Ατάκα Κουίζ

Δεν ειναι η Ανθισμενη αμυγδαλια και θα δωσω ακομα ενα στοιχειο: Η ταινια γυριστηκε τη δεκαετια του '60.
 
Καπετάν Φάντης Μπαστούνι;
 
Η ταινια Καπεταν Φαντης μπαστουνι εχει μεσα ενα πολυ ωραιο ποιημα "Ψηλα, στητα τα κυπαρισσια...." αλλα δεν ειναι αυτη που ζηταμε.
 
Οι απαντήσεις

1. Ειναι η στιγμη που ο Λαμπρος Κωνστανταρας και η Δεσπω Διαμαντιδου βρισκονται μονοι στον κηπο του σπιτιου τους, στην ταινια Η Αλικη στο Ναυτικο. Η Δεσπω ως γυναικα και ως μητερα, εχει ηδη καταλαβει αυτο που συνηθως οι μπαμπαδες αγνοουν: Πως η κορη τους ερωτευτηκε. Και φυσικα εξηγει τα γεγονοτα και τα συμπτωματα αυτης της ωραιας αρρωστιας στον αντρα της, τα οποια οπως λεει και η ιδια, ειναι παντα τυπικα.


2. Απο τα Κιτρινα γαντια η ατακα, η μαλλον το παραληρημα του Νικου Σταυριδη. Ο ιδιος εχει ανακαλυψει το στοιχειο του....εγκληματος η ετσι νομιζει, και στο διαλογο που κανει με την Υβοννη Βλαδιμηρου λεει ο,τι ασυναρτησια του ερθει στο κεφαλι.



Αποτελεσμα; Μια απο τις πιο ξεκαρδιστικες σκηνες του ελληνικου κινηματογραφου.



3. Καλα τα λεει ο Δημητρης Χορν στο Αλιμονο στους νεους. Δε μιλαει για τιποτα περιεργο ο ανθρωπος, αφου πραγματι αυτη ειναι η σκαλα της ανθρωπινης ζωης. Ρεαλιστης οπωσδηποτε λοιπον, αλλα και κυνικος στην περιγραφη του. Προκειται ομως για την καρδια της αγαπημενης του και οπως λεει το ρητο "Στον πολεμο και στον ερωτα, ολα επιτρεπονται". Υστερα απο ολα αυτα βεβαια, ο Σπυρος Μουσουρης γλιτωνει το "Τεζα" στο τσακ!



4. Το υπεροχο αυτο ποιημα που τοσο σας δυσκολεψε και ηταν το μοναδικο που δε βρηκατε απο τα τεσσερα μερη του κουιζ, το ακουμε στην ταινια Τυφλα να' χει ο Μαρλον Μπραντο. Ο Κωστας Κακκαβας πλησιαζει στην ακροθαλασσια την Ντινα Τριαντη η οποια κρατα ενα βιβλιο. Τη ρωτα τι διαβαζει και τοτε εκεινη του απαγγελλει το ποιημα. Αυτο που δε γνωριζει ομως η ιδια ειναι πως εχει τον ποιητη ολοζωντανο μπροστα της.



Για μενα το ποιημα αυτο ηταν αποκαλυψη. Δεν περιμενα ποτε οτι σε μια θεοτρελη κωμωδια σαν αυτη, θα ακουγαμε τοσο θεσπεσιους στιχους. Περισσοτερο περιμενα κατι εσκεμμενα κωμικο σαν το Ποταμακι που απαγγελλεται στην ιδια ταινια και ισως κι εσεις να περιμενατε κατι παρομοιο και γι' αυτο να δυσκολευτηκατε.



Η ποιηση ποτε δεν με συγκινησε ιδιαιτερα, αλλα το ποιημα της τεταρτης ερωτησης με κανει να ανατριχιαζω.



 
bambinella 100 είπε:

3. - Ετσι ειναι αυτα τα πραγματα, βρε αδελφε. Ετσι ειναι η κλιμαξ, δηλαδη: Νεος, μεσοκοπος, γερος....τεζα!






bambinella 100 είπε:

3. Καλα τα λεει ο Δημητρης Χορν στο Αλιμονο στους νεους. Δε μιλαει για τιποτα περιεργο ο ανθρωπος, αφου πραγματι αυτη ειναι η σκαλα της ανθρωπινης ζωης. Ρεαλιστης οπωσδηποτε λοιπον, αλλα και κυνικος στην περιγραφη του.


 



Υπάρχει και μία ας πούμε αντίστοιχη γυναικεία εκδοχή του παραπάνω από την Ρένα Βλαχοπούλου .

Ποια η φράση και σε ποια ταινία ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μια τρελή σαραντάρα η ατάκα της Βλαχοπούλου "έτσι και πάω εγώ 98 και εσύ 102 τσουρόγρια θα λένε και εσένα, τσουρόγρια θα λένε και εμένα"
 
::) nope

Υ.Γ. αρχικα πηγα να χρησιμοποιησω το :nono: nono icon

Αλλα επειδη θα μπορουσε να παρεξηγηθει οτι αντι για τον δειχτη

χρησιμοποιει το μεσαιο δαχτυλο ...

Μηπως να αλλαζατε το συγκεκριμμενο icon?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Υπάρχει και μία ας πούμε αντίστοιχη γυναικεία εκδοχή του παραπάνω από την Ρένα Βλαχοπούλου .
Ποια η φράση και σε ποια ταινία ?
Νομιζω ειναι το κλασσικό: "Αρχίζεις μουσίτσα, γίνεσαι μουσα και στο τελος καταντάς...μουσείο!!!" :D
 
που ακουστηκε αυτή η μεγαλειωδης ατακα

''φαε, πίε και ευφραίνου και κάνε παιδιά, πολλά παιδια, θέλω 12 σαν τους 12 αποστόλους''
 
να το παρει το ποταμι, στην σπανια ταινια ''το παιδι του δρόμου'' με την φονσου/ ο ριζος περιγραφει πως θα φερεται στην γυναικα που θα παρει ως συζυγο

άλλη μια ατακα φοβερη

΄΄αμα ακουει να με φωναζουν Νανα εξοργιζεται, ονομα γυνης ανηθικου λέει, μα ποιος εγραψε γι'αυτην την Νανα;''

-Ο ζολά

-Με κατεστρεψε

που ακουστηκε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτο το κατι αλλο.
 
Ας βάλω ένα και εγώ. Από που είναι το παρακάτω;

-η μάνα σου λέει...

 


-ο κόσμος λέει της μάνας μου. οι γυναικούλες και οι που.....ες!


 


-Μίλα καλά λοχία!


 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αριαδνη είπε:
σωστα, ε, ατακες που΄χε αυτή η ταινιαριο, δεν ξερω από που η ατακα, ταινια του 80 θυμιζει
70s για την ακρίβεια....
 
Για την ατακα του RIO: Eυδοκια.
 
Να βάλω κι εγώ μερικές που μ' αρέσουν; :)

1. Είμαστε, δηλαδή, ορχήστρα πλανόδιος και περιφερομένη, η οποία καλύπτει τας ανάγκας της υπαίθρου εις χασάπικον και τσιφτετέλι!

 


2. Α λα φόδρα σατέν!!!


 


3. Ίο νον καπίστρι ίνγκλις!


 


4.
-Τώγα που πήγα το σαλονί, να έρκεστε σπίτι να κατόμαστε, να μιλάμε. -Στο σαλόνι που σας έστειλα θα καθόμαστε; -Ναι! Εσείς κι εγκώ! -Εμ δε μου λέγατε να σας έστελνα κρεβατοκάμαρα;!

5. -Γεια σου, Χαρίλαε!

-Καλώς τον κυρ-Βαγγέλη!

-Τσιγάρα!

-Μεγάλο;

-Μικρό!


-Γιατί μικρό;



-Γιατί δεν υπάρχει ελάχιστο!


 


6.
-Ξέρετε με τον Τζον τα κτήματά μας είναι γειτονικά.

-Sure! Μόλις απέχουν 10 ώρες με τ' αυτοκίνητο!!

-Α! Μεσοτοιχία που λένε!
 
1. Η νυφη το' σκασε

3. Γαμπρος απο το Λονδινο

4. Μια Ιταλιδα απ' την Κυψελη
 
Πίσω
Μπλουζα