Βαβούρα: Αυτοτελείς ιστορίες

O Ζίπι και ο Ζάπε είναι δημιουργίες του θρυλικού F.Ibanez, δημιουργού των Άντιριξ και Σύμφωνιξ (όπως νομίζω και η οδός τρέλλας 13). Σημειωτέον, ξεκίνησε να σχεδιάζει σε δύσκολους καιρούς για την Ισπανία, όταν ακόμα ήταν στην εξουσία ο διαβόητος δικτάτορας Franko.
 
Εντελώς τυχαία έπεσε πάνω μου ένα τεύχος του 1990 και φυσικά δεν έχασα την ευκαιρία να μοιραστώ μαζί σας τις καλύτερες στιγμές στου!!


attachment.php





Δειτε εδω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΒΑΒΟΥΡΑ !!!! :D Από τα καλύτερα comics της εποχής μας ακριβώς διότι ήταν διαφορετικό, είχε φάση και ξέφευγε από το στυλ της περιπέτειας & της δράσης. Το θυμάμαι με πολλή νοσταλγία...
 
[edit] αγγελία ζήτησης [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια φλασιά που μού ήρθε .... να θυμηθώ όσο το δυνατόν περισσότερες από τις αυτοτελείς ιστορίες της "Βαβούρας" ....

1/ Ζιπί και Ζαπέ [τα δύο σκανταλιάρικα παιδάκια, ο ξανθούλης κι ο μελαχρινούλης]

2/ Ο άτυχος [το λέει κι ο τίτλος του : ένα παιδάκι που, όπου κι αν πήγαινε, τον ακολουθούσε και η γκαντεμιά]

3/ Ο Φίτσουλας [ένα "μπασμένο" που, όμως, ήταν δαιμόνιος μικρο-επιχειρηματίας, τα κατάφερνε κι έβγαζε πολλά λεφτά]

4/ Νίκησε τον γείτονά σου [δύο γειτονικά σπίτια που οι κάτοικοί τους - μπαμπάς και παιδάκι - προσπαθούσαν να ξεπεράσουν ο ένας τον άλλον]

5/ Ο σπασίκλας κι ο βρωμιάρης [ένας βρώμικος κι ένας καλοντυμένος - καλογυαλισμένος]

6/ Αεριωθούμενα παπούτσια [ένας μικρός που φορούσε παπούτσια τα οποία ... τον έκαναν να απογειώνεται !!!]

7/ Το καλό φίδι του Σιντ [με πρωταγωνιστή έναν τεράαααστιο φίδαρο που συνήθως .. έπιανε όλη τη σελίδα !!!]

8/ Το γεροντόπαιδο [ένας γέρος που ήταν ... μαθητής σε τάξη με μικρά παιδάκια, και μάλιστα πολύ σκανταλιάρης !!!]

9/ Ζοχάδας ο Επιστάτης [με έναν τσαντίλα επιστάτη]

10/ Ο διαφημισάκιας [με έναν μικρούλη που εμφανιζόταν απρόσκλητος στα διαφημιστικά σποτ και ... τα έκανε μπάχαλο]

11/ Η ωραία του σχολείου [ο τίτλος τα λέει όλα]

12/ Άρφουρ [αυτός ήταν ο γόης του σχολείου]

13/ Γιατί μπαμπά ??? [με ένα παιδάκι που ρωτούσε συνεχώς τον μπαμπά του και του έσπαγε τα νεύρα !!! Έχω την αντύπωση ότι απ' αυτό το κόμικ εμπνεύσθηκαν οι Κανάκης - Καλυβάτσης ένα σκετσάκι που ονομαζόταν "Γιατί μπαμπά" σε κάποια παλιότερη εκπομπή τους]

14/ Τζόλι Ρότζερ εναντίον Κοκκάλα [ο Τζόλι Ρότζερ,ένα ξανθό αγοράκι, εναντίον του πειρατή Κοκκάλα]

15/ Πόδιας [ένα συμπαθητικό, τσαχπινικο και "μαγγιώρικο", σκυλάκι]

16/ Δάσκαλος - ρομπότ [ένα ρομπότ που δίδασκε σε τάξη και αντί για πασατέμπο ... μασουλούσε βίδες !!!]

