Αστροφεγγιά

73267063wq4.jpg
 
παιδιά μήπως θυμάται κανείς να μου πει πώς λέγεται το μουσικό κομμάτι έναρξης της σειράς? είναι μια μελωδία που μου είναι πολύ οικεία ...
 
Clemence είπε:
παιδιά μήπως θυμάται κανείς να μου πει πώς λέγεται το μουσικό κομμάτι έναρξης της σειράς? είναι μια μελωδία που μου είναι πολύ οικεία ...
Στούς τίτλους έναρξης λέει

Μουσική: ΓΙΑΝΝΗΣ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗΣ

Μουσική Τίτλων: ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mateo21cm είπε:
Στούς τίτλους έναρξης λέει Μουσική: ΓΙΑΝΝΗΣ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗΣ

Μουσική Τίτλων: ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ
ναι, σήμερα το πρόλαβα κι εγώ, νόμιζα πως ήταν διασκευή γνωστής μελωδίας αλλά μάλλον έκανα λάθος. σ΄ευχαριστώ :)
 
η μελωδία της τελευταίας σκηνής που πεθαίνει ο Άγγελος στο κτήμα είναι η πιο καταθλιπτική μουσική που έχω ακούσει στη ζωή μου.

Αλήθεια τι προσπαθεί να του πει η Δάφνη στη τελευταία της επίσκεψη στην προτελευταία σκηνή;

ο Αγγελος της πιάνει το χέρι και της λεει: "εσύ τρέμεις"

αυτή του λέει κάτι σαν "εγω........"

και ο Αγγελος "εγώ σε χαιρετώ" και εννοει ότι θα πεθάνει.
 
mateo21cm είπε:
η μελωδία της τελευταίας σκηνής που πεθαίνει ο Άγγελος στο κτήμα είναι η πιο καταθλιπτική μουσική που έχω ακούσει στη ζωή μου.
Αλήθεια τι προσπαθεί να του πει η Δάφνη στη τελευταία της επίσκεψη στην προτελευταία σκηνή;

ο Αγγελος της πιάνει το χέρι και της λεει: "εσύ τρέμεις"

αυτή του λέει κάτι σαν "εγω........"

και ο Αγγελος "εγώ σε χαιρετώ" και εννοει ότι θα πεθάνει.
Και εγω εχω αυτη την απορια. Το ειδα ξανα την περασμενη εβδομαδα και συγκινηθηκα.
 
Διάφορες φωτογραφίες από τη σειρά! :)

astrofegg.png


astrom.jpg


vavac.jpg
 
το βιβλίο είναι πολύ πιο καταθλιπτικό από τη σειρά
 
Αστροφεγγιά- Η επανασύνδεση

31 χρόνια μετά την προβολή της σειράς, η "παρέα" της Αστροφεγγιάς συναντιέται και πάλι.

Αυτήν την Κυριακή 20 Μαρτίου 2011 στις 12.30 το μεσημέρι στην εκπομπή του Σεραφείμ Φυντανίδη "Οι παρέες γράφουν ιστορία".

Μια από τις σπάνιες πλέον εμφανίσεις της Νόρας Βαλσάμη.

Είμαι σίγουρος ότι κάποια dvd recorders θα πάρουν φωτιά. ;)
 
Φοβερη ειδηση! Σε ευχαριστω!
 
Πωπω θα ειναι και o Κιμουλης και η Ντενιση? Απιστευτο reunion!Και απιστευτο που συμφωνησε να εμφανιστει η Νόρα
 
johnalepou είπε:
Πωπω θα ειναι και o Κιμουλης και η Ντενιση? Απιστευτο reunion!Και απιστευτο που συμφωνησε να εμφανιστει η Νόρα
Εσύ για τη Νόρα ή τη Ντενίσοβα χάρηκες τελικά; Άβυσσος η ψυχή του Ιωάννη !
suspect.gif
 
Απλα μου κανει εντυπωση εαν θα ειναι Νορα και Ντενιση μαζι...περιεργοι συνδυασμοι...Να δω τον Ρετσο αγκαλια με την Ντενιση και τι στον κοσμο
 
Ικανοποιητικη η εκπομπη,αν και ο παρουσιαστής επέμενε πολύ σε κάποια άσχετα θέματα....είχε αρκετή πλάκα η Νόρα που επέμενε ξανά και ξανά ότι δεν υπάρχουν καλοί καθηγητές στις δραματικές σχολές σήμερα - με την Μιμή Ντενίση καθισμένη δίπλα της!Ελπιζω να το τσιμπησει ο Θεμος
 
metsgr είπε:
Πράγματι έτσι είναι. Ο Άγγελος πήγαινε και έβλεπε το φίλο του όσο εκείνος ήταν άρρωστος. Και τελικά κόλλησε κι αυτός...
Συμπληρώνω : Ο Άγγελος Γιαννούζης ήταν ο μόνος από την παρέα που πήγαινε και επισκεπτόταν τον φυματικό Πασπάτη !!! Ο μόνος που καθόταν μαζί του δίπλα δίπλα, του έπιανε τον ώμο, τον παρηγορούσε, του έδινε κουράγιο .... Και αυτή τη σπάνια καλοσύνη του ο Άγγελος την πλήρωσε ....

