Αποκλειστική συνέντευξη του Greg Wiltjer στο RetroManiaX

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
199
Αν και δεν είμαι οπαδός του Άρη, ήμουν κι εγώ θαυμαστής της ομάδας που είχε καθηλώσει τους Έλληνες κατά το ξεκίνημα της άνθησης του Ελληνικού μπάσκετ. Η πρώτη φορά που την είδα στο γήπεδο ήταν το 1988 στη Γάνδη, όταν ως κάτοικος Βελγίου είδα την Τρέισερ των Mcadoo, Brown, D'Antony να νικά τους Έλληνες πρωταθλητές στον ημιτελικό του final four του Κυπέλλου Πρωταθλητριών Ευρώπης. Λίγους μήνες αργότερα, έχοντας επιστρέψει πλέον στην Ελλάδα, είχα την τύχη να την δω και στο ναό του μπάσκετ της εποχής, το περίφημο Αλεξάνδρειο Μέλαθρον της Θεσσαλονίκης απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Ενώ όλα τα μάτια ήταν στραμμένα στους γαλαξιακούς αστέρες Γκάλη και Γιαννάκη, εμένα από την αρχή μου έκανε εντύπωση ο ξανθομάλλης Καναδός που άκουγε στο όνομα Greg Wiltjer, κυρίως για το γεγονός ότι διατηρούσε μια απαράμιλλη ψυχραιμία την ώρα που γύρω του καιγόταν το σύμπαν. Ο Wiltjer αγωνίστηκε με τα χρώματα του Άρη τις περιόδους 1987-88 (μόνο στην Ευρώπη) και 1988-89, συμβάλλοντας τα μέγιστα στην κατάκτηση πρωταθλήματος και κυπέλλου καθώς και της 4ης και 3ης θέσης στην Ευρώπη αντίστοιχα.

Κατόπιν μιας έμπνευσης της στιγμής αφού είχα παρακολουθήσει έναν αγώνα από το αρχείο μου, αναζήτησα τον Greg στο Facebook και ανταλλάξαμε λίγα λόγια. Δεν άργησα να του προτείνω να απαντήσει σε μερικές ερωτήσεις για τα μέλη του Retromaniax, και εκείνος είχε την ευγένεια να δεχτεί. Λόγω όμως ενός προβλήματος στην επικοινωνία μας οι ερωτήσεις γράφτηκαν μεν τον περασμένο Ιούνιο, απαντήθηκαν δε μόλις πρόσφατα. Για αυτό τον λόγο θα παρατηρήσετε κάποιες ανακρίβειες καθώς τη στιγμή που γράφονταν οι ερωτήσεις ο Παναγιώτης Γιαννάκης ήταν ακόμα προπονητής του Ολυμπιακού και ο Kyle Wiltjer ακόμα δεν είχε επιλέξει κολέγιο. Παρόλα αυτά, ελπίζω να απολαύσετε το αποτέλεσμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γκρεγκ, ας ξεκινήσουμε με κάποιες λεπτομέρειες σχετικά με τα νεανικά σου χρόνια. Αν δεν κάνω λάθος, μεγάλωσες στο Vancouver Island παίζοντας κυρίως χόκεϊ και ποδόσφαιρο, και δεν ξεκίνησες να παίζεις μπάσκετ πριν το γυμνάσιο. Πες μας λίγα πράγματα για τις παιδικές αναμνήσεις και την οικογένειά σου.

Ως επί το πλείστον έτσι είναι. Όντως μεγάλωσα στο Vancouver Island (στην δυτική ακτή του Καναδά), αλλά πέρασα και 6 χρόνια στην Ευρώπη, πέντε στη Γερμανία και έναν στη Δανία. Δεν ασχολήθηκα με το μπάσκετ πριν το γυμνάσιο. Ένας σημαντικός παράγοντας ήταν ότι είχα μια ραγδαία ανάπτυξη στα 16 μου, οπότε και από 1.88 έφτασα στο 2.03 σε 6 περίπου μήνες. Ως Καναδός έφηβος, το όνειρό μου ήταν να παίξω επαγγελματικό χόκεϊ για τους Toronto Maple Leafs. Όταν ήμουν στην 11η τάξη (Σημείωση: 16-17 ετών), δοκίμασα να παίξω σε ομάδες ποδοσφαίρου, ράγκμπι, βόλεϊ και μπάσκετ. Το μπάσκετ και το βόλεϊ ήταν τα δύο αθλήματα με τα οποία κόλλησα. Όταν διαπίστωσα πως το μπάσκετ μου έδινε καλύτερες προοπτικές, επικεντρώθηκα σε αυτό.

Μετά από δύο καλές σεζόν στο Northern Idaho Junior College, προσέλκυσες το ενδιαφέρον του Πανεπιστημίου του Washington. Όμως ήρθαν στο φως κάποιες κατηγορίες για παραβιάσεις επιστράτευσης (Σημείωση: Απαγορεύεται στα Αμερικάνικα κολέγια να προσφέρουν ανταλλάγματα σε παίκτες για να φοιτήσουν σε αυτά) που σε εμπόδισαν από το να αγωνιστείς εκεί. Θα ήθελες να ρίξεις λίγο φως σε αυτή την ιστορία; Πόσο δύσκολη περίοδος ήταν αυτή για σένα;

Φυσικά, δεν ήταν και κανένα σπουδαίο πράμα στα μάτια ενός 19άχρονου. Μου έδωσαν παπούτσια και άλλο αθλητικό εξοπλισμό και με φιλοξένησε ένας υποστηρικτής του κολεγίου ένα καλοκαίρι στο σπίτι του. Θεωρώ πως δεν έκανα κάτι λάθος και το Πανεπιστήμιο του Washington έπρεπε να γνωρίζει καλύτερα. Δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολη περίοδος για μένα. Απλά εύχομαι να είχα πάει νωρίτερα στο Oregon State, το οποίο εκείνη την εποχή ήταν το νούμερο ένα της χώρας.

Τα πράγματα τελικά εξελίχτηκαν άριστα για σένα, αφού κατέληξες στο Oregon State University, με τον A. C. Green ως συμπαίκτη. Φτάσατε στους Elite Eight στο τουρνουά NCAA το 1982. Τι θυμάσαι από εκείνη τη σεζόν;

Φανταστική εμπειρία. Λάτρευα τους συμπαίκτες μου και βρέθηκα σε μερικά απίστευτα μπασκετικά περιβάλλοντα. Εκείνη την εποχή κάθε παιχνίδι ήταν sold out και οι οπαδοί ήταν εκπληκτικοί. Τελικά ηττηθήκαμε από το πολύ καλό Georgetown που είχε ηγέτη τον Patrick Ewing.

Το 1984, επιλέχτηκες στον δεύτερο γύρο του draft από τους Chicago Bulls αλλά δεν αγωνίστηκες ποτέ στο NBA. Πιστεύεις ότι άξιζες τουλάχιστον μια ευκαιρία;

Μου δόθηκε η ευκαιρία αφού μου προσφέρθηκε συμβόλαιο. Αποφάσισα να πάω στην Ευρώπη αφού συμβουλεύτηκα φίλους, οικογένεια και τον ατζέντη μου.

attachment.php


Δίπλα στους Μισούνοφ και Φιλίππου

attachment.php


Αντιμέτωπος με τον Danny Vranes της ΑΕΚ

Αγωνιζόμενος με την Εθνική ομάδα του Καναδά, ήσουν ο πρώτος ριμπάουντερ των Ολυμπιακών Αγώνων του 1984 και ο δεύτερος ριμπάουντερ του Παγκοσμίου του 1986. Τι είδους προσόντα πρέπει να έχει ένας παίκτης ώστε να κερδίζει τόσα πολλά ριμπάουντς όταν οι αντίπαλοί του είναι συχνά πιο δυνατοί και πιο αθλητικοί;

Το ριμπάουντ δεν είναι μόνο θέμα του ποιος παίκτης είναι ψηλότερος ή πηδάει πιο ψηλά. Σίγουρα δεν ήμουν ο καλύτερος αθλητής των Ολυμπιακών Αγώνων του 1984. Είναι θέμα θέλησης, τοποθέτησης και μπλοκαρίσματος του αντιπάλου σου. Αυτό που δεν αντιλαμβάνεται πολύς κόσμος είναι ότι τα ριμπάουντς δεν κερδίζονται μόνο ψηλά στον αέρα. Μερικές φορές είναι χαμηλά στο έδαφος: αν κάνω block out στον αντίπαλό μου, και η μπάλα κτυπήσει στο παρκέ και την κερδίσω είναι κι αυτό ριμπάουντ.

Πώς κατέληξες στην Ευρώπη; Θυμάσαι τις συνθήκες, και πόσο εύκολη ήταν η απόφασή σου;

Ήρθα στην Ευρώπη γιατί οι Chicago Bulls μου προσέφεραν το μίνιμουμ συμβόλαιο της εποχής ($84,000). Μπορούσα να κερδίσω περισσότερο από τα διπλά στην Ευρώπη και αποφασίσαμε πως ήταν το καλύτερο για μένα. Κοιτώντας πίσω, εύχομαι να είχα μείνει με τους Bulls ώστε να αποδείξω τι αξίζω μαζί τους. Ένας καλός μου φίλους, ο Bill Wennington ήταν αλλαγή μου στους Ολυμπιακούς του 84 και τελικά έπαιξε στους Bulls και κέρδισε τρία δαχτυλίδια πρωταθλητή.

Το 1987, η Ελλάδα εκπλήσσει τον κόσμο κατακτώντας το Πρωτάθλημα Ευρώπης και το μπάσκετ γίνεται το εθνικό μας σπορ εν μια νυκτί. Ο τότε πρόεδρος του Άρη κύριος Μιχαηλίδης υποσχέθηκε μια μεταγραφή σοκ στους οπαδούς αλλά κανείς δεν περίμενε πως θα κατάφερνε να φέρει τον βασικό σέντερ της πρωταθλήτριας Ισπανίας και Κυπελλούχου Ευρώπης Μπαρτσελόνα Greg Wiltjer στην Ελλάδα. Παρόλα αυτά, έφτασες στη Θεσσαλονίκη στις 24 Αυγούστου του 1987. Εκτός από το οικονομικό μέρος, ποιοι ήταν οι παράγοντες που σε έπεισαν να δεχτείς την προσφορά;

Ένας από τους παράγοντες που με έπεισε ήταν ο ενθουσιασμός που υπήρχε γύρω από Ελληνικό μπάσκετ εκείνη την εποχή. Ο τίτλος του Ευρωμπάσκετ ήταν γιγάντιος άθλος, και μου δόθηκε η ευκαιρία να αγωνιστώ ως συμπαίκτης με πέντε μέλη της ομάδας εκείνης (Σημείωση: Εδώ ο Γκρεγκ έκανε λάθος, οι παίκτες ήταν τέσσερις: Γκάλης, Γιαννάκης, Ρωμανίδης, Φιλίππου), συμπεριλαμβανομένου του μεγάλου Νίκου Γκάλη. Οι Έλληνες οπαδοί ήταν φανταστικοί και δεν έχω ξαναδεί ποτέ τέτοια αφοσίωση αφού ακολουθούσαν την ομάδα όπου κι αν πήγαινε. Ασφαλώς και η οικονομική προσφορά ήταν πολύ καλή.