17/ Τρίξι, το κορίτσι που εξαφανίζεται [το πιο γλυκό κορίτσι της Βαβούρας :flower: :flower:]

20/ Πινόκιο [ω ναι, στη Βαβούρα είχαμε και ... περιπέτειες του Πινόκιο !!!]

21/ Γιαγιάκα [η τρομερή ΄και δυναμική γιαγιά Αβελάρδα που τα έβαζε με κακούς ανθρώπους]

22/ Ο φαταούλας [ένα στρογγυλό πράμα με μια στοματάρα, σαν μπάλα, που ... έμπαινε στην κουζίνα και τα καταβρόχθιζε όλα]

23/ Το αγγελούδι [με ένα παιδάκι που είχε ... φωτοστέφανο (!!!) και το ακολουθούσαν κάτι διαβολάκια για να το παρασύρουν στο "δρόμο του κακού"]

24/ Ο γουρουνομούρης [νομίζω ήταν ένα παιδάκι με γουρουνόφατσα]

25/ Ο τσιγγούνης Τζάσπερ [ένας αντιπαθής γερο-τσιγκούνης]

26/ Η ζωντανή μπάλα

27/ Υπερφυσικός μπεμπές

28/ Το διαβολάκι [ένας μπέμπης, ονόματι Σουήνι, τα έκανε όλα λίμπα στο σπίτι του]

29/ Ο κοντορεβυθούλης [το πιο μικροσκοπικό παιδάκι στον κόσμο που το βλέπαμε με μεγεθυντικό φακό]

30/ Ο χερούκλας [ονόματι Άντι, που με τα επιδέξια χέρια του έφτιαχνε σκιές στους τοίχους π.χ. με πουλιά, με ζώα κλπ, οι οποίες ζωντάνευαν !!! Και στο τέλος ... "μερικά κόλπα από τον Άντι"]

31/ Βρες τον θείο, Σαμ [όπου ο Σαμ ψάχνει τον θείο Σμιθ που τον προσκάλεσε για να μοιραστούν ένα μεγάλο χρηματικό ποσό που ο θείος κέρδισε στο λαχείο !!! Όμως ... το επίθετο Σμιθ στην Αγγλία είναι ... κάτι σαν το δικό μας "Παπαδόπουλος"]

32/ Ο Αδάμ και τα μυρμήγκια του

33/ Τσίκι [με τα πεταχτά δόντια, που όλο έλεγε κρύα αστεία]

34/ Το ξενοδοχείο του τρόμου [όπου οι ιδιοκτήτες του ξενοδοχείου - κάτι μάγισσες, φαντάσματα κλπ - είχαν θεσπίσει τον εξής διαγωνισμό : όποιος καταφέρει να κοιμηθεί ένα βράδυ στο ξενοδοχείο τους, θα κερδίσει ένα σημαντικό χρηματικό ποσό !!! Κανείς, όμως, δεν τα κατάφερνε]

35/ Σπάικ [ένας ατίθασος νεαρός που όλο ερχόταν σε κόντρα με τους γονείς του]

36/ και στο τέλος, δηλαδή στο οπισθόφυλλο ... Οδός Τρέλας 13 !!! Το πιο εμπνευσμένο απ' όλα !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
37 / Kαλά νέα - κακά νέα [τα καρεδάκια εναλλάσσονταν : το ένα είχε για επικεφαλίδα "καλά νέα", το αμέσως επόμενο "κακά νέα"]

38/ Οικογένεια δέντρων [με πρωταγωνιστές ... δέντρα που, όμως, δεν ήταν ριζωμένα, μπορούσαν και περπατούσαν, είχαν μάτια και στόμα στους κορμούς τους κλπ !!! ]

39 / Το κακό μάτι [με ένα ... ιπτάμενο μάτι που τρύπωνε κρυφά σε διάφορους χώρους και από ψηλά ... έριχνε ματιές σε ανυποψίαστους ανθρώπους επηρεάζοντάς τους να κάνουν κακές πράξεις]

40 / Σούπερ Μπαμπάς [ο μπαμπάς μεταμορφωνόταν σε ... Σούπερμαν (!!!) για να τιμωρήσει τον άτακτο γιο του όποτε αυτός έκανε κάποια σκανταλιά !!! Και τον τιμωρούσε με τρόπο "ανάλογο" με τη σκανταλιά του]
 
Υπαρχει καποιο site η φορουμ η οτιδηποτε στο ιντερνετ, που να μπορουμε να διαλεγουμε ποιο θελουμε, και να το διαβαζουμε, στυλ pdf μορφη, ξερει κανεις τιποτα?
 
Copyrights στη μέση οπότε χλωμό αυτό που θες viking4a
 
Αν και έχω διαβάσει μόνο ένα τεύχος μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ ότι είναι ποικιλόμορφο με πολλούς χαρακτήρες όπως έχουν αναφερθεί. Οι Ζίπι και Ζάπε και Ο σπασίκλας κι ο βρωμιάρης νομίζω ξεχώρισαν.
 
Παίζει να το δούμε σε καμία επανέκδοση την Βαβούρα ή δεν υπάρχει προοπτική;
 
Xλωμο εως αδυνατο,οι ιστοριες ηταν απο διαφορα περιοδικα τα περισσοτερα εκ αγγλιας αν και οπως σε οτιδηποτε τιποτα δεν αποκλειεται.


Η γενια του Ιντερνετ τι να τα κανει αυτα,για τους νοσταλγους μονο...
 
Να προσεύχομαι δηλαδή για καμία προσφορά σε εφημερίδα μετά από καμία 20ετία ;Βασικά μέχρι τότε μπορεί να μην υπάρχουν ούτε εφημερίδες . :(
 
Ναι ναι ετσι αν και εγω πιο πιθανον βλεπω να ελπιζω σε εναν συνδυασμο σκαναρισματων και τεχνολογιας 3D printer να τα φτιαχνουμε μονοι μας τα περιοδικα. :D
 
Η χαρά του να αγοράζεις το περιοδικό από το περίπτερο και η τσαντίλα από τη μαυρίλα που έβγαζε η φτηνή έκδοση δεν αντιγράφεται με τίποτα. :D
 
Rinus Cesar είπε:
40 / Σούπερ Μπαμπάς [ο μπαμπάς μεταμορφωνόταν σε ... Σούπερμαν (!!!) για να τιμωρήσει τον άτακτο γιο του όποτε αυτός έκανε κάποια σκανταλιά !!! Και τον τιμωρούσε με τρόπο "ανάλογο" με τη σκανταλιά του]
Φανατικος, ετσι;;;

Εγω μονο την τρελας 13 θυμαμαι και την οικογενεια δισεκατομμυριουχων...

Τωρα που σκαναρω, τις θυμαμαι φυσικα :D
 
τα είχα όλα σε συσκευασία 2 χαρτοκιβωτίων (πακέτο δώρο από συλλέκτη),για κάποιο λόγο όταν μεγάλωσα δεν τα εκτίμησα και δεν ξέρω τι έγιναν

ήταν ότι πιο αυθεντικό και ποιοτικό έχω πιάσει στα χέρια μου σε έντυπο μαζί με τα ελληνικά σπάιντερμαν αυτά σε μικρό μέγεθος
 
ΠΩ ΠΩ 20 δρχ εκανε οταν το επερνα τεραστιο κομιξ καθε παρασκευει εβγαινε μπραβο ρε παιδια τι μου θυμησατε μπραβο
 
Γειά σας, θυμάται κανείς ένα παρόμοιο περιοδικό με τη Βαβούρα? Νομίζω είχε τίτλο μια λέξη που επαναλαμβανόταν 2 φορές για το λόγο ότι το μισό περιοδικό διαβαζόταν ανάποδα. Είχε περίπου το ίδιο στυλ ιστοριών με τη Βαβούρα
 
Καλως τον!

Ίδιο στυλ με τη "Βαβούρα" θυμάμαι να έχουν τα "Γιούπι", "Πειραχτήρι" και "Φασόλας"...
 
Πίσω
Μπλουζα