Ατάκα Κουίζ

Μήπως "Το Θύμα" με το Βουτσά?

[edit] Ωραίος ο Flash_mpak! :)
 
Ειναι πραγματι Το Θυμα και αυριο θα δωσω τις απαντησεις αναλυτικα.
 
bambinella100 θα περιμενουμε τις αναλυτικες απαντησεις,μου φανηκε πολυ δυσκολο το κουιζ αυτο
 
Οι απαντήσεις

1. Απο τον Ζηλιαρογατο η ατακα και τη λεει ο Βασιλης Λογοθετιδης προς το Βαγγελη Πρωτοπαππα, οταν ο τελευταιος αποτυγχανει να βρει ακρη και να μαθει ποιος ειναι επιτελους ο περιβοητος Πιπης. Χωρις στην ουσια να ξεστομιζει τιποτα περισσοτερο απο το ονομα του φιλου του δις, ο μεγαλος Λογοθετιδης καταφερνει να φανει η ολη φραση σαν τη μεγαλυτερη βρισια. Κι εκει ειναι η μαγκια, αγαπητοι μου. Να μην καταφευγει ο σεναριογραφος στην ευκολη και αντιαισθητικη λυση της βωμολοχιας, αλλα να περναει αυτο που θελει να πει με ευσχημο τροπο και μια εξυπνη ατακα.


Και στην παριπτωση αυτη, ο Γιωργος Τζαβελας ηταν μοναδικος.



2. Ο Βασιλης Αυλωνιτης σε πολυ δυσκολη θεση ως Κλεαρχος, αλλα και σε μεγαλα κεφια ως ηθοποιος στην ταινια Ο Κλεαρχος, η Μαρινα κι ο κοντος. Οταν η Βασιλειαδου φτανει στον τοπο της ακολασιας
:) και βρισκεται μισο βημα πριν την αποκαλυψη της αληθειας, ο Αυλωνιτης επιστρατευει τα μεγαλα μεσα: ενα μονοπετρο δαχτυλιδι που το ταζει στην Ποπη Λαζου, την ωραια κυρια Ηρω, για να μη μιλησει. Βεβαια στο τελος, το δαχτυλιδι καταληγει σε αλλο δαχτυλο απο αυτο που αρχικα προοριζοταν....


3. Ο Κωστας Μεντης, ενας πελατης της Γεωργιας Βασιλειαδου που ξενοπλενει για να ζησει προτου γινει Καφετζου, δεν ειναι καθολου ευχαριστημενος με το πλυσιμο των ρουχων του. Ετσι, με πολυ αγριο τροπο, τη βαζει να τα ξαναπλυνει. Ωσπου καταφθανει ο Μιμης Φωτοπουλος και περναει....ενα χερι βιολογικο πλυσιμο τον πελατη για να κανει καθαρες σκεψεις. Υστερα απο αυτο το ξαφνικο μπανιο στη σκαφη, του πεταει και την ατακα!



4. Η Ρενα Βλαχοπουλου διαπιστωνει για δευτερη φορα στην ταινια Ζητειται επειγοντως γαμπρος, οτι και αυτος ο υποψηφιος την κορη της την Πιτσα θελει παλι. Προκειται για τον Ανδρεα Μπαρκουλη που ασχολειται με τα ραλλυ και που οταν χαλαει το αγωνιστικο του αμαξι, βαζει τη Ρενα να κραταει το σωληνακι, μεχρι να φτιαχτει. Με πολλη απογοητευση ομως, η Ρενα διαπιστωνει οτι στο εξης, αλλη.....θα κραταει το σωληνακι.
:D


5. Η Ζωζω Σαπουντζακη ως Μπελλα Μπουλα, βεντετα του λαϊκου ασματος βολιδοσκοπει τον Κωστα Βουτσα για να διαπιστωσει αν ειναι ετοιμος για Θυμα, στην ομωνυμη ταινια. Του ριχνει την ατακα κι αυτος της απαντα μοναδικα, δηλωνοντας την αγνοια του στην καθομιλουμενη της πρωτευουσας, αλλα κυριως ποσο ετοιμος ειναι για αυτο που τον προοριζει η Μπελλα!


