες ανάγκη χωρίς να μπορεί να ξεχωρίσει κάποια ....

Να 'ναι καλά οι άνθρωποι που μας παραχώρησαν και φωτογραφικό υλικό των σειρών. Διαλέγω τη φωτογραφία με το Νίκο Τζόγια .... ευχαριστώ

Τέλος να πω ότι ΔΕΝ ήξερα ότι η "Μικροπαντρεμένη" ήταν το τραγούδι των τίτλων στη σειρά "Έμποροι των Εθνών". (Tsalk να είσαι επιεικής με την ποινή μου σε παρακαλώ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
joe είπε:
Moυ αρεσουν αυτες οι συνεντευξεις. Οι σειρες καθ εαυτες δεν με ενδιαφερουν μαλλον οσο αλλους ρετρομανιακους, αλλα η φαση του να εξερευνας την ιστορια του μεσου της τηλεορασης με συναρπαζει. Διαβαζοντας τις διηγησεις των δημιουργων αποκτας μια ικανοποιητικη εικονα για το πως ηταν τα πραγματα. Μια απορια που μου γεννηθηκε εχει να κανει με τα κονδυλια για την τηλεοραση. Μιας και ο κος Ποντικας ανεφερε ποσα, οι 15000 που ζητουσε τοτε, ενα ιδιαιτερα υψηλο ποσο ακομη και αν δεν καναμε συγκριση με τον μισθο ενος ανωτερου αξιωματικου, απο που προερχονταν? Εχω καταλαβει οτι γενικα οι αμοιβες ηταν απο καλες, εως παρα πολυ καλες, σε ενα μεσο το οποιο καλα καλα δεν ειχε αντικειμενο μιας και οι συσκευες ηταν περιορισμενες. Πως δικαιολογουνταν αυτα τα χρηματα? Επισης οι δικτατορες ηθελαν να χρησιμοποιησουν την τηλεοραση ως μεσο προπαγανδας ή ως αρχη μιας προσπαθειας για προσεγγιση του στρατιωτικου καθεστωτος προς ενα αστικο προφιλ που θα βοηθουσε στην εντυπωση του ''η ζωη συνεχιζεται''?

Αυτό που έχω κρατήσει εγώ από αυτές τις συνεντεύξεις (του κ. Τέμπου, του κ. Λυχναρά, του κ. Πετρίδη) και αυτή είναι οι τελείως άγνωστες λεπτομέριες (στο ευρύ κοινό - και σε μένα φυσικά σε πολλές περιπτώσεις) από τα γυρίσματα, τα παρασκήνια, το τρόπο που βλέπανε την τηλεόραση τότε οι δημιουργοί και τις συνθήκες που επικρατούσαν τότε. Πράγματα που ακούστηκαν και βγήκαν στην δημοσιότητα τώρα.

Στο σχόλιο σου για το πως χρησιμοποιούσαν οι δικτάτορες την τηλεόραση τότε, νομίζω ότι τελικώς και οι δυό σκοποί που αναφέρεις πραγματοποιούνταν, και ίσως ο δεύτερος περισσότερο για τον απλούστατο λόγο ότι δεν ήξεραν πόση δύναμη είχε αυτό το καινούργιο μέσο (τηλεόραση).

Τέλος οι αμοιβές στην τηλεόραση που αναφέρεις τα πρώτα χρόνια γενικά δεν νομίζω ότι ήταν και πάρα πολύ καλές (συνολικά) όπως έχει αναφερθεί και στις συνεντεύξεις που προηγήθηκαν αυτής, των άλλων δημιουργών. Απλώς ο κ. Ποντίκας όταν ήρθε στην Ελλάδα για να αναλάβει......το χάος που επικρατούσε τότε (νεογέννητη τηλεόραση), θεώρησε ότι βάση της εμπειρίας και των γνώσεων που είχε από το εξωτερικό θα έπρεπε να αμειφθεί έτσι, όπως και τελικώς όπως μας περιέγραψε έγινε.

caprice είπε:
Ο κος Ποντίκας δεν χάιδεψε αυτιά, μίλησε σταράτα, περιέγραψε και τεκμηρίωσε, εξήγησε και αποσαφήνισε συν του ότι μας μετέφερε σε εποχές που χωρίς την αυτοπρόσωπη παρουσία του δεν θα μπορούσαμε ποτέ να μάθουμε τι συνέβαινε μπροστά και πίσω από τις κάμερες.

