Αυτοκινητάκια JOY TOY

Παραμονή πρωτοχρονιάς του 1988 είχε πέσει στα χέρια μου ενα σετ με αυτά και είχα τρελαθεί να παίζω με τα σήματα κυκλοφορίας, τα αυτοκινητάκια αλλά και τα φανάρια που τα άλλαζες με το άσπρο πλαστικό μοχλουδάκι. Πολύ διασκεδαστικά.
 
Μετά από ανασκαφές βρήκα και γω μερικά Joy Toy,βαμμένα όμως για...πόλεμο...

Πιθανόν να ξεβαφτούν...

Λείπουν και κάποιες ρόδες βέβαια(περισσεύουν από κανέναν?)

90905.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα ένα παρόμοιο σετάκι όπως το κάτωθι, με τη μόνη διαφορά οτι είχε και νταλίκα φορτωμένη με αυτοκινητάκια. Επίσης είχα και ένα πούλμαν πορτοκαλί...

Προβολή συνημμένου 102927

AYTOKINHTA%20JOY%20TOY.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Παραμονή πρωτοχρονιάς του 1988 είχε πέσει στα χέρια μου ενα σετ με αυτά και είχα τρελαθεί να παίζω με τα σήματα κυκλοφορίας, τα αυτοκινητάκια αλλά και τα φανάρια που τα άλλαζες με το άσπρο πλαστικό μοχλουδάκι. Πολύ διασκεδαστικά.
Όντως πολύ διασκεδαστικά. Κι εγώ τρελαινόμουν ιδίως για τα φανάρια αλλά και για το βενζινάδικο. Επίσης θυμάμαι σαν τώρα το τρίξιμο που έκαναν οι ρόδες από τα αυτοκινητάκια...
 
P1070139.jpg

....τα σπανια...θρυλικα λεωφοριακια σε ολα τα χρωματα...τα φορτηγακια με το διαχωριστικο στη μεση του παρμπριζ...

P1070136.jpg....τα στρατιωτικα...

P1070210.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mihalis είπε:
....τα σπανια...θρυλικα λεωφοριακια σε ολα τα χρωματα...τα φορτηγακια με το διαχωριστικο στη μεση του παρμπριζ...

mihalis είπε:
....τα στρατιωτικα...
Ωραια συλλογη!

Δεν ξερω γιατι, αλλα θυμαμαι τα Joy toy ως πιο αγαπημενα αυτοκινητακια σε πολυ μικρη ηλικια.

Αργοτερα πηρα μεταλλικα.
 
mihalis είπε:

mihalis είπε:
....τα σπανια...θρυλικα λεωφοριακια σε ολα τα χρωματα...τα φορτηγακια με το διαχωριστικο στη μεση του παρμπριζ...

mihalis είπε:
Ω ρε φίλε, τι εκδόσεις είναι αυτές που έχεις; Λεωφορεία με διάφανη οροφή αλλά και τα στρατιωτικά δεν τα είχα ξαναδεί!!!
 
P1070287.jpgμερικες ακομα φωτο απο την συλλογη μου...αυριο κι αλλες...P1070159.jpg

P1070225.jpg

P1070177.jpg

P1070238.jpg
 
P1070245.jpg

P1070255.jpg

αυτα και αλλα πολλα απο τα απιστευτα αυτα παιχνιδια....

P1070149.jpg

P1070181.jpg

P1070204.jpg

P1070277.jpg

P1070263.jpg

P1070200.jpg

P1070251.jpg

P1070258.jpg

P1070134.jpg

P1070209.jpg

P1070243.jpg

P1070126.jpg

P1070231.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απιστευτη συλλογη!!!

mihalis είπε:
Θυμαμαι πολυ καθαρα αυτον το γαντζο....να προσπαθω να πιασω διαφορα παιχνιδια...

mihalis είπε:
Προβολή συνημμένου 104031
αυτα και αλλα πολλα απο τα απιστευτα αυτα παιχνιδια....
Και αυτο Joy toy;;;;
 
Μιχάλη που ήσουν τόσο καιρό και μας τα έκρυβες? Respect κι από μένα. Το Άμπρα Κατάμπρα είχε δώρο το αμαξάκι?
 
Συγχρητήρια για την απίστευτη συλλογή. Φοβερό το φορτηγό των ΕΛΤΑ με το παλιό σήμα, δεν το γνώριζα.

Όσο σκέφτομαι ότι είχα άπειρα joytoy και τώρα δεν έχω ούτε μια πινακίδα
facepalm.gif
 
ναι και αυτο ειναι joy-toy...απο τα πιο νεα..δεκαετια 80 περιπου...καποια στιγμη κυκλοφορησε το αμπρα καταμπρα με δωρο...joy-toy.P1070131.jpgκαι εδω αλλο ενα joy-toy δεκαετιας 80,και ενα ακομη αμπρα καταμπρα...φυσικα εχω και αλλες φωτο αλλα νομιζω οτι καλυψα ενα μεγαλο μερος της ποικιλιας αυτων των παιχνιδιων.

P1070147.jpg
 
mihalis είπε:
ναι και αυτο ειναι joy-toy...απο τα πιο νεα..δεκαετια 80 περιπου...καποια στιγμη κυκλοφορησε το αμπρα καταμπρα με δωρο...joy-toy.και εδω αλλο ενα joy-toy δεκαετιας 80,και ενα ακομη αμπρα καταμπρα...φυσικα εχω και αλλες φωτο αλλα νομιζω οτι καλυψα ενα μεγαλο μερος της ποικιλιας αυτων των παιχνιδιων.
Αμαν..και ειδα κασσετες Αμπρα-καταμπρα σε βιβλιοπωλειο...θα ξαναπαω!
 
Μπραβο Μιχαλη για την συλλογη σου... Τα αγαπημενα μου φθηνα αλλα ανεκτίμητα παιχνίδια που επαιζα μικρος...

Ωραιος ο τρακτορας που εχει την ρετρο επιγραφη "Super market'' και διπλα το εικονιδιο με την νοικοκυρα που θυμιζει συνοικιακο σουπερ - μαρκετ του 1980...
 
Αν υπάρχει παράδεισος, θα είναι ένα μέρος σπαρμένο με πουλμανάκια Μερσεντές, προπολεμικά καμιόνια, σήματα κυκλοφορίας και φανάρια Joy-Toy.
 
Πίσω
Μπλουζα