* Α' Δημοτικού

Kambia

Retired Admin
Joined
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
13.665
Αντιδράσεις
1.379
Τα βιβλια (οσα βρηκα) της πρωτης Δημοτικου

Η Γλωσσα μου

fetch


Το ανθολογιο

fetch


Εμεις και ο κοσμος

fetch


Αλφαβηταριο

fetch


Τα μαθηματικα μου

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναγνωστικο Α Δημοτικου

picture.php
 
Kαι εγω αυτα ειχα,θα ηθελα πολυ να ανεβαζες καπου το ανθολογιο.
 
Το : εμείς και ο κόσμος της 1ης δημοτικου, υπήρξε το πιο αγαπημενο μου σχολικό βιβλιο.

Μέχρι προσφατα όταν το εβρισκα τυχαια (σε παιδακια γνωστων μου) καθομουν και το διαβαζα ολο.

Παιζει να το εχω διαβασει και πανω απο εκατο φορες :p

Τα σκιτσα του, ειναι.. μ ο ν α δ ι κ α ειδικα οι φατσουλες των παιδιων
 
σε ευχαριστώ μέσα απ΄την καρδιά μου για τις αναμνήσεις!
 
Όλα αγαπημένα εκτός από "τα μαθηματικά μου" που μου προκαλούν τον ίδιο τρόμο με τότε!
 
EILIKRINEIS EUXARISTIES GIA TO POST...MPOREI SHMERA NA VREXEI OMWS GIA MENA EINAI MIA ANOIKSIATIKH MERA META APO TO POST SOU
 
nikkisinn είπε:
EUXARISTIES GIA TO POST...MPOREI SHMERA NA VREXEI OMWS GIA MENA EINAI MIA ANOIKSIATIKH MERA META APO TO POST SOU
Kατ΄αρχάς καλώς ήλθες στην παρέα μας!

Είναι χαρά δική μας που σου φτιάξαμε τη μέρα, ::) όμως σε παρακαλώ να διορθώσεις το ποστ σου γράφοντας με μικρά γράμματα και ελληνικά.

Και πέρνα και μιά βόλτα από τους κανονισμούς.
 
χαχαχα εντάξει...σούπερ...θα το κάνω αυτό για τους κανονισμους...
 
Τα παλιά σχολικά βιβλία μπορούμε να τα βρούμε σε ηλεκτρονική μορφή, ώστε να τα αποθηκεύσουμε στον υπολογιστή και αν χρειαστεί να τα τυπώσουμε;
 
Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.oedb.gr:8080/oedvLibrary/user/ . Ισως να υπάρχει

Θέλει πολύ ψάξιμο και υπομονή καθότι η αναζήτηση δεν λειτουργεί σωστά!
 
Καταπληκτικά όλα! Στη σελίδα του ΟΕΔΒ πάντως στα αρχεία PDF δε διαβάζονται οι γραμματοσειρές...
 
noxrider είπε:
Όλα αγαπημένα εκτός από "τα μαθηματικά μου" που μου προκαλούν τον ίδιο τρόμο με τότε!
Ίδια παιδικά τραύματα έχουμε nox!

Μπράβο Κάμπια!!! Και η δική μου γενιά αυτά τα βιβλία είχε, μόνο που υποψιάζομαι ότι έχω πετάξει τα της πρώτης δημοτικού. Ελπίζω η υποψία να μη γίνει βεβαιότητα! ;)
 
kambia τα εχεις ακομα αυτα?

τα μισα θυμαμαι.μακαρι να τα ειχα ακομα να μου φερουν αναμνησεις
 
Ναι τα έχω ακόμα τα βιβλία, αλλά δεν είναι τα ίδια βιβλία που είχα εγώ σαν μαθήτρια, δυστυχώς. Μου τα χάρισε μια φίλη δασκάλα τα συγκεκριμένα. Πάντως και μόνο το ξεφύλισμα αρκεί....
 
αχ τυχερη που εισαι

αυτα σε κανα Μοναστηρακι μπορει να βρω κατι
 
Σ' ευχαριστούμε kambia, που άνοιξες το θέμα! Πολύ συγκινητικό! Έμαθα τα πρώτα γράμματα με αυτά τα βιβλία...θυμήθηκα τα πρώτα διαβάσματα, με τη μαμά μου, στο τραπέζι της κουζίνας, την ασπροκόκκινη καρώ κουρτίνα στο παράθυρο...Μόνο το αλφαβητάρι δεν είχα. Δυστυχώς δε φυλάχτηκαν, ελλείψει χώρου. Κάνοντας μία έρευνα όμως, εντόπισα τα ανθολόγια σε κεντρικό βιβλιοπωλείο της Αθήνας και με πρώτη ευκαιρία θα πάω να τα πάρω! #)
 
Πίσω
Μπλουζα