Αχ! Πόσο θα ήθελα!...

spirtoulis

RetroMasteR
Joined
17 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.296
Αντιδράσεις
168
να ήμουνα πάλι παιδί και να σηκωθώ πρωι Σαββάτου να δω βιντεοκασέτες με τη Shera και τον He-man και μετά να βγω έξω και να παίζω μέχρι να νυχτώσει, :(
 
....να γυρίσω πίσω στα 10 μου και να ζήσω ανέμελα όπως δεν έζησα τότε. Μέσα στα "όνειρα" που ποτέ δεν είχα.

Μια στιγμή......... Πώς το λένε; Κάλλιο αργά παρά ποτέ ε; :) :)
 
Να ήμουνα ξανά μαθητής, να πήγαινα για μπάσκετ με την παρέα μου και στην επιστροφή να πέρναγα από το βίντεο κλάμπ, για να πάρω vhs για το βράδυ. Απλά πράγματα, που μου έλειψαν... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να ημουνα ακομη στο δημοτικο, και στα διαλλειματα να παιζαμε σχοινακι, μηλα κτλ και στο σπιτι μετα να λιωνω ξαπλωμενη στον καναπε βλεποντας παιδικα προγραμματα, κρατωντας στην καντυ στα χερια μου
 
Να ήμουν ξανά 22 !

Το βράδυ καφέ στο Πασαλιμάνι και μέχρι τα ξημερώματα VIOS, ΚΑΣΤΕΛΛΟ, ΘΕΛΕΙΣ, TRUST, ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ, ΑΜΠΑΡΕΣ.

Επιστροφή σπίτι τα χαράματα και ξύπνημα του πατέρα, να με πετάξει γρήγορα με το αμάξι στο λιμάνι.

Η "ευκαιρία" αναχωρεί σύντομα ...
 
Να ήμουν 8 και να κρατάω από τον χέρι τον πατέρα μου. Να του κάνω νόημα να κατέβει για να του ψιθυρίσω στο αυτί τι θέλω να μου πάρει από το περίπτερο της γειτονιάς.

Να ήμουν 10 και να βλέπω με την παρέα ταινίες του Μπρους Λη. Όλοι το τσούρμο μετά πορωμένοι να παίζουμε και καλά καράτε και να πλακωνόμαστε μεταξύ μας.

Να ήμουν 12 και θαμπωμένος από τη γοητεία ενός φλίπερ στο καφενείο της γειτονιάς να μπαίνω μέσα κρατώντας ψώνια από το μπακάλικο στα χέρια μου και να κολλάω εκεί κάνα μισάωρο χαζεύοντας τους μεγάλους που έπαιζαν.

Να ήμουν 14 και να κάθομαι άπειρες ώρες με Deluxe Paint στην Amiga.

Να ήμουν 16 και να πρωτοβγαίνω στα πρώτα rave παρτυ της εποχής. Fax, Lycabetus, Tessera, Άλσος, DOM...
 
Fred Madison είπε:
Να ήμουν 8 και να κρατάω από τον χέρι τον πατέρα μου. Να του κάνω νόημα να κατέβει για να του ψιθυρίσω στο αυτί τι θέλω να μου πάρει από το περίπτερο της γειτονιάς. Να ήμουν 10 και να βλέπω με την παρέα ταινίες του Μπρους Λη. Όλοι το τσούρμο μετά πορωμένοι να παίζουμε και καλά καράτε και να πλακωνόμαστε μεταξύ μας.

Να ήμουν 12 και θαμπωμένος από τη γοητεία ενός φλίπερ στο καφενείο της γειτονιάς να μπαίνω μέσα κρατώντας ψώνια από το μπακάλικο στα χέρια μου και να κολλάω εκεί κάνα μισάωρο χαζεύοντας τους μεγάλους που έπαιζαν.

Να ήμουν 14 και να κάθομαι άπειρες ώρες με Deluxe Paint στην Amiga.

Να ήμουν 16 και να πρωτοβγαίνω στα πρώτα rave παρτυ της εποχής. Fax, Lycabetus, Tessera, Άλσος, DOM...
OXI rave ρε φιλε,μου το χαλασες !!

στα 16 μου μολις ειχαν βγει οι MODERN TALKING!!
 
...να γύρναγε ο χρόνος πίσω γενικά!

εάν γινόταν αυτό, όλοι θα βρίσκαμε κάτι να ξαναζήσουμε/διορθώσουμε/δημιουργήσουμε από το μηδέν! :)
 
Να ξυπνάω νωρίς το Σάββατο και να βλέπω παιδικές σειρές στην ασπρόμαυρη τηλεόραση του δωματίου μου συνοδεία σοκολατών και άλλων λιχουδιών (Είχα κάνει φιλότιμες προσπάθειες να παχύνω αλλά...).

Στη συνέχεια της ημέρας και σχεδόν για όλο το Σ/Κ να ασχολούμαι με τα στατικά μοντέλα μου και τον C64.
 
Να γινόμουν ξανά 15 χρονών και να ξαναζούσα κάθε στιγμή έως τα 18, από τις καλοκαιρινές διακοπές στο Αυλωνάρι Ευβοίας, και τις σχολικές στιγμές στο 27 Λύκειο στον Κολωνό.!!!Δεν θα με πείραζε πάντως η αναδρομή να κράταγε και λίγα χρόνια ακόμα.....
 