Να 'ναι καλά οι άνθρωποι που μας παραχώρησαν και φωτογραφικό υλικό των σειρών. Διαλέγω τη φωτογραφία με το Νίκο Τζόγια .... ευχαριστώ

Τέλος να πω ότι ΔΕΝ ήξερα ότι η "Μικροπαντρεμένη" ήταν το τραγούδι των τίτλων στη σειρά "Έμποροι των Εθνών". (Tsalk να είσαι επιεικής με την ποινή μου σε παρακαλώ)
Μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι ενώ δεν γνώριζε ο κ. Ποντίκας το ερωτηματολόγιο (το οποίο το είδε για 1-2 λεπτά πριν αρχίσουμε) απαντούσε σε όλες τις ερωτήσεις με μια ιδιαίτερη άνεση, κάνοντας αναφορά σε λεπτομέριες και σε γεγονότα που συνέβησαν πριν από 35-40 χρόνια, και ίσως και περισσότερο κάποιες φορές.

Να σας πω επίσης ότι υπάρχουν και άλλες φωτογραφίες οι οποίες θα αναρτηθούν στα ανάλογα θρέντ των τηλεοπτικών σειρών.

Η ποινή που αναφέρεις caprice θα είναι όχι γιατί δεν ήξερες το τραγούδι των τίτλων, αλλά γιατί δεν ήξερες σωστά τον τίτλο του ο οποίος είναι το ''Ητανε για φορά μάτια μου'' με την εκπληκτική ερμηνεία του Νίκου Ξυλούρη.
 
tsalk είπε:
Η ποινή που αναφέρεις caprice θα είναι όχι γιατί δεν ήξερες το τραγούδι των τίτλων, αλλά γιατί δεν ήξερες σωστά τον τίτλο του ο οποίος είναι το ''Ητανε για φορά μάτια μου'' με την εκπληκτική ερμηνεία του Νίκου Ξυλούρη.
Το ότι έβαλα το "Μικροπαντρεμένη" σε εισαγωγικά δεν με σώζει ε; Τότε είμαι άξια της μοίρας μου :cry:
 
4 ημέρες κράτηση, λίαν επιεικώς. :p
 
johnalepou είπε:
!!!!!Το περίμενα καιρό αυτο!!!

Εύγε Άλκη και Μπερνάρντ!!!! Άλλη μία εξαιρετικη δουλειά και σας ευχαριστουμε πααααααρα πολυ

Οπως λεει και ο Χρήστος θα θελαμε πολύ να δούμε τα διασωθέντα επεισόδια από τον ΠΕΡΙΠΛΟΥ,τους ΑΚΡΟΒΑΤΕΣ και τις υπολοιπες σειρες που εχουν στο αρχείο τους ο κ.Ποντίκας και η κ.Αποστόλου... ειναι πολυ πολυ κριμα να μην μπορει το κοινο να τα δει...

ισως αν δοθουν προς αναρτηση στο αρχειο της ΕΡΤ?

Επίσης Άλκη αν επανέλθεις οπως λες θα μπορουσες να ρωτήσεις και για την σειρά ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ του 1977 οπου συμφωνα με δημοσιευματα της εποχης πρεπει να γυριστηκαν καποια επεισοδια αλλα να μην προβληθηκαν τελικα?
Γιαννη οταν διαβασα τη συνεντευξη , περιμενα τη δικη σου αντιδραση, ως γνωστος λατρης της Κατερινας Αποστολου! :D

Φαντασου να 'χες και εσυ την ευκαιρια να ησουν παρων στην συνεντευξη τι θα της ελεγες! χαχα :p
 
Όταν έστηνα τις ερωτήσεις για την κα Αποστόλου είχα στον νού μου τι θα ήθελε πρώτον να μάθει ο κόσμος και δεύτερον τι άλλη ερώτηση θα της έκανε ο Γιάννης ως ιδιαίτερον φαν της.
 
