Αυτοκόλλητα με σημαίες κρατών!

cutlaroc

RetroActive
Joined
10 Φεβ 2011
Μηνύματα
287
Αντιδράσεις
11
Τα θυμάται κανείς; Δε βρήκα καμία αναφορά γι'αυτό το ποστάρω...

Δυστυχώς δεν έχω πετάχτηκαν από γονείς (κλασσικά) αν έχει κάποιος ας τα ποστάρει

Θυμάμαι πάντως οτι το πιο σπάνιο ήταν τα νησιά Φίτζι!!
 
κι όμως Wally δε λέω αυτό! :) (αν και ίδρωσα όταν είδα το πόστ σου)

Τα αυτοκόλλητα που λέω εγώ δεν ήταν έτσι , ήταν με μύτη στο κάτω μέρος τους... ζωγράφισα ένα πρόχειρο τύπου για να το δείτε ελπίζω να καταλάβετε...

αυτοκόλλητο.jpg
 
Αν θυμάμαι καλά το άλμπουμ που αναφέρεις κυκλοφορούσε το 1981 και από τις ποιο σπάνιες σημαίες ήταν των νησιών Φίτζι και η σημαία του Ιράν που ποτέ δεν κατάφερα να τις βρω.
 
Μπράβο αυτό ακριβώς λέω... :) ο κολλητός μου τότε είχε βρει το αυτοκόλλητο με τα νησιά Φίτζι και είχε κερδίσει μια μπάλα ποδοσφαίρου κάτι τέτοιο. Αλλά μόλις πήγε να πάρει τη μπάλα του είπαν οτι το δώρο είναι κάτι εγκυκλοπαίδειες χεχεχε κλασσικό εκείνη την εποχή, τάζανε μπάλες κτλ και σε φορτώνανε με εγκυκλοπαίδειες...
 
Δεν θυμάμαι αν από αυτό το άλμπουμ η ένα άλλο με τις ομάδες της Α εθνικής που κυκλοφορούσε την ίδια χρονιά, είχα κερδίσει πλαστικές ρακέτες του πινγκ πονγκ. Ήταν και το μοναδικό Δώρο που κέρδισα ποτέ από τέτοιες συλλογές τυχαίνοντας την κάρτα Δώρου και όχι συμπληρώνοντας το άλμπουμ.
 
Δεν είχα πετύχει πότε κάρτα δώρου, αλλα θυμάμαι σε ορισμένα άλμπουμ οτι αμα συμπλήρωνες πχ απ'τη σελίδα τάδε μέχρι την τάδε έπαιρνες δώρο γι'αυτό και θυμάμαι για το αυτοκόλλητο με τα νησιά Φίτζι γιατί ήταν πανσπάνιο και μόνο αυτό του έλειπε για να πάρει το δώρο...περάσανε μήήήήήνες μέχρι να το βρει...
 
cutlaroc είπε:
κι όμως Wally δε λέω αυτό! :) (αν και ίδρωσα όταν είδα το πόστ σου)
Τα αυτοκόλλητα που λέω εγώ δεν ήταν έτσι , ήταν με μύτη στο κάτω μέρος τους... ζωγράφισα ένα πρόχειρο τύπου για να το δείτε ελπίζω να καταλάβετε...

Προβολή συνημμένου 32345
Είσαι σίγουρος ότι ήταν σε αυτό το σχήμα; Το λέω γιατί κι εγώ μάζευα αυτοκόλλητα των σημαιών σε παραλληλόγραμμο σχήμα και μάλιστα θυμάμαι πεντακάθαρα ότι κάθε σελίδα του άλμπουμ αποτελούνταν από 9 σημαίες σε 3X3 σειρές. Μάλιστα η πρώτη σελίδα που είχε το μεγαλύτερο δώρο (ποδήλατο) είχε ως υπερσπάνια σημαία αυτήν της Αγκόλας, που φυσικά δεν βρήκα ποτέ. Τυχαίο; Δεν νομίζω...
 
Μηπως ηταν χαρτακια Μελο?
 
παιζει για μελο..οπως παιζει να ναι και πιο παλια,γιατι τα μαζευα(..και αυτα!)

μπραβο,μου εδωσες ενα γερο χτυπημα στο αλτζχαιμερ..
 
Παιδιά είμαι απολύτως σίγουρος για το σχήμα κρίμα που δεν έχω να σας δείξω.... :(
 
koukouroukou.jpg

Ένα αυτοκόλλητο με σημαία από την ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ. Από την δεκαετία του ' 80 και με την παλαιά σημαία της Βουλγαρίας.
 