 


Tzias, εισαι ο νικητης του Μινι ατακα κουιζ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella ευχαριστουμε πολυ για τις αναλυτικοτατες απαντησεις και τα σχολια σου!!!!!!!!!!!

συγχαρητηρια και στον tzias:cheers:
 
Ευχαριστώ πολύ. Πολύ ωραίο κουίζ
 
Μίνι Ατάκα Κουίζ

Απο ποιες ελληνικες ταινιες προερχονται οι ακολουθες ατακες;

1. - Οχι, οχι, εμενα δε μ' αρεσουν αυτα. Πως δηλαδη; Θα μου ντυθεις σαν θερμαστης; Γυμνος απο τη μεση και πανω και χυματε κυριοι και βουτατε; Α, πα, πα! Εγω θα σου πω πως θα μου ντυθεις!


- Λοιπον, ξερεις κατι; Να πας μονος σου. Εγω δεν προκειται να' ρθω!



- Πως ειναι δυνατον; Ετσι το' χουμε δηλαδη; Η τσιτσιδη, η καθολου;



2. - Ξερεις ποια ειναι η δουλεια του αντρα σου; Να σου φερνει λαδακι και μελιτζανες. Και η δικη σου η δουλεια ξερεις ποια ειναι; Να τα αρπαζεις αυτα και να τα κανεις ιμαμ μπαϊλντι!



3. - Ποσο λιγο θα' πρεπε να μ' αγαπας για να σκεφτεις ετσι για μενα!



- Το ποσο λιγο σ' αγαπω το ξερουν οι νυχτες μου. Οι απεραντες, ξαγρυπνες νυχτες μου και τα χρονια που εζησα μακρια σου.



4. - Πως τη βλεπεις την κατασταση;



- Ποια κατασταση εννοεις;



- Την πολιτικη.



- Για την πολιτικη κατασταση δεν ξερω. Αν θες να σου πω για τη δικη μας την κατασταση, πολυ ευχαριστως. Την ξερω απ' εξω κι ανακατωτα!



5. - Να μπορουσα να χωθω κατω απ' τα φουστανια σας!



- Σα δε ντρεπεστε!



- Οχι γι' αυτο που φανταζεστε.....Για να μη με βλεπει η σπιτονοικοκυρα για το νοικι.



- Ωχ, πρωτομηνια αυριο, ε;



- Καταλαβατε τωρα γιατι θελω να χωθω κατω απ' τα φουστανια σας;



- Ναι. Για το νοικι.



- Οχι. Γι' αυτο που φανταζεστε!
 
5. "Οι Κυριες της Αυλης"... :)
 
1. Τα κίτρινα γάντια
 
2.Θανασάκης ο πολιτεύομενος
 
Μπραβο και στους τρεις σας. Αλλες δυο ερωτησεις ακομα: Η 3 και η 4.
 
Οχι, katerinak. Προκειται για αλλη κωμωδια.
 
4. Να ρισκάρω; η βουλευτίνα
 
Το 4 είναι από το "Καλώς ήρθε το δολλάριο". Διάλογος μεταξύ του τέως νομάρχη Κίμωνα που νοιάζεται μόνο για τα υψηλά και του βιοπαλαιστή αδελφού - Κωνσταντίνου που μοχθεί να τα φέρει πέρα.

Στο 3 αυτές "οι άγρυπνες νύχτες" κάτι μου λένε αλλά δεν μου έρχεται αρκετά καθαρά. Θα το δουλέψω λίγο ακόμα :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι απαντήσεις

1. Μια απο τις πολλες φορες που ο Νικος Σταυριδης κανει μαυρη τη ζωη της Μαρως Κοντου στα Κιτρινα γαντια. Της καθοριζει πως θα ντυθει, της προτεινει βραδινη τουαλετα με γιακα (!) ειδαλλως, συμφωνα με την παθιασμενη ζηλια του, η γυναικα του θα ειναι τσιτσιδη!


