Βαρυσήμαντες δηλώσεις...

Έξυπνη η Νόνη. Ξέρει ότι οι ρόλοι του κακού ή της κακιάς, όταν παίζονται ωραία, λατρεύονται. Κι όσοι δεν τους αγαπούν, ε, αγαπούν να τους μισούν. Εμένα μου αρέσει πολύ και σαν γυναίκα. Την είχα δει μια φορά σε μια επίδειξη μόδας που είχα πάει και ήταν πάρα πολύ ωραία.
 
Για τους ρόλους αυτούς δεν αρκεί να είσαι στρίγγλα, πρέπει και να φαίνεσαι.
 
ΟΚ για τη Νόνη. Αλλά κάποιες άλλες δεν έχουν κουραστεί να λένε για παραπάνω από τριάντα χρόνια τα ίδια και τα ίδια για ξένους διάσημους αστέρες που τους την έπεσαν και εκείνες τους απέρριψαν;
 
Έτσι τον ξέραμε. Διότι σύμφωνα με τα αγγλικά επιπέδου Στρατηγάκη το seat διαβάζεται σιιτ, το mean διαβάζεται μιιν, άρα πού να ξέρουμε ότι το Sean δεν διαβάζεται Σιν?

Άλλωστε φταίνε οι βρετανοί που άλλα βλέπουν κι άλλα διαβάζουν στις γλώσσες τους. Γράφουν Edinburgh αλλά δεν διαβάζουν Έντινμπεργκ, γράφουν Worcester και δεν διαβάζουν Ουόρσεστερ, χώρια οι Ουαλλοί με τις δεκάδες σύμφωνα όπου μόλις τρυπώνουν 1-2 φωνήεντα (Cwmystwyth, Llanfihangel-yng-Ngwynfa κλπ)

 
Μη μου πεις! Ευτυχώς, γιατί ούτως ή άλλως δεν θα τα κατάφερνες! Οπότε δε θα στεναχωρήθηκες κιόλας!
 
Α, μα πια! Τι έχουν πάθει όλοι με τους βιασμούς! Φαίνεται ότι οι ιθύνοντες πιστεύουν ότι είναι πιασάρικη η λέξη! Σου λέει "θα το διαβάσουν και θα θέλουν να δουν το άρθρο". Δεν εξηγείται αλλιώς.
 
Έτσι τον ξέραμε. Διότι σύμφωνα με τα αγγλικά επιπέδου Στρατηγάκη το seat διαβάζεται σιιτ, το mean διαβάζεται μιιν, άρα πού να ξέρουμε ότι το Sean δεν διαβάζεται Σιν?

Άλλωστε φταίνε οι βρετανοί που άλλα βλέπουν κι άλλα διαβάζουν στις γλώσσες τους. Γράφουν Edinburgh αλλά δεν διαβάζουν Έντινμπεργκ, γράφουν Worcester και δεν διαβάζουν Ουόρσεστερ, χώρια οι Ουαλλοί με τις δεκάδες σύμφωνα όπου μόλις τρυπώνουν 1-2 φωνήεντα (Cwmystwyth, Llanfihangel-yng-Ngwynfa κλπ
from your mouth and to God's ear! everything in its weather and the kolios in August! better donkeytie than donkeysearch!
 
Είναι παιδί βιασμού , μάλισταααα... Αν δεν δείς πιασάρικο τίτλο γιατί να αγοράσεις το περιοδικό η γιατί να δείς μια εκπομπή στη τιβι;;
 
Έτσι τον ξέραμε. Διότι σύμφωνα με τα αγγλικά επιπέδου Στρατηγάκη το seat διαβάζεται σιιτ, το mean διαβάζεται μιιν, άρα πού να ξέρουμε ότι το Sean δεν διαβάζεται Σιν?

