Ατάκα Κουίζ

Χμ... Μη δώσεις. κατά τη γνώμη μου, ακόμα τις απαντήσεις. Δώσε ακόμα μια μέρα περιθώριο :)
 
3. Ο Θανάσης και το καταραμένο φίδι

4. Τρίτη και 13
 
johnny19818 είπε:
Μόνο το 2 βρήκα :( . Χαρακτηριστική η ατάκα του Κωνσταντάρα.
Υ.Γ. Καλώς όρισες!
Σ' ευχαριστώ πολύ!

tzias57 είπε:
3. Ο Θανάσης και το καταραμένο φίδι4. Τρίτη και 13
Σωστό το 4! Όμως το 3 δεν είναι ο Θανάσης και το το καταραμένο φίδι.

Ουσιαστικά μόνο το 3 έμεινε...

Κατόπιν τούτου λέω να το πάρει το ποτάμι... :D

Παραθέτω τις σωστές απαντήσεις 1. Η κόμισσα της φάμπρικας. Από τον αστυνόμο Στέφανο Ληναίο


2.Ο στρίγγλος που έγινε αρνάκι. Φοβερή ατάκα από τον Λάμπρο Κωνσταντάρα



3.Ζητείται τίμιος. Ο διάλογος γίνεται μεταξύ του Φωτόπουλου και του (ασφαλιστή) Σταυρίδη



4.Τρίτη και 13. Η ατάκα ανήκει στον "ζωηρούλη" Γιάννη Γκιωνάκη



5.Ένας βλάκας και μισός. Από τον απολαυστικό Χρήστο Ευθυμίου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μίνι Ατάκα Κουίζ

Απο ποιες ελληνικες ταινιες προερχονται οι ακολουθες ατακες;

1. - Ε, μα βεβαια παιδι μου! Δεν στο' χω πει εγω οτι τις κοινωνικες ταξεις στην Ελλαδα τις προσδιοριζουν οι ραφταδες κι οι μοδιστρες;


2. - Αρχισα να σ' αγαπαω καποιο βροχερο απογευμα την ωρα που τακτοποιουσαμε εκεινα τα σχολαστικα αρχεια στο γραφειο. Θυμασαι;



3. - Κι αν με συγχωρεσε ο Θεος, τον εαυτο μου ακομα εγω δεν τον συγχωρεσα. Κι αν τυχει και πεθανω κι αν ερθει ο Αρχαγγελος μαζι του να με παρει να παμε στον Παραδεισο, εγω θα του ξεφυγω να τρεξω για την Κολαση γιατι εκει μου πρεπει.



 
Oχι, δεν ειναι τα Χαμενα ονειρα. Η ταινια που ψαχνουμε ειναι αρκετα παλαιοτερη.
 
Επειδη περασαν μερες και ακομα δεν εχουν βρεθει οι σωστες απαντησεις, λεω να δωσω καποια βοηθεια προς διευκολυνση σας.

Κατ' αρχας, και οι τρεις ταινιες ειναι πασιγνωστες παραγωγες της Φινος Φιλμ.

1. Εγχρωμη κωμωδια απο τη δεκαετια του '70 που βασιζεται σε πολυ γνωστο θεατρικο εργο.

2. Ασπρομαυρο δραμα της πρωτης εποχης του Φινου και ο πρωταγωνιστης του στο ρολο που τον εκανε διασημο.

3. Βουκολικη ιστορια με δυο σταρ στους πρωτους ρολους.
 
3. Αστέρω φυσικά!
 
Βεβαιως, tonytony!

Mας εμειναν η 1 και η 2 ακομα....
 
Δεν είμαι σίγουρος αλλά θα έλεγα ότι το 1 είναι το ο κυρ-Γιώργος εκπαιδεύεται βασισμένο στο ο Μπαμπάς εκπαιδεύεται του Σπύρου Μελά.
 
Αυτο ειναι! Αλλη μια σωστη απαντηση για να κλεισουμε.
 
bambinella 100 είπε:
Αυτο ειναι! Αλλη μια σωστη απαντηση για να κλεισουμε.
Ας δοκιμασω την τυχη μου τοτε.

bambinella 100 είπε:
Επειδη περασαν μερες και ακομα δεν εχουν βρεθει οι σωστες απαντησεις, λεω να δωσω καποια βοηθεια προς διευκολυνση σας.Κατ' αρχας, και οι τρεις ταινιες ειναι πασιγνωστες παραγωγες της Φινος Φιλμ.

2. Ασπρομαυρο δραμα της πρωτης εποχης του Φινου και ο πρωταγωνιστης του στο ρολο που τον εκανε διασημο.
Αξιοποιωντας απλως το hint της Bambinellas (χωρις να την εχω δει την ταινια)

"Εκείνες που δεν πρέπει να αγαπούν" ???
 
Nemo είπε:
"Εκείνες που δεν πρέπει να αγαπούν" ???
Δεν ειναι αυτο, αλλα επεσες κοντα οσον αφορα το ετος παραγωγης. Μιλαμε παντως για ταινια σταθμο.
 
2. ας δοκιμάσω και εγώ την τύχη μου. Ο μεθύστακας (1950)
 
Η Άγνωστος μήπως;
 
Οι απαντήσεις

Σωστα, tzias.

1. Ειναι η σκηνη στο δωματιο του ξενοδοχειου στη Θεσσαλονικη οπου ο κυρ - Γιωργης που εκπαιδευεται προβαρει για πρωτη φορα το κοστουμι που μολις εραψε. Κοντα του βρισκεται ο γιος του, Νικος Δαδινοπουλος και η νυφη του, Τωνια Καζιανη. Μολις λοιπον ο γιος βλεπει τον πατερα του ντυμενο στην τριχα, διαπιστωνει οτι παρα την ταπεινη καταγωγη του μοιαζει σαν αριστοκρατης και τοτε λεει τη συγκεκριμενη ατακα.


2. Στην ταινια θρυλο, Ο μεθυστακας, για πρωτη φορα ο Δημητρης Χορν και η Μπιλλυ Κωνσταντοπουλου βρισκονται εντελως μονοι εξω απο το περιβαλλον του γραφειου, καθισμενοι σε ενα παγκακι. Εχει ηδη προηγηθει η παρεξηγηση για το περιβοητο στοιχημα που εβαλε ο Χορν με το φιλο του και ο πρωτος προσπαθει να εξηγησει στη Μπιλλυ γιατι εκανε μια τοσο αισχρη πραξη. Υστερα απο τις εξηγησεις του της εξιστορει ποτε και πως την ερωτευτηκε: Ηταν ενα βροχερο απογευμα οταν εκεινος καταλαβε πως αυτη ηταν η γυναικα της ζωης του.



3. Προς το φιναλε της ταινιας Αστερω, ο Τιτος Βανδης πικρα και φρικτα μετανοιωμενος για την αδικια που εκανε εις βαρος της Αλικης Βουγιουκλακη, λεει στο γιο του, Δημητρη Παπαμιχαηλ, οτι δε θελει κανενα ελεος υστερα απο τη συμπεριφορα του. Νιωθει τοσο ασχημα που ακομα κι αν ο Θεος τον συγχωρεσει, ο ιδιος δε θα συγχωρεσει τον εαυτο του ποτε.



 
Μίνι ατάκα κουίζ

Απο ποιες ελληνικες ταινιες προερχονται οι ακολουθες ατακες;

1. - Τα συμπτωματα αυτης της αρρωστιας ειναι τυπικα. Νευρακια, ανορεξιες, κλειδαμπαρωματα στην κρεβατοκαμαρα, κλαματα χωρις λογο....Τα ξερω γιατι τα εχω περασει κι εγω.

2. - Αλλο ενας κυριος και μια κυρια, αλλο δυο κυριοι, αλλο δυο κυριες, αλλο τρεις παπαδες, αλλο τεσσερις πυροσβεστες, αλλο πεντε γεωπονοι και αλλο η Λεγεωνα των Ξενων.


3. - Ετσι ειναι αυτα τα πραγματα, βρε αδελφε. Ετσι ειναι η κλιμαξ, δηλαδη: Νεος, μεσοκοπος, γερος....τεζα!


4. - Σε εστειλε, ω κορη, η Μουσα των ποιητων


το ασμα των ασματων στην καρδια μου να απαγγειλεις



ηλιος μεσ' στα σκοταδια να ανατειλεις



των χειμωνιατικων νυχτων.



 
1. Η Αλίκη στο Ναυτικό

2. Τα Κίτρινα Γάντια

3. Αλίμονο στους νέους
 
Ειναι ολα σωστα, Rio, και απομενει να βρεθει το ποιημα της τελευταιας ερωτησης. Το ακουμε σε πασιγνωστη ασπρομαυρη ταινια.
 
Θα το πετάξω στην τύχη, μήπως είναι από την "Ανθισμένη αμυγδαλιά"? Ο Δροσίνης μπορεί να έγραφε κάτι τέτοια.
 
Πίσω
Μπλουζα