Ατάκα Κουίζ

"Ανάθεμά σε, με ξεψύχησες..."

Από ποια ταινία, και τι προηγείται;
 
Θα σε κανω βασιλισσα. Τη λεει ο Βεγγος, αλλα τωρα τι ακριβως προηγειται θα σε γελασω.
 
Κωνσταντάρας (που έχει αναρρωτηθεί πολλές ακόμη φορές από που ξέρει το Βέγγο) : "Μα ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ ! Α, ναι ! Τώρα θυμήθηκα... Αν μάλιστα σας βγάλω και το μουστάκι...είσαστε ολόιδιος μ΄έναν μπάρμαν απ' το Μίτσιγκαν !"

(Ο Βέγγος τρέμει μέχρι εκείνη τη στιγμή μήπως ανακαλύψει το κόλπο που του είχε σκαρώσει για να του παίρνει τα δολλάρια μηνιάτικο, και γι αυτό άλλωστε έχει μεταμφιεστεί και με το μουστάκι, κι έχει γίνει από Τσιλιβίκης Μπεϊζάνης...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλα λες! Κι εσπαγα το κεφαλι μου να θυμηθω γιατι ακριβως "ξεψυχησε" ο Βεγγος. Ε, δεν ειναι και λιγες οι φορες που του κοβεται το αιμα μεσα στην ταινια! :)

Panp και Stakovios πολυ ωραιες οι ατακες που βαλατε!
 
Μίνι Ατάκα Κουίζ

Απο ποιες ελληνικες ταινιες προερχονται οι ακολουθες ατακες;

1. - Νοικοκυρης ανθρωπος με κτηματα, με περιουσια! Να δουμε κι εμεις κοντα σου μια μερα καλη....


- Ναι, αλλα για να δειτε εσεις μια μερα καλη, εγω απο δω και περα θα πρεπει να βλεπω ολο νυχτες κακες!



2. - Αμαν, με εκαψες και πηγα να σου κανω εξυπηρετηση!



- Την εξυπηρετηση θα στην κανω εγω στο σπιτι.



3. - Οχι, οχι. Δεν κανω για πολιτικος εγω. Εγω εχω τις ιδεες μου, εχω τα πιστευω μου και η πολιτικη δεν πιστευει σε τιποτα η μαλλον πιστευει σε ολα.
 
Το 3 είναι ο εχθρός του λαού!
 
Το 1 μήπως είναι από το Μια Ελληνίδα στο χαρέμι;
 
Οχι, ειναι παλαιοτερη ταινια.
 
1. "Η νύφη το έσκασε". Το λέει ο πατέρας (Χ. Χειμάρας) στην κόρη του (Τζ. Καρέζη).

2. "Ο φίλος μου ο Λευτεράκης". Το λέει ο Π. Χριστοφορίδης στον Ηλιόπουλο και του απαντά η Καίτη Πάνου.
 
1. Oντως ο διαλογος προερχεται απο την ταινια Η νυφη το' σκασε, αλλα γινεται μεταξυ της μητερας (Μαιρη Μεταξα) και της Καρεζη.

2. Ολα σωστα εκτος απο τον τιτλο της ταινιας. Ειναι Η κυρια του κυριου. Ειμαι σιγουρη οτι τον ηξερες και απλως μπερδευτηκες!

Συγχαρητηρια, miki-mik! Θα ακολουθησουν οι αναλυτικοτερες απαντησεις απο μενα.
 
Έχεις απόλυτο δίκιο...

Αυτά παθαίνω όταν γράφω και βλέπω τον Ολυμπιακό!!!!! :D
 
Οι απαντήσεις

1. Απο την κωμωδια Η νυφη το' σκασε, ο διαλογος μεταξυ Μαιρης Μεταξα και Τζενης Καρεζη.


Η Μαιρη Μεταξα, μητερα της Καρεζη στο εργο, προσπαθει να μεταπεισει την κορη της για τον επικειμενο γαμο με τον κυριο Σκορδαρεα. Ο μελλων γαμπρος εχει ολα τα προσοντα συμφωνα με τα ματια ενος γονεα: Ωριμος, σοβαρος ευκαταστατος και νοικοκυρης. Ομως συμφωνα με τα ματια μια νεας και ομορφης κοπελας ειναι εντελως ακαταλληλος, ιδιως οταν η κοπελα αυτη εχει ηδη δωσει την καρδια της αλλου.



2. Ο Περικλης Χριστοφοριδης δινει για αλλη μια φορα ρεσιταλ ερμηνειας στην ταινια Η κυρια του κυριου.



Παει να κανει εξυπηρετηση στο Ντινο Ηλιοπουλο, αλλα το αποτελεσμα ειναι να βγουν στη φορα οι απιστιες του προς τη γυναικα του, Καιτη Πανου. Ετσι εκεινη αναλαμβανει να τον εξυπηρετησει στο σπιτι!



3. Ο εχθρος του λαου. Κοινωνικο δραμα της Φινος Φιλμ και ο Νικος Κουρκουλος λεει αυτη την ατακα στα τελευταια λεπτα της ταινιας.



Ο πρωταγωνιστης υστερα απο την τελικη του δικαιωση, δεχεται εντονες πιεσεις να ασχοληθει με την πολιτικη.



Εκεινος ομως υστερα απο οσα ειδε, το μονο που εχει καταφερει να αποκομισει απο αυτην ειναι εντονη απεχθεια. Ετσι οι προσπαθειες να μεταπειστει παραμενουν ακαρπες.
 
Κουίζ ατάκας

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!! Θα ήθελα και εγώ να δοκιμάσω το κουίζ της ατάκας!


Σε ποιες ταινίες ακούγονται οι παραπάνω ατάκες :


 


1.Θα σε σκότωνα, ρε θα σε σκότωνα, αλλά σκέφτομαι τη διαδήλωση που θα γίνει στην κηδεία σου!



2.-Στη Νάξο πατέρα άκουσα ότι υπάρχουν κάτι φτωχοκόριτσα....



-Και στη Μαδαγασκάρη, Αντρέα, αλλά ώσπου να το βρούμε εμείς εδώ μέσα οι αράχνες θα χουν γίνει σα φραγκόκοτες...



3.-Τι να την κάνω την ασφάλεια ζωής αφού θα χω πεθάνει;;



-Για να την αφήσετε βοήθημα σε κάποιον τρίτον



-Δε γίνεται να πεθάνει ο τρίτος να την εισπράξω εγώ;;;



4.Άμα φάω πολλούς μπακλαβάδες ανάβω...είναι το χούι μου...



5.-Λένε ότι είναι γυναίκα επικίνδυνη και σκληρή



-Κολοκύθια...ξέρεις γιατί την λένε σκληρή;;;Γιατί βάζει τις γάτες στην πόρτα και τις πνίγει..φοβερό αυτό θα μου πεις αλλά καλά τους κάνει, της έχουν ρημάξει τα φαγητά....
 
1. Η Κόμισα της φάμπρικας

2. Ο Στρίγγλος που έγινε αρνάκι

4. Αχ αυτή η γυναίκα μου ( ; )
 
Rio, σωστά το 1 και το 2, όχι όμως το 4... :(
 
Μπραβο, Jo Anna, καλως ηρθες και μακαρι να παιρνετε ολοι τετοιες πρωτοβουλιες. Επειδη εφτιαξα το θεμα εγω, δε σημαινει οτι μονο εγω πρεπει να βαζω ατακες.

Στο 5 πρεπει να ειναι το Ενας βλακας και μισος.
 
bambinella 100 είπε:
Μπραβο, Jo Anna, καλως ηρθες και μακαρι να παιρνετε ολοι τετοιες πρωτοβουλιες. Επειδη εφτιαξα το θεμα εγω, δε σημαινει οτι μονο εγω πρεπει να βαζω ατακες. Στο 5 πρεπει να ειναι το Ενας βλακας και μισος.
Σε ευχαριστώ πολύ Bambinella!

ΥΣ Σωστό το 5 !

Δε βλέπω άλλη ανταπόκριση οπο΄τε αύριο πρωί θα δώσω απαντήσεις και θα δημιουργήσω μέρος δεύτερο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μόνο το 2 βρήκα :( . Χαρακτηριστική η ατάκα του Κωνσταντάρα.

Υ.Γ. Καλώς όρισες!
 
Πίσω
Μπλουζα