Αρωματικό Κουίζ

1. α) Chrome , β) Aqua

3. Brigitte {;}
 
Startulator, στην 1 μου αφησες εξω τα γυναικεια αρωματα, αλλα κατα τα αλλα, οι απαντησεις που εδωσες ειναι σωστες.
 
Σε περίπτωση που τα ψάχνετε και δεν τα βρίσκετε τα 4 διαφορετικά threads με θέμα "Αρωματικά Κουίζ" συγχωνεύτηκαν στο παρόν thread (Δεν έχει πειραχτεί καθόλου η σειρά των ερωτοαπαντήσεων ;) ).

Τα επόμενα κουίζ, εφ όσον έχουν το ίδιο θέμα, θα συνεχίζονται εδώ :)

Καλή συνέχεια
 
Οι απαντήσεις

1. Γυναικεια: Azzura, Azzaro 9.


Αντρικα: Chrome, Aqua.


 


nd.788.jpg



2. To Heritage ειναι ανδρικο.



3. Το αρωμα Brigitte της εταιριας Tocca, ειναι ειδικα αφιερωμενο στη Γαλλιδα σταρ, Brigitte Bardot.


 


nd.4838.jpg



4. Ciara Femme Fatale, της Revlon, Femme, του Rochas και Pour un Femme, του Caron.


 


nd.11930.jpg



5. Η Μαιρη Κυβελου φοραει το Je Reviens του Οικου Worth.


 


nd.5130.jpg



6. To Be21 ανηκει στην Orlane.



7. To αγαπημενο αρωμα της Ιταλιδας σταρ, Claudia Cardinale ηταν και ειναι το L'Air du Temps.


 


nd.1014.jpg



8. To Champs Elysees, του Guerlain ειναι αφιερωμενο στα Ηλυσια Πεδια.



9. Η Britney Spears εχει λανσαρει το αρωμα Believe.



10. Σε εναν αντρα, μου αρεσει να μυριζω το πολυαγαπημενο μου Vetiver του Οικου Guerlain.


 


nd.69.jpg



Συγχαρητηρια για τις αρωματικες τους γνωσεις σε ολα τα παιδια που συμμετειχαν στο κουιζ!



 
Αχ, τις είχα όλες τις απαντήσεις αλλά άργησα πολύ να δω τα κουιζ. Είμαι πανέτοιμη για το επόμενο Bambinella, κι αν θες βοηθάω κιόλας (καθ' ότι αρωματομανής και συλλέκτρια). Ομολογώ πάντως ότι έχω εντυπωσιαστεί και από την ευρηματικότητα και από το εύρος των γνώσεων. Συγχαρητήρια!
 
Σε ευχαριστω πολυ για ολα, Bajar, και καλως ηρθες στο κουιζ!

Χαιρομαι που σου αρεσουν τα αρωματα και η αληθεια ειναι οτι τα αγαπω πολυ κι εγω. Μη νομιζεις ομως οτι στο σπιτι μου εχω πολλα. Ειναι ζητημα αν εχω πεντε ολα κι ολα, αλλα ειναι αρωματα που λατρευω κι εχω κατασταλαξει σ' αυτα υστερα απο μακροχρονη αναζητηση.

Συντομα θα υπαρξει κι αλλο Αρωματικο Κουιζ κι ελπιζω να σε δω!
 
Θα υπάρξει; Γιούπι! (όπως φωνάζαμε μικρά). Ελπίζω να το προλάβω αυτή τη φορά.
 
Βεβαια θα υπαρξει και πραγματικα ευχομαι να εισαι εδω εκεινη τη στιγμη για να το εμπλουτισεις με τις γνωσεις σου.

Αφου δεν προλαβες τα προηγουμενα, αν θελεις απαντησε μας στην τελευταια ερωτηση του δευτερου κουιζ για να μαθουμε ποιο ειναι το αγαπημενο σου αρωμα.

Γραψε και περισσοτερα απο ενα αρωμα, αν δε σε πειραζει.....
 
Bambinella, μιας και βλέπω οτι αγαπάς πολύ τα αρώματα και το ίδιο κι εγώ, θέλω να σε ρωτήσω κάτι. Ψάχνω, ψάχνω... Αλλα δεν βρίσκω κάτι που να μου θυμίζει την μυρωδιά του πλαστικού των παιχνιδιών που είχαμε παλιά. Μήπως έχεις κάποιο άρωμα υπ όψιν; Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
 
Cococinel, κατ' αρχας καλως ηρθες στο Ρετρομανιαξ!