Ενώ οι υπόλοιποι της παρέας .... ούτε που πατούσαν στο σπίτι του Πασπάτη !!! Θυμάμαι τη Δάφνη να ρωτάει τον Άγγελο "πώς ήταν ο Πασπάτης" και μετά, με την υποκριτική της συμπόνοια, να λέει : "αχ τον καημένο" !!!

Εν πάση περιπτώσει, αυτό που, ως παιδάκι, εισέπραξα από το σήριαλ είναι η σύγκρουση δύο κόσμων : Απ' τη μια ο Άγγελος Γιαννούζης, που εκπροσωπούσε εκείνους τους ανθρώπους που, παρόλο που είναι φτωχοί, πορεύονται με ήθος, εντιμότητα, αξιοπρέπεια, καλοσύνη κλπ. Κι απ' την άλλη ο Στέργης, ο βολεμένος, ο κοινωνικά ευκατάστατος, που το μυαλό του το είχε μόνο στις "ντολτσε βίτες" και στον νεανικό χαβαλέ !!! Κι ανάμεσά τους η πανέμορφη Δάφνη, η οποία, αφενός έκανε τα γλυκά μάτια στον καημένο τον Άγγελο, στον οποίον έδινε ελπίδες για να τονώνει τη φιλαρέσκειά της, αλλά απ' την άλλη έκανε δεσμό με τον "βολεμένο" τον Στέργη [εμ, με ποιον θα πήγαινε ... ] .... Αλλά κι εμείς οι άντρες ... δυστυχώς μια ζωή ξοπίσω από τις Δάφνες τρέχουμε, η ιστορία επαναλαμβάνεται [και θα επαναλαμβάνεται] ....

Αλλά δεν ήταν μόνο η Δάφνη που "μεροληπτούσε" υπέρ του Στέργη .... Ήταν και ο ίδιος ο περίγυρος της τόοοτε ελληνικής κοινωνίας : Αυτός ποιον θα ευνοήσει, τον Άγγελο ή τον Στέργη ???? Ναι, καλά το καταλάβατε, φυσικά τον Στέργη !!! Αποτέλεσμα : Ο καημένος ο Άγγελος στάλθηκε να πολεμήσει τους Τούρκους στη Μικρά Ασία, ενώ ο "πολυ-βυσματούχος" Στέργης, φυσικά, δεν πήγε στο μέτωπο και εκτελούσε υπηρεσίες στην Αθήνα !!! Μάλιστα, όπως θμάμαι στο σήριαλ, ήταν αυτός που οδηγούσε τους στρατιώτες που λιποταχτούσαν στο στρατιωτικό απόσπασμα !!! Τι ειρωνία ....

Το τέλος του σήριαλ [αλλά και του βιβλίου, το οποίο κάποια στιγμή είχα καταφέρει να διαβάσω, αν και πολυσέλιδο] μού είχε αφήσει μια πικρή γεύση !!! Ο Άγγελος να πεθαίνει στο άνθος της νιότης του ... Και οι "χαμερπείς / αναξιοπρεπείς" Στέργης και Δάφνη να συνεχίζουν τις ντολτσεβίτες τους και τους έρωτές τους .... Κι εγώ, ως παιδάκι, έβλεπα τις σκηνές που ξεψυχούσε ο Άγγελος και μονολογούσα :"αχ, ας μην πεθάνει, ας δείξει το επόμενο επεισόδιο ότι ο Άγγελος γίνεται ξανά καλά, ότι "διαγράφει απ' τη ζωή του" την παρέα του Στέργη και της Δάφνης και ακολουθεί τον δικό του, τον ενάρετο δρόμο" !!! Δυστυχώς, όμως, το τέλος του σήριαλ δεν μού έκανε το χατίρι ....

