* Α' Λυκείου

το "stay on topic"τι σημαινει;κοιταμε τα εξωφυλα και λεμε τι ωραια που ειναι;να κανουμε κριτικη για τους συγγραφεις του βιβλιου;

εχω δεχτει αδιαμαρτυρητα διαγραφες ποστ μου,αλλα τελικα νομιζω οτι ο profiler θα γραφε βιβλιο γι αυτον που αρεσκεται να διαγραφει,ασκωντας μια εξουσια που δεν εχει προφανως σε κανενα αλλο κομματι της καθημερινοτητας του και καταφανως του λειπει..

Lets play god λοιπον..

ΥΓ για τους λοιπους τολμησα να ψελισω "we are on topic.."

sorry god..
 
ιστορία του ανθρώπινου γένους

+1 για την ιστορία του ανθρώπινου γένους!!

αυτό το βιβλίο κυκλοφόρησε τη χρονιά που γεννήθηκα!! ελπίζω να βρεθεί κάποιος να το ανεβάσει κάπου!!!

μακάρι να κάναμε τέτοια ιστορία κι εμείς στην Α' Λυκείου που μαθαίναμε διπλές ημερομηνίες για το μεσαίωνα και για το βυζάντιο... :flower: ο σταυριανός στην αμερική λεγόταν πατέρας της σύγχρονης ιστορίας... έχει γράψει τρομερά βιβλία!!

(στην ελλάδα φυσικά αφορίστηκε και κρίθηκε αντιπαιδαγωγικός από το υπουργείο "παιδείας και θρησκευμάτων"...)
 
saboter είπε:
απόσπασμα από τα κείμενά του

Η καθημερινή ζωή ενός Αμερικάνου

«...Ο τυπικός σημερινός Αμερικανός πολίτης, σηκώνεται από το κρεβάτι του που είναι φτιαγμένο πάνω σε ένα μοντέλο που προέρχεται από την Εγγύς Ανατολή και τροποποιήθηκε στη Β. Ευρώπη, πριν μεταφερθεί στην Αμερική.

Πηγαίνοντας για πρόγευμα, σταματάει να αγοράσει μια εφημερίδα πληρώνοντας με νομίσματα, που είναι μια αρχαία εφεύρεση της Λυδίας... Το πιάτο του είναι ένα είδος αγγειοπλαστικής που εφευρέθηκε στην Κίνα. Το μαχαίρι του είναι από ατσάλι, ένα μεταλλικό κράμα που πρωτοφτιάχτηκε στη Ν. Ινδία, το πιρούνι του, μια μεσαιωνική ιταλική εφεύρεση, και το κουτάλι του, ένα παράγωγο ενός ρωμαϊκού πρωτοτύπου. Έπειτα παίρνει τον καφέ του, ένα προϊόν από ένα φυτό της Αβυσσηνίας, με κρέμα και ζάχαρη.

Όταν ο φίλος μας έχει τελειώσει το φαγητό του, κάθεται αναπαυτικά στην καρέκλα του, για να καπνίσει, που είναι μια ινδιανο-αμερικάνικη συνήθεια,για να απολαύσει καπνίζοντας το προϊόν ενός φυτού που εγκλιματίστηκε στη Βραζιλία...Ενώ καπνίζει, διαβάζει τις ειδήσεις της ημέρας, καταχωρημένες στον τύπο με στοιχεία που εφευρέθηκαν στη Γερμανία.

Καθώς απορροφάται με τις περιγραφές των ξένων προβλημάτων - κι αν είναι ένας καλός συντηρητικός πολίτης- ευχαριστεί μια εβραϊκή θεότητα στην ινδο-ευρωπαϊκή γλώσσα για το ότι γεννήθηκε 100% γνήσιος Αμερικάνος..

(Λ. Σταυριανού, 1985:24-25).
:eek: o_Oo_Oo_O

Άλλο; Κι άλλο! Κι άλλο! :p :)
 
Θυμάμαι ότι στο βιβλίο της Άλγεβρας (είχα αυτό που κυκλοφόρησε τη δεκαετία του 90) μου την έδιναν οι ασκήσεις του τύπου ''Να αποδείζετε ότι...'', ''Αν ισχύει ότι...να δείξετε ότι...''
 
krem13 είπε:
fetch


fetch
Δεν ειμαι σιγουρος για το τι δειχνουν ακριβως αλλα πολυ τα παω τα εξωφυλλα που ειχατε!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι προφανώς oi παραβολικές τροχιές σωμάτων σε (περίπου) ελεύθερη πτώση. Η αριστερή μου μοιάζει με συντριβανάκια νερού, η δεξιά ένα μπαλλάκι που εκτοξεύτηκε λοξά και πάνω φωτογραφημένο (με τη χρήση στροβοσκοπίου υποθέτω) ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Aν είχατε ανοίξει κάποιο από αυτά τα βιβλια ή ένα παρόμοιο θα βοηθούσε :p :emoticon-που-κουνάει-δασκαλίστικα-το-δάχτυλο :
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοιτα, η αριστερη φωτο μου φαινοταν πολυ sci-fi, βασικα μου μοιαζει για εξωγηινα διαστημοπλοια :points:
 
BETTY BOOP είπε:
Θυμάμαι ότι στο βιβλίο της Άλγεβρας (είχα αυτό που κυκλοφόρησε τη δεκαετία του 90) μου την έδιναν οι ασκήσεις του τύπου ''Να αποδείξετε ότι...'', ''Αν ισχύει ότι...να δείξετε ότι...''
να προσθέσω και το βιβλίο της Γεωμετρίας που είχα BΙΒΛΙΟ.jpg)

τα βιβλία είναι ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ και ΕΥΚΛΕΙΔΕΙΑ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ

ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ.jpg
 
Γεωμετρία Α Λυκείου __4514~1.jpg

αργότερα αντικαταστάθηκε από το βιβλίο __513F~1.jpg

__-___~4.jpg
 
Μολις ξεθαψα το βιβλιο μουσικης της πρωτης λυκειου. Τιτλος "Η μουσική στον αιώνα μας : β΄ μέρος" φυσικα εκδοσεις ΟΕΔΒ και προκειται για την τριτη εκδοση, 1992. Οι συγγραφείς αναγράφονται σαν Στεφανος Βασιλειαδης και Ανδρεας Ζεακης - Γλυνιας αν και το περιεχόμενο φαίνεται να είναι ένα κολάζ απο διάφορες πηγές.

01_Scan_20220313.jpg

Ειναι ενα απο τα βιβλια που μας ειχαν μοιρασει αλλα ποτε δεν διδάχθηκα γιατι δεν είχαμε μάθημα μουσικής στο σχολείο μου. Ειναι ειρωνικό λοιπον οτι πρόκειται για το σχολικό βιβλιο που ειχα εντρυφήσει (τουλαχιστον ενα κεφαλαιο) περισσότερο απο οποιοδήποτε αλλο! Πχ εκ φυσης δεν γραφω ποτε πανω στα βιβλια μου και προσπαθω να τα διατηρω σε καλη κατασταση. Αυτο εδω ειναι απο τις πρακτικα ελαχιστες φορες στην καριερα μου σαν μαθητης που σημειωνα και μαλιστα με φωσφοριζε μαρκαδόρο!

Τι ηταν λοιπον αυτο που μου εκανε τοσο μεγαλη εντυπωση; Φυσικα αναφερομαι στο κεφαλαιο για την ροκ μουσικη. Απ' οσο φαινεται η βασικη πηγη εμπνευσης ειναι ενα αρθρο για την ροκ μουσικη απο τον Σπυρο Φαρο (ισως ο μπασιστας του καλτ συγκροτηματος Headliners; ). Συνέπεσε με την αρχη του ταξιδιού μου σαν rock aficionado και το χρησιμοποίησα σαν ενα μουσικό χαρτη για να αρχισω την εξευρευνηση μου.

Σκαναρα τις πρωτες σελιδες του κεφαλαιου. Σταδιακα θα προσθεσω κι αλλες.

