Αυτοί που μίλησαν με το θάνατο (1970)

ΤΑΚΗΣ

Retro Member
Joined
18 Ιουν 2010
Μηνύματα
141
Αντιδράσεις
75
Αυτοί που μίλησαν με το θάνατο (1970)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Αυτοί_που_μίλησαν_με_το_θάνατο

Τα σέβη μου.

Πρόσεξα τη δημοσκόπηση για τη καλύτερη ταινία που σχετίζεται με το έπος του '40. Συγχωρέστε με, αλλά για μένα καλύτερη ταινία είναι κάποια που δεν αναφέρεται στη λίστα : το ''Αυτοί που μίλησαν με το θάνατο'' του Γιάννη Δαλιανίδη.

Αφού γύρισε τα γνωστά ηθικοπλαστικά και τα μιούζικαλ, ο Δαλιανίδης έκανε μια πολύ καλή ταινία στο τομέα του ιστορικού δράματος, εστιάζοντας σε μια παρέα νέων παιδιών της εποχής. Οι ήρωες του δεν είναι μαχητές του μετώπου: η έμφαση δίνεται στη Κατοχή και τη δράση τους σε μια Αθήνα γεμάτη πείνα, φόβο και θάνατο. Το απαραίτητο ρομάντσο ενσαρκώνεται απο τους πολύ καλούς Φέρτη και Λάσκαρη, παίζουν κι άλλοι ηθοποιοί, θέλω όμως να δώσω έμφαση σε δύο απο αυτούς: τον Χρόνη Εξαρχάκο και τον Μάνο Κατράκη.

Ο Εξαρχάκος είναι το γελαστό παιδί, ο καλαμπουρτζής της παρέας. Προσέξτε όμως το φόβο στα μάτια του, την αγωνία που νιώθει όταν όπως συνέβη σε χιλιάδες Αθηναίους πέφτει σε μπλόκο Γερμανών και δοσιλόγων, όταν η ζωή του κρέμεται απο το αν θα τεντώσει το δάχτυλο και τον υποδείξει ως αντιστασιακό ο κουκουλοφόρος συνεργάτης των Γερμανών. Το τέλος του Εξαρχάκου είναι τραγικό: συλλαμβάνεται για αντιστασιακή δράση και μετα απο βασανισμό προδίδει τους συντρόφους του. Η μόνη λύση είναι η αυτοκτονία, και καθώς πέφτει ο Δλιανίδης προβάλλει προηγούμενες σκηνές όπυ ο ήρωας γλεντούσε και γέλαγε-αυτό που λέμε '' περνάει η ζωή μπρος απο τα μάτια του''.

όσο για τον Κατράκη παίζει υπέροχα τον συνεργάτη των Γερμανών. Σ'αντίθεση με τη κλασική απεικόνιση του δοσιλόγου, ενός ατόμου που συνεργάζεται μόνο για λόγους συμφέροντος, ο Κατράκης συνεργάζεται και απο ιδεολογία(ως έμπορος έχει ήδη επαφές με τη Γερμανία): πιστεύει στη Γερμανία και το πολιτισμό της, στην παντοδυναμία της και για αυτό προσχωρεί στους όπως φαντάζεται νικητές. Τελικά κι αυτός θα βρει το θάνατο: λίγο πριν φύγουν οι Ναζί εκτέλεσαν μαζικά τους Έλληνες συνεργούς τους για να ξεφορτωθούν επιβαρυντικούς μάρτυρες.

Σε όσους δεν την έχουν δει τη συνιστώ ανεπιφύλακτα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλή ταινία. Η Ροζίτα Σώκου είχε γράψει "η ταινία περιγράφει αυτά που όλοι ζήσαμε". Από τις ερμηνείες ξεχωρίζω αυτήν του Χρόνη Εξαρχάκου. Μάλιστα την θεωρώ μια από τις καλύτερες του.

