Αστερίξ Ο Γαλάτης - Ιστορίες

playmobil είπε:
τα εχω ολα εκτος απο6.Η ΔΙΧΟΙΝΟΙΑ

8.Ο ΜΑΝΤΗΣ

9.ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ ΓΑΛΛΙΑΣ

11.ΑΣΤΕΡΙΞ ΣΤΟΥΣ ΒΕΛΓΟΥΣ*

Η ΕΚΡΗΞΗ ΤΟΥ ΚΑΙΣΑΡΑ*

ΠΩΣ Ο ΟΒΕΛΙΞ ΕΠΕΣΕ ΣΤΗ ΧΥΤΡΑ*

ΟΙ 12 ΑΘΛΟΙ ΤΟΥ ΑΣΤΕΡΙΞ*

απιθανο ρε παιδες δεν το αλαζω με τιποτα μονο με του λουκυ λουκ
Έτσι, Playmobil, κι εγώ μαζί σου! :thumbup: Από τα καλύτερα κόμικς που έχουν κυκλοφορήσει ποτέ παγκοσμίως. Κι ο Λούκυ Λουκ επίσης! Από τα τεύχη του Αστερίξ που δεν έχεις, σπεύσε να πάρεις τα 6, 8, 9 και 11. Εξαιρετικά όλα! Όσο για την Έκρηξη του Καίσαρα που έγραψες, προφανώς είναι Η έκπληξη του Καίσαρα.

Επίσης (άσχετο) λάτρευα τα παιχνίδια του nickname σου... Θα δω αν υπάρχει κανένα θρέντι (thread) και γι' αυτά.
 
εχεις δικαιο φιλε μου sofologiotatos ετσι ,ειναι απο τα πιο καλα comics πιστευω,τα κραταω ολα και για τον γιο μου,εχεις φυσικα δικαιο και για την εκρηξη που ειναι εκλπηξη,οσο για τα playmobil εχω τονους τα οποια παιζει τωρα ο μικρος.
 
τον Αστεριξ με τιποτα δε θα τον χαρακτηριζα ρετρο... ο Αστεριξ ειναι κλασσικος, διαχρονικος και αιωνιος :)

Τον τελευταιο χρονο κυκλοφορησαν απο την Μαμουθ κατι εξτρα τευχη τα οποια ειναι αναδημοσιευση του γαλλικου 'Livre d'Asterix le Gaulois'. Προχειται για behind the scenes πληροφοριες καθε ιστοριας, trivia, εμπνευσεις για καποια στοιχεια των ιστοριων, ιστορικες ανακριβειες και αλλα πολλα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω το διαβαζα και μου αρεσε πολυ
 
ηταν πολυ ωραιο με προσεγμενο σχεδιο και σεναριο ,εχω ολα τα τευχη(πολυ καλο αφιερωμα κιολας)
 
καλησπέρα παιδιά έχετε κάνει βλέπω πολυ καλή δουλειά με το forum και ειδικά με τα comics...

[edit] αναφορα σε copyrighted υλικο [edit]

μήπως ξέρει κανείς να μου πει αν έχουν κυκλοφορήσει (στα ελληνικά) τεύχη Αστερίξ δεμένα (με σκληρό εξώφυλλο)???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] αναφορα σε copyrighted υλικο [edit] αλλωστε δεν ειναι δυσκολο να τα βρεις και να τα αγορασεις ,εγω τα εχω ολα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παιζει να υπαρχουν με σκληρό εξώφυλλο?
 
να σου πω την αληθεια δε ξερω προσωπικα,αν καποιο αλλο παιδι ξερει...

το καλυτερο θα ηταν να επικοινωνησεις με την ιδια τη μαμουθ για να σου πει και σε ποια μαγαζια μπορει να τα βρεις,εγω ετσι ειχα κανει παλιοτερα για αλλη περιπτωση
 
kserogo είπε:
παιζει να υπαρχουν με σκληρό εξώφυλλο?
Έχουν κυκλοφορήσει αρκετά με σκληρό εξώφυλλο. Στη Σόλωνος έχει η Μαμούθ Κόμιξ πωλητήριο με όλα τα τεύχη από όλα τα κόμιξ.