02_P2259143.JPG03_P2259144.JPG04_P2259145.JPG05_P2259146.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συνέχεια με 4 ακόμα σελίδες και πειτε μου και το εξης, ποσα σχολικα εγχειρίδια παγκοσμίως θα έκαναν αναφορά στο "Taking Tiger Mountain (by strategy)" της τρελής διάνοιας Brian Eno;


06_P2259147.JPG07_P2259148.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μου έχει κάνει εντύπωση το βιβλίο αυτό της μουσικής! 
Και μεις που κάναμε μουσική στο σχολείο γιατί δεν το πήραμε ποτε ;! 
 
Ολοκληρωνω με 6 ακομα σελιδες και bonus περιεχομενο! Αξιοσημειωτο οτι σε συνολο 2 τομους, 530 σελιδες μονο 17 ειναι αφιερωμενες στο επικρατέστερο μουσικό είδος του δεύτερου μισού του 20ου αιώνα. Η αποστροφή της ιντελιγκέντσια για την ροκ παραμένει σε πληρη ισχύ.

08_P2259149.JPG09_P2259150.JPG10_P2259151.JPG

Και το bonus που ειχα προαναφερει, ενα διαγραμμα που ειχα φτιαξει μαζι με γλωσσαρι για να εμπεδώσω το κείμενο του βιβλίου. Αν ασχολούμουν τοσο πολυ με τα μαθηματα του σχολειο, θα ημουν ευκολα μαθητης του 20! :takethat: :banghead: :frypan:

2018-11-24-20h07m37.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βιβλια Μουσικης ειχαμε μονο στο Γυμνασιο και διαβαζαμε ορισμενες σελιδες απο εκει...ειχαμε φωτοτυπιες και ειχαμε μαθει διαφορα μουσικα οργανα και πώς λειτουργουν. Ουσιαστικα δεν καναμε μαθημα, η ωρα κυλουσε χαλαρα...λιγο εξεταση στο προηγουμενο μαθημα, λιγο παραδοση το νεο μαθημα, λιγο γελιο και χαζοκουβεντουλα με τον καθηγητη (να ειναι καλά εκει που βρισκεται...)...τελειωσε η ωρα....

Στο Λυκειο δεν καναμε Μουσικη οποτε δεν ειχαμε βιβλιο.
 
Εγώ Α Λυκείου πήγαινα το έτος 1986-87. Είδα το βιβλίο της άλγεβρας και με πιάσε πονοκέφαλος από το εξώφυλλο μόνο. Να δεις που θα ανέβασα πίεση.

Ρισπέκτ για το βιβλίο της ιστορίας. Το θυμάμαι ακόμα. Είχε το μεγάλο προνόμιο να μη σου μαθαίνει ακριβώς ιστορία αλλά ιστοριογραμμή. Θυμάμαι ότι οι περισσότεροι από εμάς καταλάβαμε επιτέλους τι σημαίνει γεωργική και βιομηχανική επανάσταση. Όλα αυτά που είχαμε μάθει μέχρι την Τρίτη Γυμνασίου τα συνδέσαμε με τις εξελίξεις στον κόσμο. Το βιβλίο ήταν σχετικά λεπτό. Μακάρι να υπήρχε και σήμερα ένα τέτοιο βιβλίο. Κάπου το χω και γω καταχωνιασμένο, σε κάποιο ράφι της βιβλιοθήκης μου. Θα ψάξω να το βρω.
Ο συγγραφέας Λευτέρης Σταυριανός ήταν αναγνωρισμένος καθηγητής της ιστορίας σε αμερικανικά πανεπιστήμια. Μερικές τοποθετήσεις του ήταν ριζοσπαστικές, δε με έβρισκαν προσωπικά πάντα σύμφωνη, αν μη τι άλλο όμως η αντίληψη του για την διδασκαλία της ιστορίας μας έμαθε να κατανοήσουμε τον ρου των γεγονότων.
 