Λίγους μήνες αργότερα, βοήθησες τον Άρη να θριαμβεύσει απέναντι στην Μπαρτσελόνα μέσα στην Ισπανία με 89-88 στις 3 Δεκεμβρίου του 1987. Είδες αυτή την νίκη σαν μια μικρή εκδίκηση;

Ήταν μια πολύ ικανοποιητική νίκη. Έδειξε ότι τα πάντα ήταν δυνατά.

Ο Νίκος Γκάλης και ο Παναγιώτης Γιαννάκης θεωρούνται ακόμα από πολλούς ως το κορυφαίο περιφερειακό δίδυμο που είχε ποτέ ομάδα εκτός NBA. Συμφωνείς με αυτό τον ισχυρισμό; Πως ήταν η συνεργασία μαζί τους κατά τη διάρκεια των δύο σεζόν που αγωνίστηκες στον Άρη, και τι σου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση σε αυτούς;

Θα συμφωνήσω πως ήταν κάτι το ξεχωριστό. Πιστεύω πως ήμουν πολύ καλός συμπαίκτης ειδικά για τον Γκάλη, οι περισσότεροι Αμερικάνοι θα είχαν διαμαρτυρηθεί που δεν έπαιρναν τη μπάλα ενώ εγώ κράταγα το στόμα μου κλειστό και απολάμβανα την "διαδρομή". Στον Γκάλη αυτό που με εντυπωσίαζε περισσότερο ήταν πως παρά το ύψος του μπορούσε πολύ απλά να σκοράρει απέναντι σε οποιονδήποτε, οπουδήποτε και οποτεδήποτε. Επίσης είχε την ικανότητα να "αιωρείται" και να περνάει τα σουτ απέναντι σε ψηλούς και αθλητικούς αμυντικούς. Αυτό που θυμάμαι περισσότερο από τον Γιαννάκη ήταν πόσο σκληρός ήταν. Δεν φοβόταν τίποτα και κανέναν και σε περισσότερες από μία περιπτώσεις έχυσε το αίμα του στο παρκέ - ήταν ένας πραγματικός ηγέτης και αρχηγός.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γκάλης, Γιαννάκης, Σλόμπονταν Σούμποτιτς αλλά μόνο μία μπάλα σε κάθε παιχνίδι. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην φτάνουν αρκετές πάσες στη frontline καθώς έτειναν να μονοπολούν τα σουτ. Ένιωσες ποτέ την επιθυμία να τους φωνάξεις "δώστε μου επιτέλους την μπάλα, κοντοστούπηδες!";

Φυσικά θα ήθελα να έπαιρνα περισσότερες προσπάθειες αλλά όσο νικούσαμε και ένιωθα πως συνεισέφερα ήμουν χαρούμενος. Ο νούμερο ένας στόχος μου όσο αγωνιζόμουν με τον Άρη ήταν να παίρνω ριμπάουντς και να αμύνομαι απέναντι στους ψηλούς.

Όπως συχνά συμβαίνει με τους μεγάλους παίκτες, οι προαναφερθέντες είχαν ένα μάλλον έντονο "εγώ", κάτι που θα μπορούσε να πει κανείς και για τον προπονητή Γιάννη Ιωαννίδη. Πόσο εύκολο ήταν για όλους να βάλουν το εγώ τους κάτω από τις ανάγκες τις ομάδας; Κατά τη γνώμη σου συνέβαινε πάντα αυτό ή υπήρχαν στιγμές έντασης;

Οι περισσότεροι επαγγελματίες αθλητές και προπονητές έχουν κάποιου είδος εγωισμό. Κατά κανόνα δεν υπήρχε πρόβλημα χημείας όσο ήμουν στον Άρη.

Γκρεγκ, όπως είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις η σημασία που είχε ο Άρης για τους Έλληνες εκείνα τα χρόνια ήταν απλά κολοσσιαία, και δεν αναφέρομαι μόνο στους φιλάθλους. Οι άνθρωποι θυμούνται ακόμα τις θρυλικές "μαγικές Πέμπτες" κατά τις οποίες οι δρόμοι ολόκληρης της χώρας σχεδόν άδειαζαν καθώς όλοι ήθελαν να παρακολουθούν τον Άρη να αγωνίζεται στο Κύπελλο Πρωταθλητριών. Πως αντιλαμβανόσουν εσύ ως ξένος την κατάσταση αυτή; Για να το θέσω ωμά, δεν σου φαινόταν κάπως... λοξό;

Όχι λοξό, αλλά πολύ συναρπαστικό να συμμετέχω σε κάτι τέτοιο. Ήταν ξεχωριστές στιγμές και ήμουν πολύ περήφανος που ήμουν μέρος τους. Θυμάμαι όταν με επισκέφτηκε η αδερφή μου από τον Καναδά και νόμιζε ότι ήμουν κάτι σαν ροκ σταρ!

Οι φίλοι του μπάσκετ της γενιάς μου δεν θα ξεχάσουν ποτέ τις επικές μάχες μεταξύ Άρη και ΠΑΟΚ για τον τίτλο. Μπορείς να μας δώσεις τις δικές σου εντυπώσεις για την ατμόσφαιρα στη Θεσσαλονίκη τις μέρες πριν και μετά μια συνάντηση ανάμεσα στις δύο ομάδες; Πως προετοιμαζόσουν ψυχολογικά για τον αγώνα και την προσωπική σου αναμέτρηση απέναντι στον Παναγιώτη Φασούλα;

Δεν έχω βιώσει ΤΙΠΟΤΑ που να μοιάζει με αυτό, ειδικά δεδομένου ότι οι δυο ομάδες ήταν από την ίδια πόλη! Αυτό ναι, ήταν λίγο παράξενο. Ήταν απίστευτο το τρομερό πάθος που είχαν για τις ομάδες τους. Σε μερικές περιπτώσεις απεχθάνονταν ο ένας τον άλλον και ήταν κατάφωρα επιθετικοί ή βίαιοι αναμεταξύ τους. Αυτό για μένα ξεπερνά την διαχωριστική γραμμή: Το πάθος είναι καλό αλλά όταν κάποιοι φτάνουν στο σημείο να απειλήσουν ανθρώπους ή να προξενήσουν ζημιές και δυσφήμηση στις επιχειρήσεις τους, υπάρχει πρόβλημα. Ως παίκτης πάντως το έβλεπα σαν μια ευχάριστη αντιπαλότητα καθώς είχαμε μερικές εντυπωσιακές μάχες με αυτούς. Στο τέλος βέβαια η καλύτερη ομάδα υπερίσχυε!

Από τους παλιούς σου συμπαίκτες στον Άρη, με ποιον ήσουν πιο κοντά; Μιλάς ακόμα με κανέναν από εκείνο τον καιρό; Ποιος από τους αντιπάλους σου στο Ελληνικό πρωτάθλημα σου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση;

Περνούσα χρόνο με τον Γιαννάκη και την οικογένειά του. Εκτός ομάδας ένας από τους καλύτερους μου φίλους ήταν ο Τάσος Σουρμελής με τον οποίο επικοινωνώ ακόμα μέσω e-mail. Όσο για αντιπάλους, ο Φασούλας ήταν πάντα έτοιμος να αγωνιστεί και είχαμε μερικές σπουδαίες μάχες.

attachment.php


Καρφώνοντας υπό το βλέμμα του μεγάλου Ντίνο Μενεγκίν

attachment.php


Ματς απέναντι στην Παρτιζάν Βελιγραδίου στο Αλεξάνδρειο

Κέρδισες όποιον τίτλο μπορεί κανείς να κερδίσει στην Ευρώπη εκτός από το Κύπελλο Πρωταθλητριών. Κατά τη γνώμη σου, ποιοι ήταν οι λόγοι που οδήγησαν στον αποκλεισμό από την Τρέισερ ( 1988 ) και την Μακάμπι (1989);

Νομίζω πως αν είχαμε έναν δυνατό power forward θα καταφέρναμε να φτάσουμε στους δύο τελικούς. Αν σκεφτώ το χτίσιμο μιας ομάδας, αυτό ήταν που μας έλειπε. Είχαμε φοβερά γκαρντς, έναν σέντερ, σουτέρ τριών πόντων αλλά μας έλειπαν κάποια "μπράτσα".

Θυμάσαι κάποιο αστείο ή περίεργο περιστατικό από την διαμονή σου στην Ελλάδα;

Το πρώτο πράγμα που θα ήθελα να μοιραστώ ήταν όταν πρωτοέφτασα στην Ελλάδα. Δεν μπορούσα να πιστέψω την υποδοχή που είχα στο αεροδρόμιο. Δεν είχα παίξει ούτε παιχνίδι ακόμα κι όμως υπήρχαν αρκετές εκατοντάδες οπαδών που με περίμεναν όταν έφτασα. Αυτό ήταν εντυπωσιακό! Άλλο ένα πράγμα που με εξέπληττε ήταν το πόσοι πολλοί Έλληνες έρχονταν να μας υποστηρίξουν σε άλλες πόλεις της Ευρώπης. Παίζαμε στη Γερμανία ή την Ολλανδία και οι περισσότεροι φίλαθλοι ήταν Έλληνες, και πάλι πολύ εντυπωσιακό! Έκανε τα εκτός έδρας παιχνίδια μας πιο απολαυστικά.

Κάτι άλλο που μου έρχεται στο μυαλό είναι πως δεν μπορούσα να συλλάβω πόσο παθιασμένη ήταν η αντιπαλότητα μεταξύ ΠΑΟΚ και Άρη. Οι οπαδοί ζούσαν και ανέπνεαν για αυτό το παιχνίδι! Μέναμε στο ξενοδοχείο στη Θεσσαλονίκη για περισσότερη ησυχία και μια φορά κάποιος τρελός οπαδός πυροβολούσε τα παράθυρά μας με πιστόλι, φαντάζομαι όχι για να τραυματίσει κάποιον αλλά για να μας τρομοκρατήσει και να μην καταφέρουμε να κοιμηθούμε.

Μια άλλη ανάμνηση που ήταν ασυνήθιστη για τα δεδομένα της Ελλάδας ήταν μια χρονιά που είχαμε ένα μέτρο χιόνι (Σημείωση: Ο Γκρεγκ πιθανότατα αναφέρεται στον Δεκέμβριο του 1988) στο Πανόραμα που διέμενα και πολλά καταστήματα είχαν ξεμείνει από κάποια τρόφιμα όπως γάλα και ψωμί, και οι μετακινήσεις ήταν δύσκολες.

Ποιανού απόφαση ήταν η αποχώρησή σου από τον Άρη το 1989;

Ο Άρης μου έκανε προσφορά ανανέωσης στο τέλος της δεύτερης μου χρονιάς και ζήτησα χρόνο για να το σκεφτώ κατά τη διάρκεια των διακοπών μου στη Ρόδο. Όταν επέστρεψα με ενημέρωσαν ότι είχαν ξεκινήσει διαπραγματεύσεις με άλλους παίκτες και αργότερο εκείνο το καλοκαίρι ήρθαν σε συμφωνία με έναν Γιουγκοσλάβο ψηλό (Σημείωση: Στόγιαν Βράνκοβιτς). Για να είμαι ειλικρινής, αυτό με πείραξε λίγο αλλά έτσι είναι οι δουλειές και ο Άρης έπρεπε να κάνει αυτό που θεωρούσε καλύτερο για τον σύλλογο.
 
Ο Παναγιώτης Γιαννάκης απολαμβάνει μια λαμπρή καριέρα ως προπονητής. Οδήγησε την Εθνική Ελλάδος στον τίτλο του Ευρωμπάσκετ το 2005 και τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου το 2006, ενώ αυτή τη στιγμή κοουτσάρει τον Ολυμπιακό. Άνθρωποι που έχουν αγωνιστεί δίπλα του στο παρελθόν λένε πως πάντα γνώριζαν πως θα ακολουθούσε την προπονητική. Συμφωνείς, και γιατί;

Ο Παναγιώτης είχε πάντα τρομερό πάθος για το άθλημα και δεν με εκπλήσσει καθόλου που έμεινε σε αυτό με κάποια ιδιότητα. Οι μεγάλοι παίκτες δεν γίνονται πάντα μεγάλοι προπονητές αλλά στην περίπτωση του έχει κάνει φανταστική δουλειά. Ήταν σπουδαίος παίκτης και είναι καλός άνθρωπος. Εργάζεται πολύ σκληρά σε αυτό που κάνει και χαίρομαι πολύ που τα πηγαίνει τόσο καλά.

Ο Παναγιώτης Φασούλας είναι δήμαρχος Πειραιά, ενώ ο Γιάννης Ιωαννίδης ήταν ο Υφυπουργός Αθλητισμού μέχρι προσφάτως. Πιστεύεις ότι οι πρώην αθλητές μπορούν να φανούν χρήσιμοι στις χώρες τους ως πολιτικοί, ή προτιμάς να βλέπεις ανθρώπους υψηλότερου μορφωτικού επιπέδου ως αξιωματούχους; Μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου δήμαρχο της πόλης σου;

Μερικές φορές είναι δύσκολο να φανταστείς πρώην αθλητές ως πολιτικούς αλλά υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που μπορούν να κάνουν αυτό το βήμα. Όσο για μένα, ΔΕΝ είναι το στυλ μου.

Πες μας κάποια πράγματα για την τρέχουσα επαγγελματική και προσωπική ζωή. Θέλουμε να ακούσουμε για τα παιδιά σου, ειδικά για τον Kyle.

Ασχολούμαι με τις βιομηχανικές πωλήσεις από τότε που αποσύρθηκα από το μπάσκετ το 1996. Είμαι παντρεμένος με την Carol από το 1987. Έχω τέσσερα παιδιά: Τον Sammy (10), την Ariana (14), τον Kyle (18) και την Jordan (29). Όλα ασχολούνται με τον αθλητισμό, όλα με το μπάσκετ εκτός από την Αριάνα που παίζει βόλεϊ. Έχω προπονήσει τα παιδιά μου ανά τα χρόνια και τώρα είμαι επικεντρωμένος στις ατομικές ασκήσεις (κυρίως στα βασικά). Η Jordan έπαιξε στο New Mexico, μετά στο WNBA και στην Ελλάδα (Σημείωση: Στο Σπόρτιγκ το 2002) ενώ ο Kyle θα αγωνιστεί στο University of Kentucky του χρόνου. Και οι δυο τους αγωνίζονται σε Εθνικές ομάδες του Καναδά. Μένω στο Portland του Oregon αλλά διατηρώ την Καναδική υπηκοότητα. Τα παιδιά μου έχουν διπλή υπηκοότητα γι' αυτό έχουν την δυνατότητα να συμμετέχουν στα προγράμματα των Εθνικών ομάδων του Καναδά.