Τελειώνοντας, θα ήθελα να κάνω ιδιαίτερη μνεία σε έναν εξαιρετικό ηθοποιό που έκανε την πρώτη του εμφάνιση σε αυτό το σήριαλ : Άρης Ρέτσος, που υποδυόταν τον φυματικό Πασπάτη !!! Το παίξιμό του ήταν μοναδικό, δεν θύμιζε τίποτε προηγούμενο [και τίποτε επόμενο] !!! Αυτό το καταπληκτικό παίξιμο το απολαύσαμε και στην ταινία "Οι απέναντι" του Πανουσόπουλου, όπου ο Ρέτσος πρωταγωνιστούσε !!! Επίσης, όπως μού έχει διηγηθεί ένας φίλος μου, ήταν ο πρώτος που στις αρχές των 80ς άνοιξε στην Αθήνα κατάστημα μπουτίκ που πουλούσε ρούχα και αξεσουάρ πανκ !!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnalepou είπε:
Ικανοποιητικη η εκπομπη,αν και ο παρουσιαστής επέμενε πολύ σε κάποια άσχετα θέματα....είχε αρκετή πλάκα η Νόρα που επέμενε ξανά και ξανά ότι δεν υπάρχουν καλοί καθηγητές στις δραματικές σχολές σήμερα - με την Μιμή Ντενίση καθισμένη δίπλα της!Ελπιζω να το τσιμπησει ο Θεμος[/QU
Ήταν πράγματι νομίζω μια από τις καλύτερες εκπομπές του Φυντανίδη. Κορυφαίες οι στιγμές που μίλησαν ο Βαγγέλης Γκούφας (είχε κάνει την διασκευή του σεναρίου), καθώς και ο Άρης Ρέτσος. Γενικά έγιναν αρκετά σωστές τοποθετήσεις από όλους τους παρευρισκόμενους, ακόμα και από τη Μιμή Ντενίση! Μου έκανε μόνο κακή εντύπωση το μοντάζ της εκπομπής! Όταν παρουσίαζε τους προσκεκλημένους ο Φυντανίδης, καλωσόρισε στ' αριστερά του τη Νέλλη Αγγελίδου και τη Νόρα Βαλσάμη...μετά όμως από λίγα λεπτά είδαμε (χωρίς να την έχει προλογήσει νωρίτερα) και τη Μιμή Ντενίση. Επίσης ενώ στην αρχή η Νόρα καθόταν πιο κοντά στον Φυντανίδη, φαίνεται πως όταν ήρθε η Μιμή άλλαξαν θέσεις και πήγε η Αγγελίδου πιο κοντά στον Φυντανίδη, ενώ η Νόρα πήγε να κάτσει δίπλα στη Μιμή, πράγμα το οποίο ίσως υποδηλώνει πως οι 2 γυναίκες έχουν μάλλον καλές σχέσεις! Όποιος έγραψε την εκπομπή, αξίζει νομίζω να την ανεβάσει.

Υ.Γ. Αυτοί που έλαμψαν δια της απουσίας τους ήταν ο Κιμούλης και ο Βαλτινός...τόσο ντιβαλίκι πια...
 
thanos75 είπε:
...ενώ στην αρχή η Νόρα καθόταν πιο κοντά στον Φυντανίδη, φαίνεται πως όταν ήρθε η Μιμή άλλαξαν θέσεις και πήγε η Αγγελίδου πιο κοντά στον Φυντανίδη, ενώ η Νόρα πήγε να κάτσει δίπλα στη Μιμή, πράγμα το οποίο ίσως υποδηλώνει πως οι 2 γυναίκες έχουν μάλλον καλές σχέσεις!
Αυτό διαπίστωσα κι εγω προς εκπληξη μου,αν εξαιρέσουμε αυτό που είπα παραπάνω,που ακομα κι αυτο ισως υποδηλώνει οικειότητα μεταξύ των δύο
 
η εκπομπή ήταν μια όαση μέσα στον βάλτο της σημερινής τηλεόρασης! αν πέσει στην αντίληψή σας στο youtube ελπίζω να μας το πείτε κι εμάς ... χαίρομαι που τόσα παιδιά από το φόρουμ την είδαν και - παρεπιπτόντως- σας ευχαριστώ όλους από καρδιάς για τα υπέροχα σχόλια, παιδιά είστε μια εγκυκλοπαίδεια! ανεκτίμητοι!
 
Φοβερές φωτογραφίες της Νόρας Βαλσάμη, η μία .... καλύτερη από την άλλη !!!

Και ... να σκεφθείτε ότι στην "Αστροφεγγιά" η Νόρα Βαλσάμη / Δάφνη είχε πατήσει για τα καλά τα 35 χρόνια της !!! Όμως ... ούτε που τής φαινόταν !!! Και, μάλιστα, παρόλο που οι ηθοποιοί, που "ενσάρκωναν" τα αγόρια της νεανικής παρέας του σήριαλ [Κιμούλης, Καφετζόπουλος, Ρέτσος κλπ, όλοι τους στο ξεκίνημά τους με το μέλλον τους να διαγράφεται λαμπρό], ήταν κάμποσα χρονάκια μικρότερα της Νόρας / Δάφνης [ακόμη και ... 10 χρόνια !!!], εντούτοις .... ούτε που καταλάβαινες, ως τηλεθεατής, αυτή τη διαφορά ηλικίας !!! Δηλαδή η Νόρα σε εκείνη την ηλικία έδειχνε ακόμη .... σαν 20 - 22χρονη !!!!

Αλλά και σαν ηθοποιός ..... για τους ρόλους της "δροσερής", "χαριτωμένης" κοπέλας, που σφύζει από ζωή και νιάτα, δεν φαντάζομαι ιδανικότερη !!! Σε κάμποσες ελληνικές ταινίες των 60ς την απολαύσαμε σε τέτοιους ρόλους [οι πιο αγαπημένες μου "Ο γόης" και "Γαμπρός από το Λονδίνο" όπου και στις 2 κάνει "αχτύπητο" ζευγάρι με τον Βουτσά] !!! Όμως, σε σχέση με ο,τιδήποτε "δικό της" έχει υποπέσει στη δική μου αντίληψη, στην "Αστροφεγγιά" βρέθηκε, κατά την ταπεινή μου άποψη, στην καλύτερη στιγμή της σταδιοδρομίας της ....
 
Πίσω
Μπλουζα