Αυτοκινητάκια JOY TOY

pontifikas είπε:
Ξεκινάω την παρουσίαση της πίσω πλευράς των σετ κουτιών, όπως μου ζήτησες, με το πιό

εύκολα προσβάσιμο :D

για τα υπόλοιπα επειδή θα χρειαστώ πάλι τη σκάλα θα τα ανεβάσω με την πρώτη ευκαιρία..
Σε έβαλα σε φασαρία φίλε pontifikas, αλλά είναι τόσο όμορφες οι εικόνες τους........ Με την άνεσή σου, δεν βιαζόμαστε.
 
Να και τρία τα δικά μου ...

JOY TOY.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψάχνοντας τις κούτες να βρω παιχνίδια Ελληνικής κατασκευής

βρήκα θαμμένα αυτά τα δυό κομμάτια JOY TOY :supergrin:

DSC01407.jpg

DSC01408.jpg

DSC01410.jpg

DSC01411.jpg

DSC01412.jpg

DSC01413.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά πρέπει να το μοιραστώ εδώ γιατί εκεί έξω δεν θα με καταλάβει κανείς:

Εχθές βράδυ βρέθηκα στην περιοχή του Ερυθρού Σταυρού για μια δουλειά. Όταν επέστρεψα στο παρκαρισμένο αμάξι, λέω κάτσε να βρω μαγαζάκι να πάρω τσιγάρα.

Ακριβώς απέναντι από εκεί που πάρκαρα βλέπω μαγαζί ψιλικών - μεγάλου μεγέθους ξεμεινεμένο από τα 70ς. Μπαίνω μέσα και βλέπω γύρω - γύρω άπειρα σχέδια για κεντήματα, κλωστές και 1002 άλλα πράγματα σαν αυτά που είχε η μητέρα μου στα 80ς.

Ρωτάω για τσιγάρα, δεν είχε. Όπως πάω να φύγω και ενώ κάτι με έτρωγε εκεί μέσα, πέφτει το μάτι μου σε μία καρτέλα με αυτοκινητάκια. Πάω, την πιάνω, γουρλώνω τα μάτια και ΝΑΙ, μετά από 35 χρόνια έπιασα στα χέρια μου μία καρτέλα Τζόϋ τόυ !! :augenrollen:

Ο ιδιοκτήτης του καταστήματος μιλούσε στο τηλέφωνο. Γυρνάω και τον ρωτάω, συγγνώμη το πουλάτε; Πόσο έχει;

και με δυνατή φωνή μου λέει: 100 ευρώ! :burn:

Μου έκοψε τα πόδια! Είναι μια πλήρης καρτέλα (όχι κουτί) με αντλίες βενζινάδικου, σήμανση και πολλά οχήματα!

Νά στα μούτρα μου όταν πριν από 30+ χρόνια τα έκαιγα, τα έσπαζα και τα κακοποιούσα ως ευτελή σε σχέση με έτερα παιχνίδια της εποχής.

ΥΓ. Εντός υπήρχαν και άλλα παιχνίδια αλλά ντράπηκα να περιεργαστώ τα αντικείμενα στο μαγαζί.
 
100 Ευρώ... :confused:

Ας τα χαίρεται εκεί κρεμασμένα...για πάντα!!! :supergrin:
 
Κάτι τέτοιο σκέφτηκα και εγώ. Λέω ο τύπος δεν ενδιαφέρεται να πουλήσει. Τα έχει εκεί και άμα πιάσει. Πάντως το μαγαζί ήταν ζωντανή ιστορία και σίγουρα έχει θησαυρούς μέσα!
 

1@PT8[/USER]

Η τιμη που ειπε ο πωλητης μήπως ήταν για αστειο; :p

τι να πιασει με τετοια τιμη;;;;;

 
Εεε όχι και 100 ευρώ!

Κάποιες φορές στα ξεχασμένα ψιλικατζίδικα,βρίσκεις ευκαιρίες,αυτός όμως είχε "ξυπνήσει".

Φαντάσου τι τιμές θα χουν οι υπόλοιποι θυσαυροί εκεί μέσα!
 
Ξεφευγουμε παιδες!

Η συζητηση περι τιμων ειναι χιλιοειπωμενη εδω μεσα.

Τα επομενα off topic θα τα παρει το ευρηκα! :)
 
Φίλε 1@geotsi.[/USER] το διόραμα σου είναι φανταστικό!! :thumbup:

 
Σε ευχαριστώ circleag! Ενα απλό παιδικό διόραμα για τα Χριστούγεννα ειναι..

Επισυνάπτω και ένα βιντεάκι (λογω της ημερας) με τα αυτοκινητάκια σε κίνηση!!

Χρόνια πολλά σε όλους....

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τη δεκαετία του 80, η Joy Toy έκανε εξαγωγές τα λεωφορεία mercedes ο302 στη Γερμανία.

Η διάθεση γινόταν μέσω της Model International.

Κυκλοφόρησαν σε 19 διαφορετικές χρωματισμούς εταιρειών,όπως αεροπορικές,ταξιδιωτικών κ.τ.λ.

Ο κατάλογος έιναι από το ebay.

image_157672.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σιγουρα θα το εχω αναφερει αλλα το σετ 204 μου θυμιζει την εγχειρηση για κρεατακια που εκανα οταν ημουν 4 ετων. Τα δυο παιδια δεξια και αριστερα μου ειχαν κανει αμυγδαλες και ετρωγαν αβερτα παγωτα. Τα ειχα παρει κρανιο που εγω δεν επρεπε να φαω παγωτο!!! Το σετ 204 μου εφτιαξε τη ψυχολογια. Ακομα θυμαμαι να εχω εντυπωσιαστει απο τα φαναρια που μπορουσα να τους αλλαξω χρωμα.

Στο FB διαβαζω οτι (και το  ποστ 146 που εγινε edit μαλλον συνδεεται) μια Ελληνικη εταιρια θα προβει σε επανακυκλοφορια των Joy Toy αλλα οχι αντιγραφωντας τα παλια σετ ωστε να μην δυσαρεστηθουν οι συλλεκτες.
 
Ναι μην τυχον και πεσουν οι τιμες και χαλασει η αγορα του ebay και μεις που θελουμε να θυμηθουμε τα παιδιατα μας θα αρκεστουμε στις φωτο του φορουμ..
 
  • Like
Reactions: PT8
Ναι μην τυχον και πεσουν οι τιμες και χαλασει η αγορα του ebay και μεις που θέλουμε να θυμηθούμε τα παιδιατα μας θα αρκεστουμε στις φωτο του φορουμ..
Έχετε απόλυτο δίκιο σε αυτό. Είναι διαφορετικό να μην πειράξουμε τους συλλέκτες όμως και διαφορετικό τους αισχροκερδής μεταπωλητές του κάθε ebay, γιατί αυτούς θα τους πειράξουμε :))) Θα εκδοθούν κωδικοί όπως οι πρότυποι σε επιλεγμένη γκάμα αλλά και νέα σχέδια σε οχήματα, ταμπέλες, φανάρια, περίπτερα, βενζινάδικα κτλ.

signs2-250x261.pnglight1.pnglight2.pngsigns-250x103.png

Ikarus1.png
 
Σιγουρα θα το εχω αναφερει αλλα το σετ 204 μου θυμιζει την εγχειρηση για κρεατακια που εκανα οταν ημουν 4 ετων. Τα δυο παιδια δεξια και αριστερα μου ειχαν κανει αμυγδαλες και ετρωγαν αβερτα παγωτα. Τα ειχα παρει κρανιο που εγω δεν επρεπε να φαω παγωτο!!! Το σετ 204 μου εφτιαξε τη ψυχολογια. Ακομα θυμαμαι να εχω εντυπωσιαστει απο τα φαναρια που μπορουσα να τους αλλαξω χρωμα.

Στο FB διαβαζω οτι (και το  ποστ 146 που εγινε edit μαλλον συνδεεται) μια Ελληνικη εταιρια θα προβει σε επανακυκλοφορια των Joy Toy αλλα οχι αντιγραφωντας τα παλια σετ ωστε να μην δυσαρεστηθουν οι συλλεκτες.
το σετ 204 ήταν το δώρο μου για τα Χριστούγεννα του 1981...συγκινούμαι όποτε το βλέπω...
 
Πίσω
Μπλουζα