Υποθετική ερώτηση: Φαντάσου τον Kyle όταν τελειώσει το σχολείο. Έχει τρεις προτάσεις: Μία από ένα καλό κολέγιο, μία από ομάδα του NBA για τον μίνιμουμ μισθό και ένα πολύ καλύτερο συμβόλαιο στην Ευρώπη. Τι θα τον συμβούλευες να κάνει; Ποια είναι η άποψή σου για τους παίκτες που πήγαν στο NBA αμέσως μετά το σχολείο;

Πλέον είναι 100% βέβαιο πως θα αγωνιστεί στο Kentucky από το Φθινόπωρο του 2011. Με βάση την εμπειρία μου πάντως θα τον συμβούλευα να αγωνιστεί στο NBA, ειδικά αν επιλεχτεί ψηλά στον πρώτο γύρο. Πλέον όμως δεν είναι δυνατόν να μεταβεί κάποιος αμέσως στο NBA, πρέπει να μείνει τουλάχιστον ένα χρόνο στο κολέγιο. Θεωρώ πως το NBA πρέπει να θεσπίσει όριο ηλικίας και να ζητάει από τους παίκτες να παραμένουν στο κολέγιο για τουλάχιστον δύο χρόνια. Θα ήταν καλύτερο και για το κολέγιο και για το NBA αφού θα παίρνει πιο ώριμους παίκτες. Ελπίζω ο Kyle να έχει την ευκαιρία να αγωνιστεί στο NBA αλλά εύχομαι να πάει και στην Ευρώπη κάποια στιγμή.

Ήξερες πως ο παλιός σου συμπαίκτης στην Εθνική Καναδά, ο Gordon Herbert, ήταν προπονητής του Άρη το 2007;

Ναι το γνώριζα. Μιλάμε που και που.

attachment.php


Από αριστερά προς τα δεξιά βλέπουμε τα παιδιά του Ariana, Kyle, Sammy και τη γυναίκα του Carol

attachment.php


Η μεγάλη του κόρη Jordan καμαρώνει δίπλα στους γονείς της

Όπως σου έχω αναφέρει, είμαστε μέλη ενός forum που είναι αφιερωμένο στο ρετρό, είτε αυτό αφορά μουσική, ταινίες, σπορ ή τη ζωή γενικά. Υπάρχει κάτι που να ανήκει σε αυτή την κατηγορία και να σου αρέσει; Για παράδειγμα, είσαι ευχαριστημένος από τον τρόπο με τον οποίο έχει εξελιχτεί το μπάσκετ με τα χρόνια ή προτιμάς τους παλιούς κανόνες των επιθέσεων 30 δευτερολέπτων και το πιο αργό στυλ παιχνιδιού;

Ως επί το πλείστον μου αρέσει το πως εξελίχτηκε το μπάσκετ. Είμαι ακόμα πολύ μεγάλος οπαδός του αθλήματος και μου αρέσει το πόσο αθλητικό έχει γίνει. Όμως μερικές φορές πιστεύω ότι δίνεται υπερβολική έμφαση στο αθλητικό κομμάτι και οι άνθρωποι ξεχνούν για τα ΒΑΣΙΚΑ. Θα υπάρχει πάντα χώρος στο παιχνίδι για τους παίκτες που μπορεί να μην είναι οι καλύτεροι αθλητές αλλά κατέχουν σωστά τα βασικά του μπάσκετ. Ο γιος μου ο Kyle δεν είναι ο σπουδαιότερος αθλητής αλλά θεωρείται ένας από τους πιο ταλαντούχους παίκτες της δυτικής ακτής. Προσωπικά μου αρέσει το γρήγορο παιχνίδι αλλά υπάρχουν φορές που πρέπει να επιβραδύνεις τον ρυθμό και να στήσεις αποτελεσματικές επιθέσεις.

Μου αρέσει πολύ η μουσική των 80s, ειδικά ροκ όπως Aerosmith, Boston, Bryan Adams, Heart, Foreigner, Def Leppard, The Eagles, Elton John, Genesis, Guns n'Roses, Journey, Loverboy, The Police και άλλα συγκροτήματα της εποχής.

Πήρα την πρωτοβουλία να επισκεφτώ ένα chat room οπαδών του Άρη για να ρωτήσω τη γνώμη τους για σένα. Η γενική εντύπωση όσων ήταν σε ηλικία ώστε να σε θυμούνται ήταν ότι ήσουν ένας αξιοπρεπής παίκτης που πάντα έδινε το καλύτερο που μπορούσε, αλλά κυρίως ένας πολύ αξιοπρεπής άνθρωπος που δεν δημιουργούσε ποτέ πρόβλημα. Πως σε κάνει να νιώθεις αυτό μετά από τόσα χρόνια;

Πρώτα από όλα είναι τιμή μου που κάποιοι με θυμούνται. Δεύτερον, υποθέτω ότι θα μπορούσα να προσβληθώ από την λέξη "αξιοπρεπής" αλλά δεν θα το κάνω. Έκανα τη δουλειά μου όσο καλύτερα μπορούσα με τα δεδομένα που υπήρχαν. Αν το ξανάκανα θα ήμουν σίγουρα πιο επιθετικός και μάλλον κάποιοι θα το εκλάμβαναν ότι θα ήμουν "δύσκολος", εννοώντας πως θα ζητούσα να έχω πιο ενεργό ρόλο στην επίθεση. Σίγουρα δεν μετανιώνω για τίποτα στην καριέρα μου. Ήταν ευλογία για μένα το ότι μου δόθηκε η δυνατότητα να παίζω το παιχνίδι που αγαπώ για τόσο καιρό. Ο καιρός που πέρασα στην Ελλάδα και την Θεσσαλονίκη ήταν πολύ ξεχωριστός και θα διατηρήσω αυτές τις αναμνήσεις για το υπόλοιπο της ζωής μου. Ελπίζω μέσω αυτών των εμπειριών να μπορέσω να βοηθήσω τα παιδιά μου στη ζωή τους και στα σπορ τους.

Γκρεκ Γουΐλτζερ, σε ευχαριστούμε πολύ για τον χρόνο που διέθεσες. Ευχόμαστε ό,τι καλύτερο σε εσένα και τους δικούς σου ανθρώπους.

Εγώ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον για μένα και την οικογένειά μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Που τον ξετρυπωσες??

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ συνεντευξη!
 
Ωραία συνέντευξη Αλκη. Μια μέρα κυκλοφορούσα στο Αλεξάνδρειο μετά από προπόνηση του Αρη και έτυχε να πέσω πάνω του. Μέχρι να φτάσω στο κεφάλι να δω ποιός είναι μου φάνηκε ατελείωτος! :D
 
Όντως, που τον θυμήθηκες ρε Άλκη;; Και που είχες την ιδέα να τον ψάξεις!!

Ωραία συνέντευξη. Μας γύρισε 23 χρόνια πίσω!!
 
Άλκη υποκλίνομαι για μια ακόμα φορά...

Πολλές φορές με εκνευρίζει όταν διαβάζω συνεντεύξεις σε αθλητικά Μέσα και φαίνεται ότι ο δημοσιογράφος δεν έχει ιδέα ποιος είναι ο τύπος απέναντί του, ειδικά όταν είναι μικρός σε ηλικία και πρόκειται για αθλητές του παρελθόντος. Και άντε, να το δεχθώ αυτό, αλλά μπες τουλάχιστον στον κόπο, βρε αδερφέ να κάνεις μια στοιχειώδη έρευνα πριν τη συνέντευξη. Δουλειά σου είναι, υποτίθεται...

Για αυτό ακριβώς την χάρηκα πολύ περισσότερο αυτή τη συνέντευξή σου.

Άλλωστε, όπως κι εσύ, μπορεί να μην ήμουν ποτέ οπαδός του Άρη (ουδέποτε συμφωνούσα με τη λογική "υποστηρίζω πάντα την καλύτερη ομάδα", αλλά και ήδη έπαιζα στις μικρές ομάδες του Πανιωνίου, οπότε και ως βέρος Νεοσμυρνιώτης θα ήταν αστείο να υποστηρίζω κάποια άλλη ομάδα), αλλά αντίστοιχα δεν ήμουν και ποτέ από αυτούς που δεν θεωρούσαν πρέπον να υποστηρίζουν τις αντίπαλες ελληνικές ομάδες στην Ευρώπη (κάτι που ισχύει ακόμα, αφού πολλές φορές πηγαίνω στο γήπεδο να παρακολουθήσω σε μπάσκετ και ποδόσφαιρο ευρωπαϊκά παιχνίδια των ΠΑΟ, ΟΣΦΠ, ΑΕΚ και τους υποστηρίζω σαν να ήμουν οπαδός τους). Έτσι κι εγώ μεγάλωσα βλέποντας φανατικά τις Πέμπτες τον Άρη στην Ευρώπη, οπότε είναι λογικό να με φέρνει πολλά χρόνια πίσω αυτή η συνομιλία σας με τον Γουίλτζερ...
 
Εξαιρετική έκπληξη και πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη! Την διάβασα μονομιάς. Συγχαρητήρια.
 
Πραγματικά εκπληκτική συνέντευξη, με πήγε χρόνια πίσω όταν τρυπώναμε με τους κολλητούς μου στο Παλέ για μια ματιά στις προπονήσεις του Άρη !
 
Μεγαλος παιχτης - εξαιρετικο ερωτηματολογιο. Συγχαρητηρια Αλκη!
 
Συγχαρητηρια Αλκη!!! Παρα πολυ ωραια συνεντευξη!!!!!

Ευχαριστουμε πολυ τον Greg Wiltjer που μοιραστηκε μαζι μας τις αποψεις του σε αυτη την πολυ ομορφη συνεντευξη!

Αλκη μπραβο για ακομα μια φορα...
 
χάρηκα π[ολύ για αυτή την συνέντευξη...πραγματικά ανασύρει ευχάριστες αναμνήσεις για κάθε φίλαθλο
 
Γκρεγκ Γουίλτζερ!!! Γουάου!!! :worship:

Now, that is a surprise!!!

Ευχαριστούμε για την πολύ όμορφη συνέντευξη!

alkis21, απλά RESPECT!
 
Πολύ καλή η συνέντευξη και πολλά μπράβο, αν και υπάρχει ένα μικρολαθάκι: Οι ξένοι στην Α1 επιτράπηκαν για πρώτη φορά την περίοδο 1988-89 και ο Γουϊλτζερ έπαιζε μόνο στην Ευρώπη τη σεζόν 1987-88. Η φωτογραφία που είδα με την Παρτιζάν, είναι από ένα φιλικό στο Παλέ τον Αύγουστο του '87 στο οποίο ο Άρης κέρδισε με 100-94 παίζοντας χωρίς τον Γκάλη που ακόμη δεν τα είχε βρει στο οικονομικό με τη διοίκηση. Αν θυμάμαι καλά, ο Γιαννάκης είχε αρχίσει προπονήσεις πριν μια-δυο μέρες κι έπαιξε κατευθείαν στο φιλικό, αφού κι αυτός ήτανε σε διαπραγματεύσεις ως προς το οικονομικό. Θυμάμαι ότι σ' αυτό το ματς πρωτοέπαιξε ο Μισούνοφ κάνοντας εντυπωσιακή εμφάνιση και φορώντας τον αριθμό 13 στη φανέλα, όντας ο τελευταίος που έκανε κάτι τέτοιο επί Ιωαννίδη...