Εκεί θα τα βρεις.
 
Πάντως το "Και ο ουρανός έπεσε στο κεφάλι τους" ήταν άθλιο!!

Μου πήρε μια βδομάδα να το διαβάσω κ αυτό με μεγάλη αυτοκαταπίεση
 
Γενικά οι ιστορίες που δημιούργησε ο Uderzo μόνος του χωρίς τον Goscinny, δεν είναι και ό,τι καλύτερο έχει βγει σε Asterix... :icon_cry:
 
Οι δυό τους ήταν αχτύπητο δίδυμο...:animrolleyes:

 


Πάντως δε με χαλάει κάθε 2 ή 3 χρόνια να βγαίνει ένα καινούριο



τεύχος του Αστερίξ... και ας μην είναι το ίδιο πετυχημένα...
 
dionik είπε:
Γενικά οι ιστορίες που δημιούργησε ο Uderzo μόνος του χωρίς τον Goscinny, δεν είναι και ό,τι καλύτερο έχει βγει σε Asterix... :icon_cry:
Dionik θα διαφωνήσω εν μέρει. Θεωρώ την Οδύσσεια του Αστερίξ εξαίρετη τόσο σεναριακά όσο και σκιτσογραφικά. Το ίδιο πιστεύω για τον Γιο του Αστερίξ, που τον βρίσκω συμπαθέστατο, όπως και για το Ο Αστερίξ στις Ινδίες (τουλάχιστον αυτός ήταν ο τίτλος στις εκδόσεις Ψαρόπουλου, στη Μαμούθκομιξ νομίζω ότι είναι Ο Αστερίξ και η Ραχαζάντ).

Νομίζω ότι και οι τρεις αυτές ιστορίες είναι αντάξιες αυτών που έγραψε ο Uderzo σε συνεργασία με τον Goscinny. Παρέλειψα βέβαια την προγενέστερη Μεγάλη τάφρο, που τη βρίσκω απλώς καλή. Πιστεύω ότι το επίπεδο άρχισε να πέφτει από το Ρόδο και ξίφος, και συνέχισε την γνησίως φθίνουσα πορεία του μέχρι το -κατά τη γνώμη μου απαράδεκτο- Και ο ουρανός έπεσε στο κεφάλι τους.

Τη δεκαετία του '80 γυρίστηκαν και μερικές ταινίες κινουμένων σχεδίων. Δύο από αυτές θεωρώ ότι είναι κα-τα-πλη-κτι-κές! Η μία είναι Ο Αστερίξ λεγεωνάριος - μονομάχος (ή αλλιώς Η έκπληξη του Καίσαρα), μια πολύ έξυπνη μείξη δύο διαφορετικών ιστοριών (Ο Αστερίξ λεγεωνάριος και Ο Αστερίξ μονομάχος), με άψογη σκηνοθεσία, ατμοσφαιρικές σκηνές και υπέροχη μουσική. Η δεύτερη είναι Ο Αστερίξ στους Βρετανούς, με παρόμοιες αρετές, και με απίστευτο λεκτικό χιούμορ - και μόνο που ακούς τους Βρετανούς να μιλούν Γαλλικά με οξφορδιανή προφορά, νομίζω ότι είναι αρκετό! :biglaugh:
 
Sofologiotatos είπε:
Dionik θα διαφωνήσω εν μέρει. Θεωρώ την Οδύσσεια του Αστερίξ εξαίρετη τόσο σεναριακά όσο και σκιτσογραφικά. Το ίδιο πιστεύω για τον Γιο του Αστερίξ, που τον βρίσκω συμπαθέστατο, όπως και για το Ο Αστερίξ στις Ινδίες (τουλάχιστον αυτός ήταν ο τίτλος στις εκδόσεις Ψαρόπουλου, στη Μαμούθκομιξ νομίζω ότι είναι Ο Αστερίξ και η Ραχαζάντ).
το έχω πει κι εγώ σ' αυτό το θρεντάκι μερικά μηνύματα πιο πίσω, νομίζω ότι ο Γιος του Αστερίξ είναι άψογο και δεν θα μπορούσα να διακρίνω πως το σενάριο δεν είναι του Γκοσινή. τα άλλα που λες δεν τα έχω διαβάσει ακόμη.. :ντροπή:
 