Πολύ καλή επίσης η ερμηνεία των Παντελη Ζερβού και Μάνου Κατράκη. Προσέξτε επίσης την ερμηνεία της Ζωής Λάσκαρη (ειδικά εκεί που της προτείνει ο Μάνος Κατράκης να του δίνει πληροφορίες που θα πέρνει από αυτούς που έχον συλλάβει προκειμένου να την αφήσουν) αλλά και του Βαγγέλη Σειλινού.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια πολυ καλη ταινια που φερει την υπογραφη του αγαπημενου μας Γιαννη Δαλιανιδη.

Ο Χρονης Εξαρχακος σε εναν απο τους ελαχιστους δραματικους ρολους της καριερας του, ειναι παραγματικα συγκλονιστικος. Ο Δαλιανιδης ξαφνιαζει σε αυτην την ταινια με τον ωμο ρεαλισμο καποιων σκηνων του.

Ειναι χαρακτηριστικες οι σκηνες των βασανιστηριων απο τους Γερμανους, ο τραγικος θανατος του Εξαρχακου, και η εν ψυχρω εκτελεση του Σειληνου. Εικονες σπαραχτικες, αλλα και πολυ αληθινες δυστυχως, εκεινα τα μαυρα χρονια....

http://www.youtube.com/watch?v=cv1oFBPnilc
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντόπισα σε μια Βιντεοκασέτα μου από την finos, το trailer από την ταινία

[edit] Δεν υπάρχει πλέον το βίντεο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και το μπλοκο, του αδωνη κυρου που γυριστηκε το 1964 ειναι ρεαλιστικο και αληθινο.
 
Σχετικά συγκρατημένο εγχώριο μελό (για την κατοχή του 40) από τον μάστορα Τζων Νταλ, σε σύγκριση δηλαδή με κάτι: Η Μάχη τσι Κρήτης, Oχι, 28 Οκτωβριου 1940 κι άλλες αφελείς παραγωγές της εποχής.
 
απο τα καλυτερα ισως ειναι το[ με τη λαμψη στα ματια]του πανου γλυκοφρυδη.το διλημα του πατερα ποιον απο τους τρεις γυιους να γλυτωσει.ειπαμε οτι 64-67 ανεβηκε πολυ ο ελληνικος κινηματογραφος
 
Πολύ καλή ταινία! Από τις πιο ώριμες δουλειές του Δαλιανίδη. Εξαίρετοι όλοι οι ηθοποιοί.
 
θυμαμαι το σκηνικο που περνει φορα ο Εξαρχακος και πηδα απο το παραθυρο και αυτοκτονει

μια φορα την εχω δει και δεν την εχω ξαναπετυχει απο τοτε
 
Δυστυχώς η ταινία είναι από τις λίγες τις οποίες η Φίνος Φιλμ ΔΕΝ κυκλοφόρησε σε dvd και δε μπορώ να καταλάβω το γιατί...


Σε βιντεοκασέτα φυσικά έχει κυκλοφορήσει. Το εξώφυλλο...


 


3.jpg


2.jpg


2.jpg

3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τώρα βλέπω τη ταινία και ήρθα να δω αν υπήρχε τόπικ! Πω πω δεν ήξερα για το τέλος αυτών που είπατε και έχω σοκαριστεί! Αλλά όντως αυτά συνέβεναν και τότε... Καλή δουλειά όντως του Δαλιανίδη και την προτιμώ από όσες άλλες είδα αυτές τις μέρες λόγω ημερών.
 
mariadegrecia είπε:
Τώρα βλέπω τη ταινία και ήρθα να δω αν υπήρχε τόπικ! Πω πω δεν ήξερα για το τέλος αυτών που είπατε και έχω σοκαριστεί! Αλλά όντως αυτά συνέβεναν και τότε... Καλή δουλειά όντως του Δαλιανίδη και την προτιμώ από όσες άλλες είδα αυτές τις μέρες λόγω ημερών.
Όντως πάρα πολύ καλή ταινία και ο Χρόνης Εξαρχάκος όπως και η Ελένη Ζαφειρίου συγκλονιστικοί πραγματικά!
 