Το ψευδωνυμο σου δειχνει οτι αγαπας τα αρωματα γιατι κατα καποιο τροπο παραπεμεπει σε Coco Chanel! Επισης εχεις ακριβως το ιδιο αβαταρ με μια αλλη αγαπημενη μου φιλη του φορουμ, τη δεσποινιδα Χαριτου.

Αυτη τη μυρωδια του πλαστικου των παιχνιδιων τη θυμαμαι. Ειναι ισως μια απο τις πρωτες μας οσφρητικες αναμνησεις, αλλα σιγουρα δεν ξερω αν θα μου αρεσε να φοραω ενα τετοιο αρωμα. Ωστοσο φανταζομαι πως μια μυρωδια γλυκια και ζαχαρενια, ισως μπορεσει να σου θυμισει αυτο που αναζητας. Θυμαμαι κατι Τυχερουληδες που ειχα και μυριζαν ετσι, σαν ζαχαρη και σαν βανιλια.

Δε γνωριζω τιποτα συγκεκριμενο, ισως επειδη προσωπικα προτιμω τα αναλαφρα "πρασινα" αρωματα, αλλα νομιζω πως εαν ψαξεις στα αρωματα με βαση τους τη βανιλια, ολο και κατι θα βρεις.
 
Σε ευχαριστώ πολύ, πολύ για το καλωσόρισμα ! Το σκέφτηκα κι εγώ οτι το ψευδώνυμό μου παραπέμπει σε Coco Chanel χεχε!


Μου αρέσουν αυτά τα αρώματα με βάση τη βανίλια, για τον λόγο οτι με ταξιδεύουν πίσω στο χρόνο. Ο,τιδήποτε άλλο έχω δοκιμάσει νομίζω πως δεν είναι "εγώ". Είμαι σίγουρη πως καταλαβαίνεις τι εννοώ
. Ατύχησα λοιπόν, αφού δεν έχουμε ίδιες προτιμήσεις :sad: Θα συνεχίσω όμως το ψάξιμο, που θα πάει θα το βρώ το σούπερ άρωμα που θα με ξετρελάνει! :heartcloud:
 
Cococinel είπε:

Ο,τιδήποτε άλλο έχω δοκιμάσει νομίζω πως δεν είναι "εγώ". Είμαι σίγουρη πως καταλαβαίνεις τι εννοώ
.
Καταλαβαινω απολυτα τι θελεις να πεις. Ειναι σαν να φοραω ενα αρωμα που μυριζει κοκκινα φρουτα. Σιγουρα δε θα ημουν εγω! ;)
 
bambinella 100 είπε:
Καταλαβαινω απολυτα τι θελεις να πεις. Ειναι σαν να φοραω ενα αρωμα που μυριζει κοκκινα φρουτα. Σιγουρα δε θα ημουν εγω! ;)
Ναι, ακριβώς!! Όπως είπα, ήμουν σίγουρη οτι θα καταλάβαινες! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Cococinel, καλησπέρα. Εντυπωσιάστηκα και μόνο από το είδος της ερώτησης και είπα να δώσω κανα- δυο ιδεες (Bambi, μου επιτρέπεις; ) Ψάξε για το Poupee του Rochas, εμένα μου θυμίζει τις κούκλες μου και το Candy της Prada, που όντως είναι σαν καραμέλα και βανίλια. Ενδεχομένως και το Ma Dame του Gaultier αλλά μπορεί να μυρίζει έτσι σε μένα. Ελπίζω να μη θεωρηθεί διαφήμιση, άλλωστε τα συγκεκριμένα δεν είναι το στυλ μου.

Bambinella, για τη τελευταία ερωτηση που ζήτησες έχω πολλά αγαπημένα. Σχεδόν όλα έχουν κάτι δασωδες και γήινο μέσα τους και τα περισσότερα βγήκαν πριν το 1985 αλλά τα δύο πιο λατρεμένα είναι το Cristalle της Chanel (EdT) και το Mitsouko της Guerlain (EdP). Λίγο δυσεύρετα στην Ελλάδα κι ακόμα πιο δυσεύρετες οι παλιές εκδόσεις τους αλλά τα κυνηγάω όσο μπορώ κι όσο αντέχει η τσέπη μου. Και πράγματι, όταν τα φοραω είμαι ο εαυτός μου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι παλιες εκδοσεις των αρωματων ειναι σαφως οι καλυτερες. Πιο φυσικες, πιο αληθινες και με λιγοτερα χημικα....

Το Mitsouko, αν και πασιγνωστο, δεν ετυχε να το μυρισω ποτε. Οσο για το Cristalle, ανηκει στο ειδος των αρωματων που αγαπω: Φρεσκο, πρασινο και πολυ δροσερο.