... να είχα και πάλι τη γιαγιά μου κοντά μου (και πολλά άλλα αγαπημένα πρόσωπα που είμαι τυχερή που άφησαν το λιθαράκι τους στη ζωή μου αλλά μου λείπουν πολύ...) :(
 
Να ξυπνούσα ένα πρωί και να βρισκόμουν πίσω στα early 90's, όπου έπαιζα ανέμελα με τους φίλους μου τα απογεύματα, τα σαββατοκύριακα βλέπαμε μαζί τα αγαπημένα μας cartoon, και κοντραριζόμασταν για το ποιος έφαγε τα περισσότερα παγωτά το Καλοκαίρι..
 
RIO είπε:
Να ήμουνα ξανά μαθητής, να πήγαινα για μπάσκετ με την παρέα μου και στην επιστροφή να πέρναγα από το βίντεο κλάμπ, για να πάρω vhs για το βράδυ. Απλά πράγματα, που μου έλειψαν... :(
:cry: :cry: :cry: :cry:
 
Μα ημουν ξανα στις αρχες του 80 που μετρούσαμε, ποσα παγωτα φαγαμε...ποσα μπανια καναμε... ποσα διπλα χαρτακια panini ειχαμε και γενικα ποσο ανουσια πραγματα μετρουσαμε, αλλα για μας τοτε ηταν ο κοσμος ολος
 
...να γινομουν παλι παιδι και να ξαναζουσα εκεινες τις στιγμες.και σιγουρα να κραταγα οτι παλιο παιχνιδι δεν εχω πια

και τα βλεπω μονο εδω
 
Παιδιά ομολογείστε το οτι κατα βάθος κρυφός σας πόθος δεν είναι να γιρίσετε πολύ πολύ πισω στο 80 ή και στο 70 ,αλλά στα τέλη των 1990ς οταν (και πρίν ακομα) καλπαζε το χρηματιστήριο, να είχατε αγοράσει ολη την περιουσία σας σε μετοχές του Ερμή της αλκάρ αεμέτ (και τόσες άλλες φουσκες) και να της πουλούσατε ακριβώς στο pic τους 1000πλασιαζοντας τα λευτά σας!Και απλά τώρα να σασταν οι νέοι Ωνάσηδες.

(Σας εφτιαξά ετσί ? ?)
 
Παιδιά ομολογείστε το οτι κατα βάθος κρυφός σας πόθος δεν είναι να γιρίσετε πολύ πολύ πισω στο 80 ή και στο 70 ,αλλά στα τέλη των 1990ς οταν (και πρίν ακομα) καλπαζε το χρηματιστήριο, να είχατε αγοράσει ολη την περιουσία σας σε μετοχές του Ερμή της αλκάρ αεμέτ (και τόσες άλλες φουσκες) και να της πουλούσατε ακριβώς στο pic τους 1000πλασιαζοντας τα λευτά σας!Και απλά τώρα να σασταν οι νέοι Ωνάσηδες.(Σας εφτιαξά ετσί ? ?)
Μπαα...δεν νομιζω να βρεθει κανενας 40αρης να ζητησει κατι τετοιο - Εχουμε χασει σημερα τοσα πολλα απο τα χρονια των 70ς και των 80ς και η αναγκη να τα ξανα εχουμε ειναι πολυ μεγαλυτερη απο τις φουσκες του 99.
 
Δεκαετίες 70 και 80! Aχ αλήθεια πόσο θα ήθελα...να μπορούσα να ξανακάνω ότι έκανα, να ζήσω ότι δεν έζησα, να μην επιτρέψω ότι επέτρεψα...τελικά μια μηχανή του χρόνου θα ήταν πολύτιμη. Αχ να μπορούσα να πήγαινα και να μην επέστρεφα!
 
video80 είπε:
Παιδιά ομολογείστε το οτι κατα βάθος κρυφός σας πόθος δεν είναι να γιρίσετε πολύ πολύ πισω στο 80 ή και στο 70 ,αλλά στα τέλη των 1990ς οταν (και πρίν ακομα) καλπαζε το χρηματιστήριο, να είχατε αγοράσει ολη την περιουσία σας σε μετοχές του Ερμή της αλκάρ αεμέτ (και τόσες άλλες φουσκες) και να της πουλούσατε ακριβώς στο pic τους 1000πλασιαζοντας τα λευτά σας!Και απλά τώρα να σασταν οι νέοι Ωνάσηδες.(Σας εφτιαξά ετσί ? ?)
Μπροστά στα παιδικά χρόνια, που για μένα μόνο παιδικά δεν ήταν, και στην προοπτική να τα περάσω όπως θα ήθελα, καλύτερα να έμενα σε διαλυμένο τροχόσπιτο σήμερα. Δεν είναι το παν τα λεφτά, άσχετα αν μας το πασάρουν διαφορετικά.

Που είναι ο κύριος Fox όταν τον χρειάζεσαι; :) :)
 
Πίσω
Μπλουζα