Άλλωστε φταίνε οι βρετανοί που άλλα βλέπουν κι άλλα διαβάζουν στις γλώσσες τους. Γράφουν Edinburgh αλλά δεν διαβάζουν Έντινμπεργκ, γράφουν Worcester και δεν διαβάζουν Ουόρσεστερ, χώρια οι Ουαλλοί με τις δεκάδες σύμφωνα όπου μόλις τρυπώνουν 1-2 φωνήεντα (Cwmystwyth, Llanfihangel-yng-Ngwynfa κλπ)

O Σον και το Έντινμπρα είναι Σκωτσέζικα και θα κάνουν ό, τι τους αρέσει τελικά, όπως λέει και η Ρίτα. Οι Αγγλικές πόλεις που τελειώνουν σε -cester, -chester, -caster ήταν παλιά κάστρα και φρούρια Ρωμαίων. Όσες τελειώνουν σε -cester, αυτό δεν προφέρεται (βλ.Γούστερ- Worcester). Οι άλλες δύο ομάδες προφέρονται όπως γράφονται (Μάντσεστερ- Manchester, Λάνκαστερ- Lancaster). Ελπίζω να λύθηκε αυτό το αγγλικό "μυστήριο".
 
O Σον και το Έντινμπρα είναι Σκωτσέζικα και θα κάνουν ό, τι τους αρέσει τελικά, όπως λέει και η Ρίτα. Οι Αγγλικές πόλεις που τελειώνουν σε -cester, -chester, -caster ήταν παλιά κάστρα και φρούρια Ρωμαίων. Όσες τελειώνουν σε -cester, αυτό δεν προφέρεται (βλ.Γούστερ- Worcester). Οι άλλες δύο ομάδες προφέρονται όπως γράφονται (Μάντσεστερ- Manchester, Λάνκαστερ- Lancaster). Ελπίζω να λύθηκε αυτό το αγγλικό "μυστήριο".
Μα δεν είναι μυστήριο και πρόσεξε ότι δεν έγραψα "Εγγλέζοι" αλλά βρετανοί και αναφέρθηκα στις ΓΛΩΣΣΕΣ τους. Ζώντας εδώ και έχοντας αρκετούς γνωστούς από το Ηνωμένο Βασίλειο έχω μάθει να είμαι πολύ προσεκτικός στους γεωγραφικούς / εθνικούς όρους που χρησιμοποιώ. Κι ο Rogelio είχε γίνει μπαρούτι μια φορά που τον είπα Ισπανό. (τόσο ήξερα τότε). "Είμαι Καταλανός" δήλωσε βαρυσήμαντα.

Κ'υριε Τζώρτζογλού μας, βασικά δεν είσαι πια ωραίος (αν ήσουν ποτέ). Πώς να είσαι Νάρκισσος? (Ναρκισσιστής είναι άλλη ιστορία)
 
Μα δεν είναι μυστήριο και πρόσεξε ότι δεν έγραψα "Εγγλέζοι" αλλά βρετανοί και αναφέρθηκα στις ΓΛΩΣΣΕΣ τους. Ζώντας εδώ και έχοντας αρκετούς γνωστούς από το Ηνωμένο Βασίλειο έχω μάθει να είμαι πολύ προσεκτικός στους γεωγραφικούς / εθνικούς όρους που χρησιμοποιώ. Κι ο Rogelio είχε γίνει μπαρούτι μια φορά που τον είπα Ισπανό. (τόσο ήξερα τότε). "Είμαι Καταλανός" δήλωσε βαρυσήμαντα.

Κ'υριε Τζώρτζογλού μας, βασικά δεν είσαι πια ωραίος (αν ήσουν ποτέ). Πώς να είσαι Νάρκισσος? (Ναρκισσιστής είναι άλλη ιστορία)
Το κατάλαβα πως μιλάς γιατί τα διαφορετικά έθνη του UK, το θέμα με τα Ρωμαϊκά φρούρια στις ονομασίες είναι καθαρά αγγλικό, οι Ρωμαίοι δεν πήγαν ποτέ πιο πάνω από τη Βόρεια Αγγλία. Πόσο κρύο να αντέξει κανείς!
 
Πίσω
Μπλουζα