Ευχαριστούμε τον Τsalk για την καταπληκτική συνέντευξη που πήρε και το Bernard για την διόρθωση του κειμένου. Μάθαμε πολλές λεπτομέρειες άγνωστες τόσο για την ζωή του κ. Δημήτρη Ποντίκα και της Κατερίνας Αποστόλου, όσο και για τις παραγωγές που έγιναν απο τον προηγούμενο, σε μια δύσκολη εποχή για την τηλεόραση. Πολλές απο τις παραγωγές αυτές βέβαια, μπορεί να κόπηκαν, άλλες να χάθηκαν... Το παρήγορο όμως είναι τουλάχιστον οτι ο κ. Ποντίκας κράτησε κάποιο αρχείο και ίσως μια μέρα δούμε κάτι απο αυτούς τους "θησαυρούς"....
 
sunset89 είπε:
Γιαννη οταν διαβασα τη συνεντευξη , περιμενα τη δικη σου αντιδραση, ως γνωστος λατρης της Κατερινας Αποστολου! :D Φαντασου να 'χες και εσυ την ευκαιρια να ησουν παρων στην συνεντευξη τι θα της ελεγες! χαχα :p

Χεχε αυτη ηταν μια συνεντευξη που θα ηθελα να παρευρισκομαι ομολογουμενως!!!

Ευγε Άλκη για το πολύ ευστοχο ερωτηματολογιο και περιμενουμε και τις υπολοιπες φωτο ε!!!

Και αν θελήσει ο κ.Ποντίκας να μας δώσει μία γευση απο αυτα που εχει διασωσει...αν γινεται βεβαια!
 
Άλκη και Μπερνάρ...τι καταπληκτική συνέντευξη ήταν αυτή! Χίλια μπράβο πραγματικά. Προσωπικά τον Δημήτρη Ποντίκα τον ήξερα ως παραγωγό και σκηνοθέτη αυτών των σπουδαίων σειρών (Έμποροι των Εθνών, Γυφτοπούλα, κλπ) αλλά δεν ήξερα ότι είχε τέτοια ευρύτερη δραστηριότητα τόσο στην ΥΕΝΕΔ όσο και στην ΕΡΤ, και τέτοιο καταπληκτικό τεχνικό background. Όπως όλοι οι άνθρωποι που αντιμετώπισαν και πίκρες (πέρα από χαρές) στα γρανάζια της κρατικής τηλεόρασαης, έτσι και αυτός ήταν ένας καταπέλτης και δεν μάσησε να πει πολλά πράγματα με το όνομά τους στη συνέντευξη. Νομίζω πως δεδομένου πια πως αυτοί οι άνθρωποι δεν εκτίθενται πια και πολύ δημόσια, κάτι τέτοιες συνεντεύξεις είναι πια πραγματικά ντοκουμέντα...ναι πλέον και το internet ως μέσα έχει τα δικά του πια ντοκουμέντα...
 
Mια συνεντευξη μεγαλη, αλλα συγχρονως απολαυστικη και καθολου κουραστικη.

Ενα ταξιδι στην ιστορια της παλιας, καλης ελληνικης τηλεορασης που παρα τα πολλα της προβληματα, διακριθηκε για την αγαπη και το μερακι με τα οποια την αγκαλιασαν οι ανθρωποι που ασχοληθηκαν μαζι της.

Σας ευχαριστουμε πολυ, παιδια.
 
johnalepou είπε:
Επίσης Άλκη αν επανέλθεις οπως λες θα μπορουσες να ρωτήσεις και για την σειρά ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ του 1977 οπου συμφωνα με δημοσιευματα της εποχης πρεπει να γυριστηκαν καποια επεισοδια αλλα να μην προβληθηκαν τελικα?
Επανέρχομαι στο θέμα όπως είχα υποσχεθεί και σας αναφέρω ότι πράγματι η σειρά ΑΝΔΡΩΜΕΔΑ δεν προβλήθηκε τελικώς ποτέ αν και είχαν γυριστεί 2 επεισόδια. Το πως και το γιατί μαζί με φωτογραφικό υλικό στο θρέντ της σειράς.......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευγε Άλκη!!! Ανυπομονω!!!
 
Και εμείς (oι... Ροζ Πάνθηρες) ευχαριστούμε τον κο Ποντίκα που γενναιόδωρα προσέφερε στο Retromaniax τόσες πολλές πληροφορίες και μάλιστα με τρόπο φρέσκο και γλαφυρό όπως και την - εκτός των άλλων χαρισμάτων της - γοητευτικότατη κα Αποστόλου για τις αναμνήσεις της και φυσικά τους αγαπητούς tsalk και bernardc - που σίγουρα για άλλη μια φορά αφιέρωσαν τόσο χρόνο και έκαναν τόση δουλειά! Κάθε φορά που τυχαίνει να συναντήσω τον κύριο Ποντίκα μέσα από την επαγγελματική μου ιδιότητα, βλέπω έναν άνθρωπο που δείχνει συγκροτημένος, με μεγάλη αυτοπεποίθηση και ενδιαφέρων. Ομως, αν και γνωρίζω αρκετά καλά πρόσωπα, εταιρίες και κανάλια - όπως συνέβη και με άλλες συνεντεύξεις των tsalk και bernardc - υπάρχουν πολλά που με εξέπληξαν και με έβαλαν σε σκέψεις, καθώς δεν τα γνώριζα. Είναι πολύ σημαντική αυτή η σειρά των συνεντεύξεων! Όχι μόνο για τους fans, αλλά και για τους επαγγελματίες του οπτικοακουστικού χώρου, και για τους ερευνητές, και για τους δημοσιογράφους. Παρακαλώ, καλοί μου Retromaniax, συνεχίστε!
 
Ευχαριστώ και εγώ με την σειρά μου τους.....ροζ πάνθηρες για τα καλά τους λόγια. Βασική μας επιδίωξη σ αυτήν την σειρά των συνεντεύξεων ήταν και είναι να βγάλουμε όσο το δυνατόν περισσότερες άγνωστες λεπτομέρειες όχι μόνο γύρω από την δουλειά των δημιουργών, αλλά και γύρω από τις συνθήκες που επικρατούσαν εκείνη την εποχή στον χώρο.

Χαίρομαι ιδιαίτερα όταν ακόμα και οι γνώστες του χώρου βρίσκουν ενδιαφέρουσες όλες αυτές τις πληροφορίες, και μαθαίνουν και πράγματα που δεν γνώριζαν.

Αξίζει να σας αναφέρω ότι όσες φορές είχα και χαρά και την τιμή να συναντήσω τους κ. Τέμπο, Λυχναρά και Πετρίδη μετά την πρώτη μας συνάντηση πληροφορήθηκα άλλες τόσες πληροφορίες και άγνωστες λεπτομέρειες γύρω από τις συνθήκες που επικρατούσαν τότε, που θα μπορούσα να έχω κάνει και μια δεύτερη συνέντευξη με τον καθένα τους.

Είμαι σίγουρος ότι αυτό θα συμβεί και με το ζεύγος Ποντίκα - Αποστόλου.

Πρόθεση μας είναι να συνεχίσουμε και με άλλους δημιουργούς και όχι μόνο, προκειμένου να συγκεντρώσουμε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορούμε γύρω από εκείνη την εποχή.
 
Πίσω
Μπλουζα