Εγώ Α Λυκείου πήγαινα το έτος 1986-87. Είδα το βιβλίο της άλγεβρας και με πιάσε πονοκέφαλος από το εξώφυλλο μόνο. Να δεις που θα ανέβασα πίεση.

Ρισπέκτ για το βιβλίο της ιστορίας. Το θυμάμαι ακόμα. Είχε το μεγάλο προνόμιο να μη σου μαθαίνει ακριβώς ιστορία αλλά ιστοριογραμμή. Θυμάμαι ότι οι περισσότεροι από εμάς καταλάβαμε επιτέλους τι σημαίνει γεωργική και βιομηχανική επανάσταση. Όλα αυτά που είχαμε μάθει μέχρι την Τρίτη Γυμνασίου τα συνδέσαμε με τις εξελίξεις στον κόσμο. Το βιβλίο ήταν σχετικά λεπτό. Μακάρι να υπήρχε και σήμερα ένα τέτοιο βιβλίο. Κάπου το χω και γω καταχωνιασμένο, σε κάποιο ράφι της βιβλιοθήκης μου. Θα ψάξω να το βρω.
Ο συγγραφέας Λευτέρης Σταυριανός ήταν αναγνωρισμένος καθηγητής της ιστορίας σε αμερικανικά πανεπιστήμια. Μερικές τοποθετήσεις του ήταν ριζοσπαστικές, δε με έβρισκαν προσωπικά πάντα σύμφωνη, αν μη τι άλλο όμως η αντίληψη του για την διδασκαλία της ιστορίας μας έμαθε να κατανοήσουμε τον ρου των γεγονότων.
Το διαβάζω αυτές τις μέρες. Ως μαθητης δεν του είχα δώσει σημασία. Θα το βρεις πανευκολα σε pdf αν google-αρεις
 
@hannele Είδα το βιβλιο της Φυσικής και ανέβασα πίεση περισσότερη από της Λώρας. Για να μην πω για την Άλγεβρα. Νομίζω ότι παθαίνω αλλεργικό σοκ αυτή τη στιγμή. Αντίθετα η Γεωλογία μου άρεσε πολύ, ίσως γιατί ήταν πιο θεωρητική. Για τα αρχαία δεν το συζητώ. Το βιβλίο το αγαπούσα γιατί απλώς αγαπούσα πολύ τα αρχαία. Από άποψη δομής δεν θυμάμαι να μου έλεγε και πολλά.
 
Εγώ Α Λυκείου πήγαινα το έτος 1986-87. Είδα το βιβλίο της άλγεβρας και με πιάσε πονοκέφαλος από το εξώφυλλο μόνο. Να δεις που θα ανέβασα πίεση.
Ρισπέκτ για το βιβλίο της ιστορίας. Το θυμάμαι ακόμα. Είχε το μεγάλο προνόμιο να μη σου μαθαίνει ακριβώς ιστορία αλλά ιστοριογραμμή.
@hannele Είδα το βιβλιο της Φυσικής και ανέβασα πίεση περισσότερη από της Λώρας. Για να μην πω για την Άλγεβρα. Νομίζω ότι παθαίνω αλλεργικό σοκ αυτή τη στιγμή. Αντίθετα η Γεωλογία μου άρεσε πολύ, ίσως γιατί ήταν πιο θεωρητική. Για τα αρχαία δεν το συζητώ. Το βιβλίο το αγαπούσα γιατί απλώς αγαπούσα πολύ τα αρχαία. Από άποψη δομής δεν θυμάμαι να μου έλεγε και πολλά.

Κορίτσια συγκρατηθείτε! :lol:
Στην ίδια κατάσταση είμαστε όλες! Δεν ήταν βιβλία αυτά, δεν ήταν μαθήματα!! ο εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες ήταν :vampy: !! συμπεριλαμβανομένων Χημείας κι Γεωμετρίας! :eviltongue: :moutza:
(sorry για το φάσκελο αλλά είπα να εκφράσω κι εγώ τα συναισθήματα που τους έτρεφα :biglaugh: )
 
Πίσω
Μπλουζα