Υπέροχη! Και επειδή βαθμολογώ τις ταινίες που βλέπω τις έβαλα ένα 10!Ήθελα να ρωτησω και κάτι άλλο σαν άσχετη που είμαι... Οι σκηνές που παρεμβάλονται στη ταινία και είναι ασπρόμαυρες , είναι αληθινά ντοκουμέντα, σωστά?
 
mariadegrecia είπε:
Υπέροχη! Και επειδή βαθμολογώ τις ταινίες που βλέπω τις έβαλα ένα 10!Ήθελα να ρωτησω και κάτι άλλο σαν άσχετη που είμαι... Οι σκηνές που παρεμβάλονται στη ταινία και είναι ασπρόμαυρες , είναι αληθινά ντοκουμέντα, σωστά?
Σωστά! Είναι ντοκουμέντα της εποχής!
 
Πω πω αυτά μου αρέσουν πολύ όταν έχουν και πραγματικές σκηνές. Νομίζω και σε μια άλλη ταινία πολεμική που είδα αυτές τις μέρες είχε.
 
μια ακομη απιστευτη ταινια της χουντοεποχης ηταν η απαντηση του δαλιανιδη στον φωσκολο.Μπορει και παλι οι ερμηνειες να προκαλουν γελιο αλλα ο κατρακης ψιλοσωζει την κατασταση. Παντως αν θελετε σιγουρο γελιο προτιμηστε πρεκα η υπολοχαγο νατασα.
 
Δείτε και τους τίτλους της ταινίας , της νέας επεξεργασμένης και καθαρής κόπιας. Και εδώ γεννιέται το ερώτημα : Για ποιο λόγο αυτή η ταινία και η ταινία "Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές" επεξεργάστηκαν με αυτούς τους αγγλικούς τίτλους; Τι απέγιναν οι ελληνικοί τίτλοι;;; Προφανώς για αυτό το λόγο οι δύο συγκεκριμένες ταινίες δεν κυκλοφόρησαν σε dvd...Και απορώ αν μπορούν πια να παιχτούν με αυτούς τους τίτλους στην τηλεόραση...Είναι κι αυτό από τα "μυστήρια" της Φίνος Φιλμ...

 


http://www.youtube.com/watch?v=YeYgTO62C1g
 
tonytony είπε:
Δείτε και τους τίτλους της ταινίας , της νέας επεξεργασμένης και καθαρής κόπιας. Και εδώ γεννιέται το ερώτημα : Για ποιο λόγο αυτή η ταινία και η ταινία "Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές" επεξεργάστηκαν με αυτούς τους αγγλικούς τίτλους; Τι απέγιναν οι ελληνικοί τίτλοι;;; Προφανώς για αυτό το λόγο οι δύο συγκεκριμένες ταινίες δεν κυκλοφόρησαν σε dvd...Και απορώ αν μπορούν πια να παιχτούν με αυτούς τους τίτλους στην τηλεόραση...Είναι κι αυτό από τα "μυστήρια" της Φίνος Φιλμ... 


Εύλογη η απορία σου περί αγγλικών τίτλων. Αλλά παρόλα αυτά, γιατί να μη μπορούν να παιχτούν στη τηλεόραση?
 
prisma είπε:
Εύλογη η απορία σου περί αγγλικών τίτλων. Αλλά παρόλα αυτά, γιατί να μη μπορούν να παιχτούν στη τηλεόραση?
Ξέρω και γω; Πως θα παρουσιαστεί στο πρόγραμμα ας πούμε; "Face to face with death";;; Και σαν ελληνική ταινία; Κάποιος που δε τη ξέρει , δεν αναφέρεται πια πουθενά ο ελληνικός της τίτλος...
 
Πίσω
Μπλουζα