Ατάκα Κουίζ

Bambinella

Extra Galactic RetroEntity!
Joined
18 Mαϊ 2010
Μηνύματα
16.433
Αντιδράσεις
27.831
Απο ποιες ελληνικες ταινιες προερχονται οι ακολουθες ατακες;

1. - Εχω και κοτερο. Παμε μια βολτα;

2. - Απο δω και περα, ολα τα βραδια θα' ναι δικα σου και δικα μου.

3. - Can I help you?

- Yes, I' m looking for a girl...

- What' s her name?

- May.

- And what is your name?

- Peter.

- Peter. And you love her?

- Yes. Very much.

- O.K. Come with me...

4. - Αμα υπαρχει αυτος, τοτε δεν υπαρχω εγω. Κι αμα δεν υπαρχω εγω, τι με νοιαζει εμενα που υπαρχει αυτος;

5. - Οσο πιο βρωμικη δουλεια κανει μια γυναικα, τοσο περισσοτερο πλενεται.

6. - Δε θα ηταν πολυ σοι αυτος ο αετος, για να μη θελει να πεταξει...

- Ποιος ξερει; Ισως να μη μπορουσε. Τοσα χρονια που τον ειχαν κλεισμενο, θα ξεχασε.

7. - Εσεις εισαστε η καινουργια;

- Εσεις ποιος εισαστε;

- Ο παλιος.

- Ποιος παλιος;

- Ο Αλεκος.

- Ααα, ο παλιοαλεκος!

8. Οχι για μενα. Για τη φουκαριαρα τη μανα μου!
 
1.κοριτσια για φιλημα

3.ψυχη και σαρκα

5.το δολωμα

7.δις διευθυντης

8.κατατρεγμενος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ολα σωστα, georgeikos!
 
8. Και ιδού το κατατρεγμένο ντοκουμέντο. Παρεπιπτόντως συγχαρητήρια bambi για το όμορφο κουίζ σου!!!

 
Δεν ξέρω κάποιο από αυτά που έμειναν αλλά ήθελα να γράψω πόσο πολύ μ' αρέσει το κουίζ σου bambi:)

 


Γρήγορα και σ' άλλα :thanx2:
 
Το 2, ποιος θα μπορούσε να το πει; ε, ιδού η απορία!!!!!!!!!!!!!!
 
Aretara, retrofan, σας ευχαριστω πολυ για τον καλο σας λογο!

Αριαδνη, θα το μαθεις συντομα αυτο. Αυριο ερχονται οι απαντησεις....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κοίτα να δεις... το μοναδικό κουίζ που έχει βάλει η bambina και ξέρω τα μισά (συνήθως δεν ξέρω κανένα)

δυστυχώς με πρόλαβε ο georgeikos... (και που νόμιζα ότι το 3 θα το ήξερα μόνο εγώ :) )
 
οντως ειναι σουπερ το κουιζ!!!!!
 
Το 2 κ το 6 μου φαίνονται οικεία πάντως χωρίς να μπορέσω να προσδιορίσω περισσότερο! Πάντως ευγε το κουιζ σαν κουιζ ατάκας είναι τέλειο!
 
Οι απαντήσεις

1. Ατακα του Βουτσα που την εκσφενδονιζει πολλες φορες στη ταινια Κοριτσια για φιλημα, προσπαθωντας να κανει φιγουρα και να κερδισει (ματαια) την καρδια της Ζωης Λασκαρη.

2. Αυτα τα τοσο ερωτικα λογια τα λεει ο Νικος Κουρκουλος στην Τζενη Καρεζη, στην ταινια Ενας μεγαλος ερωτας. Βρισκονται μπροστα στο τζακι για προτελευταια βραδια μαζι και λιγο αργοτερα ξεκινα η πρωτη τους ερωτικη συνευρεση.

3. Διαλογος μεταξυ Κωστα Πρεκα και μιας κοπελας που εργαζεται σε ντισκο του Τσελσι, απο την ταινια Ψυχη και σαρκα. Ο Πρεκας εχει παει εκει γυρευοντας τη Μεη, η οποια χορευει λιγο παραπερα.

4. Ατακα που προερχεται απο το παραληρημα που παθαινει ο Ντινος Ηλιοπουλος στην ταινια Ο φιλος μου ο Λευτερακης. Αφου εχει απατησει τη γυναικα του Μαρω Κοντου καμποσες φορες, εκεινη του ετοιμαζει μια αγρια πλακα με σκοπο να τον τιμωρησει και να τον κανει να πεσει ο ιδιος μεσα στο ψεμα του.

5. Αυτη την κουβεντα τη λεει η Αλικη Βουγιουκλακη στον Αλεκο Αλεξανδρακη στο Δολωμα, την ωρα που κανει το ντους της. Ετσι εξηγειται γιατι τις γυναικες που ασκουσαν το αρχαιοτερο επαγγελμα, τις ελεγαν παλια "παστρικιες".

6. Διαλογος μεταξυ Αντιγονης Βαλακου - Αλεκου Αλεξανδρακη, στην ταινια Οι ουρανοι ειναι δικοι μας. Καθονται μαζι σε ενα παγκακι κι εκεινη του διηγειται μια ιστορια για ενα αετο που ειχε δει καποτε στο τσιρκο. Τον λυποταν που ηταν φυλακισμενος, αλλα ακομα κι οταν το κλουβι του εμεινε κατα λαθος ανοιχτο εκεινος δεν καταφερε να πεταξει και γυρισε μονος του στη φυλακη του.

7. Απο την ταινια Δις διευθυντης ο διαλογος. Η Τζενη Καρεζη προσπαθει να ξεφυγει απο τον ερωτυλο Αλεκο Αλεξανδρακη που της εχει φορτωθει για τα καλα. Τα καταφερνει στην εντελεια και με πολυ εξυπνο τροπο. Η ταινια αλλωστε, δεν ειναι τιποτε αλλο απο καταιγιστικες, ξεκαρδιστικες ατακες.

8. Εδω τωρα τι να πω; Ατακα επικη, δια στοματος του παιδιου του λαου, Νικου Ξανθοπουλου, απο την ταινια Ο κατατρεγμενος. Μεχρι και σε τηλεοπτικη διαφημιση μπηκε!

Συγχαρητηρια, georgeikos!!! Βρηκες τις πεντε απο τις οχτω ερωτησεις!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι απαντήσεις δόθηκαν με κάθε λεπτομέρεια..η δε ατάκα του Ξανθόπουλου, θανατηφόρα..δεν την χορταίνω!!
 
Μάρεσε πολύ αυτό το κουιζ και επειδή έχω μαζέψει και εγώ μερικές ατάκες είτε γνωστές είτε όχι να τις βάλω για να βρείτε ταινίες???
 
Ατάκα Κουιζ Νο 2

Απο ποιες ελληνικες ταινιες προερχονται οι ακολουθες ατακες;

1. - Δεν ξερω αν το προσεξατε, αλλα σημερα ειμαστε μια ωραια ατμοσφαιρα.

2. - Οι γυναικες και οι πολιτικοι πρεπει να προσεχουν την περιφερεια τους.

3. - Βαγγεληηηηηηη!

4. - Σου προσφερα το σπιτι, με αφησες να αγγιξω τα χειλη σου. Πατσι λοιπον. Δε μου χρωστας τιποτα.

5. - Ατιμη κοινωνια, που αλλους τους ανεβαζεις και αλλους τους ριχνεις στα Ταρταρα!

6. - Αμα δε φοβαμαι τα περιστροφα, τι θα φοβαμαι; Τα μελομακαρονα;

7. - Πως βρεθηκες εδω;

- Τη μερα που εβγαινα απο την κλινικη, θυμασαι τι μου ειπες; "Ηρθα να παρω τη γυναικα μου". Αυτο μου ειπες. Το ιδιο σου λεω κι εγω τωρα. Ηρθα να παρω τον αντρα μου!

8. - Ποτη, πρεπει να ξεπλυνεις την τιμη της ανηψιας μου!

- Και τι ειμαι εγω; Πλυστρα της ανηψιας σου;
 
1. O Ατσίδας

3. Μια Ελληνίδα στο χαρέμι

5. Ο στρίγγλος που γινε αρνάκι

6. Μακρυκωσταίοι και Κοντογιώργηδες

7. Πυρετός στην άσφαλτο
 
2. Υπάρχει και φιλότιμο

8. Ένα έξυπνο, έξυπνο μούτρο
 
Μπραβο παιδια! Ολα σωστα. Κι εγω που ελεγα οτι κανεις δε θα εβρισκε την 7.... :)

Μονο η 4 εμεινε αναπαντητη!
 
4. Πολύ αργά για δάκρυα. Ο Γιώργος Φούντας στη Μαίρη Χρονοπούλου.
 
Πολυ σωστα!

Αφου απαντηθηκε και η 4 λοιπον, συντομα ερχονται και οι πληρεις απαντησεις.
 
Πίσω
Μπλουζα