  • Like
Reactions: ANP
Οι αυτοκόλλητες σημαίες της γκοφρέτας Κουκουρούκου είναι οι μόνες που θυμάμαι !!! Όπως και το τραγουδάκι στο διαφημιστικό σποτ που έλεγε : "μες στην Κουκουρούκου βρες, πολύχρωμες σημαίεες" ....

Τις σημαίες, για τις οποίες έχει ανοιχθεί το τόπικ, δεν τις θυμάμαι ....
 
  • Like
Reactions: ANP
Για να σας Βοηθήσω ΟΛΟΥΣ να συμπληρώσετε τις Γνώσεις σας.

1.Το Χαρτάκι που ζωγράφισε ο cutlaroc ήταν η σημαία της sri lanka (αρκετά σπάνιο)

2.Η εταιρία που τα εξέδιδε ήταν η Bingo

3. cutlaroc : Υπήρχε ειδικό Χαρτάκι " Κέρδισες 1 Μπάλα " ή " ...κούκλα" ή "Φωτογραφική μηχανή"

4. Η σπάνια σημαία που κυκλοφόρησε στο τέλος της σειράς, ήταν το Νο.6 και ήταν η σημαία του Bahrain !
 
το χαρτάκι που ζωγράφησα είναι το γενικό pattern του αυτοκόλλητου όλα τέτοιο σχήμα είχαν αν θυμάμαι καλά...και το πιο σπάνιο ήταν τα νησιά Φίτζι γι'αυτό είμαι απόλυτα σίγουρος... :)
 
cutlaroc είπε:
το χαρτάκι που ζωγράφησα είναι το γενικό pattern του αυτοκόλλητου όλα τέτοιο σχήμα είχαν αν θυμάμαι καλά...και το πιο σπάνιο ήταν τα νησιά Φίτζι γι'αυτό είμαι απόλυτα σίγουρος... :)
Φίλε cutlaroc ... δεν θα διαφωνήσω όσον αφορά το "Πιό Σπάνιο Αυτοκόλλητο/Χαρτάκι", αποδείχτηκε εκ των υστέρων ότι διέφερε από περιοχή σε περιοχή, εντέχνως. Στην δική μου περιοχή ήταν το Bahrain και γινόταν σκοτωμός στο τέλος της "ΜΟΔΑΣ", όπως αποκαλούσαμε την κάθε σειρά, με την εμφάνιση του σε όλα τα πακέτα.

Στην πορεία βέβαια καταφέραμε. με αρχή την Panini,να δίδονται μεχρι και 10 αυτικόλλητα δώρο (όποια νούμερα ήθελας) ανά πελάτη, τα οποία τα γράφαμε στο απόκομα της ταχυδρομικής απιταγής που τούς στέλναμε.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως...;
 
stakovios είπε:
Προβολή συνημμένου 32472Ένα αυτοκόλλητο με σημαία από την ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ. Από την δεκαετία του ' 80 και με την παλαιά σημαία της Βουλγαρίας.
κι εγω τα θυμαμαι αυτα τα αυτοκολλητα :) μπορει να μου εμεινε καποιο κολλημενο σε κανενα βιβλιο ή μπλοκ ζωγραφικης (αν φυσικα γλυτωσε απ την ανακυκλωση..)
 
cutlaroc, μάλλον αναφέρεσαι στη σειρά της CAROUSEL με σημαίες και θυρεούς κρατών και διαφόρων περιοχών.
 
Την έχω την σειρά.

Αυτά εδώ λές.

P1040650.JPG

Δυστυχώς μου λείπουν 8 κομμάτια. Τα 7 "σπανια" και η μαδαγασκάρη.

Τα έχει κανείς η μπορώ να βρώ κάπου να τα αγοράσω ή/και από ebay?

P1040648.JPG

P1040649.JPG
 
@ WindowsNT: Ναι Αυτά είναι!!!!!!!! Bravo WindowsNT πρώτο πόστ και θαυματουργό!!!!! :) Συγγνώμη για το σχήμα που δεν περιέγραψα καλά αλλά έχουν περάσει και χρόνια βρε παιδιά... αχ εποχές!!!!

@ theforce: Αυτή είναι η σειρά της Carousel;

@koioschristos : Δεν το ήξερα αυτό οτι έπαιζε σπανιότητα ανάλογα με την περιοχή που έμενες... Μάλλον στο ελληνικό μπορεί να ήταν τα Νησιά Φίτζι...πχ στα Πετράλωνα άλλο ε;
 
Πίσω
Μπλουζα