Αστροφεγγιά

Είδα ολοκληρωμένη τη σειρά στο ERTflix που θυμάμαι ότι παιζόταν όταν ήμουν παιδάκι. Νομίζω ότι ήταν το πρώτο έγχρωμο ελληνικό σήριαλ (εκτός από το πρώτο επεισόδιο).

Με καθήλωσε παρόλο που μετά από κάθε επεισόδιο υπήρχε ένας κόμπος στο στομάχι. Από τη μουσική της έναρξης των τίτλων υπάρχει ένα ψυχοπλάκωμα το οποίο κορυφώνεται σε ορισμένες σπαρακτικές σκηνές. Πιστεύω ότι αποτυπώνει με τον καλύτερο τρόπο την αθηναϊκή ζωή της συγκεκριμένης περιόδου (τέλος Α' Παγκοσμίου Πολέμου - Μικρασιατική Καταστροφή). Οι περισσότεροι ζουν σε φτωχογειτονιές (αλήθεια που υποτίθεται ότι είναι η γειτονιά της οικογένειας Γιαννούση) μέσα σε απόλυτη ανέχεια, όλα τα όνειρα και οι φιλοδοξίες είναι καταδικασμένα να μην εκπληρωθούν πάρα τις ικανότητες και τις προσπάθειές τους (Άγγελος) και οι μόνοι που επιβιώνουν είναι οι έχοντες και κατέχοντες (Στέργης-Πετρόπουλος). Δεν ξέρω βέβαια πόσο ρεαλιστικό είναι για εκείνη την εποχή να είναι αδελφικοί φίλοι στα γυμνασιακά τους χρόνια Γιαννούσης και Στέργης με αυτή την τεράστια κοινωνική διαφορά... Το ότι αυτή η φιλία διαλύθηκε ήταν το αναμενόμενο.

Εξαιρετικές ερμηνείες σε νεαρή ηλικία από μετέπειτα πρωταγωνιστές (Καφετζόπουλος, Κιμούλης, Βαλτινός), της Νόρας Βαλσάμη που και αν και 35ετών πείθει με τη φρεσκάδα της ως μαθήτρια και μοιραία γυναίκα, της Ράνιας Οικονομίδου, καθώς και αυτές σε δεύτερους ρόλους (Ρέτσος, Αδαμάκη, Μουτούση, Τσιάνος, Κούρος, Αλεξανδράκη, Γαροφάλλου). Όμως οι ερμηνείες των γονιών του Άγγελου, Νέλλης Αγγελίδου και Σταύρου Ξενίδη είναι συγκλονιστικές. Την πρώτη δεν την έχω δει σε άλλο ρόλο ενώ τον δεύτερο τον έχω συνηθίσει σε κωμικούς από τις ταινίες και ως Μπέκα. Νομίζω ότι είναι από τις κορυφαίες δραματικές ερμηνείες στην ελληνική τηλεόραση και θα μου μείνουν αξέχαστες.

Και κάποιες απορίες:

1) Στα τελευταία επεισόδια δεν εμφανίζεται ο Κιμούλης αν και το όνομα του Στέργη αναφέρεται συνέχεια (υπηρετεί στη Θεσσαλονίκη, ταξιδεύει στο Παρίσι, συναντά τη Δάφνη, της στέλνει γράμμα κλπ.). Γνωρίζετε παρασκήνιο; Το πιθανότερο είναι να "κόπηκε". Έχω πληροφορηθεί ότι εκείνη περίπου την περίοδο που γυριζόταν το σήριαλ ο συγκεκριμένος υπηρετούσε στο Ναυτικό (ίσως είναι ένας λόγος).

2) Πιστεύω ότι η Κούρκουλα (τότε σύζυγος του σκηνοθέτη Χρονόπουλου) πέρα από τον ρόλο της ως η μικρασιατική προσφυγοπούλα Μαριορή στα τελευταία επεισόδια είναι και το φυματικό κορίτσι που έμενε δίπλα στον Πασπάτη (εμφανίζεται στην άμαξα κατά την αναχώρησή της από το σπίτι).

3) Γνωρίζεται το όνομα της ηθοποιού που υποδύεται τη συνάδελφο του Άγγελο στο γραφείο των Στέργη; Νομίζω ότι αναφέρεται ως Ειρήνη ή Ρένα αλλά δεν υπάρχει αντίστοιχος ρόλος στο retrodb.

4) Τελικά η οικογένεια Γιαννούση είχε χάσει δύο παιδιά και ο Άγγελος ήταν ο τρίτος;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα