Αρωματικό Κουίζ

Για να λεμε του στραβου το δικιο, η αληθεια ειναι πως μια ερωτηση σαν την 3, συνηθως επιδεχεται πολλαπλες απαντησεις.

Ειναι δυσκολο και σπανιο για μια γυναικα (και δη σταρ, οπως η Ναταλι) να εχει ενα και μοναδικο αγαπημενο αρωμα σε ολη τη ζωη της.

Εννοειται λοιπον οτι η απαντηση που εδωσες για το Jungle Gardenia ειναι σωστη.

Και αφου το κουιζ εκλεισε, συντομα θα δωσω και τις αναλυτικες απαντησεις για να ολοκληρωθει.
 
Οι απαντήσεις

1. Ειναι σωστα ολα τα αρωματα της Nina Ricci που αναφερατε και προσθετω κι εγω τεσσερα δικα μου που αγαπω πολυ.


Γυναικεια: L'air du temps, Capricci.



Αντρικα: Memoire d' homme, Ricci club.


 


nd.6180.jpg


Capricci - 1960

 


2. To αντρικο αρωμα Derby του Οικου Guerlain εχει το ιδιο ονομα με την κλασικη γκοφρετα της ΙΟΝ.


3. H Νatalie Wood λατρευε τα αρωματα Jungle gardenia και Jasmal.



4. Eκτος απο τα αρωματα που αναφερατε με τη λεξη Fleur στο ονομα τους, συμπληρωνω κι εγω το Αrrogance Fleur de crystal και το Caron Fleur de Rocaille.


 


nd.2918.jpg



5. Στα αρωματα με εντελως αδιαφανες μπουκαλι, προσθετω το Amor Amor και το Loulou, και τα δυο του Οικου Cacharel.


6, To αρωμα Jean - Louis Scherrer που βλεπουμε στη φωτογραφια ειναι γυναικειο.



7. Η παλαιοτερη αρωματικη δημιουργια της Clinique ειναι το Αromatics elixir και κυκλοφορησε το 1971.


 


nd.371.jpg



8. Η γυναικα που βλεπουμε ειναι η Elizabeth Arden σε μια φωτογραφια του 1939.



9. Ο λονδρεζικος Οικος αρωματων Yardley ιδρυθηκε το 1770.


 


nd.17084.jpg



10. Τρια αρωματα που δε μου αρεσουν καθολου ειναι το Opium, το Poison και το Samsara.


 


nd.93.jpg


 




 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Bambinella, ψάχνω ένα άρωμα αλλα δεν το βρίσκω πουθενά! :( Είναι το blush - marc jacobs. Μήπως γνωρίζεις αν υπάρχει στην αγορά; Επειδή έχω την εντύπωση πως άδικα ψάχνω :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Cococinel, προτου μου μιλησεις εσυ γι' αυτο το αρωμα, ουτε καν ακουστα δεν το ειχα.

Δε γνωριζω τιποτα σχετικο, δυστυχως. Αν καμια αλλη κοπελα εδω μεσα ξερει τιποτα για το Blush του Οικου Marc Jacobs, την παρακαλουμε να μας δωσει τα φωτα της.

Βlush - Marc Jacobs

nd.1403.jpg
 
Cococinel είπε:
Ναι!! Για να δούμε...
το αρωμα αυτο εχει καταργηθει δυστυχως γιατι ηταν ενα πολυ καλο αρωμα! ηταν και το αγαπημενο της kylie minogue!
 
ηχογραφημενη συνεντευξη της Marilyn Monroe

 
Πίσω
Μπλουζα