το τελευταιο δε το χω διαβασει τα αλλα ομως ηταν πολυ καλα
 
Ο Αστερίξ στις Ινδίες ήταν το αγαπημένο μου καθώς επικεντρωνόταν


στον λατρεμένο πολυαγαπημένο μου Κακοφωνίξ!


[edit] dead imageshack photo [edit]

Ειδικά στο σημείο που είναι στο τιπι του Μαζεστίξ και βρέχει μέσα στη σκηνη...


:tickle: :tickle: :tickle: :tickle:


 


Ή όταν στο λιόγερμα διαγράφεται μόνο η σιλουέτα του Οβελίξ επάνω



στο χαλί και αυτός ρωτάει τον Αστερίξ τί είναι το παχύδερμο...



:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
Ειδικά στο σημείο που είναι στο τιπι του Μαζεστίξ και βρέχει μέσα στη σκηνη...
Το τίπι του Μαζεστίξ!!!!!!!!! Χεχε! Ότι θα μου τον έκανες Σιου ή Τσερόκι τον αρχηγό του γαλατικού χωριού, ούτε που το περίμενα! :biglaugh::biglaugh::biglaugh: Μη μου πεις ότι, μετά τον τσακωμό του με τη σκουώ θα πάει για πόου-γουόου με τους Ρωμαίους, μπας και καταφέρουν να θάψουν το τομαχόκ για να ενισχύσουν την Pax Romana! ;)
 
Sofologiotatos είπε:
Το τίπι του Μαζεστίξ!!!!!!!!! Χεχε! Ότι θα μου τον έκανες Σιου ή Τσερόκι τον αρχηγό του γαλατικού χωριού, ούτε που το περίμενα! :biglaugh::biglaugh::biglaugh: Μη μου πεις ότι, μετά τον τσακωμό του με τη σκουώ θα πάει για πόου-γουόου με τους Ρωμαίους, μπας και καταφέρουν να θάψουν το τομαχόκ για να ενισχύσουν την Pax Romana! ;)
Ουγκ! :rofl: :rofl:


Αν :whothehell: και οι διαπραγματεύσεις χωρίς νερό της φωτιάς θα κατέληγαν στο μονοπάτι του πολέμου... Πως να εμπιστευτείς χλωμά πρόσωπα με διχαλωτή γλώσσα εκατέρωθεν του γαλατικού χωριού :drunken: ;;;;



 
Juanita είπε:
Ουγκ! :rofl: :rofl:
Αν :whothehell: και οι διαπραγματεύσεις χωρίς νερό της φωτιάς θα κατέληγαν στο μονοπάτι του πολέμου... Πως να εμπιστευτείς χλωμά πρόσωπα με διχαλωτή γλώσσα εκατέρωθεν του γαλατικού χωριού :drunken: ;;;;



:rofl: χαχα.. σωστοί κι οι δυο σας!! :biglaugh:

μου φαίνεται όμως πως όντως πρέπει να υπάρχει ένα τεύχος όπου ο Αστερίξ επισκέπτεται την Αμερική και τους ερυθρόδερμους, ή όχι;


[άσχετο]



(αυτές οι καταραμένες τελικές ερωτήσεις επιβεβαίωσης που υπάρχουν στις δυτικοευρωπαϊκές γλώσσες διαπιστώνω πως μου λείπουν στα ελληνικά.. αυτό το "ή όχι" είναι το μόνο που με σώζει.. ή όχι; :whothehell: ουμφ!)



[/άσχετο]
 
Πίσω
Μπλουζα