Τώρα, αν αρχίσω να παραθέτω τις αναμνήσεις μου από εκείνη την εποχή θα τελειώσω σε πέντε χρόνια. Πρόχειρα, θ' αναφέρω ότι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος 88-89 στο κλειστό του Σπόρτιγκ (απ' όπου και η φωτογραφία που υπάρχει παραπάνω με Φιλίππου και Μισούνοφ) ο Γκρεγκ πέτυχε 11 πόντους και πήρε 26 (ή 27) ριμπάουντ, αριθμός ρεκόρ για την ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος αλλά λίγους μήνες μετά του το πήρε ο Μαρκ Λάντσμπεργκερ του Πανιωνίου με 31 (ακόμη το κατέχει) σε ματς με τον Ηρακλή.

Πάντως, ήτανε φιλότιμος και μαχητής αλλά δύσκολα τα έβαζε με τα "θηρία" στυλ Νόρις, Μαγκί, Μέρσερ, Μπράουν κ.τ.λ. που είχαν οι άλλες ομάδες. Εκεί πιστεύω οφείλεται κατά ένα μεγάλο μέρος το γεγονός ότι εκείνη η ΟΜΑΔΑΡΑ δε μπόρεσε να πάρει αυτό που της άξιζε, δηλαδή το Κύπελλο Πρωταθλητριών. Δεν υπήρχανε πολλά λεφτά για καλούς ξένους -αφού το "χαρτί" το έπαιρναν οι Γκάλης και Γιαννάκης- και η κατάσταση βολευότανε με τον Σούμποτιτς που μέσα έπαιζε ως Έλληνας κι έξω ως ξένος και τον "μάμα" (όπως τον έλεγαν οι Ισπανοί) Γουίλτζερ. Κάτι πήγε να γίνει αργότερα με Βράνκοβιτς-Τζόουνς, αλλά η ομάδα είχε αρχίσει σιγά-σιγά να φθείρεται...

Σταματώ εδώ, γιατί αν συνεχίσω θα παρασυρθώ και θα γράφω μέχρι το Σάββατο...
 
Μπράβο Άλκη, ευχαριστούμε πολύ!
 
Ως γνωστόν το σερφάρισμα στο δίκτυο γίνεται συνήθως με τυχαίους προορισμούς, ό,τι κατεβαίνει στην κούτρα εκείνη τη στιγμή.

Αλλά να σου κατέβει στην κούτρα να πάρεις συνέντευξη από τον Γουίλτζερ; Αυτό και αν είναι "κουφή" έμπνευση!!!

Απλά υποκλίνομαι...
 
Υπέροχες αναμνήσεις, μιας εποχής που ο Άρης μονοπωλούσε στις ελληνικές TV. θυμάμαι ότι περιμέναμε πως και πως να δούμε τον Άρη να παίζει στην Ευρώπη.

Αγαπημένο μου παιχνίδι, αυτό μέσα στη Βαρκελώνη (που είχε βάλει ο Γκάλης ένα κουφό τρίποντο από τη σέντρα στη λήξη του ημιχρόνου - που δεν μέτρησε).

Κρίμα, κορυφαία ομάδα χωρίς τίτλο...

Thanks Άλκη.
 
!

Μπράβο ρε Άλκη...οχί μονο γιατί κατάφερες να τον ξετρυπώσεις αλλά και γιατί η συνέντυξη είναι πολύ professional. Θυμάμαι οτι στην Τρίτη Γυμνασίου επειδή ήμουν ο ¨σεντερ" της ομαδάς και ξανθός, με φωνάζαν ολοι Γουϊλτζερ στο σχολείο οταν παίζαμε (ειδικά τα μικρότερα παιδάκια) και αισθανόμουν πολύ περήφανος. ;)

Να σε ρωτήσω...τι αγγλική λέξη χρησιμοποίησες για τον χαρακτηρισμό "αξιοπρεπής", decent? Πάντως αν σκεφτούμε το μπασκετ που παίζονταν τότε, τα 5άρια συνήθως ήταν πολύ ψηλοί παίχτες, χωρίς ιδιαίτερη τεχνική και πλαστικότητα, που ο κύριως ρόλος τους ήταν να μπλοκάρουν και να πέρνουν ριμπάουντς και οχι τόσο να σκοράρουν. Αυτοί δε, που κατάφερναν να σκοράρουν λίγο παραπάνω γίνονταν σταρ (Sabonis!) Ακόμα και στο ΝΒΑ, αν εξαιρέσουμε τον Hakeem Olajuwon που πραγματικά ήταν απιστευτο το ταλέντο και η κινηση του για το ύψος 2,24, οι υπόλοιπο centers ήταν βαριοί και δυσκίνητοι. Με βάση αυτών των δεδομένων θεωρώ οτι ο Γουιλτζερ ήταν παραπάνω απο αξιοπρεπής.
 
Πίσω
Μπλουζα