Ο,τι πρεπει για νεαρα κοριτσια που θελουν να κανουν την πρωτη τους γνωριμια με τον κοσμο των αρωματων. Αλλα παντα βεβαια, και μια ιδανικη επιλογη για καθε γυναικα!
 
Πολύ φοβάμαι ότι τα νεαρά κορίτσια πλέον έχουν πιο light γούστο στα αρωματα και ίσως το βρουν λίγο old -fashion το Cristalle. Αλλά και πάλι δεν ξέρεις ποτε...Το Mitsouko πάλι είναι δύσκολο άρωμα, δεν αρέσει σε όλους (όπως είπα είναι γήινο αλλά επίσης και ζεστό και λίγο ... βρώμικο). Παντως στην Αθήνα υπάρχει και μάλιστα σε κεντρικό σημείο. Αν ποτέ έχεις την περιεργεια να το μυρίσεις, πες μου, να σε στείλω.
 
Τα νεα κοριτσια εαν διαθετουν σωστο αισθητηριο και καλο γουστο, θα καταλαβουν οτι τα μεγαλα κλασικα αρωματα δεν μπορουν ποτε να θεωρηθουν ξεπερασμενα. Ειναι και θα παραμεινουν διαχρονικα. Οποια δεν μπορει να το καταλαβει αυτο, ας αρκεστει στα "αρωματα" που λανσαρουν οι ξενες τραγουδιστριες της μοδας. Με τη διαφορα οτι αυριο δε θα θυμαται κανεις την υπαρξη τους.

Τωρα οσον αφορα το Mitsouko, ετσι οπως το περιγραφεις καταλαβαινω οτι μαλλον δεν ανταποκρινεται στις προτιμησεις μου. Αν ομως καποια στιγμη θελησω να το μυρισω, θα σου στειλω πμ. Σε ευχαριστω....
 
bambinella 100 είπε:
Τα νεα κοριτσια εαν διαθετουν σωστο αισθητηριο και καλο γουστο, θα καταλαβουν οτι τα μεγαλα κλασικα αρωματα δεν μπορουν ποτε να θεωρηθουν ξεπερασμενα. Ειναι και θα παραμεινουν διαχρονικα. Οποια δεν μπορει να το καταλαβει αυτο, ας αρκεστει στα "αρωματα" που λανσαρουν οι ξενες τραγουδιστριες της μοδας. Με τη διαφορα οτι αυριο δε θα θυμαται κανεις την υπαρξη τους.

Δε φαντάζεσαι πόσο συμφωνώ! Ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Bajar είπε:
Cococinel, καλησπέρα. Εντυπωσιάστηκα και μόνο από το είδος της ερώτησης και είπα να δώσω κανα- δυο ιδεες (Bambi, μου επιτρέπεις; ) Ψάξε για το Poupee του Rochas, εμένα μου θυμίζει τις κούκλες μου και το Candy της Prada, που όντως είναι σαν καραμέλα και βανίλια. Ενδεχομένως και το Ma Dame του Gaultier αλλά μπορεί να μυρίζει έτσι σε μένα. Ελπίζω να μη θεωρηθεί διαφήμιση, άλλωστε τα συγκεκριμένα δεν είναι το στυλ μου. Bambinella, για τη τελευταία ερωτηση που ζήτησες έχω πολλά αγαπημένα. Σχεδόν όλα έχουν κάτι δασωδες και γήινο μέσα τους και τα περισσότερα βγήκαν πριν το 1985 αλλά τα δύο πιο λατρεμένα είναι το Cristalle της Chanel (EdT) και το Mitsouko της Guerlain (EdP). Λίγο δυσεύρετα στην Ελλάδα κι ακόμα πιο δυσεύρετες οι παλιές εκδόσεις τους αλλά τα κυνηγάω όσο μπορώ κι όσο αντέχει η τσέπη μου. Και πράγματι, όταν τα φοραω είμαι ο εαυτός μου!
Το candy πριν αρκετό καιρό είχα τρέξει γεμάτη ενθουσιασμό να το αγοράσω, εν τέλη πάνω μου δεν μου άρεσε καθόλου. Τα υπόλοιπα θα πάω να τα δοκιμάσω οπωσδήποτε! Ευχαριστώ πάρα πολύ :hurrah: Α!! Θέλω κι εγώ να πω τα αγαπημένα μου αρωματάκια #) Είναι το Lolita Lempicka και το Flowerbomb.

ldelolita_lempicka_w.jpg

7A442ED9.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα