Βαβούρα: Αυτοτελείς ιστορίες

"Βαβουρα"

Τι συγκεκριμενο περιοδικο δεν ηταν απολυτα του γουστου μου μιας και ημουν ολιγον τι πιο κουλτουριαρης (προς disney μερια ;D) αλλα οταν επεφτε στα χερια μου το διαβαζα χωρις δισταγμο.

Τρελες ιστοριες με απιστευτο γελιο κυκλοφορουσε καθε 15 μερες ,παρασκευη.

Ιστοριες που αφησαν εποχη ηταν οι "δισεκατομυριουχοι" "οδος τρελας 13" "βουτυρομπεμπες" και αλλες πολλες.

[edit] dead imageshack photo [edit]

 


[edit] dead imageshack photo [edit]


Η Βαβούρα υπήρξε πολυθεματικό ελληνικό περιοδικό κόμικς της δεκαετίας του '80.Το περιοδικό πρωτοκυκλοφόρησε το 1981 και ήταν αρχικά δεκαπενθήμερο, στη συνέχεια όμως έγινε εβδομαδιαίο και κυκλοφορούσε κάθε Παρασκευή. Είχε σαν υπότιτλο το "εβδομαδιαίο περιοδικό της πλάκας" και περιείχε ένα πλήθος από μικρές χιουμοριστικές ιστορίες συνήθως μιας ή δύο σελίδων, οι οποίες ήταν αγγλικής προέλευσης. Το εξώφυλλο ήταν έγχρωμο και το εσωτερικό του ασπρόμαυρο.

Η "Βαβούρα" σημείωσε τεράστια επιτυχία στο νεαρό κόσμο της εποχής και ξεχώριζε από τα άλλα περιοδικά για το παρανοϊκό χιούμορ του. Η κυκλοφορία του συνέχισε μέχρι που πλησίασε τα 400 τεύχη. Εκδότης του ήταν ο Νικόλαος Δεληγιώργης.
Aπο βικιπαιδεια

Βουτυρομπεμπες

scaredstiffsam3.gif

scaredstiffsam2.gif

Το Μαμόθρευτο

mummysboy1.gif

mummysboy2.gif

Sammy Shrink

sammyshrink.gif

Ο χερουκλας

handyandy.gif

handytip2.gif

Creepy Comix

creepycomix-1.gif

creepycomix-2.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] dead imageshack photo [edit]

Χμμμμ... να και ένα τεύχος που ταιριάζει στο φορουμάκι μας!!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματι Juanita πετυχες ΤΟ τευχος για το φορουμ μας ;)

Ηταν και για μενα απο τα περιοδικα που διαβαζα ευχαριστα. Αγαπημενη μου ιστορια το "οδος Τρελλας 13"
 
Η "οδός Τρέλλας 13" πρέπει να ήταν μακράν η καλύτερη ιστορία!!! Κάθε ένοικος και πιό παλαβός ::)

Επίσης μου άρεσαν οι "Δισεκατομυριούχοι" :boss: που πάσχιζαν εναγωνίως να απαλλαγούν από τα χρήματά τους. (σ' εμάς :what: γιατί δε συμβαίνει αυτό;;; :D )

o Ζοχάδας, ο Φιτσουλας, ο Γιατί μπαμπά... κ.α.
 
Εμένα πάλι απο την βαβούρα μου έχει μείνει ένα φτωχό κοριτσάκι , που συνεχώς κοντράρεται με ένα πλούσιο κακομαθημμένο κοριτσάκι και φυσικά πάντα στο τέλος του την φέρνει (η εκδίκηση του Βασιλάκη Καίλα). :D ..Δεν μπορώ να θυμηθώ πως το έλεγαν :wait2: ...η φτωχή και η πλούσια ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων ::) .
 
Φτωχο κοριτσακι ,χμμμμμ. :xm:

Αυτο ειναι.

Milly O'Naire & Penny Less

milly.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
Φτωχο κοριτσακι ,χμμμμμ. :xm:
Αυτο ειναι.

Milly O'Naire & Penny Less

{"data-align":"none","data-size":"medium","data-attachmentid":1057194}

Απίστευτα τα ονόματα :rofl: :rofl: millionaire vs pennyless
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματι... τωρα τα βλεπω πρωτη φορα και οι Αγγλοι ηταν πολυ ταλαντουχοι

Η Ελληνικη μεταφραση της Βαβουρας δυστυχως δεν ηταν ο,τι καλυτερο και πολλα τέτοια όμορφα ήταν χαμένα στη μετάφραση :)
 
"Βαβουρα"

Μια φορά και έναν καιρό είχαμε ένα thread για την βαβούρα. Τι έγινε δεν θυμάμαι.
 
Rakeesh είπε:
Η Ελληνικη μεταφραση της Βαβουρας δυστυχως δεν ηταν ο,τι καλυτερο και πολλα τέτοια όμορφα ήταν χαμένα στη μετάφραση :)
Συμφωνώ απόλυτα...

Θυμάμαι άπειρες φορές να μη βγάζω νόημα από τα τεκταινόμενα της ιστορίας και μετά από μπόλικη σκέψη να καταλαβαίνω τι ήταν προφανώς γραμμένο στην αγγλόφωνη έκδοση και είχε δολοφονηθεί στη μετάφραση...

Ειδικα στην "Οδό Τρέλας 13" (που όπως και των περισσότερων ήταν το αγαπημένο μου, κυρίως λόγω του σπονδυλωτού concept), τα μισά "διαμερίσματα", είχαν ατάκες που δεν έωγαζαν κάποιο νόημα και φαινόταν ξεκάθαρα πως δεν ήταν αυτό που ήθελε να πει ο σκιτσογράφος...
 
Olorin είπε:
Συμφωνώ απόλυτα...
Θυμάμαι άπειρες φορές να μη βγάζω νόημα από τα τεκταινόμενα της ιστορίας και μετά από μπόλικη σκέψη να καταλαβαίνω τι ήταν προφανώς γραμμένο στην αγγλόφωνη έκδοση και είχε δολοφονηθεί στη μετάφραση...

Ειδικα στην "Οδό Τρέλας 13" (που όπως και των περισσότερων ήταν το αγαπημένο μου, κυρίως λόγω του σπονδυλωτού concept), τα μισά "διαμερίσματα", είχαν ατάκες που δεν έωγαζαν κάποιο νόημα και φαινόταν ξεκάθαρα πως δεν ήταν αυτό που ήθελε να πει ο σκιτσογράφος...
η οδός τρέλας είναι ισπανική και όχι αγγλόφωνη. Τα είπαμε λίγο πιο πίσω αυτά. Ρίξε μια ματιά εδώ

βεβαίως έχεις δίκιο. Το χιούμορ φαίνεται πως είναι από τα πιο δύσκολα πράγματα να μεταφραστεί. Ιδιαίτερα όταν έχει να κάνει με λογοπαίγνια!

Προσωπικά, θυμάμαι πραγματικά να χάνω την μπάλα στα τραγουδάκια του Μπένι Χιλ. Διαβάζοντας τότε τους υπότιτλους, δεν μου φαίνονταν καθόλου αστεία και δεν καταλάβαινα τι έλεγε πραγματικά. :cool:
 
Επίσης θυμάμαι τον πρώτο καιρό τότε που κόστιζε 15 δρχ... (o tempora o mores... :precry: ) και είχαν σαν σλόγκαν το εξής:

"Μόνο 1 δραχμή την ημέρα το γέλιο στη Βαβούρα"

Βέβαια... μετά σαν τη ζωή, τράβηξε και αυτό την ανηφόρα... :D
 
Juanita είπε:
[edit] dead imageshack photo [edit]

Χμμμμ... να και ένα τεύχος που ταιριάζει στο φορουμάκι μας!!! :D
Κοίτα να δεις! Έχω κι εγώ το ίδιο εξώφυλλο, μόνο που έχει διαφορά από το δικό σου 273 τεύχη!!!!! :xm:

fetch


Μάλλον στέρεψαν από ιδέες κάποια στιγμή και έβαζαν τα ίδια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
misspepper77 είπε:
Εμένα πάλι απο την βαβούρα μου έχει μείνει ένα φτωχό κοριτσάκι , που συνεχώς κοντράρεται με ένα πλούσιο κακομαθημμένο κοριτσάκι και φυσικά πάντα στο τέλος του την φέρνει (η εκδίκηση του Βασιλάκη Καίλα). :D ..Δεν μπορώ να θυμηθώ πως το έλεγαν :wait2: ...η φτωχή και η πλούσια ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων ::) .


Aardvark είπε:
Φτωχο κοριτσακι ,χμμμμμ. :xm:
Αυτο ειναι.

Milly O'Naire & Penny Less

{"data-align":"none","data-size":"medium","data-attachmentid":1057194}


Juanita είπε:
Απίστευτα τα ονόματα :rofl: :rofl: millionaire vs pennyless

Rakeesh είπε:
Πραγματι... τωρα τα βλεπω πρωτη φορα και οι Αγγλοι ηταν πολυ ταλαντουχοι
Η Ελληνικη μεταφραση της Βαβουρας δυστυχως δεν ηταν ο,τι καλυτερο και πολλα τέτοια όμορφα ήταν χαμένα στη μετάφραση :)
Λοιπόν, να και η Ελληνική μετάφραση:

fetch


Και από το ίδιο τεύχος, σε άλλη ιστορία:

fetch


Είπαμε... Βαβούρα, όπως είπε και κάποιος άλλος, πριν!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τους Ζιπι και Ζαπε τους εβλεπες πιο συχνα στο εξωφυλλο παρα μεσα σε ιστοριες. Τις λιγες φορες που ειχα πετυχει τευχη με ιστοριες τους, τα θεωρούσα "συλλεκτικά".

Ειναι ηρωες αυτης της Ισπανικης σειράς: http://en.wikipedia.org/wiki/Zipi_y_Zape
 
το πρωτο τευχος της θρυλικης βαβουρας ειχε εξωφυλλο τον ''μικρο kong''και ιστοριες οπως οδος τρελας 13 η τρυπα μικρος κονγκ δισεκατομυριουχοι.οι ζιπι ζαπε εμφανιστικαν πολυ αργοτερα και ηταν οι κυριοι εκφραστες των εξωφυλλων.
 
να και ενα εξωφυλλο!!!

images.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα