Αρωματικό Κουίζ

Αρωματικό Κουίζ Ν° 5

1. Γραψτε δυο γυναικεια και δυο αντρικα αρωματα του Οικου Nina Ricci.


2. Ποιο αρωμα του Οικου Guerlain εχει το ιδιο ονομα με κλασικη γκοφρετα της ΙΟΝ;



3. Ποιο ηταν το αγαπημενο αρωμα της ηθοποιου Natalie Wood;


 


Natalie%2BWood-photo-wallpaper-16.jpg


 


4. Γραψτε τρια αρωματα που να περιεχουν στο ονομα τους τη λεξη Fleur.



5. Bρειτε δυο αρωματα που το μπουκαλι τους να ειναι εντελως αδιαφανες,



6. Το αρωμα του Scherrer που βλεπουμε στην ακολουθη φωτογραφια, ειναι αντρικο η γυναικειο;


 


o.2098.jpg



7. Ποια ειναι η παλαιοτερη αρωματικη δημιουργια της Clinique και ποια χρονια κυκλοφορησε;



8. Ποια ειναι η γυναικα της ακολουθης φωτογραφιας και ιδρυτρια ενος απο τους διασημοτερους Οικους αρωματων και καλλυντικων;


 


462px-Elizabeth_Arden_NYWTS.jpg


 


9. Ο λονδρεζικος Οικος αρωματων Yardley ποτε περιπου ιδρυθηκε;



10. Ονομαστε τρια αρωματα που δεν σας αρεσουν καθολου.


 

 


 
1. Γυναικεία απο Nina Ricci είναι το Nina (το οποίο και έχω ^^) και το Les Belles. Ανδρικά : Phileas και Memoire D'homme.

5. Άνοιξα την ντουλάπα μου και βρήκα δύο παλιά μου αρωματάκια οπότε θα πω αυτά. Είναι το Pleasures - Estee Lauder και το Duende - J. Del Pozo.

8. Είναι η Coco Chanel ??

Ωχ! Συγνώμη! Έκανα λάθος στην 5. Μόλις τώρα το παρατήρησα!!! Θα επανέλθω :D

6. Είναι γυναικείο.

2. Derby.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ σωστα για την 1 και αν εχεις την παλια εκδοση του 1987 στο Nina, τοτε σε ζηλευω και σε συγχαιρω, Cococinel!

Σωστη και η 2! :D

Στην 5 ερωτηση τωρα....Κοιταξες τα δυο αρωματα που λες και το μπουκαλακι τους ειναι σιγουρα εντελως αδιαφανες; Γιατι εγω ποτε δεν τα εχω δει ετσι....

Στην 6 ειναι οντως γυναικειο το αρωμα που βλεπουμε. Σωστα.

Στην 8 δεν ειναι η Coco Chanel, Cococinel. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα διάβασα γρήγορα και έμεινα με την εντύπωση πως μας ζητήθηκε να βρούμε άρωμα με "διαφανές" και όχι "αδιαφανές" μπουκάλι. Οπότε τα αρώματα που έγραψα έχουν διαφανές μπουκαλάκι.

Κρίμα για το 8! Νόμιζα πως ήταν η συνονόματη :animlaugh:

Το Nina, όχι δεν είναι το παλιό :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
To παλιο Nina ηταν κυριολεκτικα ενα απο τα δεκα καλυτερα αρωματα ολων των εποχων.

Και αυτο δεν το λεω μονο εγω, αλλα πολυς κοσμος. Αναμεσα τους και διασημες "μυτες".

Δεν το χωραει ο νους μου οτι καταργηθηκε!
 
Πολύ κρίμα αυτό που συμβαίνει. Πάνω που λες "αυτό ήταν! Επιτέλους βρήκα το άρωμά μου! :hurrah:" .. Τσουπ! Καταργείται! :(

Θα πας κάνουν να τα αγοράζουμε δέκα-δέκα στο τέλος!!!
 
Ετσι ακριβως εχουν τα πραγματα, δυστυχως. Και το κακο ειναι οτι καταργουν τα καλυτερα. Βαση ποιας λογικης, παρακαλω;

Αν μου καταργησουν και το Diorissimo μου, θα παρω κι αλλη αρωματικη στεναχωρια! :cool:
 
Έλα μου ντε; Κάτι κινείται κάτω απο την επιφάνεια.. Κάπως πρέπει να διαλευκάνουμε την υπόθεση. :ccool:
 
Cococinel είπε:
Πολύ κρίμα αυτό που συμβαίνει. Πάνω που λες "αυτό ήταν! Επιτέλους βρήκα το άρωμά μου! :hurrah:" .. Τσουπ! Καταργείται! :( !
Εγω πάντως φοράω την Μυρτώ και ευτυχώς δεν έχει καταργηθεί..!! Πόσο ρετρό τύπος είμαι...!! :D
 
makisimos είπε:
Εγω πάντως φοράω την Μυρτώ και ευτυχώς δεν έχει καταργηθεί..!! Πόσο ρετρό τύπος είμαι...!! :D
Πολυ. Παρα πολυ!

Και γι' αυτο βρισκεσαι εδω μεσα μαζι με μας που βραζουμε στο ιδιο καζανι! :)
 
makisimos είπε:
Εγω πάντως φοράω την Μυρτώ και ευτυχώς δεν έχει καταργηθεί..!! Πόσο ρετρό τύπος είμαι...!! :D
Το ξέρω πως δεν έχει καταργηθεί. Την φοράει η γιαγιά μου!!! #) Είσαι όντως πολύ τυχερός χιχιχι!
 
Μη μου πεις ότι πρόλαβα αυτή τη φορά; Βέβαια υπάρχει ένας βαθμός δυσκολίας αλλά νομιζω ότι έχω κάποιες απαντήσεις . Λοιπόν:

1. Γυναικείες: Deci -dela και Fille d' Eve (και τα δυο έχουν καταργηθεί νομίζω αλλά το δεύτερο είναι τόσο σπάνιο που αν είσαι λάτρης με συλλεκτική διάθεση αξίζει να πληρώσεις ένα δειγματάκι εκ του εξωτερικού). Ανδρικές: Phileas και Signoricci (το δεύτερο κάπου κυκλοφορεί ακόμη).

2. Derby (τι θυμήθηκες τωρα...)

3. Ούτε που θυμάμαι αλλά που θα μου πάει...

4. α. Fleurs d' Orlane, b. Quelques fleurs - Houbigant c. Fleurs d' Oranger - Serge Lutens

5. Πολλά. Θα πω το Silences του Jacomo (κατάμαυρο -αλλά πάει κι αυτό) και το πρώτο Agent Provocateur - εντελώς ροζ.

6. Μάλλον είναι το γυναικείο (υπέροχο) γιατί Scherrer ανδρικό δεν θυμάμαι σ' αυτή τη συσκευασία. Αλλά δεν είμαι κι απόλυτα σίγουρη

7. Aromatics Elixir (η αλλιώς "η βόμβα"). Κυκλοφόρησε μέσα στη δεκαετία του '70, ή το 73 ή το 75. Δεν θυμάμαι ακριβώς.

8. Θα σε γελάσω, καρδιά μου. Με τις φυσιογνωμίες έχω θεματάκι.

9. Κοντά στο 1800, ίσως και λίγο πιο πριν.

10. Η πιο εύκολη ερώτηση με δύσκολη απάντηση. Έχω πολλά και τα περισσότερα είναι καινούργια, γιατί είναι πολύ γλυκά αλλά αν είχα να διαλέξω από τα πιο παλιά D & G -Dolce & Gabbana, Eden - Cacharel και Le Male - J.P. Gaultier (ειδικά η τελευταία μ' εχει φτάσει σε σημείο να ανέβω 7 ορόφους με τα πόδια γιατί υπήρχε ενας κύριος στο ασανσέρ που τη φορούσε).

Αx, τωρα είδα ότι η 6 έχει απαντηθεί. Sorry!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχουν απαντηθει επισης η 1 και η 2, αλλα στην 1 χωρανε πολλες απαντησεις, οποτε καλα εκανες και την απαντησες.

Ειναι ολες σωστες και μπραβο σου!

Για την ιστορια, και για να ειμαι κι εγω απολυτως ακριβης, στην 7 μιλαμε για το 1971 και στην 9 για το 1770!

Μονο η 3 και η 8 εμειναν αναπαντητες. Θα αφησω ενα χρονικο περιθωριο και θα επανελθω με τις αναλυτικες απαντησεις του κουιζ.
 
Συγχαρητηρια για την 8, kleida! Στη φωτογραφια βλεπουμε οντως τη μεγαλη κυρια των αρωματων και των καλλυντικων, Ελιζαμπεθ Αρντεν.

Στην 3 μιλας για τη δημιουργια του Οικου Tuvache; Εισαι απολυτα βεβαιος οτι αυτο το αρωμα προτιμουσε η Ναταλι Γουντ; Γιατι εγω για αλλο αρωμα εχω διαβασει...
 
Ακομα κι αν δεν παρεθετες τον συνδεσμο του σαϊτ, αν μου ελεγες απλως πως εισαι βεβαιη, και παλι θα το δεχομουν.

Εγω παλι εχω διαβασει οτι αγαπημενο αρωμα της Ναταλι ηταν το Jasmal του Οικου Creed. Δεν ξερω τι ισχυει τελικα. Ισως και τα δυο.

Και κατι ακομη: Εισαι γυναικα, kleida, και με αφηνες τοσον καιρο να σου απευθυνομαι στο αρσενικο, χωρις να με διορθωσεις; #)

Παραθετω με τη σειρα μου, εναν συνδεσμο που αναφερεται στο Jasmal και τη Ναταλι Γουντ:

http://www.perfume-home.com/Creed_Jasmal-perfume.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δική μου παράλειψη! Λοιπόν τώρα που το ξανακοίταξα τα φορούσε και τα δυο. Ίσως όμως πιο σωστή απάντηση να είναι το Jasmal, γιατί οι πηγές αναφέρουν το άρωμα δημιουργήθηκε το 1959 αποκλειστικά για την ίδια τη Wood!!!!

http://pinkmanhattan.blogspot.gr/2008/08/creed-jasmal.html
 
Πίσω
Μπλουζα