2. Αυτα τα λογια λεει ο Ντινος Ηλιοπουλος στην Αννα Συνοδινου στην ταινια Θανασακης ο πολιτευομενος. Της εξηγει τα καθηκοντα της, αλλα αυτο που θελει περισσοτερο να τονισει ειναι τα καθηκοντα του ανεπροκοπου Θανασακη. Ο Θανασακης οχι μονο δεν παει μελιτζανες και λαδακι στο σπιτι του, αλλα ρουφαει και το αιμα του καημενου του κουνιαδου του.



3. Η σκηνη οπου η Τζενη Καρεζη ανακαλυπτει οτι ο αγαπημενος της ειναι ζωντανος και ειναι και ο αρχηγος της αντιστασιακης οργανωσης για την οποια δουλευει και η ιδια. Οπως ηδη καταλαβατε, μιλαμε για την ταινια Μια γυναικα στην αντισταση. Χρονια ολοκληρα η νεα γυναικα πιστευε οτι ο μνηστηρας της ηταν νεκρος, κοντεψε να πεθανει εξ' αιτιας αυτου του γεγονοτος και ξαφνικα τον βλεπει ζωντανο μπροστα της. Η εξηγηση απο τη μερια του για ολα αυτα, ειναι οτι εχασε το ποδι του και δεν ηθελε να υποχρεωσει την αγαπημενη του να περασει την υπολοιπη ζωη της με εναν σακατη.



Εγω δε θα ελεγα οτι την αγαπουσε λιγο για να σκεφτει ετσι για εκεινη, αλλα οτι γνωριζε λιγα για την ψυχολογια μιας ερωτευμενης γυναικας.



4. Διαλογος μεταξυ Ορφεα Ζαχου και Γιωργου Κωνσταντινου στην ταινια Καλως ηρθε το δολλαριο. Ο μεγαλος αδελφος, επιμενει να θελει να πολιτευτει (περιπου ιδια περιπτωση με την ερωτηση 2)
:) και βολιδοσκοπει τον αλλον για την πολιτικη κατασταση και τις πιθανοτητες που του δινονται για τα μεγαλεπηβολα σχεδια του. Ο Κωνσταντινου ομως, βρισκει τον τροπο να τον προσγειωσει αποτομα μεν, ρεαλιστικα δε.


5. Ντινος Ηλιοπουλος και Ελενη Προκοπιου απο τις Κυριες της αυλης. Μια ταινια οπου οι ατακες παιρνουν και δινουν! Ο Ντινος ειναι φτωχος, πλην ομως καπατσος, μεγας τρακαδορος και ακομα μεγαλυτερος γυναικας. Οποτε δε χανει την ευκαιρια να πει τις κουβεντουλες του ενω χορευει με μια τοσο ωραια γυναικα οπως η Ελενη Προκοπιου.


 


Νικητης δεν υπαρχει. Stratulator, RIO, tzias και retrofan, βρηκε ο καθενας σας απο μια σωστη απαντηση. Μπραβο σε ολους!
 
Μίνι Ατάκα Κουίζ

Απο ποιες ελληνικες ταινιες προερχονται οι ακολουθες ατακες;

1. - Βρε, εσυ τραγουδας μεσημεριατικα και δεν αφηνεις τον κοσμο να κοιμηθει;


- Τι να κανουμε κυριε; Το επαγγελμα! Το επαγγελμα, βλεπετε....



- Ναι, αλλα κοιμαται ο αλλος!



2. - Μανα μου μ' εγκατελειψε για δυο μετρα τσιτι!



3. - Μια αδελφη εχετε;



- Αν ειχα δυο, τωρα θα ημουν στις αγροτικες φυλακες!



4. - Τι περιεργο λοιπον....Περναει κανεις ωραια τη ζωη του, πετυχαινει, κανει ο,τι θελει και ξαφνικα καποιο λαθος που δεν ειναι λαθος ακριβως η που δεν το καταλαβαινει αμεσως, του τρωει επειτα ολη του τη ζωη.
 
2) Καλογήρου στο ανθρωπάκι...
 
Μπραβο, RIO! Πεθαινω στο γελιο μ' αυτη την ατακα του Καλογηρου!
 
Πίσω
Μπλουζα